Jump to content


Netflix multi-kanal audio


DejanM

Recommended Posts

Imao bih jedno pitanje za vlasnike Netflixa. Kada gledam film sa Netflixa, koji ima 5.1 audio, dobijam u moj AVR samo dva kanala, odnosno stereo. AVR je vezan za TV preko ARC HDMI veze. App za Netflix se nalazi na TVu a sam TV je vezan LAN kablom za router, kao i AVR. Da li i vi imate isti problem ?

Inace ARC funkcionise u multi-kanal modu kada gledam film sa kutije kablovskog providera. Kada gledam audio test video sa YouTube-a (takodje App na TVu) imam takodje samo stereo iako bi trebalo da bude 5.1.

Link to comment
Share on other sites

Radi se o obicnom 5.1 audio signalu. App na TVu je tako napravljena da prikazuje samo one opcije koje mogu na tvu da se reprodukuju. Sto se podesavanja tice - tu bas i nema puno toga da se podesava. Moze da se izabere stereo ili 5.1 varijanta audio signala na raznim jezicima. I kada odaberem 5.1 dobijem stereo. Slicno je i sa youtube appom. Da li je moguce da tv audio signal konvertuje u stereo pre nego sto ga gurne preko arca u avr ? Medjutim 5.1 funkcionise kada signal ide preko kablovske kutije ...

Link to comment
Share on other sites

Провери подешавање у тв за излаз звука (хдми и/или спдиф), битстрим или пцм.

Друга опција је да сам апп Нетфликс нешто кочи и шаље само стерео, мада би требали и атмос да имају.

Link to comment
Share on other sites

Na YouTube ima jako malo AC3 materijala. I tamo gde pise AC3/Dolby Digital demo/test - najcesce je obican stereo. To sam svojevremeno saznao na tezi nacin - nakon par sati zezanja sa podesavanjima TV-a da bih dobio AC3 signal na AVR-u preko ARC-a.

Koji TV je u pitanju?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

Na YouTube ima jako malo AC3 materijala. I tamo gde pise AC3/Dolby Digital demo/test - najcesce je obican stereo. To sam svojevremeno saznao na tezi nacin - nakon par sati zezanja sa podesavanjima TV-a da bih dobio AC3 signal na AVR-u preko ARC-a.

Koji TV je u pitanju?

Da na Youtube-u nema AC3 signala ili 5.1 sve se transkoduje u OPUS koji je u stanju da sacuva original kvalitet, ali nazalost na Youtube-u 5.1 se downmixuje uvek u stereo. Mislim da su pisali da nece podrzavati multi kanalne audio fajlove jos skoro, a i ako ih budu podrzali to verovatno nece moci tako lako da se bitstreamuje do svih AVR-ova

Link to comment
Share on other sites

Nisam napisao da nema takvog materijala - nego da ga je jako malo.

Tamo gde ima AC3 zvuka to radi kako treba. YouTube aplikacija na LG TV-u ne downmix-uje (bar ne na mojim TV-ima). AVR prikaze da je u pitanju Dolby Digital i, naravno, reprodukuje surround zvuk. BTW, ima i 2.0 AC3 kodiranog materijala - ne samo 5.1

Link to comment
Share on other sites

Hmmm...

Sad probao ponovo.

YouTube App na LG OLED 77 CX mi sve kodira u Dolby Digital 2.0. Znaci, nije PCM, vec Dolby Digital stereo - iliti kodirani bitstream prolazi do AVR-a.

Iskreno nisam obracao paznju kada sam CX podesavao pre par meseci - cim sam video na Anthem AVR-u Dolby Digital 2/0 bio sam zadovoljan (posle peripetija sa CEC-om koje nisu postojale na starim LG serijama) jer prolazi bistream (ne dekodira TV u PCM) i to je to.

Kad sam svojevremeno podesavao HDMI ARC na OLED 65 C7, siguran sam da je bio stereo PCM na 99.99% materijala - ubio sam se da nadjem Dolby Digital kodiran stream da bih potvrdio da uopste hoce da prenese kodirani bitstream. Prilicno sam siguran da je bio "pravi" surround i da je AVR prikazivao 3/2 iliti 3 prednja i 2 zadnja kanala.

Nemam nacin da ponovo probam na C7 jer mi je u spavacoj sobi na drugom kraju stana.

Sada nalazim da se verovatno ipak nisam istripovao i da je bilo promena na YouTube u medjuvremenu...

https://www.hifivision.com/threads/is-there-surround-sound-support-for-youtube.77350/page-2#post-883633

https://support.google.com/youtubemusic/thread/1054602?hl=en&msgid=28746268

S obzirom na broj komentara na tu temu na netu (citao sam ih, naravno, i kada sam to testirao na C7), ocigledno nikad nije bila cista situacija oko toga. Totalno bezeveze - a tako jednostavna stvar :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Вишеканални пцм сигурно није био преко спдиф везе (спдиф или хдми арц). 5.1 може само као долби дигитал битстрим. Колико се сећам и за дд+/атмос треба хдми веза.

Link to comment
Share on other sites

Sad sam procunjao malo po forumima ali i po settings mog TVa. Ovaj problem sa Netflix Appom je odavno poznat i stvar je izgleda u tome da Netflix salje ton u DD+ formatu ali TV nije u stanju da ga kao takvog prosledi. U settings TVa morate da namestite da na digitalnom izlazu isporucujete PCM (samo dva kanala) ili necete dobiti nikakav zvuk. Ovo meni lici na bug ali mi je malo cudno da problem postoji jos od 2016. i da jos nije resen ...

Link to comment
Share on other sites

Сећам се да сам још пре 7-8 год на Панасоник плазми са ртс хд канала, током преноса утакмица, имао дд+ само преко хдми арц везе док је преко оптике био само дд.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sad tek videh temu. Imao sam slican problem. Netflix na TV-u nema podesavanja zvuka, ali ga sam TV ima i bitno je da bude na AUTO ili neki od visekanalnih, a ne PCM, jer ce TV te visekanalne da pusti kao stereo. Stos je (nedavno sam cuo od dobrih poznavaoca) da noviji TV koji podrzavaju Netflix i sl. kada downmix-uju u stereo zvuk, dodaju i kod za raspored zvuka po kanalima, pa AVR ume da ih prepozna i vrati u 5.1. Znaci nije kako smo nekad gledali HT povezan analognim stereo kablom sa TV-om, pa on prema frekvencijama nesto rasporedjuje na 5.1, nego je dosta pouzdanije, kazu gotovo kao original 5.1.

A inace, moj problem je bio sa LG OLED C7 i Denon AVR 1912 povezanim HDMI-jem. AVR prepozna DD+ i ispise ga na displeju, ali zvuk samo pucketa. Bezveze sam probao spdif kablom i tad je proradilo, ali opet na TV-u mora da se ide na AUTO zvuk umeto PCM.

Sad kada uporedim PCM koji AVR vrati na 5.1 i original 5.1 nedaunmiksovan, ne mogu ni da provalim razliku, tako da su izgleda ti poznavaoci bili u pravu, a zvucalo je kao da lupaju gluposti.

Link to comment
Share on other sites

Лупају наравно... сигнал се или шаље као битстрим или као (л)пцм. Ништа тв не може да преваци у стерео па да авр враћа у прави 5.1. Осим ако није неки проблем, примети се разлика.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...