Jump to content


Izbor kertridža u klasi od 300 do 500 evra


Pandaros

Recommended Posts

U temi "Kupovina gramofona" jako sam usko izložio svoju dilemu, a sada bih želeo da je proširim vašim predlozima.


Da počnem od sistema u koji treba uklopiti kertridž:
Gramofon je Technics SL-1500C.
Integrisano pojačalo sa phono preampom je Yamaha A-S1000.
Zvučnici su Vienna acoustics Mozart grand.
Tjuner, CD plejer i Dac nisu bitni za ovu temu.
Ono što možda jeste bitno da bih koristio Yamahin phono, a ne Tehniksov integrisani. 


Ovo su vrednosti iz priručnika A-S1000:
Input Sensitivity/Impedance
Phono MM 2.5 mV/47 k-ohms
Phono MC 100 μV/50 ohms

SL-1500C je stigao sa Ortofon 2M Red kertridžom, ali želim nešto bolje.
Predviđeni budžet za kertridž je gore pomenut, 300-500 evra.
 

Izbor MC kertridža je malo teži jer ga dve stavke ograničavaju - budžet i, možda još više, minimalna impendasa od 50 oma Yamahe.
MM je verovatniji izbor, što zbog budžeta, što zbog phono preampa.

Koje biste mi kertridže preporučili s obzirom na sve navedeno?

Moje iskustvo je zaista jako skromno, čuo sam Ortofon OM10 na Hitačiju i 2M Red na Tehniksu, a slušanje kako zvuče razni kertridži na YouTjubu, u tuđim sistemima preko mojih slušalica, u kompresovanom formatu, slabo pomaže (osim kao smernica i upoznavanje sa modelima).

Hvala unapred na savetima!

Link to comment
Share on other sites

Hvala na preporuci!
Pretražio sam sve što se moglo iščitati o BM Goldu i naišao na pomešane utiske; pored brojnih koji su ga hvalili, nemalo njih ga je argumentovano kudilo.
Ono što me ponajviše odbija od kertridža je podatak da zahteva 200+ oma, a ja mu to ne mogu obezbediti bez promene phono preampa (što nije u planu zasad).
 

Link to comment
Share on other sites

Razmišljao sam o DL-103(R) ali sam naišao na ovo mišljenje:
"As for the input impedance of the phono section, Denon’s recommendation of “at least 100 ohms” has been shown good, since less than that value was unusable, and the real result was five times higher."
https://worldofturntables.com/denon-dl-103r-phono-cartridge-review/ )

Takođe sam imao problem da uklopim težinu tonearma i kertridža, dobijao sam rezonantnu frekvenciju na 16 Hz...

Link to comment
Share on other sites

Slažem se, zato sam i naveo da je bilo pristalica i pobornika; mene odbija samo tih 200+ oma minimalne impendanse. Trenutno ne planiram ulaganje u phono stage, pa želim da iznađem kertridž koji može da radi u gore navedenim uslovima.

A razmimoilaženja u slušnim utiscima su podrazumevana; toga ima u svim oblastima haj-faja :)

Link to comment
Share on other sites

Ortofon 2M Bronze?

Razmisli i o tome da slušaš taj red neko vreme. Ne žuri da ga menjaš. Ne uleći odmah u zamene kretridža dok ne rešiš sa sobom šta ti je trajnije rešenje za phono premap. Koliko god da je kertridž važan, PP je podjednako važan. Nemam pojma kakav je integrisani PP u toj Yamahi, ali znam da se retko koji napredniji vinil korisnik oslanja na integrisana rešenja.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, NShappy said:

Razmisli i o tome da slušaš taj red neko vreme. Ne žuri da ga menjaš.

Hteo sam da ga zadržim, da se naviknem na zvuk samog 2M Reda. Dosad sam poslušao ukupno 14 LP-a, pored toga možda 90 minuta u raznim testiranjima. Stvarno je rano, ali...

Kad sam odlučivao da kupim Technics SL-1500C imao sam dilemu da li gramofon može da bude sličnog kvaliteta kao moja digitalna sekcija.
To sam pitao i ovde na forumu, a poverovao i na osnovu dva video snimka na Youtube:

i

 

Međutim, u direktnom uporednom testu Hegela HD11 i Tehniksa, nisam došao do sličnih rezultata.
Prvo je bilo potrebno ujednačiti nivo signala, ali sam to postigao kad sam u Roon-u spustio volume na 30%.
Potom sam puštao Hi-res snimak uporedo sa gramofonskom izvedbom iste kompozicije.
Menjao sam i phono preamp: testirao sam sa Tehniksovim, Reginim MM i Yamahinim.
U svim slučajevima zvuk iste kompozicije, sa istog albuma, ubedljivo je bio detaljniji na Hegelu.
Vraćao sam se nivelisanju tanjira, proveravao podešavanje, ali nije pomagalo.
Nedavno mi je stigla i digitalna vagica za gaznu silu stajlusa; i to je bilo podešeno kako treba.

Iz svega ovog zaključio sam da problem može biti u phono preampu (mada sam probao tri različita) ili u kertridžu.
Promena kertridža mi izgleda najmanje bolna, zato sam tim putem krenuo.
Iz razloga što bih ostao na Yamahinom phonu, zasad naginjem ka MM kertridžu, prevelika mi je investicija da tražim i MC zvučnicu i phono stage.

Ili da odustanem, možda vijam nemoguće. Ne želim da zvučim heretički (a to je sasvim moguće na hi-fi forumu postići), možda je nemoguće da mehanička sprava iz 20. veka sa svim svojim nedostacija, ikada postigne nivo reprodukcije digitalije. Barem u klasi u kojoj sam, gledano striktno isti cenovni razred.

Ovo je moja opservacija, ne poziv na raspravu digitalno  vs analogno.

Hvala na predlozima i sugestijama, videću šta dalje.


 

Link to comment
Share on other sites

Ako ti treba detaljniji zvuk Goldring 1042 bi ti mogao biti dobar izbor.Audio tehnika takodje ima modela u tom cenovnom rangu sa shibata tipom igle i fantasticnom separacijom kanala od 30db,toga ima preko Tome na Kp.To su vec odlicne glave i ako sa time nemas dobar zvuk u poredjenju sa dac-om onda sumnjaj na phono sekciju kao usko grlo.Acoustic Invader fono sekcija u svom MM delu je bukvalno fantasticna. Mislim da se sa Gidjgom da dogovoriti slusanje lako i znam da sam je preporucio jednom i covek ju je odmah porucio nakon slusanja u svom sistemu.

 https://m.kupujemprodajem.com/audio/gramofoni-delovi-i-oprema/audio-technica-vm-750sh/oglas/44759145#mhs0-1610722588784

Link to comment
Share on other sites

Ortofon ima gamu od dvanaest tipova zvucnice (4xMM,4xMC,4xCadenca,+3 ezotericne). 2MRed je prva u gami...i ne moze se ocekivati rapsodija u zvuku.

Koliko sam video,Hegel je u rangu cene Technicsa,sto znaci da ce ti trebati skoro duplo vise para da se gram nadogradi(kertridz...minimum 2M Bronze+phono amp),da bi zvucao bolje od dac-a.

Meni moj gramofon zvuci bolje od mog cd plejera+dac,i kosta duplo vise.Kod mene je to imalo smisla,jer sam odrastao na plocama,cd mi je vise za klasicnu muziku.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Scorpio(DDMF)! said:

Dobar predlog bi bila i AT-VM750ML sa microlinar vrhom, narocito ako se trazi detaljnost.

Ako se pretpostavi 12g efektivne mase rucice, kao i za VM750SH, rezonantna frekvencija kombinacije bi bila na granicnih 7Hz. 

Pozdrav!

Ja koristim AT 150MLX glavu sa VMN40ML iglom što je ekvivalentno AT VM740ML glavi tako da je toplo preporučujem jer microline vrh najbolje prati brazdu ploče i najbolje ubija distorzije na poslednjim pesmama na ploči, imao sam i shibata vrh ali sam se razočarao jer i pored idealnog podešavanja protaktorom javljale su se distorzije u poslednjim pesmama dok je microline bez problema te distorzije eliminisao, jedino nisam probao special line contact tj. SLC iglu koja je koliko vidim najskuplja, što je najgore na internetu ima jako malo informacija kada je SLC vrh u pitanju, inače kada sam ovde na forumu postavljao pitanje vezano baš za taj SLC vrh nikakve odgovore nisam dobio.

Link to comment
Share on other sites

Čitajući mnoštvo postova po različitim forumima, hteo sam da shvatim osnovnu razliku, kao i prednosti određenih stajlusa.
U suštini, kao i što ste predložili, razmišljao sam o shibata ili microline igli.

Ovo sam našao kao jedno od mogućih objašnjenja koje su prednosti i razlike, kao i šta utiče na cenu shibite:
https://audiokarma.org/forums/index.php?threads/microline-or-shibata-which-is-‘better’.892533/page-2#post-13257175
Koga mrzi da čita ceo topik, neka pročita samo deo koji sam direktno linkovao.

Što se tiče izbora MM kertridža, tu je opšti metež, ali sam našao topik koji govori o VM700 seriji i lepo je opisuje:
https://forums.stevehoffman.tv/threads/worked-my-way-through-the-cartridge-jungle-and-reached-the-at-vm740ml-wise-choice.1041372/

Po pitanju rezonantne frekvencije, ja sam došao do drugačijih brojeva:
Sa TES od 12g rez.fr. bi bila na 11 Hz sa oba (VM - ML i SH), a ako bih promenio headshell na AT-LH13 (kao što sam pisao u postu o izboru gramofona), sa TES od 17.4g bio bih na 10 Hz. Da li sam negde pogrešio u kalkulaciji?

Informacija da shibata ima distorzije na poslednjim koturima me odgovara od nje; moja kolekcija ploča je kompletno sastavljena od dela klasične muzike, tako da mi treba stajlus koji najbolje prati brazdu, a po vašim iskustvima to bi bio VM740ML.

Mislim da sam došao do MM kertridža koji ne zahteva promenu phono preampa (mada ako i Yamaha "izneveri", uvek mogu pokušati sa AI po Sondekovom predlogu). Igranka sa MC može doći za koju godinu, ako "neizdrž" ne proradi ranije ;)

Hvala na konstruktivnim predlozima!

Link to comment
Share on other sites

 

16 sati ranije, Pandaros said:

Da li sam negde pogrešio u kalkulaciji?

Obratiti paznju na to da se rezonantna frekvencija racuna sa vrednoscu komplijanse glave na 10Hz. Odredjeni proizvodjaci (i Audio Technica medju njima) za svoje glave navode komplijansu na 100Hz, te je potrebna konverzija. Ne postoji tacna racunica, no uprosceno se pretpostavlja da je komplijansa na 10Hz 2.5-3x veca od komplijanse na 100Hz.

U ovom slucaju, ona bi po racunici bila 25-30 na 10Hz.

Postoji jos jedan metod kojim se unapred manje-vise precizno moze utvrditi rezonantna frekvencija. Potrebno je prvo pronaci audio snimak koji je neko napravio sa trazenom kombinacijom, dovoljno je i 30ak sekundi. Zatim, potrebno je taj snimak analizirati u nekom softveru za audio editing, npr Audacity. Ovde sam blize naveo postupak:

Npr. pronaci youtube snimak slicne kombinacije:

Gramofon bi trebao da je Technics SL-1200, a efektivna masa rucice je 12g. Kada konverujemo snimak u audio i analiziramo rezultat, dobijamo sledece:

EtNHVQN.jpg

Dakle, racunica od 7Hz se pokazala kao tacna (naravno, ako je efektivna masa SL-1500c rucice 12g).

Ovoj kombinaciji ne bih dodavao tezi shell, posto je i ovako granicna.

Pozdrav! 

Link to comment
Share on other sites

Izbor je pao na gore pominjani AT VM740ML, zbog svega navedenog u topiku.

Naručio sam ipak i AT headshell (Scorpio me neće nadam se izgrditi zbog ovog ), najviše zbog spremnosti majstora Tome da mi poravna kertridž na AT-LH13. Nemam dovoljno spretnosti pa sam se bojao da ne pogodim podešavanje pri montiranju na Tehniksov HS, i time upropastim zvučni pomak koji bi bio moguć pri stručnijoj montaži.

I da sad ne zvučim kao svako ko kupi nešto skuplje i mora da opravda tu investiciju veličanjem novog u odnosu na staro, reći ću samo da imam utisak da je VM740ML, ako ništa drugo, precizniji. Ne znam koliko je termin ispravan, ali jasnije čujem iste ploče (separacija instrumenata, stereo scena...).
Nemam utisak da "vrišti", da je presvetao. Ono što nije, a mnogi vole, nema neku posebnu "debljinu".
Opšti utisak je da je prijatniji od 2M Reda mojim ušima (ili samo opravdavam investiciju koja je 4x skuplja od Ortofona).

Zahvaljujem se još jednom svima koji su svojim znanjem i stručnim savetima pomogli da izaberem kertridž kojim sam u krajnjoj liniji zadovoljan!
Srdačan pozdrav
 

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Scorpio(DDMF)! said:

Cestitam! :)

Kada budes imao vremena, ako mozes, proveri rezonantnu frekvenciju. Zanimalo bi me koliko ju je tezi shell spustio...

Dropbox traži registraciju pa sam stavio na G drive 4 fajla, dva od Reda i dva od VM740ML. Čini mi se da Red nije imao dobru rezonantnu sa fabričkim šelom.

https://drive.google.com/drive/folders/1iButuTat5IlBV2cTt0M31pDAJgsbfTuM?usp=sharing

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...