Jump to content


pomoc oko ne znam cega


milosb

Recommended Posts

Nov sam u ovome i od skoro sam kompletirao svoj hi fi sistem ali nesto ne valja.Pojacalo je HK6550,zvucnici Infinity,geamofon Dual cs455 ostalo nije bitno jer sve dobro radi.Kad pustim gramofon cas se gubi jedan kanal,a i jacinu zvuka ne mogu da dobijem pojacalo je na max i dosta je tiho,molim za savet,servis bilo sta ili sam lose upario.Hvala

Link to comment
Share on other sites

Nov sam na forumu, ali na osnovu mog znanja i iskustva iz audio sistema i elektronike mogu da ti predložim sljedeće.

Ako ti se to dešava samo sa gramofonom (ne i sa drugim uredjajima)

Što se tiče glasnoće izlaza, preporučujem sljedeće:
1. Vrlo je važno koju zvučnicu imaš na gramofonu, jer MM (Moving magnet) zvučnica na svom izlazu daje mnogo više mV (milivolti) u odnosu na MC (Moving Coil) zvučnicu. Ukoliko imaš MM zvučnicu, taster "Cartitude"  na tvom pojačalu (skroz desno, pored Volume točkića) bi trebao da bude ispupčen, a ukoliko imaš MC zvučnicu taster bi trebao da bude u ravni sa zidom pojačala. 
 

Što se tiče prekida linije, predlažem sljedeće:
2. Prvo ustanovi koja linija ti gubi kontakt (lijeva ili desna). Nakon toga zamijeni linije tj. lijevu liniju poveži sa desnim ulazom, a lijevu sa desnim.

2.a Ukoliko je sada situacija obratna tj. linija koja nije radila sada radi, a ona koja je radila ne radi, onda je problem definitivno ili sa kablovima (većina slučajeva) ili u samom gramofonu (rijetko).
U ovom slučaju pokušaj riješiti problem, tako što ćeš zamijeniti interkonekt kablove koji izlaze iz samog pojačala. Ukoliko i nakon ovoga postoji problem, savjetujem ti da posjetiš majstora.

2.b Ukoliko imaš istu situaciju bez obzira na koji način povezao gramofon sa pojačalom, onda je problem negdje unutar samog pojačala, pa bi nabolje bilo da pojačalo odneseš kod majstora.


Nadam se da će ovo pomoći, javi kakvi su bili rezultati! :D

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, anjamen_69k1 said:

Nov sam na forumu, ali na osnovu mog znanja i iskustva iz audio sistema i elektronike mogu da ti predložim sljedeće.

Ako ti se to dešava samo sa gramofonom (ne i sa drugim uredjajima)

Što se tiče glasnoće izlaza, preporučujem sljedeće:
1. Vrlo je važno koju zvučnicu imaš na gramofonu, jer MM (Moving magnet) zvučnica na svom izlazu daje mnogo više mV (milivolti) u odnosu na MC (Moving Coil) zvučnicu. Ukoliko imaš MM zvučnicu, taster "Cartitude"  na tvom pojačalu (skroz desno, pored Volume točkića) bi trebao da bude ispupčen, a ukoliko imaš MC zvučnicu taster bi trebao da bude u ravni sa zidom pojačala. 
 

Što se tiče prekida linije, predlažem sljedeće:
2. Prvo ustanovi koja linija ti gubi kontakt (lijeva ili desna). Nakon toga zamijeni linije tj. lijevu liniju poveži sa desnim ulazom, a lijevu sa desnim.

2.a Ukoliko je sada situacija obratna tj. linija koja nije radila sada radi, a ona koja je radila ne radi, onda je problem definitivno ili sa kablovima (većina slučajeva) ili u samom gramofonu (rijetko).
U ovom slučaju pokušaj riješiti problem, tako što ćeš zamijeniti interkonekt kablove koji izlaze iz samog gramofona. Ukoliko i nakon ovoga postoji problem, savjetujem ti da posjetiš majstora.

2.b Ukoliko imaš istu situaciju bez obzira na koji način povezao gramofon sa pojačalom, onda je problem negdje unutar samog pojačala, pa bi nabolje bilo da pojačalo odneseš kod majstora.


Nadam se da će ovo pomoći, javi kakvi su bili rezultati! :D

Jedna ispravka: U slučaju 2.a mislio sam na to da zamijeniš kabl kojim povezuješ gramofon sa pojačalom.

Link to comment
Share on other sites

dobio sam kanal ali jacinu zvuka jok,mc i mm stoje kako treba,zamenom mesta phono ulaz i bilo koji drugi dobio sam samo jos tisi zvuk.Primetio sam da kad pojacavam zvuk sve vise i vise samo u jednom momentu propusti i izadje bas na zvucnicima takav da ce puci membrane,a svi u stanu skoce na plafon(useru se).Tako da nemam pojma sta je,iz Panceva sam tako da ako je neko od vas negde blizu ja bih pod misku zvucnike,pojacalo i gramofon pa pomazite ljudi.

Link to comment
Share on other sites

26 minuta ranije, milosb said:

jos cu da istestiram sa drugim pojacalom,gore su savetovali ljudi ali ajde dajte ljude koji ovo aervisiraju sigurno ih ovde ima i verujem da znaju da srede.

Pa sigurno da ima, i vjerovatno se može srediti, ali utvrđivanje kvara ovako preko interneta ide jako teško. Dali smo ti prijedloge u slučaju da je neki manji problem, koji možeš i sam riješiti.

Ali pošto je očigledno nešto komplikovanije u pitanju, a ni ti nisi vješt sa elektronikom, ovdje više ne vrijedi diskutovati bez da se kompletna situacija ne odnese direkno majstoru.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, milosb said:

vise puta i samo gramofon kad radi

Onda kabl od gramofona nije u pitanju, jer bi ti se u protivnom prekidi javljali i bez diranja potenciometra.

Moguće da je potenciometar u pitanju. Isključi pojačalo sa napajanja, skini mu poklopac i natopi unutrašnjost potenciometra za podešavanje jačine zvuka Brake Cleaner-om (to možeš naći na svakoj benzinskoj stanici) sačekaj malo, a zatim par 10-15 puta provrti (min-max) i ispuši ga kompresorom ili kompresovanim vazduhom u spreju (takođe ima na benzinskim stanicama), ponovi postupak još 1-2 puta, dobro ga ispuši i ostavi pojačalo da se u potpunosti osuši preko noći.

Brake Cleaner je bolji od WD-40 iz razloga što nakon što ispari za sobom ne ostavlja masne tragove.

 

Ja više ne znam šta da ti radim, ako ni ovo ne upali, onda kod majstora i nema druge... Sretno!

Link to comment
Share on other sites

Ovaj predlog sa potenciometrom važi ako mu se isto dešava i sa bili kojim drugim uključenim uređajem u pojačalo (recimo CD plejerom i sl.), ako se manifestuje samo na gramofonskom ulazu, onda nije do pota već do gramofonske sekcije u pojačalu koja je obično na posebnoj pločici i tu možda postoji neki loš lem koji prekida.

Link to comment
Share on other sites

29 minuta ranije, zek said:

Ovaj predlog sa potenciometrom važi ako mu se isto dešava i sa bili kojim drugim uključenim uređajem u pojačalo (recimo CD plejerom i sl.), ako se manifestuje samo na gramofonskom ulazu, onda nije do pota već do gramofonske sekcije u pojačalu koja je obično na posebnoj pločici i tu možda postoji neki loš lem koji prekida.

Da, zato sam ga i pitao da li mu se probijanje desilo samo jednom ili svaki put kada podesava jacinu zvuka na pojacalu.

Pošto gramofon daje konstantan izlazni napon, koji je uvijek isti bez obzira koliko se pojacavala/smanjivala jacina zvuka na pojacalu. Iz toga sam zakljucio da nije gramofon u pitanju ili kablovi. 

Ali svakak da je i to vrlo moguce. Ja mu samo dajem prijedloge sta moze sam da uradi, posto koliko sam zakljucio nije vjest sa elektronikom.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...