Jump to content


Dynaudio Focus 140


HighFidelity

Recommended Posts

7 minuta ranije, somilenko said:

U većini slučajeva John Atkinson iz Stereophile-a u kućnim uslovima, tako da i tu treba uzeti neku rezervu...

Ova merenja su relevantnija - radjena su u pravoj anehoicnoj komori. Na njima je i kontraverzni mid-bass hump manje izrazen nego na merenjima JA - da ne ponavljam zasto.

https://www.soundstagenetwork.com/index.php?option=com_content&view=article&id=16&Itemid=140

Link to comment
Share on other sites

Vidim neshto me prozivate po pitanju promasenih sprava u ing. smislu :D sto jelte proizvodi promaseni zvucni efekat. 

Volem tako i iskljucivo jurim promasene zvucnike, lampe u DACovima, DACove, preampe, servere, snagase jer nekim idiotskim spletom okolnosti suma promasenih uredjaja daje izvrsne rezultate...:P

U svakom slucaju ko god slavi katolicki Bozic zelim mu Srecan Bozic i sve najbolje!

Uzivajte drugari i pozz.,

G

Link to comment
Share on other sites

Ova merenja su relevantnija - radjena su u pravoj anehoicnoj komori. Na njima je i kontraverzni mid-bass hump manje izrazen nego na merenjima JA - da ne ponavljam zasto.
https://www.soundstagenetwork.com/index.php?option=com_content&view=article&id=16&Itemid=140
Dobar materijal, valja se bookmark-ovati...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

Ja ne videh da je iko ko je cuo Klimt seriju iliti The Music / The Kiss rekao da lose sviraju ili da im bilo sta fali. Da ne pricamo da nikom osim tebi nije palo na pamet da ih nazove "promasenim".

A merenja "blagi uzas" :)

Možda to lepo gađa ukus određene  publike, ali sa tehničke strane na bazi objavljenih merenja je promašaj. Ti testovi gde se hvale skupe sprave bez obzira na stvarnost me ne zanimaju. Kada zvučnik nije makar približno linearan ne prenosi verno informacije. Nisam rekao da bilo šta od prikazanog loše svira, uključujući Focus 140, jer nisam imao prilike da ih slušam.  Sve vreme pričam samo o tehničkoj strani stvari. Pogrešno okrenuta faza visokotonca ne može biti prihvatljiva tehnički, to je pogrešno. Previše mala kutija je takođe greška. Veliko odstupanje od linearnosti je takođe pogrešno. NIska impedansa na nekom delu krive praćena velikim faznim uglom je greška, većina pojačala to ne može da prati. Itd. Itd.

Link to comment
Share on other sites

Ne podrzavam te egzibicije koje Vienna radi, ali ocigledno mnogima prija zvuk koji to daje kao rezultat. Bez diskusije to nije projektovano tako jer su inzenjeri nemaci pojma, vec zato sto su tacno to hteli da postignu. I ponavljam - anomalije su mnogo vece on-axis. Kako se ugao povecava, anomalije su blaze - Vienna-e se ne slusaju on-axis isto kao sto se recimo i B&W najcesce ne slusa on-axis.

I pogresno je da neko sad uzme njihov dizajn i da ga prepravlja i da se pravi pametan. Najblaze je ono sto Amir radi - zvekne lepo covek DSP i ispegla sve zivo (i mrtvo) i to je onda "savrsen zvuk"? Kad bi se zaje*avali...  Da su hteli da bude linearan odziv - napravili bi ga tako. I koristio bi se kao studijski monitor. To je najmanji problem. Da ne pominjemo da genije napise da je uradio slusni test, a slusa samo jedan zvucnik nearfield, a ne par - iliti njega i zanima samo linearnost i to je to. A to sto uopste nema pojma kako to zvuci na kraju - nije ni bitno i ne zanima ga. Ili ga i zanima, ali nije za mase - on je nasao nacin da skupi publiku i da zaradi.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, golum said:

Vidim neshto me prozivate po pitanju promasenih sprava u ing. smislu :D sto jelte proizvodi promaseni zvucni efekat. 

Volem tako i iskljucivo jurim promasene zvucnike, lampe u DACovima, DACove, preampe, servere, snagase jer nekim idiotskim spletom okolnosti suma promasenih uredjaja daje izvrsne rezultate...:P

U svakom slucaju ko god slavi katolicki Bozic zelim mu Srecan Bozic i sve najbolje!

Uzivajte drugari i pozz.,

G

Ajde što si ti nemač pojma, tebe ne znam, nisam slušao tvoj sistem, nego šti nagovori na svašta @lalelala , a to već skoro redovno slušam, pa sad ne mogu mirno da spavam.

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Skrenusmo sa teme, elem sad se setih da sam dobio Focus 220 MK1 pre par godina, sedam dana na probu, zvučnici su brutalno dobri osim jedne činjenice koja mi je mnogo smetala a to je visokotonac, dakle po meni nije na nivou cenovnog ranga, mislim da je to isti drajver kao i u 140, očekivao sam veću rezolutnost, vazduh, jednostavno fali mu čistoće, nekako mi je bio poprilično mrtav i bezvoljan, promenio sam tada i par pojačala i isprobavao, kutije nisam uzeo i ne kajem se, velike su, planirao sam ako mi legne zvuk a to je ta serija da uzmem 140 jer su manje, taman za moju sobu. To je bilo tad, posle sam čuo Focus 160 i rekao e to je to!

IMG_20201226_214448.jpg

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, dragec said:

dobio Focus 220 MK1 pre par godina, sedam dana na probu

Čudno im je merenje FR opsega, za očekivati je probleme na visokim ako je ovako. Rupa na 3,5kHz i brz pad preko 13kHz baš su ga uprskali. Focus 220 je gornja (ljubičasta kriva). I Focus 140 (donja crvena kriva) ima slično čudno merenje? Pad iznad 13-14kHz je prisutan i na drugim merenjima, ali nema ove rupe na 3kHz. Jako čudno, možda je u pitanju položaj mikrofona.

https://www.soundandvision.com/content/dynaudio-focus-series-speaker-system-ht-labs-measures

Link to comment
Share on other sites

@Nixie

Za pocetak - mereno je sa grilovima, sto za Dynaudio nema smisla. A realno nema smisla za bilo koje zvucnike tako meriti, bez obzira sta proizvodjac preporucuje za slusanje.

Za sredinu - to nije on-axis merenje, vec prosek merenja on-axis i po +-15 stepeni po vertikalnoj i horizontalnoj osi, bez medjuvrednosti, tako da je tih -5 dB na 20 kHz iznenadjujuce mali roll-off. Toliko mali da sumnjam i da je tacan.

Za kraj - ta "rupa" na 3 kHz ne postoji na Stereophile merenjima 140-tke, tako da je krajnje sumnjivo sta su oni tu merili. Grilovi ne mogu toliku rupu da naprave. Nije ni cudo sto Sound & Vision vec neko vreme ne prilaze merenja uz review-ove.

Link to comment
Share on other sites

Rekoh, jako čudno merenje. Ali nagli pad visokotonca preko 14kHz je prisutan na oba merenja. Onolika rupa oko 3kHz ne može biti zbog malo platna ispred zvučnika. Možda zbog tog zbirnog merenja po vertikalnoj osi gde može biti takve rupe i kasnijeg pravljenja proseka.

Ja sam više puta merio svoje stare D28AF, u raznim prostorijama, i padaju od 15kHz ali ne tako brzo. Tom starom driveru treba supertweeter, ovim novim ne, koliko znam.

Link to comment
Share on other sites

To uopste nije "brzo". 5 dB od 13-14 kHz do 20 kHz na proseku pet merenja od kojih je jedno na osi, a cetiri merenja su na 15 stepeni od ose je vrlo mali roll-off.

Stereophile merenje je isto prosek merenja do +-15 stepeni po horizontalnoj osi, ali ne samo na krajevima opsega, vec i medjuvrednosti, a roll-off na tom merenju krece tek na nekih 18 kHz.

Link to comment
Share on other sites

Do 300 Hz imam XTZ Room Analyzer merenja. Iznad 300 Hz imam samo Anthem ARC merenja, ali ona nisu 100% precizna iznad 5 kHz. Komparativno pokazuju realne razlike koje odgovaraju onome sto se cuje - imam merenja za poslednja tri para zvucnika.

Imacu REW merenja kad mi stigne UMIK-1.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...