Jump to content


Focal Aria 936


zoranius

Recommended Posts

33 minutes ago, Arn said:

 

Naimovih 70W/8ohm (nema podataka za 4ohm) su preporuka, a Denonovih 70w/8ohm (140W/4ohm) su slabi. 

Kako?

Tako što nomilna snaga nema veze  sa tranzijetnom snagom , tj činjenicom koliko brzo pojačalo može da odreaguje ako se impedansa zvučnika naglo smanji i zvučnik povuče jaku struju.

Tu je Naim šampion ... spomenuo bih i Moon-a , mada koliko znam ni Hegel nije loš po tom pitanju.

Npr moj primer Hypex nCore500 sa svojih 700W na 4 Ohm-a sasvim lepo tera moje Django XL zvučnike ali isto tako dobro to radi i Korato KTA-100 sa svojih 200W na 4 Ohm-a. Postoje neke razlike u koloritu ali ovih nominalnih 200W je sposobno da zadovolji sve tranzijente jer ima ogoromnu rezervu struje u banci kondenzatora i dva poveća trafoa koji to dopunjavaju.

Probaj nekog većeg Hegela tipa H190 , mislim da tonski Hegel i Focal pašu jedno na drugo i memoj puno da brineš , bas se može krotiti pozicioniranjem ...prvo poslušaj Focala , dobar je to zvučnik sigurno pitanje je da li se tebi dopada ? Oni su maheri ali vole malo da otvore zvuk i dobro se pare sa nešto tamnijim pojačalima a takva su NAIM i pomalo Hegel.  

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

3 sati ranije, lalelala said:

Tako što nomilna snaga nema veze  sa tranzijetnom snagom , tj činjenicom koliko brzo pojačalo može da odreaguje ako se impedansa zvučnika naglo smanji i zvučnik povuče jaku struju.

Ako može malo pojasnjenje u vezi te tranzijentne snage? Kako se meri, koje su vrednosti dobre a koje loše i kako uopšte da znamo taj podatak? Do sada nisam video takav podatak u specifikacija nijednog pojačala, ili samo nisam obratio pažnju. 

Ovo pitam jer sam na korak od kupovine Denon 1600 ili 2500.

Link to comment
Share on other sites

Nazalost u Playeru ih nemaju za probu, tako da ću sačekati. Manjak basa je kod Focal 806v koji su do skoro svirali kao surround zvučnici u 5.1 postavci. Kako B&W 683S2, koji su bili frontovi, nisu više kod mene, a i stigao je Hegel da odmeni Av receiver u stereo postavci, pojavila se potreba za novim zvučnicima.

Malo ste me poplašili sa ovim oko basa i da ga bude previše. Glavni problem sa B&W 683 je i bilo previše basa koji je bio prilično nedefinisan. Sa Av receiverom to se nije primećivalo ali kada su svirali sa Hegelom to mi je baš smetalo. Opet kontam, Focal Aria je viša klasa i u odnosu na 683 i u odnosu na 806v.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, maxa78 said:

Ako može malo pojasnjenje u vezi te tranzijentne snage? Kako se meri, koje su vrednosti dobre a koje loše i kako uopšte da znamo taj podatak? Do sada nisam video takav podatak u specifikacija nijednog pojačala, ili samo nisam obratio pažnju. 

Ovo pitam jer sam na korak od kupovine Denon 1600 ili 2500.

Daj mi tačne oznake modela...

Jel su to samo integrsiana pojačala ili AVR-ovi ?

Link to comment
Share on other sites

 Marantz deklarise maskimalnu potrosnju struje na 220W, Denon na 280W. Ne mogu da nadjem za Naim, ali cini mi se da je trafo 400VA...  Podjednako bitno, Star ima vece kondenzatore u napajanju, koji nisu samo filteri, vec i "rezervoar" za kratkotrajne udare.

 U sustini, snaga se ne deklarise kad pojacalo klipuje, vec u nekoj "normalnoj" granici. Nekim proizvodjacima je to "do 0.1% distorzije", nekima je "do 1%". Ovo zvuci sitno - ali nije, 10X vise distorzije je velika razlika za tranzistore. Takodje, napajanje znaci, bar oko toda da izdrzi padove impedanse, tj. da moze da da struje udare bez da udje u clipping, ili da ima problem....

Link to comment
Share on other sites

Pojačala su složeni uređaji, koji u sebi imaju nekoliko stepena pojačanja (često i više od nekoliko). Power draw nije toliko bitan, bitno je koliko snage to pojačalo može da isporuči prema zvučnicima. Snaga se meri na jednoj frekvenciji, obično 1 kHz a muzučki signal to ni pod razno nije. Najviše struje traže niske ili ti bass frekvencije. U niskotonskom području su u glavnom i najniže impedanse zvučnika, pa isti tu najviše struje i traži. Bitna stavka za amp je i damping faktor, tj da ima nizak izlazni otpor generatora ali to ništa ne znači ako napajanje ne može to da isprati, pa je često dobar pokazatelj visok damping faktor i dupla ili približno dupla deklarisana snaga pojačivača sa zvučnicima od 4 oma u odnosu na zvučnike od 8 oma. Naravno, sve ovo opisuje samo izlazni stepen. Kako sam na početku napisao, pajačala (osim pojedinih First Watt modela) imaju više stepena pojačanja pre samog izlaznog stepena koji je povezan sa zvučnicima i džaba savršene brojke izlaznog stepena ako je bilo koji pre njega loše urađen, ode mast u propast... Tako da je najbolje jednostavno poslušati to pojačalo i videti dali se to tebi sviđa. Takođe, moguće je da se tebi tehnički savršen amp uopšte neće svideti ili se neće uklopiti u tvoj sistem, tako da je slušanje i sticanje iskustva jedini pravi put.
Iskusan konstruktor pojačala bi uvidom u šemu kompletnog uređaja verovatno doneo dosta precizan sud o tome kakvo je to pojačalo, ali pretpostavljam da ti to nisi...
Ono što treba slušati jeste dali se prilikom tranzijenata, tj naglih promena glasnoće (glasni udarci bubnja, timpana, bas bubnja, dobar test za to je recimo Private investigations od Dire Straits-a) pojačalo gubi, tj dali muti tranzijente ili umanjuje dinamiku ili zvuči tanko. Ono pojačalo koje u takvim uslovima na istim zvučnicima daje puniji, čistiji i dinamičniji zvuk (naravno pri istim nivoima glasnoće, relativno glasnim) je bolje strujno rešeno. Bitno je napomenuti da slušanje sprovedeš na tvojim zvučnicima ili na zvučnicima sličnih karakteristika...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

PMA-1600 i PMA-2500, oba su integralci sa DACom. Zvučnici su mi KEF R700 na 8 ima, ali padaju na 3,2 čini mi se

Hegela nisi razmatrao?

Šteta tolike novce dati za Denona, kada imaš Hegela koji je All in 1 i koji je sigurno dobro strujno rešen a pride dobijaš i strimer u njemu...

BTW, prema stadardu, što govori i čika Andrew Jones na linku koji sam postavio, minimalna impedansa od 3.2 oma znači 4 oma nominalna a ne 8.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, maxa78 said:

PMA-1600 i PMA-2500, oba su integralci sa DACom. Zvučnici su mi KEF R700 na 8 ima, ali padaju na 3,2 čini mi se

Oba dupliraju  snagu sa 8 na 4 Ohm-a što je dobar znak , ali se nigde ne može naći podatak koliki im je trafo , koilika je banka kondova i koliko tranzistora ima i izlaznom stepenu ...

 Koliko vidim po težini model 2500 je veći i teži pa ja između ta dva glasam za njega (lep pa debo , tako su moji govorili u Banatu) ali što Somilenko kaže gledaj i šire , gledaj i Hegel-a jer i oni solidno rade a mislim da ćeš ga lakše i prodati jednog dana kao brend koji makar malo izlazi iz miljea čiste konfekcije ...mada se razuememo i konfekcija je sasvim OK ako je dobra !  

Kako se porede cene Denona 2500 i npr Hegela H190 ?

Link to comment
Share on other sites

Koliko vidim PMA2500 je 2.500 e u Playeru, za te novce može Hegel H120. Hegel nema gramofonsku sekciju ali ima balansirane ulaze i strimer (ima i odličnu DAC sekciju). Hegel je 5 W slabiji po kanalu prema deklarisanoj snazi ali su Hegeli generalno poznati po odličnoj kontroli zvučnika iako im iskazana snaga nije preterano impozantna što govori i minimalna dozvoljena nominalna impedansa od 2 oma prema zvaničnim spec...
Moj ti je savet da pozoveš Simu i organizuješ slušanje i Hegela, pa uzmeš šta ti se više svidi...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@maxa78
Imaš u Player-u i ovo
https://www.player.rs/artikal/electrocompaniet-eci-80d-integrated-amplifier
Electrocompaniet su dobri amp-ovi, ovo im je nešto jeftinije za njih, ne znam kako zvuči, ali je ko švajcarski nož (ima dosta opcija) i možeš ga direktno uporediti sa Denon-om, mada je meni favorit, za tvoje zvučnike Hegel H120.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Donosio sam kući Hegel 160 i to je bio horor. Nisam verovao svojim ušima pa sam pozvao društvo da čuju. Bukvalno kako ko je usao, posle 10 sekundi je rekao "kakva ti je ovo kanta" :) Zvuk tanak, nekako plastican, neprirodan, kao da je provucen kroz neki filter. I kablove sam menjao za svaki slučaj, ali nije vredelo. Za ono sto sam svojim usima čuo, ni za dzabe ga ne bih uzeo.

Denon 1600 sam slušao kod mene kući sa Kef R300 i to je bilo odlično. Sad me privlaci Denon 2500 jer su sad i zvucnici zahtevniji.

Oba Denona imaju DAC ali nemaju strimer. 

Bio je na KP jedan Moon ACE za dobru cenu, ali sam odustao jer je model iz 2016. sa već starim DACom. Ti DACovi napreduju brzinom svetlosti :)

Neki Moon ACE MK2 za 2021. bi bio rešenje :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Onda ne znam šta da ti kažem, Hegel nebi trebao tako da zvuči, možda je bio neispravan a možda ti se baš nije uklopio u sistem. U svakom slučaju sa srećom u daljem izboru.
PS: Stariji DAC ne mora biti lošiji od novog, mnogo više stvari čini DAC od samog čipa i sve je to samo igra brojki tako da se ja nebi opterećivao sa time što je DAC stariji.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, somilenko said:

Onda ne znam šta da ti kažem, Hegel nebi trebao tako da zvuči
 

Upravo tako! Ako se iko naslušao Hegela, ja sam, a i posedovao sam po neki. Može se reći da zvuči  bilo kako drugaćije samo ne tako, verovatno neki drugi uzrok u sistemu ili jednostavno, nije legao u sistem.

A ideja da se kablovima može popraviti zvuk sistema u kome nema sinergije, to mi je apsolutni hit :D

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, SUROKVL said:

 

A ideja da se kablovima može popraviti zvuk sistema u kome nema sinergije, to mi je apsolutni hit :D

Hteo sam da budem siguran da nije do kablova, pa sam zakacio kablove skuplje od Hegela, ali se ništa nije promenilo.

A da kablovi mogu da naprave nebo-zemlja razliku, mogu. Iz ličnog iskustva pričam. Ali to je već druga tema, ionako ovo više nema veze sa Focalom :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...