Jump to content


M1 Mac Mini - prvi utisci


DejanM

Recommended Posts

Negde pocetkom decembra je moj stari Mac Mini posle 9 godina verne sluzbe ispustio dusu. Narucio sam novi, ali baziran na novom Apple procesoru M1 a ne na Intel platformi. Postojala su dva razloga za takvu odluku. M1 se u svim benchmark testovima pokazao superiornim u odnosu na Intel procesore. Drugi razlog je bio taj sto je Mac Mini sa M1 procesorom jeftiniji od onih baziranih na Intel procesorima ! Znaci nova tehnologija, koja je bolja od prethodne, a za manje novca !!! Pravi potez Apple-a ...

Prvo sto primetite kada pokrenete M1 Mac Mini jeste da je jako brz. Jeste da ima SSD disk u sebi ali i pored toga imate utisak ponekad da niste ni kliknuli na ikonu a da se ona vec otvorila. Druga stvar koja je takodje primetna jeste da ma sta da mu radite, tesko da cete opteretiti M1 procesor. Slusanje muzike, gledanje filmova, bez obzira na format i velicinu fajlova, CPU je negde oko 5% ... Niti jednom jos nisam uspeo da ukljucim ventilator na njemu. Doduse nisam jos recimo konvertovao video formate, sto obicno znacajno optereti procesor ali imam utisak da ni to nije nikakav problem za ovu spravu.

Mac Mini naravno stize sa MAC OS Big Sur i ja sam ga odmah update-ovao na verziju 11.1. Tu naravno jos ne funkcionise sve bas glatko ali nije ni lose s obzirom da je operativni sistem relativno nov. Kako jos nema puno aplikacija za native M1 platformu, Apple je stavio na raspolaganje emulator, Rosetta 2, koji programe napisanim za Intel platformu vrti i na ovoj novoj M1 platformi. Neki Benchmark testovi na internetu pokazuju da neki od tih programa rade brze pod emulacijom na M1 nego na originalnoj Intel platformi ! Rosetta 2 se sama instalira prvi put kada pokrenete neki Intel program i kasnije je neprimetna, tako da korisnik zapravo vise i ne zna da li je program napisam za Intel ili M1 platformu. Sve sto sam do sada instalirao, radi bez problema: JRiver, LMS, VLC, ...

Ima naravno stvari koje jos ne funkcionisu savrseno. Za mene je najveci nedostatak taj sto kroz HDMI mozete maksimalno da progurate 48KHz. U stvari mozete da slusate muziku samo na 48 KHz. Trebalo mi je vremena da ukapiram da ako koristim svoj AVR, koji je povezan sa HDMI sa racunarom, mogu da slusam muziku samo u 48 KHz formatu - cak ni 44,1 ne funkcionise. To znaci da sam morao u JRiveru da namestim da se svi formati konvertuju u 48 KHz i onda sve funkcionise ok. Medjutim kada koristite USB vezu, sve funkcionise normalno i ja dobijem i DSD na mom DACu. Nadam se da ce sledeci updates ispeglati ove nedostatke.

Druga stvar koja odmah pada u oci jeste manji broj prikljucaka na Mac Miniju. Taj problem se naravno resava kupovanjem adaptera. Tu postoje dve varijante: kupovina jeftinih adaptera, koji ponekad ne rade pa to mogu da budu budu bacene pare, ili kupovina preskupih Apple adaptera, koji medjutim dobro rade. Ja sam se nakon par jeftinih Kineza ipak odlucio za Apple adaptere i to radi dobro.

Treci problem jeste grafika. Ugradjeni GPU u M1 funkcionise odlicno ali ja i pored obecanja iz specifikacije, preko HDMI dobijam na TV 4K signal sa 30 Hz, umesto sa 50. To mozda i nije toliko znacajno ali se ne poklapa sa onim sto pise u specifikaciji racunara. Filmovi preko ovog Mac Minija, u 4K formatu, izgledaju medjutim zbilja jako dobro !

Mac Mini tako ostaje u mom sistemu kao jedan od mogucih digitalnih izvora i ima funkciju glavnog multi media servera. Na njemu mi se nalazi cela kolekcija muzike, filmova i fotografija (sve naravno na eksternom disku). On je LAN kablom direktno vezan za router, HDMI kablom za TV, drugim HDMI kablom (preko adaptera) za AVR, USB kablom za DAC. Upravo sam u procesu zamene eksternog diska novim SSD diskom.

Sve u svemu: odlicna sprava.

Link to comment
Share on other sites

Šta se dogodilo sa starim Minijem? Svi vlasnici ih obično imaju po sto godina i prvi put čujem da je neki crkao.

Ograničenja video izlaza na 30 kvadrata i zvuk na 48kHz su zbog trenutnog stepena razvoja Big Sur-a i navodno bi trebalo da prorade u nekom od narednih ažuriranja. Tako je to s Apple-om u poslednjih desetak godina: svi smo mi public beta testeri.

Inače, M1 procesor je odličan za produkciju i rad. Za multimediju je overkill, kao što su uostalom i SSD diskovi.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Willi Studer said:

Šta se dogodilo sa starim Minijem? Svi vlasnici ih obično imaju po sto godina i prvi put čujem da je neki crkao.

Ograničenja video izlaza na 30 kvadrata i zvuk na 48kHz su zbog trenutnog stepena razvoja Big Sur-a i navodno bi trebalo da prorade u nekom od narednih ažuriranja. Tako je to s Apple-om u poslednjih desetak godina: svi smo mi public beta testeri.

Inače, M1 procesor je odličan za produkciju i rad. Za multimediju je overkill, kao što su uostalom i SSD diskovi.

Pa razmisljam sta da radim sa njim. Apple zvanicno ne popravlja tako stare uredjaje tako da sam se obratio jednoj privatnoj firmi. U telefonskom razgovoru su mi rekli da je verovatno maticna ploca i da ga donesem na popravku ali ja to jos nisam uradio. Razmisljam da li da se uopste upustam u tako nesto, pogotovo sto ovde takve popravke nisu jeftine. Drugi problem je sto ne znam ni za sta bih ga koristio - ja imam dosta racunara u kuci koji su vec u funkciji.U svakom slucaju je sada  Lock Down, nista ne radi, tako da imam jos vremena da razmislim ...

Inace, manifestacija kvara je da sam ga jednog jutra nasao iskljucenog iako sam ga ostavio ukljucenog. Kada sam pokusao da ga ukljucim, to nije bilo moguce. Meni to lici na problem sa napajanjem, ali bi trebalo neko strucniji da ga pogleda ...

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Willi Studer said:

Inače, M1 procesor je odličan za produkciju i rad. Za multimediju je overkill, kao što su uostalom i SSD diskovi.

Ovo za SSD je po mom misljenju samo delimicno tacno. Sada postoje protokoli (Thunderbolt, USB 3.1, ... ) koji omogucavaju veoma veliki transfer podataka. Ako imate stari tip diska brzina je (u mom slucaju je disk zakacen Thunderbolt vezom za racunar) oko 23 Mb/s. (Read i Write daju slicne brzine). SSD disk koji se nalazi u samom racunaru daje 10x vece brzine. E sad - istina je i da muzika svira i da se filmovi gledaju bez ikakvih problema sa ovih "starih" diskova. Cak i 4K filmovi velicine oko 50 GB se gledaju bez ikakvih problema. Ali ako posedujete protokol koji podrzava prenos podataka brzinom i do 20 GB/s (teoretski), glupo mi je da onda imam realnu brzinu od samo 20 MB/s. Ja bih to nazvao "tehnickim" razlogom za koriscenjem SSD a ne "korisnickim". Da parafraziram onaj vic za Windows i USB: zivot je suvise kratak da bih koristio stare modele diskova ... :D

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Willi Studer said:

Inače, M1 procesor je odličan za produkciju i rad. Za multimediju je overkill, kao što su uostalom i SSD diskovi.

Zavisi od toga šta se percipira kao multimedija.

Ako je ideja da se mini koristi kao multimedijlani server kome je uloga da se sa njega gledaju filmovi i/ili sluša muzika, da, M1 je ovekill, dovoljan je i neki Pentium koji košta "šaku kikirikija". SSD ne bih trpao u isti koš, pošto su benefiti odsustva pokretnih mehaničkih komponenti višestruki, nije u pitanju samo i isključivo brzina upisa/čitanja.

Ima nešto što se zove čista racionalnost u vezi odluke da se ne kupi nov Intel mac mini, već M1 model, s obzirom da je ovaj drugi jeftiniji.

Link to comment
Share on other sites

Problem koji imam sa novim Minijima je to što je SSD zalemljen na matičnu ploču.

Pošto mog Minija iz 2012 koristim intenzivno i za posao, Samsung SSD EVO Pro od 256GB koji je u njega ubačen pre samo tri godine je možda blizu kraja svog životnog veka. SMART parametar "Wear leveling count" mu je dostigao vrednost 95.

Nikakav problem, kada crkne ubaciću novi.

M1 mini bi usled istrošenosti SSD-a išao u đubre, pošto ne verujem da je moguće odlemiti stari i zalemiti novi?

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, R_R said:

Zavisi od toga šta se percipira kao multimedija.

Ako je ideja da se mini koristi kao multimedijlani server kome je uloga da se sa njega gledaju filmovi i/ili sluša muzika, da, M1 je ovekill, dovoljan je i neki Pentium koji košta "šaku kikirikija". SSD ne bih trpao u isti koš, pošto su benefiti odsustva pokretnih mehaničkih komponenti višestruki, nije u pitanju samo i isključivo brzina upisa/čitanja.

Ima nešto što se zove čista racionalnost u vezi odluke da se ne kupi nov Intel mac mini, već M1 model, s obzirom da je ovaj drugi jeftiniji.

Ta prica sa jeftinim Pentiumom pije vodu u slucaju da se comp nalazi u drugoj prostoriji od one gde je HiFi sistem, tv, itd. I da pri tom sluzi kao neka vrsta NASa, odnosno da isporucuje data kroz mrezu. Ali ako se nalazi direktno zakacen za HiFi, TV, AVR, ... onda mora da bude jako tih. Stari Pentium ce se medjutim grejati, ventilator ce da radi i onda ste dzaba kupovali hifi komponente sa ne znam kakvim s/n ratiom, kada ce ventilator da fijuce u pozadini. Takodje je potrebna dobra graficka (zbog pustanja filmova na tv) a ti stari racunari je nemaju  - imaju je ali to nije ono sto danas treba.

Zato nije lose ako je media server malo predimenzioniran, u slucaju da je direktno zakacen (usb, hdmi, thunderbolt, ...) za tv, hifi, ... A ovaj mac mini je ladan ko spricer ...

Link to comment
Share on other sites

Današnji SSD-ovi nemaju ništa kraći rok od HDD-ova, rekao bih čak i duži.

M.2 koji imam, a u pitanju je OEM Samsung SM951 512GB AHCI koji se ugrađivao u Dell premium laptopove, koristim već oko 3 godine, ima TB i TB upisa, wear leveling count mu je 97%, performance 100%. I radi kao zmaj, osim što je u pitanju jedan od prvih brzih koje je Samsung napravio i koji zna debelo da se zagreje ako duže radi na maksimalnoj brzini, pa onda krene da trotluje. Ja ga koristim kao sistemski disk i nisam primetio bilo kakvu promenu za ovo vreme, radi kao i prvog dana.

Cenim da ću pre ja da zanovim ovaj M1 mini koji mi stiže, nego što će da istekne životni vek diska.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Willi Studer said:

Koliko mi je poznato, ovaj indikator odbrojava unazad, to jest potrošio je 5% očekivanog veka eksploatacije.

Možda različiti programi za monitoring SMART parametara različito tumače RAW data koje dobijaju od diskova.

U mom slučaju je Wear leveling count krenuo od 0 i postojano je napredovao naviše.

Program je SMART Utility.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Bunilo me je što je SMART Utility program krenuo da odbrojava od nule, stigao je do 95, a navedeni worst value je 98.

To je bunilo i dosta korisnika Samsung SSD-ova po raznim forumima.

Sada sam skinuo malo napredniji program DriveDX, koji mi je uneo mir - kaže da je SSD Lifetime Left Indicator 98%. :)

To ne menja činjenicu da ću žaliti za izgubljenom mogućnošću da sam po želji ugrađujem i menjam diskove u Miniju. :nerd Sada imam i SSD i HDD od 2TB što mi dosta znači kada radim na većim poslovima.

Izvinjavam se na zabuni! :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, R_R said:

Današnji SSD-ovi nemaju ništa kraći rok od HDD-ova, rekao bih čak i duži.

Mogli bi se rece da je tako.

Mada problem kod SSDova je sto kad crkne, (kontroler) crkne bez ikakvog upozorenja. Kod HDDova obicno krenu da se pojavljuju bad sector-i, pojavi se "caktanje" i slicno, te ako nista moze da se odradi bekap.

Link to comment
Share on other sites

Redovan Backup ja primenjujem već zadnjih godinu dana od kako sam počeo da dobijam info od poznanika da im se desio kripto napad i da su im zaključani svi fajlovi.

Odabrao sam računar u kući koji retko palim i služi mi za povremeni bioskop ugođaj. Na njega sam postavio 4TB disk, a na radnom kompu gde mi je sve na čemu radim i važno instalirao sam jedan vrlo koristan i pouzdan program.

DSynchronize je aplikacija koja vam omogućava da zadate source folder i destinacioni folder koji trebaju da se sinhronizuju. Poseduje dobar izbor dodatnih podešavanja i mogućnost kreiranja više "zadataka" ondosno pojmova backup-a.

Izuzetno sam zadovoljan preciznošću aplikacije u sinhronizaciji failova između dva foldera. Toplo preporučuijem i za uobičajni backup.

Ja sam napravio posebno zadatke za Muziku, Slike, Montirani kućni video, Montaže i originalne fajlove sa kamere, Radne projekte, Dokumenta ... i sve se lepo sinhronizuje na backup disku uz brisanje, izmene i dodavanje fajlova po uzoru na uzorni folder i njegovo trenutno stanje, a na moj klik na dugme "Synchronize"

Link to comment
Share on other sites

Ako je rec o backup podataka, koji mozda nemaju neku veliku trzisnu ali obicno imaju veliku licnu vrednost, onda je potrebno razmisliti i o dodatnom backup-u na nekoj drugoj lokaciji od one na kojoj se zivi. Razlog tome lezi u mogucnosti da se desi neka katastrofa ili recimo pljacka/provala. Takav backup moze da se izvrsi preko interneta ili na primitivniji nacin fizickim odnosenjem delte podataka na tu drugu lokaciju.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...