Jump to content


Denon x4500H problem sa strujom


Dr Roadstar

Recommended Posts

Podelio bih sa forumom problem koji sam imao danas sa risiverom i strujom, tačnije dva puta je izbacio osigurač pri promeni Input-a na risiveru!?!

Za mene totalno nejasno. Sve je povezano sa risiverom TV ( HDMI), PC ( optical, SPDIF), PlayStation (HDMI), wired network.... Imam dva snagaša na njemu...Rotel 1552MKII i RMB 1075...

Slušao sam sa TV-a zvuk, mislim da je bio HBO...Onda na daljinskom promenio input na PC (media player) i osigurač iskočio odmah. Vratim osigurač, sve uključim jedno po jedno, bez kompa. Radi sve. Isključim AVR i snagaše, uključim komp, onda AVR , snagaše, slušam sa TV-a, sve ok. Promenim na PC opet puff osigurač...

Povadim sve kablove iz kompa, vratim, uključim sve jedno po jedno...Radi. Evo već par sati testiram , sve ok.

Ima li neko ideju šta se desilo? Kako je moguće da signal preko SPDIF-a pravi neki zez sa strujom...?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

U trenutku kada se reprodukovao problem, bilo bi dobro da si probao bez snagasa - ako su na istom osiguracu. Ocekujem da oni mogu da povuku najvise struje.

Da li se cuo neki zvuk sa zvucnika u tom trenutku? Da li si slucajno gledao da li se pokrecu membrane zvucnika?

Jel imas jos nekog potrosaca na tom osiguracu?

Inace, nije dobro da ti to sve bude na jednom osiguracu. Razdvoji PC, TV, PS i sve ostalo sa svicerskim napajanjima na jedan, a audio deo na drugi - tako da audio bude sam na osiguracu. Ne bi bilo lose da je i druga faza.

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, Delija said:

trenutku kada se reprodukovao problem, bilo bi dobro da si probao bez snagasa

Hvala, jesam. Kada sam ponovo uključio prvi put, probao sam bez snagaša, samo sa signalom. Nije se čuo nikakav zvuk iz zvučnika, membrane nisam gledao...Pri promeni inputa na displayu se pojavi HTPC ( kako se kod mene zove...) i zasvetli HDMI i DIG, nakon toga je oba puta izbacio. Mislim da se čuo zvuk promene releja, kao kad se uključi napajanje za još par zvučnika, kad koristim Front High...TV je radio u Dolby, a PC stereo....

Na tom osiguraču su na žalost svi ( PC, TV, Sony, kompletan audio, štampač ). Moram da proverim gde kreće drugi osigurač. Imam u sobi par utičnica samo. Probaću včrs kad sve pogasim kako mogu da ih razdvojim.

Nemam neko znanje iz elektronike, možda koristim pogrešne termine...

Link to comment
Share on other sites

Ne vidim "na spisku" nijednog velikog potrosaca.

Kod mene je Harman Kardon HK6950R umeo da izbaci osigurac pri ukljucivanju, ali on ima prilicno veliki toroidni trafo, nema soft-start i pored toga je moguce da su mu malo oslabili kondenzatori zbog godina. Promenio sam na toj uticnici osigurac sa F na T. Moguce da je i osigurac bio los, ali sam odmah stavio T, kakav sam imao i u prethodnom stanu.

Nov AVR ne bi smeo to da radi... Ako postoji problem sa konektovanim zvucnicima - trebalo bi njegova interna zastita da odradi posao. Za svaki slucaj proveri to - ako imas uopste nesto zakaceno direktno na Denon - atmos kanali ili sta vec.

Proveri i strujne kablove - da li je sve ok.

Sumnjam da je do osiguraca jer nije normalno da AVR povuce iole vecu struju prilikom promene source-a. Ali moze da se proba promena - jeftino je.

 

Link to comment
Share on other sites

Osigurač star 7-8 godina, tipa je sklopke. Kuća je nova...

Razmišljam, kod struje radi ili ne radi. Nakon ta dva događaja danas sam još x puta promenio input-e, gasio AVR.... On odmah sa sobom gasi snagaše preko triggera... I pali. Radi sve ali nekako sam u iščekivanju da se ponovo desi pa hoću da sprečim. Probaću sa kablovima....

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Proveri i HDMI kabl i PC - indikativno je da samo na tom source-u zeza.

Nesto mi search i ne radi - ne nalazim mnogo takvih slucajeva.

https://forums.audioholics.com/forums/threads/receiver-tripping-circuit-breaker-tech-help.72645/

Sto se tice te sklopke, ako je ranije iz nekog drugog razloga izbacivala - ona "oslabi".

 

Mozda neko od forumasa ima jos neku ideju...

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, Delija said:

Proveri i HDMI kabl i PC

Hvala na svemu, PC i AVR su povezani samo Optičkim SPDIF kablom. Na risiveru je na Optical IN 2. Bez HDMI-ja između PC-AVR.

Pročitao članak,  i sam sam tražio po netu. Nisam naišao na istu situaciju, uglavnom TV-ARC-HDMI problem.

Videću kako se ponaša sve na dalje.

Ako još neko ima ideju...

Link to comment
Share on other sites

Зашто комп и авр само оптичком везом? Тако не можеш послати хд звук.

Преко оптике додуше нема струје, само светло тако да ту не тражи проблем.

Да ли је уземљење добро? Да ли је фаза свуда на правом месту?

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, gvlada said:

Зашто комп и авр само оптичком везом? Тако не можеш послати хд звук.

Преко оптике додуше нема струје, само светло тако да ту не тражи проблем.

Да ли је уземљење добро? Да ли је фаза свуда на правом месту?

Zato što HDMI iz kompa ide u monitor, ako stavim još jedan HDMI do risivera, morao bih da menjam stalno Sound Output za zvuk na komu. Ili da oba izlaza sa grafičke rade stalno ( Duplicate). Moram malo oko toga još da isprobam par kombinacija. Sa njega ne puštam filmove, već preko TV-a ,a komp je samo server. Sa servera vučem i FLAC na AVR.... Zvuk preko Optike ( u pitanju je Toslink optic)  mi dozvoljava da komp koristim uz monitor,a da zvuk ide na Toslink u AVR.

To znam da nema struje, zato sam se i zabrinuo. AVR je teže opraviti nego PC.

Uzemljenje je ok,a iskreno, za fazu moram da proverim. Pričao sa nesone o tome ali nisam do kraja ispoštovao za sve uređaje. Samo za RMB 1075...KOje je pravo mesto? Ako je u utičnici sa desne strane ( moje leve kad gledam) gde treba da bude na AVR-u?

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Dr Roadstar said:

Ima li neko ideju šta se desilo? Kako je moguće da signal preko SPDIF-a pravi neki zez sa strujom...?

Jeste neobičan slučaj ali pošto se to desilo dva puta uzastopno nije slučajno. Jedino što može uticati na padanje osigurača je promena potrošnje ili nekvalitetan osigurač. Da li se PC "budi" kad prebaciš selektor na PC? Moraš znati da ti osigurači nekad nisu pouzdani i isključe se i na manjoj struji tako da bih ja za početak malo razradio taj osigurač podizanjem i spuštanjem ručice 10-tak puta. Ako se opet ponovi zamenii taj osigurač ili priključi uređaje na neki drugi šuko koji nije na tom osiguraču.  Obrtanje faze nema uticaja ba ovaj problem, može imati uticaja na zvuk. Proveri dobro IEC utikač kabla i utičnicu na PC ali i sam kabal. Ne sme ništa biti na kontaktima crno ili sa znacima varničenja. Samo čist sjajan metal. Pregled se vrši BEZ NAPONA NA KABLU. Treba ti lupa i jaka lampa.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Dr Roadstar said:

Pročitao ovaj članak ponovo...

https://www.hi-files.com/jeste-li-u-fazi/

Malo sam bio lenj da sve ispitam. Pozajmio sam ovu sliku. Treba da ispitam na utičnici gde je faza i da dovedem levo na L ( Live)...?

20131015_201744_SS.jpg

Да, то је ок на улазу у уређај. Шуко на зиду треба имати фазу десно, нулу лево а уземљење у средини. Исто тако треба бити и на иец крају струјног кабла.
Не кажем да је ово сигурно решење проблема али од негде се мора кренути и полако уклањати док се не дође до проблема. Чим осигурач пада нешто вуче много струје. Јесу ти осигурачи од 10А или 16А?

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, Dr Roadstar said:

Slušao sam sa TV-a zvuk, mislim da je bio HBO...Onda na daljinskom promenio input na PC (media player) i osigurač iskočio odmah. Vratim osigurač, sve uključim jedno po jedno, bez kompa. Radi sve. Isključim AVR i snagaše, uključim komp, onda AVR , snagaše, slušam sa TV-a, sve ok. Promenim na PC opet puff osigurač...

Imas li FID sklopku na tabli sa osiguracima?

Link to comment
Share on other sites

Treba sve pregledati, od utičnice u zidu preko oisigurača i razvodna letve. Jedan loš kontakt može da napravi štetu na uređajima. U slučajevima jakog lokalnog pregrevanja i varničenja postoji opasnost od požara zavisno od toga šta od materijala ima okolo.

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, Delija said:

TV ti podrzava eARC?

ARC podržava i koristim. I CEC koristim, kad upalim TV, pale se AVR i redom snagaši. Za eARC ne piše u spec. Inače AVR prepoznaje zvučni format kad pustim film sa servera...DDD+, DTS....

 

15 sati ranije, Nixie said:

Da li se PC "budi" kad prebaciš selektor na PC?

Ne, on radi zasebno. Menjanjem inputa na selektoru AVR-a, prebacujem na reprodukciju sa PCja. Preko Toslinka.

Faze sam proverio, podesio sada. Proverio kablove, malo je labav bio naponski na ulazu u jedan snagaš. A kada se sve to desilo, sam Toslink optic je malo labaviji bio na izlazi iz kompa...Ali opet, tu nije struja...

15 sati ranije, gvlada said:

Јесу ти осигурачи од 10А или 16А?

Proverio IEC, sve deluje ok. Osigurači 10A. Malo razradio samu sklopku. Prikopčao sve, sada radi. Menjao inpute, nije izbacio.

 

8 sati ranije, damic said:

Imas li FID sklopku na tabli sa osiguracima?

Nemam...

Inače, proverio sam, imam još par šukoa na drugom osiguraču pa ću razdvojiti PC i Audio. Moram samo da kupim ili napravim produžni od 6m sa  3x2.5mm2 kablom.

Za audio koristim strujnu letvu. Pravljena kod našeg proizvođača iz Aranđelovca. Model sa FUSE. Evo baš moje slike kod njih na FB stranici.

62421308_2230788960338795_7292337973020852224_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ne znam šta da kažem, bio je neki problem koji se sada krije. Osigurač za šuko je po pravilu 16A ako su kablovi 2,5mm2. Konektore za struju treba povremeno proveravati. Kad se kreči stan ja praktikujem da dotegnem sve moguće šrafove kad skidam plastičnu masku utičnica i prekidača. Imam i 4 kom. trofaznih utičnica tu sam posebno oprezan. Skoro uvek može trunku da se dotegne šraf. Imam i FID sklopku pa lako isključim ceo stan. Dodata je naknadno pa frižider nije izdvojen mimo FID sklopke, a to je u principu greška.

Link to comment
Share on other sites

46 minuta ranije, Dr Roadstar said:

ARC podržava i koristim. I CEC koristim, kad upalim TV, pale se AVR i redom snagaši. Za eARC ne piše u spec. Inače AVR prepoznaje zvučni format kad pustim film sa servera...DDD+, DTS....

Proverio IEC, sve deluje ok. Osigurači 10A. Malo razradio samu sklopku. Prikopčao sve, sada radi. Menjao inpute, nije izbacio.

Inače, proverio sam, imam još par šukoa na drugom osiguraču pa ću razdvojiti PC i Audio. Moram samo da kupim ili napravim produžni od 6m sa  3x2.5mm2 kablom.

Za audio koristim strujnu letvu. Pravljena kod našeg proizvođača iz Aranđelovca. Model sa FUSE. Evo baš moje slike kod njih na FB stranici.

 

Јеси ти некад пробао хд звук? DTS HD Master, Dolby TrueHD, Atmos...

Мало је 10А за шуко за уређаје, 16А је потребно а 25А на улазу у стан/кућу по свакој фази.

3х2,5 је мало, гледај макар 3х4 и више за аудио, због звука.

Та фуза ти не значи много осим да гуши систем. Ако ти је до праве заштите постоје уређаји са том наменом.

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, Nixie said:

Osigurač za šuko je po pravilu 16A

U pravu si, piše C16 na njemu, moja greška. FID sklopku nemam , imam samo glavnu za celu kuću koja izbacuje kad je baš ozbiljan problem. Ovo se sada krije, ispratiću na dalje.

 

7 minuta ranije, gvlada said:

Јеси ти некад пробао хд звук? DTS HD Master, Dolby TrueHD, Atmos...

Samo sa digitalnih izvora zvuka. Filmovi Bluray 1080p ili 2160p sa DD+ ili DTS. Muzika Flac ili 320 MP3. To je to. Ništa pravi disc ništa Blu-Ray hardware tipa kupio sam disc da gledam film.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...