Jump to content


Jeftin a dobar streamer


DejanM

Recommended Posts

Ne bih se slozio da je to tako jednostavno, vezano za posmatranje. Jer upravo je posmatranje dovelo do toga da je zemlja ravna, da se sunce okrece oko zemlje itd.

Drugo, za razliku od coveka koji ima svoju dozu subjektivnosti, merni uredjaj (bilo koji, nema veze sa audiom) ga nema.

I na kraju, slusni abx test bi mogao da se podvede pod posmatranje.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, garson said:

I na kraju, slusni abx test bi mogao da se podvede pod posmatranje.

Егзекли.

Ако пажљиво видиш моја писања овде, сматрам да је добитна комбинација, баш комбинација свих научних метода. Искључивање једне од других је релативизација и непотребни фанатизам.

То што већина писаоца на ASR-у сматра да посматрање није научна метода иде у прилогу томе.

Link to comment
Share on other sites

@Garson

Imam utisak da si iz nekog čudnog razloga ostrašćen, pa si u tom smislu jednako "subjektivan" kao ovi što ih prozivaš za "voodoo".

Naravno da nije neophodno da neko bude naučnik da bi se bavio testiranjem audio uređaja, samo je najblaže rečeno neumesno i pretenciozno sebe nazivati naučnikom ukoliko to nisi. Renovirao sam stan letos, svi majstori su za svoj posao koristili različita merenja i primenjivali određena znanja iz fizike, hemije, mašinstva, tehnologije....i niko nije sebe zbog toga nazvao naučnikom.

Hoću da kažem da se reč "naučnik" i "naučno" olako koristi...možda sam ja "old skul" ali ta reč kod mene i dalje izaziva posebnu vrstu poštovanja i zato tako reagujem na "internet naučnike".

"Demokratizacija javnog diskursa" je dovela do devalvacije svega, zato i imamo toliko "genijalaca" koji se razumeju u vakcinaciju više od ljudi koji su pravi naučnici u toj oblasti.

I dalje, možda naivno, verujem da reč "inženjer" ima svoju težinu i da niko nije tek tako došao u situaciju da projektuje audio uređaje u renomiranim firmama.

Na kraju, zamenjuješ teze, uređaji su tu zbog korisnika a ne korisnici zbog uređaja...ukoliko neki uređaj zvuči loše kakve veze ima to što se na nekim merenjima pokazao kao dobar.

 

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, InSides said:

Егзекли.

Ако пажљиво видиш моја писања овде, сматрам да је добитна комбинација, баш комбинација свих научних метода. Искључивање једне од других је релативизација и непотребни фанатизам.

То што већина писаоца на ASR-у сматра да посматрање није научна метода иде у прилогу томе.

Hm, mozda smo nesto razlicito videli na ASR forumu. Kad kog se pomenulo "ja sam cuo ovako", savet je bio abx test. Tj nisam primetio da ga iskljucuju, cak sta vise.

 

8 minuta ranije, Aibo said:

Garson, imam samo jedno pitanje. Da li bi u skladu sa objektivnim "naučnim" testovima pristao da ti poklonim jedan Topping DX3  pro a da ti ovde javno obećaš da će ta objektivno transparentna zverka ostati tvoj trajni i jedini digitalni izvor?

 

 

S obzirom da sam bez bilo kakvog izvora, prihvatam poklon. :D

No, salu na stranu, za sebe nikad nisam rekao da nisam subjektivan, cak sta vise. Kupicu nesto zato sto mi se svidja kako izgleda, ili mi se svidja kvalitet izrade itd. Ali sam potpuno svestan da sam subjektivan, i prihvatam to, ali ne namecem kao istinu.

3 minuta ranije, Aleksandar75 said:

@Garson

Imam utisak da si iz nekog čudnog razloga ostrašćen, pa si u tom smislu jednako "subjektivan" kao ovi što ih prozivaš za "voodoo".

Naravno da nije neophodno da neko bude naučnik da bi se bavio testiranjem audio uređaja, samo je najblaže rečeno neumesno i pretenciozno sebe nazivati naučnikom ukoliko to nisi. Renovirao sam stan letos, svi majstori su za svoj posao koristili različita merenja i primenjivali određena znanja iz fizike, hemije, mašinstva, tehnologije....i niko nije sebe zbog toga nazvao naučnikom.

Hoću da kažem da se reč "naučnik" i "naučno" olako koristi...možda sam ja "old skul" ali ta reč kod mene i dalje izaziva posebnu vrstu poštovanja i zato tako reagujem na "internet naučnike".

"Demokratizacija javnog diskursa" je dovela do devalvacije svega, zato i imamo toliko "genijalaca" koji se razumeju u vakcinaciju više od ljudi koji pravi naučnici u toj oblasti.

I dalje, možda naivno, verujem da reč "inženjer" ima svoju težinu i niko nije tek tako došao u situaciju da projektuje audio uređaje u renomiranim firmama.

Na kraju, zamenjuješ teze, uređaji su tu zbog korisnika a ne korisnici zbog uređaja...ukoliko neki uređaj zvuči loše kakve veze ima to što se na nekim merenjima pokazao kao dobar.

 

Ako se moje pisanje na forumu smatra "ostrascenim", zaista ne znam sta da kazem na to, prvi put mi neko na forumu kaze da sam ostrascen. :D

Drugo, nikoga ne prozivam za vudu (ne znam odakle to), i svim tim temama gde se ljudi prepucavaju, tesko ces da vidis da ista pisem.

To je dobar primer, sa majstorima koji koriste svoje znanje iz pomenutih nauka. Ako sam ja dobro razumeo, Amir je sebe nazvao naucnikom? Da li je to problem o kome diskutujemo ovde?

Nikakve ja teze nisam zamenio, niti sam rekao da su korisnici tu zbog uredjaja.
A ovo ako uredjaj zvuci lose, kome zvuci lose? Sta ako ne zvuci svima lose?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Aibo said:

Probaj da odeš na taj sajt i da kažeš da npr. Benchmark ili Chord Qutest ipak zvuči bolje, da je sedelo vas šest u sobi i svi čuli jedno te isto, osetno veću scenu i bolji tonalitet dok jeftin Topping zvuči dinamički ravno, oštro i zrnasto... pa da vidiš kakvu ćeš psihoanalizu dobiti.

review-and-measurements-of-chord-qutest-


From pure performance point of view, the CHORD Qutest nails all the tests I threw at it, garnering the top spot in DACs I have tested. On that front it should get a recommendation from me but I am hesitant to do so for a DAC costing so much but not having balanced outputs. If that is not a bother to you and you can afford it, the CHORD Qutest will provide exceptional performance and transparency to your audio system.

 Koliko vidim napisa covek da je odlicna sprava. Ima zamerku sto fale balansirani konektori, ali komentari su uglavnom pozitivni.

 Inace ne mislim da je ASR neki izvor istine, ali sta ja znam - ja volim da slusam muziku koja nastaje tako sto povezes pickup sa gitare na lampasko pojacalo i namerno oteras lampu u overdrive....

Link to comment
Share on other sites

 Evo jos jedan primer, nema veze sa ASR:

https://www.stereophile.com/content/dan-dagostino-progression-mono-monoblock-power-amplifier-measurements

The Dan D'Agostino Master Audio Systems Progression Mono is a powerful amplifier indeed, and the measured performance of the second sample does suggest that the first sample I received had somehow suffered during its travels. I was still puzzled by what appeared to be crossover distortion. However, it is fair to note that the Progression Mono measured very similarly to Dan D'Agostino's more expensive Momentum monoblock, which Michael Fremer very favorably reviewed in February 2013 and which I declared to be "well-engineered."—John Atkinson

 Generalno, sva merenja D'Agostino pojacala ukazuju na distorziju. Pa? Mislim da je @DejanM ovo komentarisao odlicno pre par godina - da apsolutno sigurno Dan D'Agostino ZNA da napravi pojacalo koje radi bez te distorzije, ali da je zeli iz nekog razloga.

Link to comment
Share on other sites

^^ Namerno sam i odabrao Qutest i Benchmark jer se oba mere "savršeno" i "van granica" naše percepcije. Baš kao i dva poomenuta Toppinga. Ipak, velika većina onih koji su ih čuli će se složiti da su razlike u zvuku vrlo izražene.

Problem dakle nije u tome da li je on opljuvao ili pohvalio konkretan uređaj, problem je što TVRDI da Topping od 100$ ima IDENTIČNE performanse kao Qutest jer oba imaju merenja koja prevazilaze mogućnosti našeg sluha. Pritom olako proziva sve one koji izjave da razlike čuju - ili su plaćenici ili podložni plaćeničkoj propagandi.

Ne znam kako tebi ili Garsonu to ne pali neko crveno svetalce. Meni je to problem, ja to vidim kao vrlo loše razumevanje njegovog ličnog rada i šrenje dezinformacija, uz sporadične prozivke neistomišljenika.

 

1 sat ranije, garson said:

No, salu na stranu, za sebe nikad nisam rekao da nisam subjektivan, cak sta vise. Kupicu nesto zato sto mi se svidja kako izgleda, ili mi se svidja kvalitet izrade itd. Ali sam potpuno svestan da sam subjektivan, i prihvatam to, ali ne namecem kao istinu.

Nikakve ja teze nisam zamenio, niti sam rekao da su korisnici tu zbog uredjaja.
A ovo ako uredjaj zvuci lose, kome zvuci lose? Sta ako ne zvuci svima lose?

Svi smo mi subjektivni, pogotovo kada dođe do toga šta volimo i šta smatramo boljim zvukom. Ono zbog čega ASR izaziva toliko negativnih reakcija i facepalm-ova, uključujući i mene samog, su isključive tvrdnje i davanje raznih dijagnoza neistomišljenicima. 

 

Uzmi za primer to da su tamo u više navrata merili šum i distorziju na kablovima raznih vrsta. Bez greške su svaki put utrvdili da su razlike toliko minimalne da nikako ne mogu da postoje čujne razlike. Ja dohvatim jedan obični Tascam recorder od 100€ i snimim zvuk identičnog sistema sa dva različita interkonekta. Okačim video, i nakon 15K pregleda dobijemo 240 komentara koji gotovo svi do jednog kažu da se čuje razlika u tonalitetu, i to preko jednog običnog YT klipa (tonalitet samo i može da se registruje na taj način). Polovini se više sviđa A, polovini B, to je ta subjektivna komponenta i tu nema nikakvog pametnog zaključka. Bitno je da svi koliko ih ima ČUJU NEKU razliku, a još bitnije da vrlo dosledno opisuju jedan kao svetliji i otvoreniji a drugi kao tamniji i zatvoreniji. 

Eto, uradio sam barem nešto praktično, nije ABX ali je AB, zabeležen i dostupan svima. Statistički gledano, postoje vrlo ubedljivi dokazi da ljudi ipak čuju neke razlike tu iako se iste ne mogu lako izmeriti.

Šta je bio moj cilj sa ovim videom, da makar nekog poguram da izađe iz grafika, zakorači korak nazad i dovede ta merenja i pretpostavke u pitanje.

Ne može uvek nešto da se opovrgne na isti način na koji ga je onaj prvi navodno dokazao, postoje limiti svake metode. Do neke prave istine se uglavnom dolazi sporo i mučno, nagrizanjem sa više strana. 

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, nkrgovic said:

 Generalno, sva merenja D'Agostino pojacala ukazuju na distorziju. Pa? Mislim da je @DejanM ovo komentarisao odlicno pre par godina - da apsolutno sigurno Dan D'Agostino ZNA da napravi pojacalo koje radi bez te distorzije, ali da je zeli iz nekog razloga.

Pa nista. Ako prihvatis da si subjektivan, i da priznas sebi da (ako) volis "kolorisan" ili zvuk sa distorzijom, ne vidim sto bi ti smetalo sto se taj uredjaj ne meri najbolje. Koga briga ako se to tebi svidja.

 

11 minuta ranije, Aibo said:

Svi smo mi subjektivni, pogotovo kada dođe do toga šta volimo i šta smatramo boljim zvukom. Ono zbog čega ASR izaziva toliko negativnih reakcija i facepalm-ova, uključujući i mene samog, su isključive tvrdnje i davanje raznih dijagnoza neistomišljenicima. 

Cim udjes na teren subjektivnog tj "Meni se svidja, ja sam cuo" onda se pojavljuju neistomisljenici. A merenja treba da prikazu objektivno stanje stvari. 

Mada je to stvar i neke percepcije. Ako se meni svidja svidja neki uredjaj koji se lose meri, da li to znaci da sam ja neistomisljenik? I sto bi to meni predstavljalo problem? Eto meni se svidja, a lose se meri, sta me briga? Sto bih smatrao da je onaj sto ga je merio moj neistomisljenik? Mozda se i tom sto je merio svidja taj lose izmereni uredjaj? Pa sta sad?

 

11 minuta ranije, Aibo said:

Uzmi za primer to da su tamo u više navrata merili šum i distorziju na kablovima raznih vrsta. Bez greške su svaki put utrvdili da su razlike toliko minimalne da nikako ne mogu da postoje čujne razlike. Ja dohvatim jedan obični Tascam recorder od 100€ i snimim zvuk identičnog sistema sa dva različiti interkonekta. Okačim video, i nakon 15 000 pregleda dobijemo 240 komentara koji gotovo svi do jednog kažu da se čuje razlika u tonalitetu, i to preko jednog običnog YT klipa (tonalitet samo i može da se registruje na taj način). Polovini se više sviđa A, polovini B, to je ta subjektivna komponenta i tu nema nikakvog pametnog zaključka. Bitno je da svi koliko ih ima ČUJU NEKU razliku, a još bitnije da vrlo dosledno opisuju jedan kao svetliji i otvoreniji a drugi kao tamniji i zatvoreniji. 

Eto, uradio sam barem nešto praktično, nije ABX ali je AB, zabeležen i dostupan svima. Statistički gledano, postoje vrlo ubedljivi dokazi da ljudi ipak čuju neke razlike tu iako se iste ne mogu izmeriti.

Šta je bio moj cilj sa ovim videom, da makar poguram da izađe iz grafika, zakorači korak nazad i razmisli o značaju onih merenja i pretpostavki da zvučna razlika nikako ne može da postoji. 

Ne može uvek nešto da se opovrgne na isti način na koji ga je onaj prvi navodno dokazao, postoje limiti svake metode. Do neke prave istine se uglavnom dolazi sporo i mučno, nagrizanjem sa više strana. 

Nije bas kontrolisani ABX test, znas i sam. I jedino sto si pokazao time je da je svako subjektivan i ima svoj ukus.

Link to comment
Share on other sites

Nije ABX, ali misliš li da nisam pokazao da postoji makar neka razlika (kakva god da je) tamo gde ASR tvrdi da ne može da postoji?

Hajde barem tu binarnu - POSTOJI ili NE POSTOJI - da utvrdimo. Tako ćemo barem doći do zaključka da može da se radi nešto objektivno a da se iz toga ipak izrodi neispravan i nevažeći rezultat.

Izvini, ali i meni deluje da ipak ostrašćeno braniš ASR i Amira jer ni jednog trenutka ne popuštaš da je bilo šta što radi i čemu druge uči možda makar malo neispravno.

Link to comment
Share on other sites

Kako je stereo (i ne samo stereo) reprodukcija pokušaj audio obmane, jedini način direktne procene je subjektivni. Subjektivno je, u ovom slučaju, najbliže objektivnom. Tehnička merenja imaju svoju vrednost i svrhu, ali su posredna; bave se uzrokom, a ne rezultatom i ne mogu da elminišu slušni test. Objektivno tehničko merenje moralo bi da se radi u glavi. Ne očekujem skori uspeh.

I naravno, treba razumeti da slušanje nije puka tehnička radnja. Pominjanje emocija u tom kontekstu nije uvlačenje u subjektivnost, jer emocije su neizostavni faktor naše funkcionalnosti. Da ih nema, ravnodušno bismo čekali da nas tramvaj zgazi.

Nije bolji uređaj nužno onaj koji je precizniji, već onaj koji ubedljivije doprinosi bitnim elementima obmane. Pritom, uopšte nismo stigli do kompatibilnosti s ostatkom sistema i uslovima okruženja.

Link to comment
Share on other sites

Pa nisi pokazao. Kako mislis da jesi? Tako sto je neko rekao da je cuje nesto? Daleko da ja mislim da neko laze, ali jedino sto si pokazao je subjektivizam. Ako ti mislis da je taj test validan sa naucne strane, ok, svakako nemam zelju da te ubedjujem u suprotno.

Nema potrebe za izvinjenjem. I hajde da ponovim pitanje kolege Spacheka, who the fuck is Amir? Jedino sto mogu da prihvatim da ostrasceno branim su nauka i naucna metodologija, ko god je sprovodio, Mika ili Pera (iz DDRa), pojedinci mi nisu bitni u prici.

 

6 minuta ranije, TurboMaximus said:

Kako je stereo (i ne samo stereo) reprodukcija pokušaj audio obmane, jedini način direktne procene je subjektivni. Subjektivno je, u ovom slučaju, najbliže objektivnom. Tehnička merenja imaju svoju vrednost i svrhu, ali su posredna; bave se uzrokom, a ne rezultatom i ne mogu da elminišu slušni test. Objektivno tehničko merenje moralo bi da se radi u glavi. Ne očekujem skori uspeh.

I naravno, treba razumeti da slušanje nije puka tehnička radnja. Pominjanje emocija u tom kontekstu nije uvlačenje u subjektivnost, jer emocije su neizostavni faktor naše funkcionalnosti. Da ih nema, ravnodušno bismo čekali da nas tramvaj zgazi.

Nije bolji uređaj nužno onaj koji je precizniji, već onaj koji ubedljivije doprinosi bitnim elementima obmane. Pritom, uopšte nismo stigli do kompatibilnosti s ostatkom sistema i uslovima okruženja.

To je ok, samo se tu radi o merenju uredjaja, tj kako radi ono sto treba da radi, da li pojacavac radi dobro to sto za sta je napravljen (pojacanja signala), ili DAC koji radi DA konverziju.
Tu nema mesta emocijama.
Niti iko pokusava da nekog ubedi da mu se nesto sto mu se svidja zapravo ne svidja.

 

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, garson said:

To je ok, samo se tu radi o merenju uredjaja, tj kako radi ono sto treba da radi, da li pojacavac radi dobro to sto za sta je napravljen (pojacanja signala), ili DAC koji radi DA konverziju.
Tu nema mesta emocijama.
Niti iko pokusava da nekog ubedi da mu se nesto sto mu se svidja zapravo ne svidja.

 

Da li se meri ono što treba da radi ili ono što može da se izmeri?

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, garson said:

Pa nisi pokazao. Kako mislis da jesi? Tako sto je neko rekao da je cuje nesto? Daleko da ja mislim da neko laze, ali jedino sto si pokazao je subjektivizam. Ako ti mislis da je taj test validan sa naucne strane, ok, svakako nemam zelju da te ubedjujem u suprotno.

Nema potrebe za izvinjenjem. I hajde da ponovim pitanje kolege Spacheka, who the fuck is Amir? Jedino sto mogu da prihvatim da ostrasceno branim su nauka i naucna metodologija, ko god je sprovodio, Mike ili Pera (iz DDRa), pojedinci mi nisu bitni u prici.

Nije naučan, ne igram se nauke niti tvrdim da je bilo šta slično. Ono što tvrdim je da je statistički značajan. Ako izuzetno visok procenat ljudi, na uzorku od više stotina, primeti istu stvar, to je statistički značajan rezultat. Ako misliš da se to složilo potpuno slučajno, onda OK. Ne bih više imao šta da dodam. 

Nisam siguran da li prosto ne uviđaš relativno laku oborivost zaključaka nastalih iz tih merenja, koji deluju objektivno, ili ne želiš da ih priznaš jer imaš bias ka brzim i lakim rešenjima poput SINAD liste. 

 

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, Aibo said:

 Ako misliš da se to složilo potpuno slučajno, onda OK. Ne bih više imao šta da dodam.

Nisam nigde rekao da je slucajno. Zamolio bih ako mozemo da prestanemo da drugima stavljamo u usta nesto sto nismo rekli, i da etiketiramo ljude kao pobornike jedne ili druge strane itd.

20 minuta ranije, Aibo said:

Nisam siguran da li prosto ne uviđaš relativno laku oborivost zaključaka nastalih iz tih merenja, koji deluju objektivno, ili ne želiš da ih priznaš jer imaš bias ka brzim i lakim rešenjima poput SINAD liste.

Znas i sam da tamo ima vise od SINAD liste.
Sto se obaranja zakljucaka tice, svako moze da ih obori naucnim metodama, eto npr abx test ne zahteva mernu opremu i lako je dostupno svima. Bez toga ostajemo na obaranju tako sto je neko nesto rekao i time oborio.

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, garson said:

Nije isto, naravno, ali je podlezno subjektivnosti. Odatle i ideja za abx testovima da se utvrdi da li neko nesto zaista cuje ili misli da cuje.

Subjektivnost se podrazumeva, to je stanje stvari. Netendenciozna je optimalni slučaj. Ne govorim o voljnoj subjektivnosti, već o odnosu psiho-fiziološkog sistema i nesavršenog koncepta reproducije, što autistični merači ne sagledavaju.

AB... test je test strpljenja, koristan u vijanju detalja.

Link to comment
Share on other sites

Bitno je da su merenja objektivna, to da li je dijagnoza ispravna je od sekundarnog značaja. 

 

11 minuta ranije, garson said:

Nisam nigde rekao da je slucajno. Zamolio bih ako mozemo da prestanemo da drugima stavljamo u usta nesto sto nismo rekli, i da etiketiramo ljude kao pobornike jedne ili druge strane itd.

Naravno. Izneli smo šta je ko imao, nema potrebe da se dalje vrtimo u krug.

:cheers

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, garson said:

 

Drugo, za razliku od coveka koji ima svoju dozu subjektivnosti, merni uredjaj (bilo koji, nema veze sa audiom) ga nema.

 

Garson,

Nemoj smetnuti sa uma da ima raznih mernih instrumenata (sa razlicitom tacnoscu merenja) kao sto i postoje razne metode merenja. Zbog toga merenja istog signala mogu drugacije da izgledaju.

Druga vazna stvar koju treba pomenuti jeste da kvalitet reprodukcije muzike nije moguce meriti. Boju tona ne mozes da izmeris spektralnim analizatorom. Merenjima pomocu razlicitih instrumenata se utvrdjuje ispravnost uredjaja i koliko on sam menja signal koji dobije na ulazu. Medjutim ljudi ne opazaju zvuk na svim frekvencijama isto, niti dozivjavaju sva izoblicenja na isti nacin. To je razlog zasto svi proizvodjaci HiFi opreme vrse merenja svojih sprava, ali su slusni testovi ono sto odlucuje da li ce na uredjaju jos raditi ili ne.

Ignorisati slusanje HiFi sprava i oslanjati se samo na merenja raznih elektricnih parametara, moze da se zavrsi prilicno lose po sam kvalitet reprodukcije. Ili recimo tvrditi da merenja pokazuju realnost i da su objektivna za razliku od ljudi koji su subjektivni.... Ljudi naravno jesu subjektivni a merenja naravno jesu objektivna (u meri u kojoj je to moguce) ali merenja ne koreliraju 100% sa onim sto mi cujemo. I tu lezi problem.

Zato treba meriti ali treba i slusati.

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, Aleksandar75 said:

Kupiš ultrazvuk, naučiš da vidiš, snimiš i izmeriš bubreg, dakle koristiš naučni metod i odgovarajući aparat...ali ako nisi nefrolog ili urolog koliko vrede tvoja "merenja"?

Isto koliko i tebi vrede merenja koja su ti odradili tvoji majstori. :)

No, salu na stranu, treba razdvojiti i valjano odradjeno merenje i tumacenje istog. U konkretno tvom primeru, ako ja sam snimim bubreg, mogu snimak odneti urologu da pogleda. Sa te strane, ako sam dobro snimio, merenje je dobro/validno.

Kad smo kod toga sad mi pade na pamet. Pa ta merenja u medicini se tako i rade. Ne snima doktor vec medicinski tehnicar ili kako vec, to se posle nosi doktoru da pogleda.

@aibo

:cheers Sve dok smo u normalnoj konverzaciji, meni je ok, iako od pocetka znam da je totalni waste of time, niko nece promeniti misljenje. Ali podele koje vidjamo i na forumu prilicno u zadnje vreme (nista konkretno, samo neki moj utisak), not my coup of tee, i toga zelim da se klonim.

 

3 minuta ranije, DejanM said:

Garson,

Nemoj smetnuti sa uma da ima raznih mernih instrumenata (sa razlicitom tacnoscu merenja) kao sto i postoje razne metode merenja. Zbog toga merenja istog signala mogu drugacije da izgledaju.

Naravno, nisam zalazio u te detalje.

3 minuta ranije, DejanM said:

Druga vazna stvar koju treba pomenuti jeste da kvalitet reprodukcije muzike nije moguce meriti. Boju tona ne mozes da izmeris spektralnim analizatorom. Merenjima pomocu razlicitih instrumenata se utvrdjuje ispravnost uredjaja i koliko on sam menja signal koji dobije na ulazu. Medjutim ljudi ne opazaju zvuk na svim frekvencijama isto, niti dozivjavaju sva izoblicenja na isti nacin. To je razlog zasto svi proizvodjaci HiFi opreme vrse merenja svojih sprava, ali su slusni testovi ono sto odlucuje da li ce na uredjaju jos raditi ili ne.

Ignorisati slusanje HiFi sprava i oslanjati se samo na merenja raznih elektricnih parametara, moze da se zavrsi prilicno lose po sam kvalitet reprodukcije. Ili recimo tvrditi da merenja pokazuju realnost i da su objektivna za razliku od ljudi koji su subjektivni.... Ljudi naravno jesu subjektivni a merenja naravno jesu objektivna (u meri u kojoj je to moguce) ali merenja ne koreliraju 100% sa onim sto mi cujemo. I tu lezi problem.

Zato treba meriti ali treba i slusati.

To sve stoji, i vec sam pomenuo da i sebe smatram za nekoga ko kupuje vodjen subjektivnim. Kupicu nesto sto mi se svidja pa cak i ako ne meri dobro.

Ko voli farban zvuk, sto to ne bi i kupovao? Pa ja kad kupujem patike, pre uzmem one koje mi se vise svidjaju na izgled, nego one za koje znam da su trajnije/udobnije.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...