Jump to content


Sony SS-G5 // komplet restauracija


anjamen_69k1

Recommended Posts

Nedavno sam uzeo polovne SONY SS-G5 stereo zvučnike, pa sam se dao u proces kompletne restauracije.
Trenutno sam u vazi restauracije bass drajvera, pa bih trebao stručnu pomoć. :rolleyes:

Originalno je na membranu zvučnika bilo zalijepljeno impregnirano tekstilno vješanje (u lučnom obliku).
Ja sam to sve odlijepio, i sada sam u nedoumici koje vješanje da uzmem.

Ono što me najviše muči su dvije stvari:
1. Od kojeg materijala da uzmem vješanje (sunđer/spužva, guma, papir, tekstil)?
2. Koji oblik vješanja da izaberem (lučni ili cik-cak)?

Ako bi neko bio ljubazan da mi objasni prednosti i mane i jednih i drugih, bio bih mu jako zahvalan. :D

Link to comment
Share on other sites

 

1 sat ranije, prophet said:

Mene interesuje cime si skinuo originalno vesanje?

Skinuo sam ga uz pomoć digitalne lemilice pri zadatoj temperaturi od 200°C. Lijepak se topi bez ikakvih problema, a vješanje skida bez bilo kakvih oštećenja na membrani.

Ovo je vrh lemilice koji sam koristio.

miniware-ts100-soldering-tip-k-368475396

A lemilica je Miniware TS-100.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, zek said:

Prvo pitanje zašto si skidao originalno tekstilno vešanje, ono je dugotrajno.

Drugo, potraži ako ima originalno vešanje, ako ne onda treba uzeti najpribližniju varijantu da bi parametri zvučnika bili što približniji originalu.

Uopšte ne sumnjam u to, ipak su ovo zvučnici stari nekih 40-ak godina. :rolleyes:

Vješnja sam skinuo zato što su bila u jako lošem stanju.

Cijena je bila jako povoljna pa sam ih i uzeo bez razmišljanja, jer sam duži period tragao za SONY-jevom serijom zvučnika SS-G.

Entuzijasta sam, imam živaca i znanja, pa vjerujem da ovim zvučnim kutijama mogu da vratim stari sjaj. :D

Samo me zanima šta bih sa kojom vrstom vješanja dobio, a šta izgubio.? Da li da tražim nešto približno originalu ili čak mogu da ih unaprijedim.?

Nadam se da će mi neko ko ima iskustva vezanog za ove stvari pomoći oko nedoumice. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ja bih stavio platnena priblizne mekoce kao originalna. Ukoliko je moguce naci istih dimenzija i forme. Ili sa vise rebara ukoliko nije. Tu je nezgodno jer moras konkretno vesanje imati u rukama i uporediti sa starim. Uglavnom tvrdoca vrsanja je bitan faktor uz masu istog. Izmeri masu starog vesanja. Za ostalo, isuvise je nepoznanica. Kabinet se projektuje prema TS parametrima i to ostavlja mogucnost da uradis sledece: stavis novo vesanje, izmeris TS parametre i uradis simulaciju za taj kabinet. Ili jos bolje uradis merenja u tom kabinetu. Bez toga je pipanje u mraku i obicno je rezultat losiji.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, prophet said:

Ja bih stavio platnena rebrasta priblizne mekoce kao originalna.

Slažem se i istog sam mišljenja, jer po nekoj mojoj logici nakon kraćeg istraživanja mislim da bi to bio bolji izbor od originalnog vješanja. 


Samo, može li i objašnjenje zašto baš ovo vješanje? Čisto da vidim da li razmišljam ispravno?

Link to comment
Share on other sites

Originalno je od istog materijala. Dopunio sam gore u postu sta je bitno. Prvobitno sam napisao rebrasta jer mislim da je teze naci u originalnom obliku. Opet treba napasovati i videti sa koje je strane bilo originalno. Tu bi mozda moglo vesanje od Cervin Wega da bude priblizno originalnom. Mada meni se vise dopadaju rebrasta, ali jedno je kada pravis zvucnike od pocetka a drugo kad treba da uklopis u postojece.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Platneno vešanje može se zameniti sunđerastim. Što se tiče TS parametara i frekventnog opsega neće sigurno biti isti kao kod originalnog zvučnika koje god da staviš, jer nije u pitanju samo gornje vešanje nego i donje tj. centrator koji se promeni vremenom jer je od organskog materijala.  A to retko ko menja. I sama membrana ako je papirna doživi promenu, omekne jer je decenijama bila izložena suncu i promenljivoj vlažnosti vazduha.

Umerena razlika u TS parametrima nema puno značaja ako je u pitanju kompresiona kutija. Ako je magnet iste jačine kao nekad, što nije garantovano uvek, jedino što vraća zvučnik u približno prvobitno stanje je recone originalnim kompletom proizvođača. To je retko, a čak i kad se može naći nije sasvim  sigurno da je isto kao originalno posle tolikih decenija i ako ga pravi ista firma. Tako da nemoj puno brinuti, ako ne nađeš platnena vešanja onda stavi sunđerasta i biće prihvatljivo samo će izgled da se promeni.

Zameniti sve elektrolitske kodenzatore u skretnici i staro ožičenje, eliminisati papučice i zalemiti žice direktno za izvode zvučnika.

Visokotonac ako ima ferofluid, to se takođe mora zameniti taze ferofluidom, jer se stari stegne toliko da to više nema veze sa prvobitnim visokotoncem, ili ne radi u opšte.

Papirne membrane ako su omekšale i izbledele premazati slikarskim Damar lakom jednom ili dva puta (nakon 24sata drugi sloj). Može i Visaton LTS50 ali on daje membranu sa polusjajnim slojem. Damar  lak više liči na original, maročito ako je dovoljan jedan premaz

Ispunu ako je od mineralne ili staklene vune najbolje je zameniti poliesterskom vatom (Koflin).

Link to comment
Share on other sites

Moze i gumenim. Samo ne znam kako odrediti kojim. Sa platnenim je to lakse. I bolje je. Da ne ulazimo dublje u problematiku, recone za 40 godina star zvucnik ne verujem da se jos uvek moze naci. Spider ne bih dirao ukoliko je dobar. Ako se nije pretvorio u krpu. Mislim ni ta kutija verovatno nije najbolje sto se da projektovati ali treba baratati sa onim sto realno ima na raspolaganju. Bilo bi dobro da se postave originalne fotografije basova i skretnica.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...