Jump to content


Solo 7c - da li kupiti zvucnu karticu ?


Pedja1992

Recommended Posts

Pre nego sto pocnem da pisem, da kazem da amaterski poznajem audio opremu.

Kupio sam zvucnike Microlab Solo 7C koje kacim na lap-top i tako ih koristim. Ne znam da li sam upravu, ali cini mi se da se neiskoriscava njihov pravi potencijal (u smislu da rade sa pola snage) sa obzirom da su masivni, teski, da kazem deluju mocno. Recimo kada ih pojacam do kraja cuju se dobro (zadovoljan sam da kazem, ali ne znam da li bi to moglo biti jos bolje), dok recimo kada su pojacanji na 60 % cuju se slabo, cini mi se da se cuju glasnije od lap topa zvucnici. E sad znam da je na lap top-u integrisana zvucna kartice i pretpostavljam da je neiskoriscavanje potecijala zvucnika verovatno od izvora samog zvuka. Sto se tice kvaliteta zvuka ok je (ne razumem se bas najbolje ali sam zadovoljan). Pitanje je da li bi dobio sta kupovinom zvucne kartice ili sta znam da kupim pojacalo neko ako je moguce nakaciti ih na pojacalo. Sa zadnje strane imaju 2 ulaza (PC i AUX). Sta je ovaj PC ulaz, probao sam da se kacim na oba ulaza, isto dobijam. 

Link to comment
Share on other sites

To su aktivni zvucnici, znaci imaju u sebi pojacavac. Sto se PC i AUX tice, moguce ih je nakaciti na 2 izvora (npr PC, DVD plejer ili tako nesto).

Sto se zvucne kartice tice, laptop ne olaksava situaciju. :) Tj moze se ici na neku eksternu USB karticu/DAC. Ali uzimajuci u obzir cenu zvucnika, nesto jeftinije, max do 100e (a i to je mozda previse). Ja bih tu gledao nesto polovno.

Link to comment
Share on other sites

Može recimo SMSL B1 bluetooth 4.2, ima ih još na ebay, tad ti ne treba žičana veza zvučnika i laptopa, već se zvučnici povežu RCA kablovima na audio out bluetooth risivear, a laptop (telefon, tablet, oni razni TV box uređaji) preko bluetooth na SMSL. Uređaj ima analogne RCA izlaze ali i digitalne SPDIF koaksijalni i toslink.

https://www.ebay.com/c/9016406247

Link to comment
Share on other sites

Dobro to svira preko BT, imam ga zato i preporučujem. Mnogo bolje od integruše na laptopu i bilo koje eksterne kartice od 60$. Kad ga povežem preko SPDIF na moj DAC, pustim FLAC sa telefona ne mogu da verujem. Dobar je i na svojim analognim izlazima, DAC je neki Wolfson.  

Ima i nekih modernijih opcija ali to nisam probao tako da ne znam kako zvuči.

https://www.ebay.com/itm/XDUOO-XQ-50-PRO-Buletooth-5-0-CS8406-ES9018K2M-Chip-Receiver-Converter-Decoder/283949663746?_trkparms=ispr%3D1&hash=item421cb80602:g:B2sAAOSwdbpfD~SS&amdata=enc%3AAQAFAAACgBaobrjLl8XobRIiIML1V4Imu%2Fn%2BzU5L90Z278x5ickk7PdDazAlGltMLJlUhrWsDwQf2yutiB1Aj4b%2B37ymFtyC5%2FvvlqjEMiN0Ky%2Fe%2BuKrpWRnrLnNWLJNJBDW4DTUr%2BaoQ0swjxtX6S79teWqcT0Ld%2BiMSW5k0juY1MQg6Aj8n0SrpilBjSJ4fX5icTdWpwyXPRBJDyyCFgB29TRqEBJeZQWSgJ0RBT1I7Y4nQ%2BEDZ8i45oMbXXgB0nKpuIw0f2Lw7Iud7fOeAXYdZ1Zd60jEvO8JfPLVx37kmnRnGBuuuCi9H4I5bH17wfH%2FVvMHHg%2BwUb4eSnnlZZHo7mMEPcnKETjiWRKPoE6J2VesGcZQTovaepHbVklrPf%2F0MtrIH7kpS5tS9%2FV4HS0lMQcM1QpGzQTcxygVBps3zS%2BApg4qrLqmB0R1xMes9J9a3hykp%2B2aBQFw3tVF%2BG0%2FUxCtEI%2FytsMa3K7KD7Pb%2BtMbPIYg6XzigarA8d5pQZunOhRuv5VRZjtJYuGCCnTOO8COE6uPz8o9eeTq3Am%2Fp%2BrqTqu%2FAysHdvRUbHLWVuPmHgplae6aM8WxTWUUdzRo4B7x8f0ist9FXBeec4VdIXie%2Bq8ecdY25Kku1cZf1zNCERI%2FGgIRNWiNiAi8rCkLpoWrYeJbkv3ujXxBwr3jsN6YyJf2%2BKDhswvjlc4aJ6uCAmzci76URNVylI1YI9BKYwD6nfvQwLbYh%2F866%2F2iXbm0E6TKLjhSh4fqxuOr0vs47YqLIcTzVN%2Bk6YMIVSzlEATb6yeZ8QVqocJSX%2FFQf2GFoW9Gjr%2F6mkfhcecCYQZTYlFN0x6KE9MntnI%2FTYDzk%2BJr7ew%3D|cksum%3A2839496637461adb552c63b540098f65682dfe99f8a1|ampid%3APL_CLK|clp%3A2334524

Ako se ima više para onda Topping D50S, ima bluetooth 5.0, ima daljinski, radi kao pretpojačalo (a može i bez te opcije).

Link to comment
Share on other sites

Aha, da li cu dobiti na "snazi", odnosno na glasnoci kupovinom nekih od tih stvarcica sto ste pomenuli, posto sad su pristojno glasni samo kad ih pojacam preko 80 %. Sustina mog pitanja je da li ce biti "jaci" kupovinom kartica, posto sam iskreno ocekivao malo vise nego sto dobijam.

Link to comment
Share on other sites

Jel na zvučniku pojačano do maksimuma sad? Da li su sve softverske volume kontrole pojačane na laptopu? Trebalo bi da bude dovoljno glasno i sa karticom na laptopu. Uređaji koje predlažem daće bolji kvalitet zvuka i odvojiti laptop fizički od zvučnika.

Link to comment
Share on other sites

Neces. Kvalitet hoces donekle.

Nece tebi dugo izdrzati ti zvucnici ako ih panjis na max :) Nijedna sprava nije predvidjena da tako radi, a pogotovo aktivni zvucnici. To sluzi samo za ekstremne slucajeve, kada su vrlo tihi snimci u pitanju. Imaju oni neku zastitu - rade kompresiju, ali ne bih se oslanjao na to.

Link to comment
Share on other sites

Snaga zvučnika i ugrađenih pojačala je tolika kolika je, tu nećeš ništa dobiti. Nije mi jasno kad kažeš na 60% jačine (valjda misliš na neki PC volume) čuju se slabije od zvučnika na laptopu? U principu to je jako neobično obzirom da su zvučnici na laptopu slabašni (par W) i jako uzanog opsega bez trunke niskih frekvencija.

Link to comment
Share on other sites

Ovi Solo 7 C se mogu pojacati  u opsegu od 0-60. Kada ih pojacam recimo na 35 (na lap top-u mi je setovano na max zvuk) cuju se onako slabasno/lagano, da kazem nista specijalno. Zato me buni to posto su oni jacine 110 W, ili ja ne razumem kako to sve funkcionise. Samo kada ih pojacam od 55 pa gore, onda gruvaju.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam imao te zvučnike do pre godinu dana, nisu oni sad neki šampioni glasnoće ali na 60% bi definitivno trebali biti jači nego zvučnici na laptopu, i to dosta glasniji. Zavisi kolika je prostorija, ja ih nikad nisam ni odvrtao preko 40 (skala do 60) u prostoriji od 22 kvadrata, bilo mi je preglasno. Tako da me čudi da ti tek na 55 budu dovoljno glasni.

Slušao sam ih sa fx-audio x6 dac-om i posle sa Topping d30, bilo je poboljšanja u odnosu na integrisanu zvučnu ali ne treba očekivati drastično poboljšanje, niti u pogledu kvaliteta zvuka niti u pogledu jačine.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

47 minuta ranije, Pedja1992 said:

Samo kada ih pojacam od 55 pa gore, onda gruvaju.

Takav je taj potenciometar. Ako stoje na max. i postižeš dobru jačinu sve je u redu. Ako si zadovoljan kvalitetom zvuka ne kupuj ništa.  Ako nisi zadovoljan kvalitetom ili ti smeta kablovska veza laptopa i zvučnika, naveo sam par jeftinih rešenja sa bluetooth risiverom gde se mogu priključivati i drugi uređaji.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, goranb said:

Ja sam imao te zvučnike do pre godinu dana, nisu oni sad neki šampioni glasnoće ali na 60% bi definitivno trebali biti jači nego zvučnici na laptopu, i to dosta glasniji. Zavisi kolika je prostorija, ja ih nikad nisam ni odvrtao preko 40 (skala do 60) u prostoriji od 22 kvadrata, bilo mi je preglasno. Tako da me čudi da ti tek na 55 budu dovoljno glasni.

Slušao sam ih sa fx-audio x6 dac-om i posle sa Topping d30, bilo je poboljšanja u odnosu na integrisanu zvučnu ali ne treba očekivati drastično poboljšanje, niti u pogledu kvaliteta zvuka niti u pogledu jačine.

 

 

 

 

I kod mene je prostorija 25 kvadrata, kod mene je na 40 nedovoljno glasno (ne preterujem, nista specijalno, da kazem normalna glasnoca na 40)

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Nixie said:

Takav je taj potenciometar. Ako stoje na max. i postižeš dobru jačinu sve je u redu. Ako si zadovoljan kvalitetom zvuka ne kupuj ništa.  Ako nisi zadovoljan kvalitetom ili ti smeta kablovska veza laptopa i zvučnika, naveo sam par jeftinih rešenja sa bluetooth risiverom gde se mogu priključivati i drugi uređaji.

U sustini jesam zadovoljan, ali iskreno sam ocekivao malo vise od njih

Link to comment
Share on other sites

4 midbasa 6"

2 visokotonca 1"

2 pojačala

2 skretnice pasivne 

2 kutije

pakovanje

transport iz Kine

zarada proizvođača

zarada distributera

carina

PDV

Sve ukupno par aktivnih zvučnika za 19.000din.

Koliko si očekivao za te pare, mislim budimo realni dovoljno je da radi. :D

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Nixie said:

4 midbasa 6"

2 visokotonca 1"

2 pojačala

2 skretnice pasivne 

2 kutije

pakovanje

transport iz Kine

zarada proizvođača

zarada distributera

carina

PDV

Sve ukupno par aktivnih zvučnika za 19.000din.

Koliko si očekivao za te pare, mislim budimo realni dovoljno je da radi. :D

I to sto kazes :D 

Link to comment
Share on other sites

Inace, kad se Microlab pojavio kod nas pre vise od 10 godina (ne secam se tacno), bio je prilicno povoljan za kompjuterske zvucnike. Do tad si imao manje vise Altec, Logitech ili tako neke plastikanere, pa je Microlab bio osvezenje. Solo 7 (bez C tj bez daljinca) je kostao oko 100e sto je bila ok cena, a Solo 4 je bio tipa 40-45e. Kako su postali popularan izbor, ode cena gore skoro duplo. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Proveriti interkonekt kabal od laptopa do Solo 7C. Proveriti kabal od aktivnog do pasivnog zvučnika, (plus i minus da li je dobro povezano). Uzeti možda neke bolje kablove. Pozajmiti neki DAC na probu, čisto da se vidi dobija li se nešto značajno u kvalitetu zvuka. I ne testirati sa drljavim Youtube nego naći neke kvalitetne flac fajlove.

Link to comment
Share on other sites

Сећам се ија повољне цене Микролаб производа пре 10ак год а онда тренутна несташица па 2-3х веће цене.

Промена унутрашњег ожичења и испуна вуном и сл, чини чуда за звук.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...