Jump to content


Jeftin a dobar streamer


DejanM

Recommended Posts

Nisu ove male sprave od po 100 eura Hi-End. I nema potrebe da budu. Mene je zanimalo da cujem kakve sve opcije postoje da nesto za male novce svira pristojno. Od jeftinih sprava moze da skocka solidan sistem, koji nece reprodukovati one finese kao Hi-End sistemi ali ce moci da priusti uzitak onom ko ga slusa. A to je mozda i najvaznije ...

Link to comment
Share on other sites

Raspberry Pi 3 i ovaj hat u deluxe varijanti sa pratećim kućištem za SPDIF https://www.aliexpress.com/item/32868641576.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.6c374c4dBjadBU

Bilo bi dobro počastiti ga sa nekim krštenim napajanjem. Ako se ide na USB vezu, Pi 4 bi bio preporuka. Softver Volumio, Moode a ako se koristi sa Roon-om, RoPieee ili RoPieeeXL.

Za napajanje nije loša varijanta ifi iPower, u slučaju Pi 4 preko USB-a, ima prostora za njega u 100 e ili praviti linearno regulisano napajanje ako si u DIY fazonu.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, bkrmar said:

Pošteno ali sam siguran da nisi čuo Topping-ove skuplje DAC-ove... Bilo bi dobro da takav komentar bude argumentovan... 

Npr evo DAC od 500 EUR (https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/gustard-x16-balanced-mqa-dac-review.17419/) vs DAC/Streamer od 10.000 EUR (https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/mola-mola-tambaqui-dac-and-streamer-review.10770/

Znaci Gustard X16 koji state-of-the-art DAC po merenju nije Hi End? :) 

Ma jok. Ovi do 120 dB SINAD su hi-end. Ovaj je iznad - on je ultra-mega-giga-hyper-end! :order

Link to comment
Share on other sites

U pravu je @siroma, odosmo sa teme.

Svako neka troši pare onako kako želi , samo ne razumem kako neko može da pljuje nešto što nije čuo, samo na osnovu porekla , imena i cene - i pored dokazano vrhunskih performansi? 

Koliko samo slučajeva postoji da kinezi nešto naprave i onda "hi end" firme nalepe svoje ime uz cenu 5x veću.... (npr Mark Levinson Red Rose Passion koji je zapravo Dussun DS-99, Lexicon BD-30 koji je zapravo Oppo BDP-83, Vincent koji je zapravo sve Kina itd itd)

 

Nego, strimer.... 

Na kraju krajeva, odličan budget strimer može da bude i samo Raspberry Pi 4 sa dobrim napajanjem (za rezliku od RPi 3 koji je imao problem u dizajnu USB i LAN porta) preko USB ako je na DAC-u USB dobro implementiran 

 

Link to comment
Share on other sites

49 minuta ranije, bkrmar said:

amo ne razumem kako neko može da pljuje nešto što nije čuo, samo na osnovu porekla , imena i cene - i pored dokazano vrhunskih performansi? 

 

Isto kao što većina ovde fali nešto što nije čuo, samo na osnovu testova i onog što je pročitao. Trebalo bi iznositi utiske samo na osnovu neposrednog iskustva, t.j. slušanja a ne na osnovu pretpostavki...

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, bkrmar said:

Pošteno ali sam siguran da nisi čuo Topping-ove skuplje DAC-ove... Bilo bi dobro da takav komentar bude argumentovan... 

Npr evo DAC od 500 EUR (https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/gustard-x16-balanced-mqa-dac-review.17419/) vs DAC/Streamer od 10.000 EUR (https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/mola-mola-tambaqui-dac-and-streamer-review.10770/

Znaci Gustard X16 koji state-of-the-art DAC po merenju nije Hi End? :) 

Evo slušam Gustard A22 koji je valjda bolji od X16 a i duplo skuplji ...dobar ali je meni subjektivno Auralic Vega bolja ...prostora i vazduha oko instrumenata ima više kod Vege . Istina Vega i jedno 2 do 3 puta skuplja .

Već smo pričali o kvazi zaključcima pomenutog sajta (ASR) koji u sebi nosi naziv da je naučni a nije to u potpunosti nego više samo deklarativno.

Sve u svemu ono što bih se složio sa tobom je da se pomera  granica dobrog zvuka ka manjim iznosima novca i to je proces koji se zove napredak . 

Ja sam dva sistema izgradio oko Auralic Ariesa Mini , koji je solidan strimer za 500 eura i činjenica je da ima boljih za 8x više para ali da i to što malo bolje sviraju nije toliko važno koliko npr promena zvučnika ili pojačala .

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, garson said:

Pomenuti Okto Dac je takodje u top klasi, bar po merenjima, a kosta 1000e. Mislim da je poljska firma u pitanju. :)

Okto je češka firma iz Praga , uređaj je tri u jedan za oko 1400 eura ...preamp , dac i strimer. Nisam slušao ali jedan stiže kod brata čim ga dobije njegov kum u Nemčijo. Čeka se 6 do 8 nedelja ...

Uređaj nije u skladu sa temom ali je vredan pažnje i zato sam ga spomenuo. Nije ni povoljan na prvu pogled ali na drugi  pogled  je u stvari izuzetno povoljan .

Izvinjvam se zbog offa

Link to comment
Share on other sites

 

2 sati ranije, bkrmar said:

Svako neka troši pare onako kako želi , samo ne razumem kako neko može da pljuje nešto što nije čuo, samo na osnovu porekla , imena i cene - i pored dokazano vrhunskih performansi? 

Sta su "dokazano vrhunske performanse"? SINAD merenja? :rolleyes:

  

1 sat ranije, SUROKVL said:

Isto kao što većina ovde fali nešto što nije čuo, samo na osnovu testova i onog što je pročitao. Trebalo bi iznositi utiske samo na osnovu neposrednog iskustva, t.j. slušanja a ne na osnovu pretpostavki...

  

VIse (da ne kazem previse) varijanti Topping-a sam slusao i ako je to ikakav reper za dobar zvuk, onda da ga J.

I jos se stavlja u istu recenicu sa "hi-end"... 'Lebe mekani... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, lalelala said:

Evo slušam Gustard A22 koji je valjda bolji od X16 a i duplo skuplji ...dobar ali je meni subjektivno Auralic Vega bolja ...prostora i vazduha oko instrumenata ima više kod Vege . Istina Vega i jedno 2 do 3 puta skuplja .

Već smo pričali o kvazi zaključcima pomenutog sajta (ASR) koji u sebi nosi naziv da je naučni a nije to u potpunosti nego više samo deklarativno.

Sve u svemu ono što bih se složio sa tobom je da se pomera  granica dobrog zvuka ka manjim iznosima novca i to je proces koji se zove napredak . 

Ja sam dva sistema izgradio oko Auralic Ariesa Mini , koji je solidan strimer za 500 eura i činjenica je da ima boljih za 8x više para ali da i to što malo bolje sviraju nije toliko važno koliko npr promena zvučnika ili pojačala .

 

Auralic Aries Mini je bio odlican streamer. Kazem bio, jer Auralic vise ne proizvodi taj model. Da li neko mozda zna zasto ? Bila je to odlicna varijanta streamera za ne tako velike novce.

Ovaj novi Aries G2 streamer transport je ozbiljna sprava ali i kosta ozbiljne novce ...

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, bkrmar said:

Ja razumem ljude koji žele da opravdaju investiciju od hiljade i hiljade EUR uloženih u hi end opremu ali je činjeica da danas možeš da dodješ do 90% tog zvuka za 10-20% te cene

 Ja slusam CD plejer koji je, u vreme kupivine vredeo tik ispod 2000 EUR, plus jos oko 800 EUR napajanje. Naim dize cene svake godine, objasnio je Nenad, oko 4%... Cenim da moj CD 5X + FlatCap 2X sad imaju ekvivalent cene, u novom uredjaju, bar 2500 EUR. Pri tom, unutra je PCM 1704, jako cenjen DAC, Pacific Microsofonic filter... Objekitvno dobar uredjaj. I da ti odma kazem, ne, moj Naim nije high-end CD plejer. Nije ni blizu.

 Da, disruptive technological inovation (kako god preveli na srpskom) moze da ponudi 90% performansi, za 20% cene. Nek je cena 200 EUR a ne 100, tj. nek je cena tog orginala, cijih 90% imamo, 1000 EUR - uredjaj od 1000 EUR nije high-end.

11 sati ranije, bkrmar said:

 Mozda je "Hi End", u smislu, "Hi End, it's me, Gustard", ali high-end nije.

 Vec smo pricali, ta merenja jesu potrebna, ali nisu dovoljna. Ima mnogo toga sto Amir ne meri. Kacio je neko linkove kad Rob Watts prica o merenjima DAC-ova, kacio je neko kad lik iz Audio Precision prica o merenjima i objasnjava razliku izmedju merenja sinusnog i muzickog signala - a, da te potsetim, to sto Amir kaci je mereno njihovom opremom.

 Da, apsolutno je bitno da se uredjaj koji tvrdi da je vrhunski pokaze i takve rezultate na merenjima. Ne, nije dovoljno da mereci samo par stavki sa par parametara, izjednacis dobre rezultate tih merenja sa kvalitetom uredjaja, ili zvukom koji iz uredjaja izlazi.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DejanM said:

Auralic Aries Mini je bio odlican streamer. Kazem bio, jer Auralic vise ne proizvodi taj model. Da li neko mozda zna zasto ? Bila je to odlicna varijanta streamera za ne tako velike novce.

Ovaj novi Aries G2 streamer transport je ozbiljna sprava ali i kosta ozbiljne novce ...

Zašto ?

Auralic je pomerio kompletnu gamu u skuplje vode , više nema ničega kod njih što bi se okarakterisalo  kao  normalno zacenjeno  tako da u skladu sa tim nisu ludi da proizvode model za 500 koji se smanjuje prodaju onog od 2600 zelembaća .

Koliko su podigli i kvalitet zvuka to još nisam imao prilike da uporedim. Koliko čitam i gledam uglavno nemam velika očekivanja u tom pravcu. Kvalitet kućišta i dizajn su otišli daleko napred ali sve ostalo ne baš. Marketinški podaci su napumpani ali bez nekog velikog smisla.Tipa procesor je jači nego ikad , clock je precizniji itd. Ali koncepcija je ista i pre je sve radilo dobro i nije štucalo zbog procesora i clocka , možda su dodali malo više memorije i izbrusili isti onaj osftware koji je i pre bio dostupan , čak i moj Mini je dobio upgrade.

Ubacili su dsp opciju sa 5 PEQ-a.

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, lalelala said:

Evo slušam Gustard A22 koji je valjda bolji od X16 a i duplo skuplji ...dobar ali je meni subjektivno Auralic Vega bolja ...prostora i vazduha oko instrumenata ima više kod Vege . Istina Vega i jedno 2 do 3 puta skuplja .

Naravno, ne moze se svima svideti isto. Eto vama se vise svidja Vega, nekome mozda Gustard. Na osnovu toga se svakako ne moze doneti zakljucak sta je zaista bolje.

9 sati ranije, lalelala said:

Okto je češka firma iz Praga , uređaj je tri u jedan za oko 1400 eura ...preamp , dac i strimer. 

Hvala na ispravci, bio sam blizu. :)

2 sati ranije, nkrgovic said:

 Ja slusam CD plejer koji je, u vreme kupivine vredeo tik ispod 2000 EUR, plus jos oko 800 EUR napajanje. Naim dize cene svake godine, objasnio je Nenad, oko 4%... Cenim da moj CD 5X + FlatCap 2X sad imaju ekvivalent cene, u novom uredjaju, bar 2500 EUR. Pri tom, unutra je PCM 1704, jako cenjen DAC, Pacific Microsofonic filter... Objekitvno dobar uredjaj. I da ti odma kazem, ne, moj Naim nije high-end CD plejer. Nije ni blizu.

 Da, disruptive technological inovation (kako god preveli na srpskom) moze da ponudi 90% performansi, za 20% cene. Nek je cena 200 EUR a ne 100, tj. nek je cena tog orginala, cijih 90% imamo, 1000 EUR - uredjaj od 1000 EUR nije high-end.

 Mozda je "Hi End", u smislu, "Hi End, it's me, Gustard", ali high-end nije.

 Vec smo pricali, ta merenja jesu potrebna, ali nisu dovoljna. Ima mnogo toga sto Amir ne meri. Kacio je neko linkove kad Rob Watts prica o merenjima DAC-ova, kacio je neko kad lik iz Audio Precision prica o merenjima i objasnjava razliku izmedju merenja sinusnog i muzickog signala - a, da te potsetim, to sto Amir kaci je mereno njihovom opremom.

 Da, apsolutno je bitno da se uredjaj koji tvrdi da je vrhunski pokaze i takve rezultate na merenjima. Ne, nije dovoljno da mereci samo par stavki sa par parametara, izjednacis dobre rezultate tih merenja sa kvalitetom uredjaja, ili zvukom koji iz uredjaja izlazi.

Ne znam kakve veze ima Naim CD plejer sa kineskim proizvodjacima koji guraju nisku cenu, sto Naim svakako ne radi, cak naprotiv.

Vezano za merenja, svi se hvataju za Amira. Sta je sa Stereophile merenjima? Mere li oni sve sto treba ili isto par stavki? I to sta smo mi ovde laicki "laprdali" oko merenja svakako nije neki zakljucak. :)

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, garson said:

Ne znam kakve veze ima Naim CD plejer sa kineskim proizvodjacima koji guraju nisku cenu, sto Naim svakako ne radi, cak naprotiv.

Vezano za merenja, svi se hvataju za Amira. Sta je sa Stereophile merenjima? Mere li oni sve sto treba ili isto par stavki? I to sta smo mi ovde laicki "laprdali" oko merenja svakako nije neki zakljucak. :)

 Rekao si da je uredjaj deset puta skuplji "high-end". Ja ti kazem da slusam uredjaj 20X skupjli i da to NIJE high-end.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Delija said:

Sta su "dokazano vrhunske performanse"? SINAD merenja? :rolleyes:

 

Ako merenja nisu jedan od relevantnih pokazatelja klase bilo kog uredjaja, zašto recimo kada odeš na sajt npr Devialet-a prvo što vidiš su merenja THD, SNR itd? Slažem se da nije sve u merenju ali je odličan pokazatelj u koju kategoriju DAC-ova pripada. 

Meni je pokazatelj performansi ono što je objektivno i merljivo, pa i taj SINAD, a ne cena, marketing, hype, plaćeni novinari itd. A da li će se nekome svideti zvuk je subjektivna stvar. Neko preferira muzikalnost, neko analitičnost itd. 

Kao što je već rečeno od drugih članova, razlike u performansama su sve manje. Ono što je bio "stvarni Hi End" pre 15 godina i što si morao da platiš 10-20k EUR je danas dostupno za 1-2 K EUR. Tako je u svemu, kompjuterima, kolima, tehnologiji genralno. Dakle napredak u tom polju je ozbiljno smanjio razlike, a ostalo je mistifikacija tzv Hi End uredjaja kao nešto što mogu da naprave samo egzotične kompanije, a nikako Kinezi jelte... 

Kada stavimo to u perspektivu budget strimera o kojima je ovde reč, apsolutno nema smisla kupovati SBT za 100ak EUR sa oglasa - uredjaj koji je izašao 2009 kada za iste pare mogu da se kupe modernija i fleksibilnija rešenja, a samim tim i verovatno zvučno bolja. 

Link to comment
Share on other sites

45 minuta ranije, bkrmar said:

Ono što je bio "stvarni Hi End" pre 15 godina i što si morao da platiš 10-20k EUR je danas dostupno za 1-2 K EUR. Tako je u svemu, kompjuterima, kolima, tehnologiji genralno. Dakle napredak u tom polju je ozbiljno smanjio razlike, a ostalo je mistifikacija tzv Hi End uredjaja kao nešto što mogu da naprave samo egzotične kompanije, a nikako Kinezi jelte... 

Naravno da ne. Ni u ludilu. Osim sa kompjuterima koji su nesto sasvim drugo i totalno neuporedivo.

Za pocetak - nemam nista protiv Kineza iliti uopste ne gledam poreklo robe - vec iskljucivo kvalitet.

Sa automobilima i hi-fi-jem to jednostavno nije tacno i nikad nece biti tacno. Imas ti kod novih jeftinih i automobila i hi-fi-ja gomilu novih feature-a, ali sustinski kvalitet nemas ni pod razno. Mercedes S klasa od pre 15 godina i dalje je miljama ispred blo kog Hyundai-a ili Kia-e po kvalitetu i udobnosti voznje, po kvalitetu materijala i zavrsne obrade. A ako hoces da se priblizis tom kvalitetu - onda i ta Kia i taj Hyundai (Genesis) vise ne kosta 5 puta manje, vec prelazi polovinu cene samo tako. A i dalje ni blizu nije to to. Da ne pricamo o novoj S klasi.

Nece ni Devialet od 15k evra, kad ga vec pominjes, da zameni sistem od 50k evra ni u ludilu, ma koliko to neki vlasnici sanjali i ponavljali to po milion puta.

Da ponovim jos jednom - niko nista ne poklanja i sve na trzistu manje-vise kosta tacno koliko treba da kosta. Da vredi vise - proizvodjac i prodavac bi prodavali za vise. Da vredi menje - ne bi ni bilo kupaca, ma koliko se taj proizvod "hajpovao".

 

45 minuta ranije, bkrmar said:

Ako merenja nisu jedan od relevantnih pokazatelja klase bilo kog uredjaja, zašto recimo kada odeš na sajt npr Devialet-a prvo što vidiš su merenja THD, SNR itd? Slažem se da nije sve u merenju ali je odličan pokazatelj u koju kategoriju DAC-ova pripada. 

Meni je pokazatelj performansi ono što je objektivno i merljivo, pa i taj SINAD, a ne cena, marketing, hype, plaćeni novinari itd. A da li će se nekome svideti zvuk je subjektivna stvar. Neko preferira muzikalnost, neko analitičnost itd. 

 

Da ne krecemo ponovo oko tih nesrecnih merenja. Ona kod dosta stvari, a izmedju ostalog i DAC-ova sluze samo da izbace iz price totalno promasen dizajn.

I naravno da ni pod razno SINAD merenja ne odredjuju kategoriju DAC-a. Ni u ludilu. U stvari, odredjuju - u kategoriju sa ovakvim i onakvim SINAD-om i nista vise od toga.

Zvuk je ono sto je bitno, majku mu. I ne, dobar zvuk nije cisto subjektivna stvar - za dobar zvuk nece niko reci da ne valja. Moze da kaze da mu lezi neki drugaciji voicing i slicno, ali ne moze da kaze da ne valja.

 

I da zavrsimo vise ovo divergiranje od teme...

Ne tvrdim da solidan, pa i dobar zvuk ne moze da se dobije za povoljnu cenu, ali prestanite da masete hi-end-om i sistemima 10+ puta skupljim i da ih ubacujete u poredjenje - totalno je neozbiljno. To se radi jos odavno na forumu i nisam uopste reagovao na to, ali pocelo je vec da smara. Ne vidim zasto uopste imate potrebu da to radite? Koga zavaravate?  Sebe?

Link to comment
Share on other sites

  • Merenja jesu pokazatelj, ali nisu sva merenja ista. Takodje, jedno merenje nije jedino merenje i nije jedino relevantno merenje. Signal/Noise i Distortion mereno sa sinusnim signalom su jednostavno i ponovljivo merenje, ali nisu jedino bitno, stavise. Posebno kad samo napises tako grubo, ne das spektralnu analizu, ne das koji distortion je dominantan, ne das merenja sa vise tipova signala (sinus, cetvrtke, muzika...)....
  • Merenje stavlja uredjaje u perspektivu, da - u smislu da dobar uredjaj ima i dobra merenja. Ali, to ne znaci da svaki uredjaj koji ima jedno dobro merenje spada u dobre uredjaje (isto vazi i za vrhunske, high end, ili koju god kategoriju). Postoji razlika izmedju pojmova "potreban" i "dovoljan" uslov.
  • Ono sto je isto bitno reci je: vecina marketinskog materjala potencira samo neka merenja, a i to samo pod nedefinisanim uslovima. Onaj lik iz AP je pokazivao bar nekoliko "marketinski objavljenih" merenja pojacala, sa snagom koju on opisuje kao "snaga, za par milisekundi, ako udari grom u pojacalo". Bitnije, pogledaj ono sto Rob Watts prica, kao i taj lik, obojica objasnjavaju kako izgleda muzicki kako sinusni signal, koja je razlika i sta sve treba meriti.
  • Takodje, jako je bitno, SINAD ima granicu, preko koje je sve "dovoljno dobro", posebno ako se meri cistim sinusnim signalom, a mnogo je bitnije kako izgleda merenje (da, merenje) sa nekim drugim parametrima - koji nisu objavljeni (noise floor sa porastom signala, ponasanje sa slozenijim ulaznim signalima...).
  • Merenje se prezentuje na razlicite nacine. Ako potenciras na najprostijem, sasvim je moguce da se dva uredjaja u tom, jednom parametru razlikuju mnogo vise nego sto bi to bilo kada bi merio mnogo parametara. Slicno, logaritamski i linearni grafik vizuelno se drugacije percipiraju.
  • Uredjaj od pre 20 godina nije isti kao uredjaj danas. Reci "danas imas high-end za sitne pare" niko ne razume kao "danas za sitne pare imas bolji uredjaj nego ono sto je dvadeset godina star uredjaj koji je tad bio high-end". Ako tvrdis da je nesto "high-end za male pare" - poredi ga sa danasnjim. Uostalom, sam si poredio Gustard ne sa dvadeset godina starim uredjajem, vec sa novim Molla-Molla. To sto Gustard i Molla-Molla imaju isti SINAD, pod uslovom da dovedes prost sinus na ulaz - nije jedino sto je bitno za njihov rad. Samim tim, poklapanje tog jednog, ih ne karakterise isto.
  • Zasto na kraju tvrdis da je neki novi uredjaj "zvucno bolji" nego squeezebox touch? Zar nisi rekao da je poenta u merenjima, a onda, kad ti odgovara odma predjes na "verovatno zvucno bolje"? :) BTW, ja se slazem, mislim da dobro R-Pi resenje radi bolje nego SBT, ja sam gledao i merenja za Allo npr. Stavise, ja sam R-Pi i pomenuo kao "bolje resenje", samo sto ne pokusavam da kazem da je to "high-end", jer nije. High-end streamer i DAC, danasnji primer je taj Molla-Molla ili, stagaznam, recimo dCS Vivaldi. I ne, neces dobiti "90%" za "sitne pare". Isto kao sto neces dobiti "za 10% para" danas nesto sto je bolje nego, ti si pomenuo automobile, Mercedes SL "gullwing", iako je star 60 godina. Takodje, to sto mozes dobiti, tipa ajde Fiat 500L nije slicno samo zato sto oba idu na beznin.
  • Zasto nesto stoji na sajtu moras da pitas one koji pravi sajt, to je marketing - a ne tehnicka sluzba. :)

tl;dr: Raspberry-Pi plus par eksternih komponenti, uz malo truda oko softvera jeste odlicno resenje za streaming. Ali nije high-end.

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, nkrgovic said:

Zasto na kraju tvrdis da je neki novi uredjaj "zvucno bolji" nego squeezebox touch? Zar nisi rekao da je poenta u merenjima, a onda, kad ti odgovara odma predjes na "verovatno zvucno bolje"? :) BTW, ja se slazem, mislim da dobro R-Pi resenje radi bolje nego SBT, ja sam gledao i merenja za Allo npr. Stavise, ja sam R-Pi i pomenuo kao "bolje resenje", samo sto ne pokusavam da kazem da je to "high-end", jer nije. High-end streamer i DAC, danasnji primer je taj Molla-Molla ili, stagaznam, recimo dCS Vivaldi. I ne, neces dobiti "90%" za "sitne pare". Isto kao sto neces dobiti "za 10% para" danas nesto sto je bolje nego, ti si pomenuo automobile, Mercedes SL "gullwing", iako je star 60 godina. Takodje, to sto mozes dobiti, tipa ajde Fiat 500L nije slicno samo zato sto oba idu na beznin.

"Verovatno" u kontekstu ostatka sistema, može da bude bolje ako imaš sistem koji će prikazati razliku i obrutno. 

 

29 minuta ranije, Delija said:

Naravno da ne. Ni u ludilu. Osim sa kompjuterima koji su nesto sasvim drugo i totalno neuporedivo.

Za pocetak - nemam nista protiv Kineza iliti uopste ne gledam poreklo robe - vec iskljucivo kvalitet.

Sa automobilima i hi-fi-jem to jednostavno nije tacno i nikad nece biti tacno. Imas ti kod novih jeftinih i automobila i hi-fi-ja gomilu novih feature-a, ali sustinski kvalitet nemas ni pod razno. Mercedes S klasa od pre 15 godina i dalje je miljama ispred blo kog Hyundai-a ili Kia-e po kvalitetu i udobnosti voznje, po kvalitetu materijala i zavrsne obrade. A ako hoces da se priblizis tom kvalitetu - onda i ta Kia i taj Hyundai (Genesis) vise ne kosta 5 puta manje, vec prelazi polovinu cene samo tako. A i dalje ni blizu nije to to. Da ne pricamo o novoj S klasi.

Tako se pričalo i o japanskim proizvodima svojevremeno i svi znamo gde je to otišlo.... 

Šta je u kineskom DAC-u to tačno Made In China osim možda kućišta? 99% komponenti iste koje se koriste u najskupljim DAC-ovima, bilo koje tehnologije, bilo DS ili R2R. Znači, ostaje stvar snalažljivosti inžinjera, slušnih proba i brenda/marketinga. Nešto nisam siguran da kinezi nemaju dobar sluh, a siguran sam da imaju i dobre inžinjere. Dakle ostaje brend i marketing. Stvarno je neverovatno tvrditi da kinezi nikad neće moći da naprave proizvod kvaliteta (zvučnog) evropskog kao što tvrdiš. 

Uostalom, evo šta Paul McGowan kaže na tu temu...

Ja se odjavljujem, ubili smo temu i izvinjavam se sa moje strane zbog toga ali ostajem pri svome da su Allo proizvodi tipa DigiOne (običan i Signature), USBridge, BOSS DAC DALEKO iznad svoje cene i mogu ravnopravno da se nose sa daleko skupljim, precenjenim proizvodima. 

 

Link to comment
Share on other sites

Neki dan pričam sa drugarem. Otišao na sistematski pregled (takav mu je posao) i zadržali ga u bolnici zbog šećera (30) momentano (jedan dan dok su ga potpuno pregledali i dali mu terapiju).
Ne da nije osećao nikakav problem (kao hrt je) već tvrdi da se i sada upravo oseća sjajno.
Kriterijum sviđa/ne sviđa (dobro ili loše se osećam) nema nikakve veze sa kvalitetom već je posledica našeg zadovoljstva (koordinacija senzori-mozak-iskustvo...) koje neko oseća.
Svi imamo različite pragove nadražaja naših čula, koja formiraju takav osecaj zadovoljstva, ali to niti je HiFi niti kvalitet niti ............. već samo lični doživljaj.
Ja kupujem uređaje koji po objektivnim pokazateljima (ustaljena merenja) predstavljaju neki kvalitet (to mi je polazna tačka) ali mi je podjednako bitno da mi se dopadaju i to ne samo da zadovoljavaju moj audio senzor (uši) već i ostala moja čula: čulo vida prvenstveno (npr. ja obožavam kutijaste zvučnike a moj ih drugar mrzi iz dna duše).......
Sto se tiče jeftinih DAC-ova i strimera gradijent razvoja i napretka tih komponenata je daleko strmiji nego bilo koje druge audio komponente i mislim da ovo apsolutno nije trenutak za ulaganje puno novca u strimer, DAC.
Kao i pokretač teme koji je obznanio svoju dilemu, kupio sam (da zadovoljim znatiželju) “SMSL M8A DSD” kineski DAC sa njegovim pripadajucim linearnim napajanjem “SMSL P2” sa idejom, kao sto rekoh, da “probam Kineza” i evo slušam ga i uživam više od godinu dana (možda i zbog pandemije) uz ne srazmerno skuplje ostale komponente.
Naravno da nije izuzetan ali je jakoooooooo dobar.
Ponavljam, imajte na umu gradijent napretka ovih sprava kao sto pomenuh sto ovo pitanje čini veoma smislenim.

Link to comment
Share on other sites

Опростите морам да Вас исправим за "другарем"...мада се у потпуности не слажем још и са Вашим импулсом куповине који није на основу пробе у свом систему. Ни то није увек могуће, па се због тога делимично слажемо. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...