Jump to content


M1 Mac Mini - prvi utisci


DejanM

Recommended Posts

22 minuta ranije, garson said:

Ovde ima test nekih laptop modela, Apple M1 vs Ryzen 9 4900H/HS.

https://www.notebookcheck.net/M1-vs-R9-4900H-vs-R9-4900HS_12937_11929_11882.247596.0.html

 Inace, ovde se testiraju :

- Apple Air i MBP sa M1 i 8GB RAM

- Ryzen R9 4900HS sa 16GB RAM i GeForce RTX 2060 Max-Q sa (dodatnih) 6GB DDR6....  

 Nasli su jedini Ryzen laptop sa duplo vise core-ova (M1 ima 4 performance cores) koji pri tome ima i RTX graficku, ugurali duplo vise rama, pokrenuli softver koji nije portovan na M1 (jos) i zakljucili da je brzi.... 78%

 Superiska. :D

 

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, nkrgovic said:

 Pazi, taj Ryzen 9 trosi 45W, definitivno nije za isti tip laptopa kao M1. :)

Ryzen 9 4900HS je 35W ne 45W. Plus kao sto napomenuh Zen2 na 7m. M1 je tu u prednosti (sa TDP strane), ali je 5nm vs 7nm.

Tako da to o 4-10x vecem termalnom budzetu ne stoji bas.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, garson said:

Ryzen 9 4900HS je 35W ne 45W. Plus kao sto napomenuh Zen2 na 7m. M1 je tu u prednosti (sa TDP strane), ali je 5nm vs 7nm.

Tako da to o 4-10x vecem termalnom budzetu ne stoji bas.

 Koliko je, u tom laptopu sa testa, termalni budzet za GeForce RTX 2060 ? :)

 BTW, TDP za AMD nije bas termalni budzet, taj Ryzen ide do 45W bez problema, AMD malo "slobodno" definise TDP. :)

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, nkrgovic said:

 Inace, ovde se testiraju :

- Apple Air i MBP sa M1 i 8GB RAM

- Ryzen R9 4900HS sa 16GB RAM i GeForce RTX 2060 Max-Q sa (dodatnih) 6GB DDR6....  

 Nasli su jedini Ryzen laptop sa duplo vise core-ova (M1 ima 4 performance cores) koji pri tome ima i RTX graficku, ugurali duplo vise rama, pokrenuli softver koji nije portovan na M1 (jos) i zakljucili da je brzi.... 78%

 Superiska. :D

 

Pa testira se CPU, a ne GPU. :) 

Kolicina RAMa kontam da je ono sto dolazi uz laptop. Testirali su ono sto je dostupno, i hardverski i softverski. Poredjenje ce uvek biti skoro oranges vs apples, jos je Apple sad na ARMu.

1 minut ranije, nkrgovic said:

 Koliko je, u tom laptopu sa testa, termalni budzet za GeForce RTX 2060 ? :)

 BTW, TDP za AMD nije bas termalni budzet, taj Ryzen ide do 45W bez problema, AMD malo "slobodno" definise TDP. :)

Pobogu, kakve sad veze ima RTX2060? 

Da, AMD slobodno definise TDP, za M1 znam da je i manje od onoga sto Apple kaze. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

 Da li stvarno mislis da u Cinebench testu GPU i kolicina RAM-a ne igraju ulogu? Odistinski? :)

 Sve jedno, cak i tako, ovo je disruption, to je sve sto zelim reci. Razlog sto ja jos uvek ne gledam vrlo ozbiljno M1 je sto neki softver koji je meni kritican nije portovan - a ne peroformanse. Ako je softver koji vam je bitan podrzan (makar i u emulaciji) M1 je izbor o kome treba vrlo ozbiljno razmisljati.

Link to comment
Share on other sites

Neverovatno je da čim se započne neka konstruktivna rasprava koja za temu ima Apple, uvek se zapati po neko ko ne može da prihvati podatke koje servira ta mrska mu firma, a sa podacima neke druge firme nema nikakvih problema.

Ne vidim razlog zašto treba da "verujem" onome što servira AMD, a onome što servira Apple ne....i obrnuto?

Ja sam svoje razloge povratka napisao, videćemo da li je odluka bila ispravna.

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, nkrgovic said:

 Da li stvarno mislis da u Cinebench testu GPU i kolicina RAM-a ne igraju ulogu? Odistinski? :)

Postoji masa (grafickih/rendering) testova koji se mogu izvrsavati samo na CPU. Cinebench bi trebalo da ima posebno CPU i GPU testove. Recimo, pre par dana sam video Crysis (igra je iz 2007 godine) cpu render test, rezolucija 320x200, low details, danasnji najjaci procesori daju tek nekih 30ak frejma u sekundi.

12 minuta ranije, R_R said:

Neverovatno je da čim se započne neka konstruktivna rasprava koja za temu ima Apple, uvek se zapati po neko ko ne može da prihvati podatke koje servira ta mrska mu firma, a sa podacima neke druge firme nema nikakvih problema.

Ne vidim razlog zašto treba da "verujem" onome što servira AMD, a onome što servira Apple ne....i obrnuto?

Ja sam svoje razloge povratka napisao, videćemo da li je odluka bila ispravna.

Upravo to. Ako AMD deklarise nesto na 35W, a Apple na 13W, ja to usvajam kao tako. 

Link to comment
Share on other sites

Pomenuo sam da sam isprobao i Pro i Air sa M1 procesorom. Moj glavni utisak je bio da je čak i Air, kompjuter namenjen za druženje i korespondenciju, overkill za sve što je meni potrebno, uključujući i produkciju statičnih i pokretnih slika. Da ne govorimo o tome da je Mini sa M1 jeftiniji od srednjeg Minija i5 koji sam kupio ovog proleća. Po meni, nema nikakve dileme oko M1 procesora koji je samo prvi u nizu (nezvanično se najavljuje M1X) tako da ćemo tu trku tek gledati. 

Problem koji tu vidim je integracija komponenti na matičnu ploču i njihova serijalizacija, gde popravke, zamene komponenti ili apgrejdovanja jednostavno - nema. Drugi problem je ulazak operativnog sistema u firmver procesora i koprocesora. Ažuriranja operativnog sistema počev od Cataline ažuriraju i firmver. Ako nešto pođe naopako i brikuje se koprocesor T2, postoji mogućnost da ni oživljavanje putem Configuratora ne pomogne, da ne govorimo o gubitku podataka jer T2 radi on-the-fly enkripciju. 

Link to comment
Share on other sites

 Meni su zbog ovoga sto Willi pise menjali dva puta maticnu u servisu. Nisam, naravno, nista platio, uredjaj u garanciji. S'druge strane, polako svi odustaju da kradu Macbook-ove, sad ni za delove ne mozes da ih "uvalis", ako su kradeni.

 A sto se tice "ulaska OS-a u firmware", to ima i za intel vec skoro deset godina, nego Windows korisnici to ne vide. Vise puta sam, kao deo update-a za server imao intel microcode update, to je postalo normalno.

Link to comment
Share on other sites

"Ulazak OS-a u firmware" se rešava jednostavno - Time Machine; radi besprekorno odvajkada, koristio ga par puta, nikada me nije izneverio.

"Problem" integracije i nemogućnost popravke se delimično rešava kupovinom produžene garancije, tzv. Apple Care, gde je garancija produžena na 3 godine. Pred istek 3. godine uređaj se zanovi i opet ukrug. Prošlo je vreme kada si mogao nešto da kupiš i da ti traje, ovo danas je konzumentsko društvo, gde se uređaji zanavljaju sve brže i brže.

Link to comment
Share on other sites

Time Machine ne bekapuje firmver.

AppleCare nudi tek trogodišnju sigurnost na uređaj kao celinu. Pritom u SAD postoje problemi sa ostvarivanjem prava na tu garanciju i priznavanjem prava. Dalje, Apple uvaljuje refurbished telefone i kompjutere kao zamenu u garanciji, barem u SAD. Ali sve to i dalje ne rešava moguće otkazivanje komponenti. 

Link to comment
Share on other sites

Jedan od razloga uspesnog kreiranja M1 procesora lezi mozda i u glasinama da je Apple pokupovao najbolje inzinjere iz struke (design procesora) pre nekoliko godina. To sada rade takodje i sa svojim projektom pravljenja elektricnog auta koji bi trebalo da bude u stanju sam da se vozi. Kupili su dosta ljudi iz Tesle ali i nekoliko prominentnih imena iz Mercedesa i ostalih. Projekt kasni ali s obzirom na velicinu ulaganja, mislim da je gotovo sigurno da ce ga izgurati ... Imam utisak da Apple sve sto radi, radi osmisljeno, planski i uz koordinaciju svih company resursa: kod Apple-a marketing, proizvodnja, razvoj, planiranje,  ... svi guraju u istom pravcu, koordinisano i planski. Iz toga se vidi da u firmi vlada red.

Jedan od razloga zasto Apple ne dozvoljava previse customiziranja svojih sprava, pa ni OSa, lezi u cinjenici da zele da drze troskove supporta u granicama. Ako dozvolite highly customisable proizvod u delu trzista koje se naziva consumer area, to mozda izgleda lepo i intrigantno, ali s obzirom sta sve ljudi onda rade, to ce tako da optereti support, da ce troskovi supporta da eksplodiraju. Zato Apple pokusava da drzi stvari as simple as possible. Pri tome vode racuna o usability-iju - proizvodi treba da budu takvi, da svako moze da ih koristi. I cini mi se da u tome i uspevaju ...

Link to comment
Share on other sites

 Da, apple je pokupovao extra ekipu vec godina. Sad je ocigledno da je M1 u procesu pravljenja vec 3-5 godina, samo to niko nije znao van Apple-a. Jednostavno, intel nije mogao da isporuci ono sto je Apple trazio, a, za razliku od G4, Apple je vec imao ekipu spremnu. Ne zaboravimo da je Apple inicjalno trazio od Intel-a da im napravi procesor za iPhone, sto je intel odbio - jer nisu videli trziste u tome. Ovo ce se, verovatno, izucavati u skolama - kao jedna od istorijski losih odluka. Ako se neko seca blazonopocevseg Digitala, i njihovih 21164 i 21264 procesora - ta ekipa vec skoro 10 godina radi za apple.

 Razlog zasto Apple radi sto ovo radi je drugaciji nacin rada: Apple i sad, posle Jobs-a i bez Johhny-ja i dalje ima taj fanatizam da prihvata samo najbolje. Jednostavno, oni ne izbacuju polu-gotove proizvode, niti ostavljaju "mesta za sledecu generaciju" ako mogu nesto da ugrade u ovoj. Pogledajte sta su uradili sa telefonima, napravili su od uredjaja za komuniciranje nesto neverovato. Kad su pozeleli bolje fotografije i video spakovali su u telefon ono sto do tad niko nije mogao da zamisli. Realno, taj mentalitet je doveo Apple tamo gde jeste.

 Ono sto, po meni, cini Apple time sto jeste je pre svega nacin na koji njihov management radi. Apple nema profesionalni management, jednostavno ih ne zaposljavaju. Probali su malo i odustali od toga, jednostavno, kod njih toga nema. Umesto toga, oni uzimaju ljude koji su vrhunski strucnjaci i stavljaju ih da upravljaju time - po vertikali. Rezon je da ce dobar strucnjak lakse nauciti management, nego sto ce manager nauciti dovoljno o tehnologiji. Apsolutno su vrhunski.

Link to comment
Share on other sites

Не знам толико података као што учесници ове теме сервирају али за неких 8 година од како сам емигрирао са Виндозе на јабуку, не размишљам много као корисник. Са Виндозом увек неко смарањње

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, nkrgovic said:

 Da, apple je pokupovao extra ekipu vec godina. Sad je ocigledno da je M1 u procesu pravljenja vec 3-5 godina, samo to niko nije znao van Apple-a. Jednostavno, intel nije mogao da isporuci ono sto je Apple trazio, a, za razliku od G4, Apple je vec imao ekipu spremnu. Ne zaboravimo da je Apple inicjalno trazio od Intel-a da im napravi procesor za iPhone, sto je intel odbio - jer nisu videli trziste u tome. Ovo ce se, verovatno, izucavati u skolama - kao jedna od istorijski losih odluka. Ako se neko seca blazonopocevseg Digitala, i njihovih 21164 i 21264 procesora - ta ekipa vec skoro 10 godina radi za apple.

 Razlog zasto Apple radi sto ovo radi je drugaciji nacin rada: Apple i sad, posle Jobs-a i bez Johhny-ja i dalje ima taj fanatizam da prihvata samo najbolje. Jednostavno, oni ne izbacuju polu-gotove proizvode, niti ostavljaju "mesta za sledecu generaciju" ako mogu nesto da ugrade u ovoj. Pogledajte sta su uradili sa telefonima, napravili su od uredjaja za komuniciranje nesto neverovato. Kad su pozeleli bolje fotografije i video spakovali su u telefon ono sto do tad niko nije mogao da zamisli. Realno, taj mentalitet je doveo Apple tamo gde jeste.

 Ono sto, po meni, cini Apple time sto jeste je pre svega nacin na koji njihov management radi. Apple nema profesionalni management, jednostavno ih ne zaposljavaju. Probali su malo i odustali od toga, jednostavno, kod njih toga nema. Umesto toga, oni uzimaju ljude koji su vrhunski strucnjaci i stavljaju ih da upravljaju time - po vertikali. Rezon je da ce dobar strucnjak lakse nauciti management, nego sto ce manager nauciti dovoljno o tehnologiji. Apsolutno su vrhunski.

Odlicna i apsolutno tacna primedba. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, nkrgovic said:

Apple nema profesionalni management, jednostavno ih ne zaposljavaju. Probali su malo i odustali od toga, jednostavno, kod njih toga nema. Umesto toga, oni uzimaju ljude koji su vrhunski strucnjaci i stavljaju ih da upravljaju time - po vertikali. Rezon je da ce dobar strucnjak lakse nauciti management, nego sto ce manager nauciti dovoljno o tehnologiji. Apsolutno su vrhunski.

Suština svih problema , odlično sročeno !

Link to comment
Share on other sites

Ako imaju menadžment od vrhunskih stručnjaka zašto dugi niz godina, sve do predzadnje generacije, guraju butterfly switch tastaturu koja ima poznate probleme sa pouzdanošću i lap topove čiji se procesori krčkaju na 90-100 stepeni i throttle-uju. Pričaju ono što želimo da čujemo a pri tom niko u onaj njihov krug ne sme da uđe.
Tim stručnjaka u menadžmentu nikada nebi postavio takve uslove.
Slažem se da je to pravi pristup ali je pitanje dali oni tako pristupaju ili nam samo tako govore.
Imaju i oni svoje deoničare kojima polažu račune, zabole njih za stručnost, interesuje ih samo profit a sve je ovo lepa priča...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 Tri reci: Sir Jony Ive. :) Resio covek da mora da bude "tanko", pa je tastatura pravljena "najbolje sto moze, ali da zauzme 6mm".

 Za procesore, paa... Zato, sto intel nije umeo da im napravi bolje. Jednostavno, nije postojao bolji procesor koji su mogli da kupe - cak je intel parvio namenske SKU-ove za njih, ali je to i dalje bilo kako je bilo.... U tim dimenzijama, nisi imao bolje resenje. Toga su i oni bili svesni, ali nisu mogli da naprave nov procesor bas preko noci. Zapravo, koliko sam ja cuo, ovaj procesor je krenuo sa razvojem pre 4-5 godina, bas da adresira sve te probleme o kojima ti pricas.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam, ja bi ga podebljao za tih 5 mm i dobio prostora za hlađenje, veću bateriju i normalnu tastaturu, što su i tražili korisnici Pro linije lap topova zadnjih ko zna koliko godina ili recimo da startuju ventilatori na 70 umesto 90 stepeni. Džabe i9 koji zbog termalnog limita radi gore nego i5, ali ne, bitne su brojke dizajn i marketing, tako po meni ne razmišlja stručnjak za tehniku nego stručnjak za marketing.
Ne sumnjam da je M1 ok SoC, samo verujem da će tranzicija biti nezgodna imajući u vidu "third party" proizvođače softvera koji sada treba sa CISC-a da se prebace na RISC instrukcije.
To krivljenje Intela za sve je neosnovano, TDP mobilnih procesora se zna, nikada Intel nije imao H seriju CPU-a od 15 W TDP-a, znaju sa čime rade i opet naprave grešku i poddimenzionišu hlađenje, za to im Intel nije kriv. Kao kada bi se proizvođač pojačala vadio za loše performanse a debelo je poddimenzionisao napajanje...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, somilenko said:

Ne sumnjam da je M1 ok SoC, samo verujem da će tranzicija biti nezgodna imajući u vidu "third party" proizvođače softvera koji sada treba sa CISC-a da se prebace na RISC instrukcije.

 Dobar dan, danas je 2021-va. Intel vec JAKO dugo nema "cisc instrukcije" - to sto ti zoves "cisc instrukcije", tj. x64 instruction set, vidi samo dekoder. Sve ispod toga se dekodira u mikrooperacije, tako je i na Arm i na x64. Jedna od ogromnih inovacija za M1 je upravo 8-wide dekoder.

 Osim ako ne pises neki low-lever softver (virtualizacija, eventualno neki anti-mallware), sve sto treba da uradis je recompile - i da nabavis nove verzije biblioteka sa podrzanom M1 akceleracijom. Ne programira niko u asembleru sigurno.

Link to comment
Share on other sites

Jeste, ali mu je front end CISC koji se dekodira u RISC i zahteva adaptaciju, koja neće ići preko noći i opet je nerazumljiva tolika razlika u performansama i činjenica da je za petama 7nm procesoru sa gotovo 10 puta manje snage a da se pri tome testiraju na dva različita OS-a, samo izražavam sumnju...

No nebitno, Apple ne koristim, probao sam u par navrata i jednostavno mi ne leži, lepo izgleda, dobar kvalitet izrade kućišta i dobri materijali ali to je to, ko voli nek izvoli...

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...