Jump to content


Saving the world from Ordinary od digitalnog forumskog đubreta.


anubisgrau

Recommended Posts

Posto je originalna tema zatrpana digitalnim šumom i đubretom, a moderacija ne žali da splituje nego dodatno zagađuje, otvaram novu temu da bi mogli da nastavimo tamo gde smo stali pre nego što je digitalna brigada razvila tiradu o R2R, ladder procesorima i sličnim stvarima koje ne pripadaju tamo gde je pisano.

Dobro poznati konstruktor Thomas Mayer se vratio proizvodnji pojačala sa 300b lampom, slučajno u vreme kada je nemački proizvođač lampi Elrog (čiji je on slučajno vlasnik) stabilizovao proizvodnju 300b cevi i sada ima ukupno 3 varijante u ponudi.

http://vinylsavor.blogspot.com/2020/09/the-stereo-300b-amplifier-part-1.html

http://vinylsavor.blogspot.com/2020/09/the-stereo-300b-amplifier-part-2.html

Ovde je bizarno što se Mayer vratio najkonzervativnijem rešenju za drajversku cev za 300b - 6SN7. On se u ranim danima svoje komercijalne karijere vrteo oko takvih rešenja - 6SN7, 6N7, 6J5 - ali je uskoro prešao na DHT drajver a uskoro i odustao od 300b, koje je uglavnom bilo racionalizovano nedostatkom "pouzdanih" 300b lampi. Sada kada sam kontroliše proizvodnju 300b, priča je prilagođena novoj situaciji.

 

P7.jpg

 

Ovde je Mayerova priča o aktuelnom trojstvu Elrog 300b cevi  i novitetu sa molibdenskom rešetkom, koja po njemu rešava ne tako retku kritiku njegove starije 300b da ne zvuči ni približno nalik svetom gralu, Western Electric 300b. Mayer tvrdi da ova 300b ima toplinu i raskoš zvuka jedne od najtraženijih starih direktno grejanih trioda, 46, čijih je uoptrebljivih primeraka sve manje na planeti

http://vinylsavor.blogspot.com/2020/10/the-trinity-of-elrog-300b-tubes.html

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dobro je da se krece u ozbiljniju produkciju cevi. Verujem da ce u buducnosti ponovo koristiti 6j5. Nisam strucan da komentarisem unutrasnjost cevi. Navikli smo na kruskaste varijante balona. Btw da li je neko bio u prilici da cuje novu produkciju WE 300b od kad su kinezi krenuli sa radom u Americi? Poprilicno su skupe.

Link to comment
Share on other sites

Stari lisac PQ je pre TM ponudio 300B sa molibdenskom anodom. Nebitno zapravo ko je prvi. Psvane je ima u ponudi a tu je i novi igrac Linlai.

Sve je veca ponuda 300B (npr japanski Takatsuki ima u ponudi 300B po premium cenama) a Western Electric nikako da pokrene proizvodnju. 

Po forumima se moze procitati da je nova Psvane produkcija fenomenalna (serija Acme). Na zalost, cene su otisle u nebo.

Kruskast balon (globe shape) je lepsi, navodno bolji ali i mnogo osetljiviji na transport. Faktor koji treba uzeti u obzir kod narucivanja.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, SuperFi said:

Stari lisac PQ je pre TM ponudio 300B sa molibdenskom anodom. Nebitno zapravo ko je prvi. Psvane je ima u ponudi a tu je i novi igrac Linlai.

Sve je veca ponuda 300B (npr japanski Takatsuki ima u ponudi 300B po premium cenama) a Western Electric nikako da pokrene proizvodnju. 

Po forumima se moze procitati da je nova Psvane produkcija fenomenalna (serija Acme). Na zalost, cene su otisle u nebo.

Kruskast balon (globe shape) je lepsi, navodno bolji ali i mnogo osetljiviji na transport. Faktor koji treba uzeti u obzir kod narucivanja.

 

Jao, ulepšao si mi veče. Ako krenem u krčmljenje onoga što sam nahrčkao. Imam par Western Electric originalno reizdanje i par Psvane, možda bude za izlet do Japana kad utepamo koronu.

Molim te obaveštavaj kako idu stvari.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, SuperFi said:

Stari lisac PQ je pre TM ponudio 300B sa molibdenskom anodom. Nebitno zapravo ko je prvi. Psvane je ima u ponudi a tu je i novi igrac Linlai.

Sve je veca ponuda 300B (npr japanski Takatsuki ima u ponudi 300B po premium cenama) a Western Electric nikako da pokrene proizvodnju. 

Po forumima se moze procitati da je nova Psvane produkcija fenomenalna (serija Acme). Na zalost, cene su otisle u nebo.

Kruskast balon (globe shape) je lepsi, navodno bolji ali i mnogo osetljiviji na transport. Faktor koji treba uzeti u obzir kod narucivanja.

Drugar koji je isprobao pa sve moguce opcije 300b (ukljucujuci TMe) na kraju zavrsio sa Takom koje ugradjuje u svoje mono blokove. Ima u kolekciji i brdo WE300b sto iz 50ih i kasnije ‘60-‘80 i kaze da su ove Taka najpribliznije njima. Isto vazi i za Taka 274b. ACME odlicna ali cenom otisla podosta gore. LinLai kao iskorak ekipe iz PSvana obecava koliko sam cuo.

Inace sto se cena tice, poznanik iz US prodaje quad WE300b iz proizvodnje nekih kasnih 70ih koliko se secam za 16k$ (ludjaci).

I da - Taka je upraco ovih dana izbacila iz stocka poslednje 300b “stare” serije jer krecu u proizvodnju nove poboljsane verzije gde izgleda staklo rade od sada sami “in house”...eto razloga da se skoci do zemlje izlazeceg sunca..

 

A23BCDF8-D9B4-4561-9271-31D672FB3CF1.jpeg

716DBBD2-E512-4461-8907-7C8045A61A82.jpeg

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, anubisgrau said:

Pitanje je sta je stvarno Takatsuki, uglavnom se pisalo da su to kineske cevi iz posebne selekcije (tipa kupe hiljadu pa proberu stotinak).

Koliko znam od ovih likova koji nisu "zahebancija" Taka nema apsolutno nikakve veze sa Kinezima.

Sa druge strane ono sto 'smrducka" je ova nova kao WE produkcija koju pokusavaju da pokrenu i za to ide prica da su Kinezi iza nje...

Nemam Svetlanu al imam jednu Elrog rasparenu ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Interasantna cev koja je ekvivalent 6j5(polovina 6sn7) je 2c22/7193, isto podnozje samo ima 2 izdvojene elektrode na vrhu, pa treba adapter ili prerada. Postoji gomila nos vojnih zaliha iz drugog svetskog rata, prihvatljive cene. Mnogi tvrde da je to jedna od najboljih 6j5, cak jedna od najboljih manjih iht. Jel neko to probao?f9f19596f630b24de94a8ce80521a9b3.jpg

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Nekoliko puta sam slusao 300b WE u tudjim sistemima. Stekao sam utisak da je kod nje najizrazenija DHT magija tajminga izmedju tisine i pocetka tona. Neka predivna nepredvidivost, kao da ocekujes jedno a bude drugo i to te odusevi, tesko opisiva psihoakustika. Ima li neka 300b bliska tome za razumnije novce?

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Da sve je to tako kako si opisao... I Ima i nema... :(

Ovo su mozda najbolje cevi na planeti. Moglo bi se reci jeftino. i ima 2 komada. Jeftinije su od savremenih reizdaja i novijih modela. A neuporedivo bolje. Mnogo vece snage od 300B

https://www.ebay.com/itm/1X-M457-GM-57-UB-180-300B-AD1-2A3-Tested-RARE-TRIODE-TUBE-GREAT-CONDITION-/254483627245

Narvno originalni i prvi model ovih istih cevi pod razlicitim oznakama je UB-180 iz 1938 ili cak ranije. Ali njih skoro vise i da nema :( cene da ne spominjem i podnozja su cudna i moraju se napraviti posto podnozja ima verovatno i manje nego cevi...

2A3 (ali sa stvarno dobrim izlaznim trafoom i napajanjem) recimo nekako istakne u prvi plan, blago podcrta, instrument, glas, ili bilo sta drugo sto je u tom momentu koa neki vodeci ton? Neverovatno posto ti muzicki dogadjaji uopste nisu na istom frekventnom delu spektra? I napravi nekako kao vecu distancu, veci razmak, izmedju instrumenata u isto vreme?

Ne mogu da objasnim drugacije osim da su u pitanju izuzetno velika rastojanja i dimenzije u odnosu na silicijumske elemente. Koncentracije energije su "rasprsene" na vece povrsine, kapacitivnosti su vrlo male, visoki radni naponi mnogo veci nego kod diskretnih komponenti. KOndenzatori u napajanjima mnogo manjih vrednosti... I naravno "Iron". ne moze da se razmatra bez gvozdja. Indukcija - brzina svetlosti. Za ispravljacice vazi i sto u odnosu na diode. Ovo su mnogo drasticnije faktorgrafske razlike izmedju cevi i ostalih pojacavackih elemenata, nego recimo harmonicki sadrzaj i druge merene vrednosti.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, hifista said:

Interasantna cev koja je ekvivalent 6j5(polovina 6sn7) je 2c22/7193, isto podnozje samo ima 2 izdvojene elektrode na vrhu, pa treba adapter ili prerada. Postoji gomila nos vojnih zaliha iz drugog svetskog rata, prihvatljive cene. Mnogi tvrde da je to jedna od najboljih 6j5, cak jedna od najboljih manjih iht. Jel neko to probao?f9f19596f630b24de94a8ce80521a9b3.jpg

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
 

2C22 odlicna. I lepa kako neki mali zeka sa tim pinovima gore. Trebalo bi da ima manje kapacitivnosti. Trebalo i uporediti krive i podatke ipak to nisu iste cevi. Minimalne razlike postoje.

L63 (mullard, marconi i drugi) je mozda najbolja verzija 6J5GT

L63 GEC.JPG

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, anubisgrau said:

Evo malo neki zanimljiv ruski amp....

 

 

To je sa FU-33 ili sa 833 izlaznom cevi. Cini se da je su cevi neke normalne velicine medjutim to su velike cevi. Ima i novih i nisu previse skupe.

https://www.ebay.com/itm/1pcs-new-tube-FU33-833A-vacuum-tube-amplifier-/132817113722

isto ali jeftinije

https://www.eectech.store/fu-33-vacuum-electron-tube-equivalent-to-fu33-833a-833c-glass-tube-p0075.html

 

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, Majda said:

2A3 (ali sa stvarno dobrim izlaznim trafoom i napajanjem) recimo nekako istakne u prvi plan, blago podcrta, instrument, glas, ili bilo sta drugo sto je u tom momentu koa neki vodeci ton? Neverovatno posto ti muzicki dogadjaji uopste nisu na istom frekventnom delu spektra? I napravi nekako kao vecu distancu, veci razmak, izmedju instrumenata u isto vreme?

@Majda sa DHT ja nemam preterano iskustva, pogotovo ne u istom okruzenju kako se koja lampa ponasa. Moj amp ima mogucnost da se uz minimalne intervencije menjaju 2a3 i 300B lampe. Bilo bi to zanimljivo probati. Razlog zasto sam se odlucio za 2a3 je manji anodni napon, laksi posao drajverice (navodno izuzetno bitno, cesce drajv lampa daje zvucni potpis nego izlazna, uobicajena 6SN7 je osrednji drajver za 300B) i odlucujuce, po Tiboru Sindricu, 2a3 ima bolji ton i bas!

Sada sam u postupku nabavke rezervnog seta izlaznih lampi i opcije su:

China (raspon od 50-250 eura/kom), KR (250 Eur/kom), EML (250 Eur/kom) i eventualno NOS (rca double plate).

I tu dolazi do izrazaja moja dilema, sta raditi? China definitivno otpada, ne dajem tolike pare za nesto sto nema support u EU/Srbiji. Da li ici na EML ili KR? EML je poput JJ, nabudzena cevka. 28W vs originalna 15W RCA monoplate 2a3. Nasuprot njoj, KR mi se cini kao trenutno najbliza  pravoj RCA monoplate 2a3...i to me neodoljivo privlaci. Ali onda su oni izbacili High Performance Edition sto znaci da je obicna Low performance ili u najboljem slucaju Average :grin: i to me odbija. Cena je otisla u nebo, za quad lampi treba jako puno para...

Emission Labs je od skora izbacio 300B 2.5V ali me ta opcija najmanje interesuje. Nas logisticar @golum je u moje ime vec poslao upit za EML, videcemo cenu za ovu lepoticu.  

To sto ti opisujes se pretpostavljam odnosi na double plate varijante koje su kod nas bile u opticaju? Da li si imao prilike da poslusas RCA/Fivre mono plate 2a3? Ta je navodno nesto potpuno drugacije, pandan starim WE, ne onim reissues iz 80ih...

2A3M-GL-01-600pix.png

Link to comment
Share on other sites

Najbolje bi bilo ako mozes da nadjes nekako 2A3 ali FIVRE. FIVRE su single-plate. RCA je uradila samo 3000 komada single-plate  1945. I njih nema vise... :(

Pre oko 15-20 godina ili malo vise kada je ponovo pocelo ludilo oko elektronskih cevi. (U elektroru izasao clanak sa bukvalni samo oko 10 linkova na unterne tu koji su se bavili lampama...) FIVRE 2A3 su bile 120DEM i to mislim za par u oglasima u casopisu Costruire i drugim maloborjnim casopisima.

Ove druge nove su isto OK ali to mozda vise nisu 2A3 cevi? Nego posebni tipovi cevi. Trebalo bi uporediti anodne krive i kapacitivnosti. Grejanje je pretpostvljam iste vrednosti i za napon i za struju? Mnogo se razlikuju u snazi...

sad vidim da ima i nekih FIVRE 2A3 ali su cene za muzejske primerke ne i za upotrebu u uredjajima?

https://www.ebay.com/itm/2a3-tube-mono-plate-Fivre-pair-tube-amplifier-rca-300b-45-pair-single-valve-nos-/254473577478

Ove su verzija sa malom markicom iz 1938, bez one tipicne FIVRE sarene "markice" i bez originalnog kartonskog pakovanja izgleda. Nije optimosticno za cenu koja se trazi...

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, hifista said:

Evo te "lampice" pogonjene sa 211 preko Tango interstage http://soundgate.net/product/NDE1.highend .  833A ima pojacanje oko 30tak puta i trpi ogromne disipacije, ali za vece izlazne snage treba to ganjati.  Bila bi fora kad bi mogao da je vozis sa manjim SE koji vec imas. 2134229226_otomonamp.thumb.jpg.d6efe3f3a3a6405fdc347c367131170c.jpg

Vrlo je tesko skoro nemoguce to dobro izraditi. Na prvi pogled mora da radi u A2 klasi sa pozitivnim prednaponima. Tu idu ogromne struje resetke koje moraju biti zadovoljene kao i dinamicke kapacitivnosti. Dinamicke kaspacitivnosti se mnoze pojacanjem cevi u kolu. Ova cev ima veliki faktor pojacanja oko 35 za tako velike cevi u kolu pojacanje je manje. ALI ucestvuje u kreiranju ukupnih dinamickih kapacitivnosti. To je mnogo moze da se izracuna naravno i preciznije kolike su.

Nije samo porebna snaga cev mora imati uz strujni "swing" i odredjeni mali unutrasnji otpor kao generator. Inace ne vredi...

Jos gora stvar je sto se cev stravicno greje i apsolutno je neophodno hladjenje kada se priblizava ili ide preko 300W anodne disipacije. A 350W je max. Mogu da pogledam unutrasnje parametre ovih cevi da bi se pretpostavilo i dali je izlazni transformator izvodljiv za pun opseg. Ali nije iuopste optimisticno.

Za korektan i dobar SE potrebno je mnogo vise od lepih fotografija i zanimljivih oblika cevi :(

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, Majda said:

Ove druge nove su isto OK ali to mozda vise nisu 2A3 cevi? Nego posebni tipovi cevi. Trebalo bi uporediti anodne krive i kapacitivnosti. Grejanje je pretpostvljam iste vrednosti i za napon i za struju? Mnogo se razlikuju u snazi...

Upravo to Zoki...zelja mi je da kupim sto je moguce verniju kopiju originalne RCA monoplate 2a3. Definitivno KR od svih novih lampi ima najslicnije k-ke

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, SuperFi said:

@Majda sa DHT ja nemam preterano iskustva, pogotovo ne u istom okruzenju kako se koja lampa ponasa. Moj amp ima mogucnost da se uz minimalne intervencije menjaju 2a3 i 300B lampe. Bilo bi to zanimljivo probati. Razlog zasto sam se odlucio za 2a3 je manji anodni napon, laksi posao drajverice (navodno izuzetno bitno, cesce drajv lampa daje zvucni potpis nego izlazna, uobicajena 6SN7 je osrednji drajver za 300B) i odlucujuce, po Tiboru Sindricu, 2a3 ima bolji ton i bas!

Sada sam u postupku nabavke rezervnog seta izlaznih lampi i opcije su:

China (raspon od 50-250 eura/kom), KR (250 Eur/kom), EML (250 Eur/kom) i eventualno NOS (rca double plate).

I tu dolazi do izrazaja moja dilema, sta raditi? China definitivno otpada, ne dajem tolike pare za nesto sto nema support u EU/Srbiji. Da li ici na EML ili KR? EML je poput JJ, nabudzena cevka. 28W vs originalna 15W RCA monoplate 2a3. Nasuprot njoj, KR mi se cini kao trenutno najbliza  pravoj RCA monoplate 2a3...i to me neodoljivo privlaci. Ali onda su oni izbacili High Performance Edition sto znaci da je obicna Low performance ili u najboljem slucaju Average :grin: i to me odbija. Cena je otisla u nebo, za quad lampi treba jako puno para...

Emission Labs je od skora izbacio 300B 2.5V ali me ta opcija najmanje interesuje. Nas logisticar @golum je u moje ime vec poslao upit za EML, videcemo cenu za ovu lepoticu.  

To sto ti opisujes se pretpostavljam odnosi na double plate varijante koje su kod nas bile u opticaju? Da li si imao prilike da poslusas RCA/Fivre mono plate 2a3? Ta je navodno nesto potpuno drugacije, pandan starim WE, ne onim reissues iz 80ih...

2A3M-GL-01-600pix.png

Kak su lijepe - ki one moje 45 Globe Ann...

pozz od logisticara i Pozdravlja te tvoj drug JAC (govnar)...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...