Jump to content


Jeftin a dobar streamer


DejanM

Recommended Posts

4 hours ago, Aibo said:

U smislu da kad izmeri nivo šuma i jittera ispod nekog nivoa od recimo -120 dB, sa prostim statičnim ili sporopromenjivim pobudnim signalima... on proglasi DAC muzički transparentnim i izjavi da je svako ko misli da čuje razliku između bilo koja dva DAC-a sa "dovoljnim" kvalitetom merenja - podlegao masovnoj zaluđenosti. Takav zaključak je doneo jer je našao studiju da ljudi ne mogu da registruju nivo šuma ispod -120 dB. Spojio lepo dve istinite činjenice i pretpostavio treću neistinitu, koju ne može pouzdano da pretpostavi iz podataka kojima vlada. 

. . .

Sa druge strane, u realnosti, ako si ikada čuo bilo koji jeftin Topping poput E30 ili još bolje DX3pro - to su ti po dotičnom "naučniku" primeri savršeno transparentnih DAC-ova koji pružaju "state of the art" performanse. Ako i postoji išta bolje, ti navodno nisi u stanju da čuješ razliku.

Probaj da odeš na taj sajt i da kažeš da npr. Benchmark ili Chord Qutest ipak zvuči bolje, da je sedelo vas šest u sobi i svi čuli jedno te isto, osetno veću scenu i bolji tonalitet dok jeftin Topping zvuči dinamički ravno, oštro i zrnasto... pa da vidiš kakvu ćeš psihoanalizu dobiti.

I onda se kao neko začudi što ih porede sa kultom i ismevaju. Žao mi je i nauke i naučnika kad se ovakvi diletanti poistovećuju sa njima. 

 

Zar to isto ne govore i svi drugi "bez nauke"?

BTW citao sam i nisam video da tako eksplicitno opisuje stvari? ima razlike izmedju citata i interpretacije.

Jedno ne razumem: Zasto grupa koja testira zvuk, bez krajnjeg interesovanja za tehnicke stvari (potpuno legitimno - testiraju samo zvuk) konstantno insistira i vrsi upliv u stvari tenicke prirode? Potpuno nepotrebno zalazi u domen merenja, elektroike, fizike i ostalih stvari. Te stvari i nisu predmet razmatranja nego kako odredjeni uredjai zvuce. Ustvari oni simuliraju krajnjeg korisnika... I ne razumem tu poterbi od strane ljudi koji nemaju veze sa tehnickim stvarima da stalno sole pamet svima okolo, ispravljaju ljude iz naucnog sveta, Tumace podatke merenja, pasivno agresivno predstavlaju sve druge kao neke budale nesposobne da bilo sta "cuju"...

Ovi ljudi oko Amira samo mere, otvaraju uredjaje i predstavljau rezultate na osnovu tih rezultata vrse naka uporedjivanja. Mislim da ne govore to da bolje cuju od drugih. I isto kao i drugi imaju pravo na svoje misljenje.

To sve moze da funkcionise bez "preklapanja" ne vidim sta prva grupa ima da trazi na ovim forumima gde mere karakteristike? Oni slusaju muziku na razlicitim uredjajima i porebno je samo da prenesu ta iskustva onako kako ih dozivljavaju. Eventualn nesto od ergonomije, da li rade driveri i kako i te neke stvari koje bi interesovale ljde koji eventualno razmisljau o kupovini tog uredjaja?

Isto tako ne vidim razlog da ljudi kojima su merenja primaran ucestvuju na nekim forumima koji su subjetvno oriojentisani i tamo da ljudima sole pamet...

Oni koji zele mogu procitati sve vrste recenzija i opredeliti za nesto od toga.

Link to comment
Share on other sites

I naravno postoji velika većina nas koja priznaje mjerenja, ali nam je slušni utisak ipak presudan i u idealnoj smo poziciji da nas svrstavaju ili u jedan ili u drugi tabor iako ne pripadamo ni tamo ni ovamo.

Ja bih rekao da smo najrealniji, a ekstremisti, kao i uvijek, najglasniji.

I pobogu, zašto ekstremisti uvijek misle da smo i najgluplji?

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Majda said:

Jedno ne razumem: Zasto grupa koja testira zvuk, bez krajnjeg interesovanja za tehnicke stvari (potpuno legitimno - testiraju samo zvuk) konstantno insistira i vrsi upliv u stvari tenicke prirode? Potpuno nepotrebno zalazi u domen merenja, elektroike, fizike i ostalih stvari.

Prvo, da li su interesovanje za zvuk i tehničke stvari međusobno isključivi? Ako sam audiofil koji sluša i deli subjektivne utiske, ali sam pritom i elektroinženjer, da li moram da se ograničim na jedno od ta dva? Pitanje važi i za tebe pošto koliko shvatam ti si elektroinženjer, konstruktor uređaja i audiofil koji komentariše sve od navedenog. Ispravi me ako sam pogrešno razumeo.

Drugo, nisam već 2+ godine postovao na ASR forumu niti im se petljam u posao. Odgovaram na tu temu isključivo kada se neko pozove na isti forum u raspravi na mom YT kanalu i petlja se meni u posao (kanal se bavi subjektivnim slušanjem) ili na ovom forumu (Hi-Files se takođe bavi subjektivnim recenzijiama i uopšte nema odeljak o stvarima čisto tehničke prirode). Dakle, ko tu u čiji domen nepotrebno zalazi? 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Toza said:

I naravno postoji velika većina nas koja priznaje mjerenja, ali nam je slušni utisak ipak presudan i u idealnoj smo poziciji da nas svrstavaju ili u jedan ili u drugi tabor iako ne pripadamo ni tamo ni ovamo.

Ja bih rekao da smo najrealniji, a ekstremisti, kao i uvijek, najglasniji.

I pobogu, zašto ekstremisti uvijek misle da smo i najgluplji?

Tozo, nema ekstremnijeg od tebe, a nema ni glasnijeg :D 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Aibo said:

Hajde barem tu binarnu - POSTOJI ili NE POSTOJI - da utvrdimo. Tako ćemo barem doći do zaključka da može da se radi nešto objektivno a da se iz toga ipak izrodi neispravan i nevažeći rezultat.

 

2 hours ago, Aibo said:

Nisam siguran da li prosto ne uviđaš relativno laku oborivost zaključaka nastalih iz tih merenja, koji deluju objektivno, ili ne želiš da ih priznaš jer imaš bias ka brzim i lakim rešenjima poput SINAD liste. 

itd itd

Ne razumem zbog cega toliko energije ulazes u teme koje nisu deo tvojih aktivnosti?

Koja to resenja nisu brza? Ona koja uzimaju iskustva ljudi koji su poceli da slusaju uredjaje pre 5-6 godina? Ili onoh kojih je pun yu tube a koji poslusaju uredjae 10-20min?

Zasto te uopste zanima sta ko tvrdi ili ne tvrdi? Ti radis po svom sistemu i to je to... imas pratioce, veliki broj pregleda itd. Mislim da ne bi trebalo da te interesuje uopste sta ko drugi radi narocito ako je to potpuno suprotno od onoga cime se ti bavis?

Nije mi jasno sta tu ima da se oponira, ispravlja, ili opvrgava? Ljudi rade na nacin koji su definisali to objavljuju nikoga ne vuku za rukav da to cita i time da se rukovodi.

Ni ljudi sa amirovog sajta se ne ubacuju na druge sajtove koji se isklucivo bave slusanjem i razmenom iskustva u tom smislu? Kao, vi ste svi budale mi smo izmerili to i to niste u pravu...

Ne vidim razlog zbog cega bi se njima neko ubacivao i parazitirao na njihovom sajtu a da pri tom nikada u zivotu nista nije izmerio od opreme.

[Meni recimo smeta to sto kod njih skoro da nema lista pesama koje su slusane. Jednostavno volim to da procitam, da eventualno sam poslusam nesto novo od toga. Da steknem neka nova znanja u tom smislu... I druge informacije o materijalu koji je posluzio kao fundament provere zvuka? ALI to nijie ni primarna zamisao tog foruma koliko sam ja shvatio.

To bi trebalo da bude ono sto je od interesa grupama koje ne mere uredjaje vec ih testiraju u kontekstu zvuka. Medjutim ni tamo ne nailazim na dovoljan broj informacija o pesmama. Zast obas taj izbor pesama, sta je karakteristicno za pojedine numere, koji su zajednicki imenitelji, produkcione okolnosti informacije o muzicarima, istorijski i socijalni kontekst itd itd... Uglavnom pocinju - pustio sam sistem da se usvira 20 sati... A onda sam stavio ove kablove umesto onih... Hvala... :(]

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Aibo said:

Ako sam audiofil koji sluša i deli subjektivne utiske, ali sam pritom i elektroinženjer,

Da li si stvarno elektro ing?

43 minutes ago, Aibo said:

Pitanje važi i za tebe pošto koliko shvatam ti si elektroinženjer, konstruktor uređaja i audiofil koji komentariše sve od navedenog. Ispravi me ako sam pogrešno razumeo.

Ja nisam ektro ing. Da, mogu da projektujem napravim odredjene uredaje samostalno. Medjutim nisam nista "izmislo", koristim naucno objasnjene i potvrdjene stvari. U tom smislu me nervira kada neko pokusa da indirektno kaze da su ti ljudi budale i da nemaju pojma o tome sta je dobar zvuku. Ne kopiram konkretne sheme ali koristim vec postojece module koji se inace primenjuju u praksi. (Na primer anode follower, kolo elektronske cevi...)

Da, komentarisem na javnim forumima skoro isklucivo argumentima tehnicke prirode ako to tema zahteva. Ako ne zahteva onda na osnovu subjektivnih iskustava - kao i svi drugi...

Clan sam skoro 20 godina na DIY audio forumu sa skoro milion clanova od kojih se znacajan broj bavi projektovanjem i "pravljenjem" razlicitih audio uredjaja. Vecina ima formalno obrazovanje iz tih oblasti ali mnogi koji se uspesno time bave i imaju odlicne uredjaje nemaju. Samo citanje literature kroz praksu. I na par drugih foruma koji se uglavnom bave vintage opremom i DA uredjajima...

Volim muziku, ranije sam i vise svirao, vise vremena slusao muziku, ali ipak mislim da nisam audiofil... :( Jednostavno nedovoljno vremena posvecujem tome u poslednje vreme, a poznajem ljude koji slusaju dnevno po nekoliko sati, desetinama godina. Imaju ogromne kolekcije na razlicitim medijumima, kao i ogromnu koliciniu informacija o snimljenoj muzici. Ne mogu da se poredim sa njima...

52 minutes ago, Aibo said:

Drugo, nisam već 2+ godine postovao na ASR forumu niti im se petljam u posao. Odgovaram na tu temu isključivo kada se neko pozove na isti forum u raspravi na mom YT kanalu i petlja se meni u posao (kanal se bavi subjektivnim slušanjem) ili na ovom forumu (Hi-Files se takođe bavi subjektivnim recenzijiama i uopšte nema odeljak o stvarima čisto tehničke prirode). Dakle, ko tu u čiji domen nepotrebno zalazi? 

Kada, sada ili pre 2 godine?

Ne bi komentarsao ni na ovom forumu gde formalno ne postoji odeljak za to. Ali jednostavno teme u vecini slucajeva izlaze iz okvira subjektivnog svedocanstva pa, kao i drugi clanovi, dajem argumentovane informacije. I naravno da na cinicne komentare o tome kako ljudi koji se bave naucnim istrazivanjima "nemaju veze sa zivotom", jednostavno moram da odgovorim.

Ja nisam ni clan ASR foruma mada pozdravljam entuzijazam i razmenu informacija. Povremeno procitam i pogledam fotografije.

Na YT skoro nikada ne gledam recenzije i nikada nisam napisao ni jedan komentar ni na jednom kanalu.

Eto :)

Link to comment
Share on other sites

 i socijalna (ne)inteligencija ne moze da se izmeri (mernim instrumentima) kao i kvalitet reprodukcije.

ali postoje eksperti (sa formalnim obrazovanjem) koji drugim metodama to mogu lako utvrditi (sto ne znaci da i amateri mogu to nepogresivi prepoznati),za razliku od kvaliteta muzike gde se ekspertom moze samoproglasiti ko god zeli i svakom drugom "ekspertu" osporiti referentnost.....

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Aibo said:

Nije naučan, ne igram se nauke niti tvrdim da je bilo šta slično. Ono što tvrdim je da je statistički značajan. Ako izuzetno visok procenat ljudi, na uzorku od više stotina, primeti istu stvar, to je statistički značajan rezultat. Ako misliš da se to složilo potpuno slučajno, onda OK. Ne bih više imao šta da dodam.

 Visokom procentu ljudi se doapada kad se ubije dinamika snimka, tako je nastao "loudness war".

 BTW, ima dosta uredjaja koji se ne mere tako dobro, a meni se svidja kako zvuce... ;) Pa sta?

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Majda said:

Da li si stvarno elektro ing?

Jesam, ne elektoničar već usmerenje zvano "intrumentacija i merenja električnih i neelektričnih veličina". Nakon faksa sam nekih pet godina radio sa merenjima, na etaloniranju, kalibraciji... laboratorijskih i medicinskih uređaja i na obuci korisnika istih (među njima solidan broj naučnika i instituta). Onda sam zbog ličnog/zdravstvenog stanja napustio posao. Kad je došlo vreme da mogu da se vratim, već sam otkrio čari rada od kuće i freelancing-a. Nisam se vratio struci i trenutno to ne planiram. Malo mi se posle te lične stvari izmenili pogledi na život, karijeru i moje lično vreme. Ipak i dalje volim merenja, statistiku i verovatnoću, i sve oko njih. 

Poenta je da se uopšte ne vređam kao slušač/recenzent, po tom pitanju ne mogu biti opušteniji. Tema mi je interesantna upravo zbog ove pozadine iz gornjeg pasusa. Učini mi se povremeno da bih mogao relativno lako da sažmem nešto iskustva u par lako razumljivih postova... i prevarim se. :) Većina intuitivno shvata šta neko merenje jeste, problem je uglavnom objasniti šta nije i šta ne može da predstavlja. Vidim da poneko razume, neko ne... idemo dalje kako ko zna i ume.

 

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, Aibo said:

Jesam, ne elektoničar već usmerenje zvano "intrumentacija i merenja električnih i neelektričnih veličina". Nakon faksa sam nekih pet godina radio sa merenjima, na etaloniranju, kalibraciji... laboratorijskih i medicinskih uređaja i na obuci korisnika istih (među njima solidan broj naučnika i instituta).

Auh. Neko bi zakljucio da si veliki pristalica merenja, kad ono medjutim. :D

Link to comment
Share on other sites

Mislim da se ovde radi o nesporazumu. Mislim da niko od ovde prisutnih nije protov merenja HiFi uredjaja. Zasto bi i bio ? Ono zbog cega neki ljudi protestvuju jeste donosenje zakljucaka o reprodukciji zvuka pojedinih uredjaja iskljucivo na osnovu merenja. To je pogresno i na to treba ukazati.

Ono sto je zbilja uzbudljivo u celoj toj stvari jeste pronaci objesnjenje za ono sto si cuo u merenjima koja si izvrsio. To nije uvek moguce ali ponekad i jeste i tako se uci.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Aibo said:

Jesam, ne elektoničar već usmerenje zvano "intrumentacija i merenja električnih i neelektričnih veličina". Nakon faksa sam nekih pet godina radio sa merenjima, na etaloniranju, kalibraciji... laboratorijskih i medicinskih uređaja i na obuci korisnika istih (među njima solidan broj naučnika i instituta). Onda sam zbog ličnog/zdravstvenog stanja napustio posao. Kad je došlo vreme da mogu da se vratim, već sam otkrio čari rada od kuće i freelancing-a. Nisam se vratio struci i trenutno to ne planiram. Malo mi se posle te lične stvari izmenili pogledi na život, karijeru i moje lično vreme. Ipak i dalje volim merenja, statistiku i verovatnoću, i sve oko njih. 

Poenta je da se uopšte ne vređam kao slušač/recenzent, po tom pitanju ne mogu biti opušteniji. Tema mi je interesantna upravo zbog ove pozadine iz gornjeg pasusa. Učini mi se povremeno da bih mogao relativno lako da sažmem nešto iskustva u par lako razumljivih postova... i prevarim se. :) Većina intuitivno shvata šta neko merenje jeste, problem je uglavnom objasniti šta nije i šta ne može da predstavlja. Vidim da poneko razume, neko ne... idemo dalje kako ko zna i ume.

 

TI si se bvio nekom drugom vrstom merenja. U jos osetljivijem domenu koji je najverovatnije odredjen strozijim standardima. Jednostavno ti uredjaji koje si kalibrisao i merio ne mogu biti u upotrebi ako ne zadovoljaju neki zadati okvir rezultata. A ako su u upotrebi onda se rezultati koje daju ti uredjaji ne mogu uzeti kao validni. Ako nisu kalibrisani ili izmereni...

Ne znam sta  bi se desilo kada bi tebi svojevremeno neko tumacio merenja i rekao da to nisu dobra merenja, a ti si ih izvrsio i kalibrisao uredjaj po standardima...

U audio sistemima je drugacija situacija. Uredji mogu da "rade" i budu u upotrebi iako ne zadovoljaju najostrije standarde. (Izuzev onih koji se ticu bezbednosti). Oni koji ih koriste mogu biti zadovoljni tim uredjaima. Klase i standardi su siroko postavljeni. Tipican primer su stari radio aparati koji  rade odlicno i kojima su vlasnici zadovoljni. Ali njihova merenja ne zadovoljavaju HiFi standarde.

I dalje to ne znaci da su merenja suvisna i nepotrebna, potpuno suporotno dokazje neophodnost tih rezultata. Da bi se uspostavila sto povoljnija korelacija izmedju razultata i "zvuka" kao finalnog razultata.

Ono sto se tu pojavljuje kao problem a nije eksplicitno vezano ni za merenja ni za finalni rezultat su motivi, terminologija i predstavljanje i merenja i "slusanja"

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, DejanM said:

Mislim da se ovde radi o nesporazumu. Mislim da niko od ovde prisutnih nije protov merenja HiFi uredjaja. Zasto bi i bio ? Ono zbog cega neki ljudi protestvuju jeste donosenje zakljucaka o reprodukciji zvuka pojedinih uredjaja iskljucivo na osnovu merenja. To je pogresno i na to treba ukazati.

Ono sto je zbilja uzbudljivo u celoj toj stvari jeste pronaci objesnjenje za ono sto si cuo u merenjima koja si izvrsio. To nije uvek moguce ali ponekad i jeste i tako se uci.

:thumbsup2

 

ONTOPIC:

iFi Zen Stream ovih dana hara vebom sa odličnim utiscima, čak i od ljudi koji imaju fine i skuplje strimere. Kolega je takođe javio prve utiske da je odlična spravica zvučno i po pitanju izrade. Za ovo drugo mogu i sam da potvrdim jer sam imao uređaje iz iste serije.

Još nešto što mislim da će biti vredno pažnje je Pi2 Design Mercury. To je od tvorca Pi2AES hat-a za Raspberry Pi, ali ovog puta je u pitnju kompletan uređaj izgrađen oko Pi4 Compute modula, sa mestom za SSD 1TB. Trebalo bi da stigne uskoro prototip na probu pa javljam šta ume.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, DejanM said:

Ono zbog cega neki ljudi protestvuju jeste donosenje zakljucaka o reprodukciji zvuka pojedinih uredjaja iskljucivo na osnovu merenja. To je pogresno i na to treba ukazati.

To je pogresno isto koliko i donosenje zakljucka na osnovu slusanja pojedinca.
A moze biti da je i do percepcije jer se (po meni) merenja rade cisto sa tehnicke strane, kako uredjaj radi to za sta je napravljen (pojacanje, DA konverzija itd.) A na slusaocu je da mu se (taj) zvuk svidi ili ne svidi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...