Jump to content


Jeftin a dobar streamer


DejanM

Recommended Posts

Meni najsmesnije sto se ljudi potresaju oko ne znam koje decimale THD cije zvucne razlike ni navezban slepi mis ne čuje , a zvucnici imaju izoblicenja u punim procentima. 

Taj koji po merenjima bira uredjaje bez slusanja nek razmisli ozbiljno o promeni hobija ...ima tako lepih drugih stvari.

Uvek se setim onih bajkovitih dijagrama odstampanih na starim švapskim kutija, a zvuk plac majke bozije.

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, garson said:

Vec sam negde rekao/pitao na prethodnoj strani Who the fuck is Amir.
Pricamo o metodologiji uopsteno a ne pojedincima. A pomenuo sam vec i Stereophile koji takodje radi merenja. Verovatno ima i drugih.

Bitna razlika je to sto Streophile akcenat 99% daje na zvuk, a merenja su samo prilog. U retkim situacijama (kada nisu zvucnici u pitanju, naravno) merenja su u korelaciji sa onim sto se cuje, pa to akcentuju.

Stereophile, a takodje nijedan drugi iole ozbiljan casopis / sajt / portal / blog nije rekao da je jedna sprava bolja od druge jer ima bolja (neka) merenja.

Link to comment
Share on other sites

Sve je to ok. Neko zeli da radi samo merenja (iz kog god razloga), neko da slusa. Sto kaze Majda ne razumem sto nekome to smeta.

Aibo rece da na svom kanalu zeli da diskutuje samo o slusnim testovima, ovi neki drugi zele da diskutuju samo o merenjima. Cemu uopste diskusija o tome? Neka radi ko sta zeli.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, garson said:

To je pogresno isto koliko i donosenje zakljucka na osnovu slusanja pojedinca.
A moze biti da je i do percepcije jer se (po meni) merenja rade cisto sa tehnicke strane, kako uredjaj radi to za sta je napravljen (pojacanje, DA konverzija itd.) A na slusaocu je da mu se (taj) zvuk svidi ili ne svidi.

Sa ovim ne bih mogao u potpunosti da se slozim. HiFi sprave ne sluze samo tome da se signal verno prenese od A do B. One sluze da se na njima slusa muzika. A slusanje muzike je pre svega jedan emotivni, duhovni dozivljaj. Kao sto i kada kuvar spravlja jelo, on ga ne pravi samo da bi zasitio onog ko jede, vec da on pri tom i uziva u hrani koju jede. Izuzetak su naravno one najjeftinije varijante, gde kuvar u nedostatku sredstava spravlja hranu samo za prehranu odnosno gde uredjaj sluzi da nesto svira. Zbog toga je pravljenje HiFi uredjaja i jedna vrsta umetnosti - kao i kuvanje. Vi stavite na posebno osetljivom mestu jednu posebnu vrstu kondenzatora i zvuk uredjaja se pri tom promeni a da ni osciloskop ni spektralni analizator ne registruju bilo kakvu promenu ... kao sto i kuvar doda jedan poseban zacin u jelo i ukus se promeni a da je pri tom recept i nacin spremanja jela ostao isti. Za to je pored znanja potrebno imati i veliko iskustvo.

Postoji gomila HiFi sprava koje imaju odlicna merenja ali zvuce bezzivotno ili jednostavno nisu u stanju da prenesu onaj emotivni naboj koji je umetnik stvorio. Ja razumem potrebu ljudi da racionalizuju fenomene sa kojima se suocavaju i da onda pokusavaju da se uhvate za nesto u sta veruju da je nauka ili da je na neki nacin dokazana istina. Ali put do istine je dug i neizvestan, prepun obrta ... i nekada uopste nema kraja ...

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, garson said:

Hvala @Toza na lepim recima.  Znam da se nismo ni upoznali, ni videli, niti razmenili jednu poruku a imate tako lepo misljenje o meni.

Auf, izvini!!!

Nisam pretpostavio da si toliko osjetljiv na mjerenja.

Mjeri brate do mile volje!!! Ni ja nisam prestao da radim kablove zbog nekih tamo riječi.

Mjeri i živ i srećan bio!!!

Link to comment
Share on other sites

@DejanM

Mislim da se ne može ništa posmatrati bez konteksta, pa ni uređaj bez ostatka sistema slušati. Merenja su za ljude koji znaju šta sa njima da urade, za nas "raju" je slušanje jer mi sa merenjem jednog uređaja van sistema (konteksta) ne znamo šta da uradimo a filozofija dobrog zvuka se razlikuje od audiofila do audiofila i svakom sistemu nešto drugo prija ili fali, tako da ne postoji univerzalno primenjivo rešenje. Na subjektivnu senzaciju se ne može staviti broj, ali postoje substance i procesi manipulacije koje ih mogu itenzivirati, te treba biti obazriv... Meri se svaki od tih uređaja koji se proizvodi i to je jako korisna alatka, opet, za onog ko zna šta sa tim da uradi.

Ja lično Amira shvatam kao nekog ko potencijalno pronađe "bull shit" i lažni marketing i hajp po kojeg proizvođača i po meni nije loše da postoje i takvi ljudi i da postoji makar neki vid "whistle blowing"-a i kontrole, jer ako toga nema, ode ova industrija u aut a tu najviše ispaštamo mi kao krajnji korisnici. Naravno ni merenja ni tuđe slušne impresije u tuđim sistemima a kamo li reklame i plaćene recenzije ne shvatam kao aksiom, imam moja dva ušesa sa kojima izazivam svoju subjektivnu senzaciju, koju posle merim šublerom... :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, somilenko said:

@DejanM

Mislim da se ne može ništa posmatrati bez konteksta, pa ni uređaj bez ostatka sistema slušati. Merenja su za ljude koji znaju šta sa njima da urade, za nas "raju" je slušanje jer mi sa merenjem jednog uređaja van sistema (konteksta) ne znamo šta da uradimo a filozofija dobrog zvuka se razlikuje od audiofila do audiofila i svakom sistemu nešto drugo prija ili fali, tako da ne postoji univerzalno primenjivo rešenje. Na subjektivnu senzaciju se ne može staviti broj, ali postoje substance i procesi manipulacije koje ih mogu itenzivirati, te treba biti obazriv... Meri se svaki od tih uređaja koji se proizvodi i to je jako korisna alatka, opet, za onog ko zna šta sa tim da uradi.

Ja lično Amira shvatam kao nekog ko potencijalno pronađe "bull shit" i lažni marketing i hajp po kojeg proizvođača i po meni nije loše da postoje i takvi ljudi i da postoji makar neki vid "whistle blowing"-a i kontrole, jer ako toga nema, ode ova industrija u aut a tu najviše ispaštamo mi kao krajnji korisnici. Naravno ni merenja ni tuđe slušne impresije u tuđim sistemima a kamo li reklame i plaćene recenzije ne shvatam kao aksiom, imam moja dva ušesa sa kojima izazivam svoju subjektivnu senzaciju, koju posle merim šublerom... :ph34r:

U potpunosti se slazem sa tobom. Jedino ne mogu nista da kazem na temu o Amiru jer ne poznajem taj njegov sajt tako da nemam misljenje o njemu. Bez obzira na to tvoj komentar o njemu mi se cini razumnim.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, DejanM said:

Sa ovim ne bih mogao u potpunosti da se slozim. HiFi sprave ne sluze samo tome da se signal verno prenese od A do B. One sluze da se na njima slusa muzika. A slusanje muzike je pre svega jedan emotivni, duhovni dozivljaj.

Nisam siguran da li je neko tvrdio da uredjaji ne sluze da se slusa muzika ali kao sto je Majda rekao na nekoj od prethodnih stranica, ovde se mesaju neke stvari. A verujem da niko ne pokusava da "izmeri" muziku i/ili emociju, vec npr kao sto ste rekli koliko verno moze da se prenese signal od A do B. A to je valjda i ime ovog sporta (High Fidelity).

 

2 sati ranije, DejanM said:

Postoji gomila HiFi sprava koje imaju odlicna merenja ali zvuce bezzivotno ili jednostavno nisu u stanju da prenesu onaj emotivni naboj koji je umetnik stvorio. Ja razumem potrebu ljudi da racionalizuju fenomene sa kojima se suocavaju i da onda pokusavaju da se uhvate za nesto u sta veruju da je nauka ili da je na neki nacin dokazana istina. Ali put do istine je dug i neizvestan, prepun obrta ... i nekada uopste nema kraja ...

Nekome zvuce bezivotno, nekome ne, to smo vec konstatovali da je subjektivno.
Ja samo nisam pristalica mistifikacije "fenomena" kad se vec prica o tehnickom aspektu Hi-Fi uredjaja.

 

2 sati ranije, Toza said:

Auf, izvini!!!

Nisam pretpostavio da si toliko osjetljiv na mjerenja.

Mjeri brate do mile volje!!! Ni ja nisam prestao da radim kablove zbog nekih tamo riječi.

Mjeri i živ i srećan bio!!!

Nema potrebe za izvinjinjem dragi moj Tozo!

Nisam nimalo osetljiv na merenja, jer ne merim, ali moram priznati da jesam pomalo osetljiv na ljudsku glupost i nekulturu.

Zivi i vi meni bili i mnogo kablova napravili i slusali!:cheers

1 sat ranije, somilenko said:

@DejanM

Mislim da se ne može ništa posmatrati bez konteksta, pa ni uređaj bez ostatka sistema slušati. Merenja su za ljude koji znaju šta sa njima da urade, za nas "raju" je slušanje jer mi sa merenjem jednog uređaja van sistema (konteksta) ne znamo šta da uradimo a filozofija dobrog zvuka se razlikuje od audiofila do audiofila i svakom sistemu nešto drugo prija ili fali, tako da ne postoji univerzalno primenjivo rešenje. Na subjektivnu senzaciju se ne može staviti broj, ali postoje substance i procesi manipulacije koje ih mogu itenzivirati, te treba biti obazriv... Meri se svaki od tih uređaja koji se proizvodi i to je jako korisna alatka, opet, za onog ko zna šta sa tim da uradi.

Lepo receno.:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Srajan je jednom prilikom zamolio Nelson Passa da napise clanak na ovu temu o kojoj se ovde diskutuje: merene vrednsti vs. slusni utisak. Pass je napisao jedan interesantan i ne preterano tezak za citanje clanak koji mozete ovde da procitate:

https://www.passlabs.com/technical_article/audio-distortion-and-feedback/

Clanak se uglavnom bavi nekim tehnickim aspektima pojacala, narocito imajuci u vidu ponasanje distorzije u odnosu na povratnu spregu. Iz ovog clanka moze dosta toga da se nauci ali ja cu pokusati da izvucem samo neke konstatacije Nelson Passa, koje su relevantne za ovu nasu diskusiju (koja se ne vodi prvi put na ovom forumu):

- postoje dve vrste distorzije: linearna i nelinearna. Linearna distorzija ne moze da se vidi na spektralnom analizatoru.

- merenje izoblicenja na prostom signalu nije isto kao i kada muzika svira, jer muzika obicno predstavlja daleko kompleksniji signal, sto dovodi do tzv. IM izoblicenja.

- postoji dosta parametara koji uticu na kompleksna izoblicenja i njihovo balansiranje jeste ono sto zapravo konstruktori rade (kao kada kuvar balansira sa raznim sastojcima da bi dobio ukus koji zeli - ovo je moje poredjenje).

Poslednja recenica Passa je poucna:

"

If you want the peak distortion of the circuit of figure 13 to remain below .1% with a complex signal, then you need to reduce it by a factor of about 3000. 70 dB of feedback would do it, but that does seems like a lot.

By contrast, it appears that if you can make a single stage operate at .01% 2nd harmonic with a single tone without feedback, you could also achieve the .1% peak in the complex IM test.

I like to think the latter would sound better.

"

Znaci, mozemo da napravimo dva potpuno razlicita elektronska sklopa koja ce imati iste merne vrednosti distrozije ali ce zvucati potpuno drugacije. I verujte mi ... 70dB povratne sprege se nikome nece dopasti.

Zato stojim na stanovistu da su merenja vazna (ona se obicno ne rade na muzickom signalu vec na prostom signalu, uzgred budi receno) ali da je slusni test bar podjednako vazan da bi se ustanovio kvalitet nekog uredjaja. Znaci i jedno i drugo. Dopao mi se komentar Passa na tu temu:

"The former viewpoint usually belongs to so-called “objectivists” who have a fine appreciation for electronic theory and measurements. Their opposites would be the “subjectivists” who emphasize the listening experience and often own tube amplifiers. Accusations are occasionally made that objectivists can’t hear, and conversely that subjectivists hear things that aren’t there. This being the entertainment industry, I hope everyone is having a good time."

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, Thecoki said:

Pre će biti da je “dobar” relativan.

Na prste moze da se izbroje vrhunski strimeri koji su mogli da se cuju kod nas u sistemima.

 

Možda imaš previsoke kriterijume, ipak je u naslovu teme "jeftin".

Meni na prvu loptu pada na pamet nekoliko koje sam imao prilike da čujem i smatram da su odlični:

Innuos - (u nekoliko iteracija)

Matrix audio element i - DAC i strimer, jednom rečju oduševio me

Cambridge audio - pažnju mi je privukao onaj model koji je na sajmu svirao sa Teoharov aktivnim zvučnicima

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...