Jump to content


Saving the world from Ordinary od digitalnog forumskog đubreta.


anubisgrau

Recommended Posts

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

EML nasvirane cevi sviraju odlicno ali definitivno drugacije od onoga šta predstavlja standard. Imam EML300B XLS, ubo sam je posle Psvane 300B.-T MkII i posle WE 300B. 

EML je tonski najskromnija iako nije loša ali ima energiju da podiže iz mrtvih, atipično za ovu cev koja je poznata po prefinjenom tonu. U principu dobro rešenje ako vam dune da slušate heavy metal na lampama.....

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, anubisgrau said:

EML nasvirane cevi sviraju odlicno ali definitivno drugacije od onoga šta predstavlja standard. Imam EML300B XLS, ubo sam je posle Psvane 300B.-T MkII i posle WE 300B. 

EML je tonski najskromnija iako nije loša ali ima energiju da podiže iz mrtvih, atipično za ovu cev koja je poznata po prefinjenom tonu. U principu dobro rešenje ako vam dune da slušate heavy metal na lampama.....

Thx @anubisgrau Potvrdio si ono cega se ''plasim''. EML def nije na tragu starih 2a3, mozda je tonalno i iza double plate rca koje trosim. Ima mogucnost extra snage koja potvrdjeno, meni ipak ne treba. Trenutno mi Amity rade sa nizim anodnim naponom tako da ceve u PP mogu da traju duuugo. A 10watta ispalo mi sasvim dovoljno. IMHO SE sub 10 watta nije dovoljno za Tannoy, PP daje vise drajva, bolji fun faktor. Pametno konstruisan PP ne zaostaje za SET. Spektar izoblicenja mog ampa je poput SE 2a3 (slika dole). Tako da cu prednost dati tonalitetu a ne snazi. Uzasno drugari iz belog sveta hvale AMCE seriju Psvane ali bojim se da to uzmem, nekako ne verujem da su pouzdane poput Eu lampi. 

1W_Spectra.jpg

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, prophet said:

Ja bih išao na cevni preamp.

Ce bude. Nije lako naci match. Tonski je onaj anubisov K&K bio sjajan ali mu je falilo malo vise gaina. BAT slicno; tonski ekstra, prelepo ali nema dovoljno drajva. Isto tako i WOT...Sjajan u vecini sistema ali ne i sa amity ampom. Jedini cevni pre a da je zadovoljio je Vacuum State RTP5. Doduse on je najbolji pre koji sam imao u sistemu...Pravi state of the art uredjaj, pogotovo u ovoj izvedbi koju sam slusao.

 

 

RTP review.gif

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, SuperFi said:Uzasno drugari iz belog sveta hvale AMCE seriju Psvane ali bojim se da to uzmem, nekako ne verujem da su pouzdane poput Eu lampi. 

Kao npr Elrog gde sam vratio dve ganc nove 274b i uzeo pare nazad ili gde je nakon god dana rada riknulo 14/15kom istih nakon isteka garancije? Ili isti Elrog gde mi je 300b riknula iz cista mira - pa mi ostala ona jedna koju sam spomenuo..kao sto ti rekoh ACME su mozda imale probleme u pocetnim serijama ali od brda ljudi koje znam i imaju ih niko se zalio nije u poslednje vreme.

BTW iste probleme je imao i KR sa 300b RK verzijom u prvim serijama i sada sve lepo fercera...my two cents

Link to comment
Share on other sites

Jedino je bitno da si ga cuo kod sebe i da ti se dopao. Ko je radio rewiev manje je ako je uopste i bitno. Jeste dobro je da ima i phono. Koliko se secam i na sajtu na analizatoru je to bilo super.

A verujem secajuci se nekih drugih uradaka da su ga odlicno uradili. Mozda neko ima ideju za nesto slicno i sa drugim cevima? Ja iskreno nisam toliko u toku vezano za preampe. Zbog toga mi je tvoje putesestvije dragoceno i sa zadovoljstvom pratim.

 

 

Link to comment
Share on other sites

I to rucni rad, selekcija, "special" trte mrte...

ALI u prvom redu cene novih DH cevi odredjuju upravo cene NOS DH cevi. Cene se odrzavaju nizim od NOS primeraka, a dostupnost je enormno povecana.

Kao i osetljivi balans kreiran advertajzing-om u odnosu na nove cevi kineskih proizvodjaca. I tu su uspostavljene pozicije da su kinezi uglavnom jeftiniji (dostupnost povecana ne samo preko zapadnih distributera (dupla provera, reklamacija itd) ali i visa cena nego u lokalu ili preko istocnih on-line prodavnica...

Neki precutno "dogovor" je da novi tipovi i reizdanja zapadnih (tu se sada ubrajaju i bivse zemlje istocnog bloka - sem rusije) proizvodjaca budu najskuplja, zatim nove cevi istocnih proizvoizvodjaca. A da obe cene budu osetno manje od NOS primeraka...

RUsi su izbaceni iz konkurancije upravo zbog toga sto su imali niske i realne cene proizvoda. Koje nisu bile zasnovane na internet ponudi. Delimicno zbog toga sto on-line tube ludilo nije toliko u to vreme uhvatilo maha, cene NOS cevi nisu bile toliko velike, dostupnost nije bila na tom nivou. Bez obzira sto su imali i tradiciju i iskustvo ali i dobru reputaciju, rusi su se u tom domenu lose plasirali.

Percepcija istine je potpuno drugacija kada kinezi naprave fancy fotografije cevi sa pozlacenim podnozjima, staklom koje se sija, zanimljivim logotipima, uredjajim u kojim se vidi da su njihove cevi upotrebljena. Nego recimo kako su to rusi radiii..

A na bazi ruskih razvojnih iskustava su formirani ranije i istocno evropski proizvodjaci. Koji su privatizovani posle pristupa EU i sa kljucnom opremom i klucnim radnicima iz vremena posle WWII i hladnog rata, u post-cold-war eri nastavili proizvodnju kao novi brandovi...

Jos jedna zanimljiva cinjenica koja je uticala na formiranje ovih cena danas je da su americki brandovi ugaseni. Bilo ih je stvarno mnogo i proizvodili su odlicne cevi. Neki od njih su bili prakticno i drzavne firme koje je administracije plasirala u bilaterlnim ugovorima itd... Mislim da je samo WE ponovo pokrenuo proizvodnju i to sa velikom pauzom... Misterija je sta se desilo sa tom ogromnom kolicinom opreme, iskustva, a sigurno i zaostalih vecih kolicina specificnih a danas skupih materijala za proizvodnju cevi? Drugi su upravo iskoristili to "prazno" mesto koje im je sirokogrudo ustupila USA tube industija.

Ehhh... :(

Link to comment
Share on other sites

Proizvodnja cevi nije nikada bila primarno za audio. Osim mozda u nastanku ton filma. I to naslonjeno na PTT. Prevashodno su bile za vojnu namenu, industriju...

Druga stvar, fabrike cevi su radile velike kolicine za TV i radio aparate.

Sada se radi iskljucivo za audio i to nije ni blizu nekadasnje rentabilnosti.

Poznatih cevi je sve manje a potraznja veca.

Puno je primera i na zapadu da se okrecu ruskim cevima.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ma kako se to ne isplati bilo sta praviti sto kosta 4 cifre po komadu?

VT-4-C je na primer kostala 4usd svojevremeno posle WWII. A ova sitna boranija se nije ni racunala. To su bilew naravno velike narudzbine.

Jedino su predajne cevi bile znatno skuplje i dan danas se proizvode i jos uvek ih koriste pojedine radio stanice. I naravno za ko zna koje jos specijale, laboratorije, istazivanja. Vojska i dalje verovatno koristi posto cevi jedino rade u uslovima nuklearnih ekspozija i zracenja...

Jedino sto je najverovatnije problem, onako nagadjam, su stari materijali u odnosu na savremene ekoloske standarde? Pitanje je da li ima tako kvalitetnih materijala pre svega za katode. Ali i za ostale krucijalne elemnte unutar cevi?

Ja verujem da je sve to dobro, te nvije cevi? Slusao sam nekoliko verzija i 300B i 2A3 pa i drugih. Nemam nekog preteranog iskustva sa novim tipovima cevi. Ali mislim da rade vise nego OK? Slusao sam ranije recimo 300B WE, 300A, WE, svetlanine verzije, Sovtekove verzije. I imam utisak da mozda bolje rade ove novije? A te stare cevi nisu bili pout muzeva posle 30g braka da je iz njih iscilela sva zivotna energija, nego sveze... :)

Ima i "sleeper tubes-a" ne mali broj. Niska nabavna cena i NOS i sa kojima se slabo nesto radilo a opet su "zgodne" za izvedbu. Videcu da nesto od toga predstavim u mojoj temi - podnaslov BIG GIRLS :)

Link to comment
Share on other sites



Posto je originalna tema zatrpana


Nadam se da cemo se bar u ovoj temi pridrzavati i postovati pravila foruma:

- Zabranjeno je korišćenje vulgarnosti i psovki
- Diskusije i poruke kojima je jedini cilj provokacija (flame) nisu dozvoljene
- Zabranjeno je vređati i upućivati lične kvalifikacije (kako članovima foruma, tako i drugima).


Link to comment
Share on other sites

On 1/27/2021 at 11:06 PM, SuperFi said:

Nije lako naci match.

Pa ne moze nasumicno? Koje su ustvari specifikacije za pojacalo snage? koliki je potrebni nivo signala p-p da amp ima punu snagu i koji je max Req generatora (izlazna impedansa uredjaja ispred - preampa)

 

On 1/27/2021 at 11:06 PM, SuperFi said:

Jedini cevni pre a da je zadovoljio je Vacuum State RTP5

OK na osnovu recimo podatka o total gainu VS RTP5-a moze da se "odokativno" uzme kao neki aproksimativni total gain koje bi neko drugo pretpojacalo trebalo da ima.

A da li je kod tebe preamp udaljen od ampa (vise nego sto je recimo neka standardna duzina interkonekt kablova)? Pitam zbog toga sto si spominjao da postoji neka malo veca udaljenost izmedju pojedinih uredjaja?

Sve to je pomalo specificno. Evo zbog cega: Amity ima ulazni trafo. Ako se ne varam? taj trafo je reaktivna komponenta. I to je naravno OK ali zbog svoje prirode reaktivnog elementa zahteva i odgovarajuci driver ispred. Drugo, ako je kabl koji prethodi tom ulaznom trafou dugacak i taj kabl se ponasa kao reaktivna/kompleksna pasivna komponenta. Zajedno sa ulaznim trafoom dodatno usloznjavaju situaciju na toj poziciji ulaza. Pa na osnovu tih podataka je uputno odrediti koje osobine bi trebalo da ima driver - izlazni stepen preampa.

Ako preamp ima vecu izlaznu impedansu doci ce do gubitaka u gainu prampa. "Izgladnece" ga reaktivne komponente koje vozi, Pa ce se dobiti efekat kompresije i limitera na celom opsegu. To jest sta ostane od opsega i to na oba kraja. A pre svega na visokim. I na niskim dolazi do gubitaka ali manje... Sve to za posledicu ima nedostatak transparentnosti, "pridavljen, pomalo anesteziran" zvuk i naravno ovi efekti gore kompresija, limitacija hendikep kada se prelazi sa vecih na manje nivoe u snimcima i obrnuto... A gubi se i Sleave Rate odnos prvenstveno vazi za HF a bogami moze da se spusti i do 5-6KHz.

Medjutim jedna stvar moze da zavara. Ako preamp ima previse gaina i cak sa gubicima postize u tom smislu dobru vezu sa ampom - ostaju ovi drugi efekti koji su vise prikriveni i za nijansu ih je teze detektovati?

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...