Jump to content


Focal Aria 936


zoranius

Recommended Posts

Koliko vidim nije toliko pisano o ovim zvucnicima pa da pitam kakvo misljenje imate o njima, sa kojim pojacalima bi se dobro uklopili, kakav zvuk imaju, vrede li para koje kostaju. Ako imate predlog za neke sa koje smatrate da su bolji od njih za slicnu cenu. Svirali bi sa Hegel H120 pojacalom.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Zvucnici su u svakom elementu fenomenalni. Focal je sa zadnjih par serija napravio revoluciju, "sendvich" membrane, a kod Aria lanene. Sve sami prave u Francuskoj, ništa Chajna mother:DKarakterishe ih predivna srednja slika, realna, detalji, visoki filigranski, prelepi, idealne za muziku sa gitarama, akusticnim, "otvorene" su kutije. Aria nema Berilijum visokotonac. Slusao kod drugara, dugo sam bio pod utiskom, on ih gurao sa Musical Fidelity M6Si , uf.

Traze dosta struje! Zna biti problem sa nedostatkom basa ako se ne uklope sa pojacalom i prosotorijom-akustikom. Nisam siguran da je taj Hegel dobro resenje, ako nemas amp i preamp, idi na nesto dual mono.

Ovdi sam predlagao da se otvori tema FOCAL u Fan klubovi...

Link to comment
Share on other sites

Slušao sam ih nedavno i direktno poredio sa ProAc Response DT8. Dva pojačala su bila u igri, Denon PMA 1600NE i Marantz PM 8006. Izvor je bio neki noviji Marantz, recimo CD6007. Prostorija je bila Player-ov showroom u Novom Sadu, cenim negde oko 4x4 ili 4x5 metara, praznjikava i bez akustičnog tretmana. Zvučnici odmaknuti od zadnjeg zida nešto manje od metar. Slušana orkestarska muzika Bramsa i Šostakoviča. 

Od četiri kombinacije zvučnika i pojačala, Focal+Denon je po meni bila pobednička. Očekivao sam da će ProAc nadsvirati Focale u srednjetonskom području (ah, te recenzije..), ali to se nije dogodilo. Ispostavilo se da su Francuzi nešto transparentniji i muzikalniji, rekao bih u većem delu opsega. Najniži deo spektra je za moje uši bio podjednakog kvaliteta kod oba para zvučnika, uz ogradu da se slušala muzika kod koje je fokus drugde, a ne u zemljotresnom basu. 

Par dana kasnije sam došao ponovo na isto mesto da preuzmem svoje novo pojačalo, Denon PMA 2500NE, koje je stiglo sa lagera u Beogradu. Samo smo ga nakratko uključili da proverimo da li radi i na njega smo nakačili kutije koje su u tom momentu bile u sobi, a to su bile Wharfedale čije se oznake ne sećam, samo mislim da su koštale oko 80-85.000 rsd (odnosno verovatno duplo više, s obzirom na to da su kod Player-a sve cene uglavnom na komad). To je bio totalni krš od zvuka, radije bih slušao muziku u kolima nego to. Hoću reći, Focal Aria 936 su po meni neznatno ispred ProAc Response DT8, i mnooogo bolje od tog nekog Wharfedale-a nedostojnog pamćenja oznake :-)

Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, petarjovic said:

Traze dosta struje!

Ovo je verovatno sasvim tačno. Specifikacije kažu da su to zvučnici sa nominalnom impedansom od 8 oma, ali da ona hoće da padne dobrano ispod 3 oma, što, pretpostavljam, predstavlja neprijatno opterećenje za pojačala sa manje kvalitetnim napajanjem. 

Link to comment
Share on other sites

Тако је, и по произвођачкој спецификацији 8 ома номинална а 3,1 ома минимална импеданса. То је неки њихов стандард, за скоро све звучнике су им те вредности. 

Где си гледао да узмеш Арие?

Link to comment
Share on other sites

Ako je minimalna impedans 2,8 oma nije u redu da se deklarišu kao miminalno 8oma. To je zvučnik impedanse 4oma nominalno i kao takav traži pojačalo koje može strujom da to isprati. Kad sam ja bio mali, minimalna impedansa je bila uglavnom ne manje od 70% nominalne impedanse. Većina proizvođača se pridržavala toga, a poneki ne. Danas caruju lažni podaci za uređaje, ili podaci dati tako da zbune kupca šta stvarno kupuje.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Arn said:

Slušao sam ih nedavno i direktno poredio sa ProAc Response DT8. Dva pojačala su bila u igri, Denon PMA 1600NE i Marantz PM 8006. Izvor je bio neki noviji Marantz, recimo CD6007. Prostorija je bila Player-ov showroom u Novom Sadu, cenim negde oko 4x4 ili 4x5 metara, praznjikava i bez akustičnog tretmana. Zvučnici odmaknuti od zadnjeg zida nešto manje od metar. Slušana orkestarska muzika Bramsa i Šostakoviča. 

Od četiri kombinacije zvučnika i pojačala, Focal+Denon je po meni bila pobednička. Očekivao sam da će ProAc nadsvirati Focale u srednjetonskom području (ah, te recenzije..), ali to se nije dogodilo. Ispostavilo se da su Francuzi nešto transparentniji i muzikalniji, rekao bih u većem delu opsega. Najniži deo spektra je za moje uši bio podjednakog kvaliteta kod oba para zvučnika, uz ogradu da se slušala muzika kod koje je fokus drugde, a ne u zemljotresnom basu. 

Par dana kasnije sam došao ponovo na isto mesto da preuzmem svoje novo pojačalo, Denon PMA 2500NE, koje je stiglo sa lagera u Beogradu. Samo smo ga nakratko uključili da proverimo da li radi i na njega smo nakačili kutije koje su u tom momentu bile u sobi, a to su bile Wharfedale čije se oznake ne sećam, samo mislim da su koštale oko 80-85.000 rsd (odnosno verovatno duplo više, s obzirom na to da su kod Player-a sve cene uglavnom na komad). To je bio totalni krš od zvuka, radije bih slušao muziku u kolima nego to. Hoću reći, Focal Aria 936 su po meni neznatno ispred ProAc Response DT8, i mnooogo bolje od tog nekog Wharfedale-a nedostojnog pamćenja oznake :-)

Meni se pre čini da su dva ozbiljna, dobra zvučnika testirana na totalno neadekvatnom ostatku sistema, tako da su svi zakljuci sa slušanja po meni irelevantni, pošto ni jedan  od njih, ni Focal ni Proac nisu mogli da iskažu ni delić mogućnosti 

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Nixie said:

Ako je minimalna impedans 2,8 oma nije u redu da se deklarišu kao miminalno 8oma. To je zvučnik impedanse 4oma nominalno i kao takav traži pojačalo koje može strujom da to isprati. Kad sam ja bio mali, minimalna impedansa je bila uglavnom ne manje od 70% nominalne impedanse. Većina proizvođača se pridržavala toga, a poneki ne. Danas caruju lažni podaci za uređaje, ili podaci dati tako da zbune kupca šta stvarno kupuje.

Nisu tako, nominalna 8 oma a minimalna 2,8 oma. Iskreno i tačno napisano, mnogi drugi se frljaju sa ciframa impedanse.

Nego pokretač teme se ne javlja...

Link to comment
Share on other sites

Kao sto je vec ranije receno, Player ih prodaje. Sad imaju i neki popust pa mi deluje da sa tim imaju relativno povoljnu cenu. U svakom slučaju uklapaju se u cifru koju sam spreman da dam za zvučnike. Slozio bih se da pojacala sa kojima su testirana, verovatno nisu adekvatna za ove zvucnike. Da li misilite da Hegel nije adekvatno pojacalo na osnovu probe ili na osnovu karakteristika pojacala i zvucnika? Privremeno, Hegel svira sa Focal 806v zvucnicima. Prostorija je dosta velika, oko 30m2, pa mi se cini da nisu bas za toliki prostori, fali basa, ali srednji i visoki nisu tako losi. CIni mi se da su visoki malo prenaglaseni. Aria 936 bi trebalo da su dosta bolji od Chora 806v pa sam ih zato useo u razmatranje. Naravno, pre kupovine bi ih poslušao

Takođe ako imate predlog za zvucnike slicne cene za koje smatrate da bi bili odgovarajući bio bih zahvalan. Preferiram nove, ali nisam apriori protiv polovnih. Nažalost, neke koji bi me zainteresovali, već duže vreme nisam video da se prodaju. Ovo što se prodaje a staro je 15 i više godina me baš ne privlači.

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Delija said:

Eto jos jedne kutije tebi za svajsovanje :D

Ovo ne mogu da opravim, kutija je previše mala za te drivere.:plakanje

A sad realno, bez zezanja, treba biti jako oprezan sa ovakvim kutijama. Poveće brdo na basu i mala impedansa za šikaniranje pojačala. Može da zvuči odlično u nekom velikom praznjikavom prodajnom salonu, a kući kad stigne da bude pakao od basa i kolaps zvuka kad se pojača ako pojačalo nije  dovoljno mišićavo. Model samo za velike sobe. I taj breakup mode krute membrene visokotonca je baš jak,sa rezonansom i antirezonansom,  a sve tik iznad 20kHz, može da ima uticaja na čujni deo spektra, negativan naravno. Veći deo spektra (osim basa) je prilično linearan što će dati vernu reprodukciju i pravu veličinu instrumenata i glasa. Velika površina membrana ta tri basa daće dobru dinamiku niskih frekvencija. 

Link to comment
Share on other sites

 Njihova preporuka je soba od bar 25m2 (sto nije "velika" ali nije sigurno mala), a i to je minimum. Za 30m2 bi verovatno lepo legli. Za pojacalo preporuka je Naim Uniti Star, 70W/8Om-a.... Ne deluje nestabilno, mada nisam cuo ni njega ni Hegel, koji je slicnih 75W. Treba pogledati, za Star kaze "typical use 130W", trafo je, ako se dobro secam, 400VA, relativno stabilno sto se tice napajanja.... nisam zapamtio za Hegel.

 Naravno, sve ovo ni pod razno nije zamena za slusanje, ali moze da "suzi izbor". I meni se cini da je Denon 1500 i Marantz 8000 slab izbor za ovo.

Link to comment
Share on other sites

Nisu tako, nominalna 8 oma a minimalna 2,8 oma. Iskreno i tačno napisano, mnogi drugi se frljaju sa ciframa impedanse.
Nego pokretač teme se ne javlja...
U pravu je@Nixie samo nije 70 % nego 80 % prema važećoj normi, pa tako ako se zvučnik deklariše sa 8 oma nominalne, minimalna ne sme biti ispod 6.4 oma, za nominalno 4 oma, minimalna ne sme biti ispod 3.2, tako da se sa min 2.8 može deklarisati kao nominalno 3.5 oma a ne 8.


Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

46 minuta ranije, nackom said:

Au sto volim te zvucnike sa pikovima na 10hz :)

Misliš na 100Hz? To privlači pažnju u radnji. Ima "dobar" bas.

Ovde pik može biti posledica njihovog merenja i sabiranja pojedinačnih odziva mnogobrojnih drivera i otvora, tako da sam blago uzdržan.

Link to comment
Share on other sites

Pisao sam vec - Stereophile merenja zbog nacina merenja imaju vise izrazen mid-bass hump nego sto stvarno jeste - ali ne bas ovoliko.

Ovakav odziv imaju kutije koje su pravljene za bas velike prostorije. Aria mi ne deluje tako, ali bez slusanja - nista. Oni koji su pravili kutije znaju bolje od nas sta su hteli da postignu, a Focal je ozbiljna firma.

 

5 sati ranije, zoranius said:

Prostorija je dosta velika, oko 30m2, pa mi se cini da nisu bas za toliki prostori, fali basa, ali srednji i visoki nisu tako losi. CIni mi se da su visoki malo prenaglaseni.

To je tipican Focal zvuk. Pa kome se svidja.

Link to comment
Share on other sites

Misliš na 100Hz? To privlači pažnju u radnji. Ima "dobar" bas.
Ovde pik može biti posledica njihovog merenja i sabiranja pojedinačnih odziva mnogobrojnih drivera i otvora, tako da sam blago uzdržan.

Da, propustio sam jednu 0 :) znam zasto se to radi, svakako je to posledica jurenha za wow faktorom, da se ljudima dopadne na prvu loptu


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, nkrgovic said:

Za pojacalo preporuka je Naim Uniti Star, 70W/8Om-a

 

4 sati ranije, nkrgovic said:

I meni se cini da je Denon 1500 ... slab izbor za ovo.

Naimovih 70W/8ohm (nema podataka za 4ohm) su preporuka, a Denonovih 70w/8ohm (140W/4ohm) su slabi. 

Kako?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...