Jump to content


Dynaudio Focus 140


HighFidelity

Recommended Posts

20 minuta ranije, Nixie said:

Pogledajte krivu  ti i Delija i recite mi pošteno da li je ovo previše brdašceta ili se ja pravim  suviše pametan. I da li zbog ovoga može biti problema, naročito u manjim sobama?

506140fig3.jpg

Ja ga cuo u relativno manjoj sobi.Ne pravi problema,nisam ih u tih sat vremena cuo.Potrudio se covek,dobro ih postavio, njemu odgovara i ako ima "problem",mozda i voli problem,mozda voli da slusa malo tise pa mu prija malo bassa,mozda mu je amp malo tanji u basu...nebitno,vidim da neces promenuti misljenje,nastavi da cupas ljudima skretnice,menjas im delove i popravljas nove zvucnike,usrecuje te ta misija,ubedjen sa da si nekom pomogao.

Vole ljudi i mrsavice i debeljuce,sta mislis kad bi ovaj sa debeljucom rekao ovom drugom kako bre mozes sa tom mrsavicom koščatom...a ona manekenka na koju bi vecina nas otpala...

Ja uopste nisam ljubitelj DY,ali mi ni najmanje ne smeta da ih negde cujem kako dobro rade ono sto najbolje rade.Naprotiv uzivam,ne trazim mane,vec vrline.

Link to comment
Share on other sites

Evo jos malo nemaca pojma - Tannoy, Spendor, Harbeth, Revel, Legacy Audio, Paradigm, PSB, PMC, Acoustic Energy, Triangle, Polk, Elac, Wharfedale... Sve moj do mojega... :rolleyes:

 

Tannoy Revolution XT 6

620Tan6fig4.jpg

 

Spendor Classic SP100R2

113SP100fig4.jpg

 

Harbeth Monitor 30.2 40th Anniversary Edition

318harbeth.H302fig3.jpg

 

Revel Performa3 M106

914Revelfig3.jpg

 

Legacy Audio Studio HD

918LSHDfig5.jpg

 

Paradigm Reference Studio 20 v5

512Pasfig4.jpg

 

PSB Image B6

610PSBfig4.jpg

 

PMC DB1i 
1209PMCfig4.jpg

 

Acoustic Energy AE1 Mk.III Reference Special Edition

1009AE13fig3.jpg

 

Triangle Esprit Comete Ex

408Trifig4.jpg

 

Polk Legend L100

920Polkfig3.jpg

 

Elac Carina BS243.4

1219Elacfig4.jpg

 

Wharfedale Linton Heritage

819Wharfig3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Jos jedna bitna stvar u vezi Stereophile merenja koju sam zaboravio da napomenem.

https://www.stereophile.com/content/measuring-loudspeakers-part-three-page-6

"For published graphs, the loudspeaker's nearfield response is spliced to the farfield response in the 300Hz region. However, as pointed out in the Keele paper, the nearfield response assumes a 2-pi or half-space loading for the drive-units—close coupling to the room boundaries. This results in an apparent low-frequency boost in the resultant composite graph compared with a true anechoic response made of the same speaker. Given that a loudspeaker's woofer and port are always within a fraction of a wavelength from one boundary—the floor—and almost always less than one wavelength from three other boundaries—the walls and ceiling—below 100Hz or so, my experience has been that this does give a truer representation of a loudspeaker's real low-frequency performance than the anechoic response in all but extremely large rooms. Certainly, the loudspeakers I have auditioned that have true, flat anechoic extension to very low frequencies sound as if they have a somewhat exaggerated bass response—which is how they appear with a nearfield measurement."

Link to comment
Share on other sites

Vienna-e se generalno ne slusaju on-axis. Rupetina koju po pravilu imaju svi modeli na oko 2-3 kHz se "ispegla" dobrim delom pod odgovarajucim uglom. Naravno, sve je to radjeno namerno iliti autori gadjaju odredjeni specifican "voicing". Kod nekog modela se malo i "zaigraju" - Mozart stvarno deluje zabrinjavajuce... :)

MOZFIG04.jpg

Ali, moze i da se "popravi" :)

https://www.stereophile.com/content/vienna-acoustics-mozart-loudspeaker-measurements

 

Link to comment
Share on other sites

Takve skroz promašene zvučnike imaju skoro svi proizvođači. To pokazuje da iza tog proizvoda ne stoji ozbiljan tim inženjera nego marketing stručnjaci i dizajneri. Ili da inženjeri za dobru tupla prihvataju da aminuju tuđe  gluposti što i nije tako retko. Sva sreća po te iste proizvođače te niko ne obraća pažnju na te tehničke detalje i kako to zvuči, nego kupuju zvučnke po izgledu i nazivu proizvođača. Ja bih zabranio prodaju zvučnika bez priloga o merenju frekventnog opsega i impedanse. A ne da pišu 4-8oma i 30Hz-20kHz i još netačnih podataka. Recimo skoro svi lažu dosta o efikasnosti zvučnika.

Ili da ode ponekad čika Nixie da im objasni kako se to prave zvučnici što predloži @Delija :D

Link to comment
Share on other sites

Ja ne videh da je iko ko je cuo Klimt seriju iliti The Music / The Kiss rekao da lose sviraju ili da im bilo sta fali. Da ne pricamo da nikom osim tebi nije palo na pamet da ih nazove "promasenim".

A merenja "blagi uzas" :)

210Kisfig3.jpg

http://www.vienna-acoustics.com/images/speakers_corner/1REVIEWS/02KlimtSeries/content/PDFs/08.pdf

https://www.stereophile.com/content/vienna-acoustics-klimt-kiss-loudspeaker-measurements

 

Nesto mi @golum ne deluje kao neko ko bi posle svega sto je cuo u zivotu "gajio" "promasene" zvucnike ;)

Link to comment
Share on other sites

Најјаче што сам чуо од Виене су били Малери, које бих и дан данас радо слушао у довољно великој просторији. Не знам какви су им дијаграми, али свирају да се смрзнеш.

Link to comment
Share on other sites

Dijagrami tipicni za Vienna-e, naravno :)

mahfig3.jpg

Ali...

Kad se malo pomere zvucnici i glava... Ta-daaaa...

mahfig5.jpg

 

Pa zar od svih na forumu ja treba da budem "protivnik" merenja? :lol:

Naravno da su merenja bitna, ali da bi bila relevantna krucijalan je kontekst, kao i potpun skup merenja - a ne samo jedno izolovano.

Link to comment
Share on other sites

On 24.12.2020. at 12:56, dragec said:

Gde nalazite te dijagrame, može li neki link za JBL L80 (MK1)?

Hvala unapred, jes' da neću iz tog dijagrama ništa znati da pročitam al' nema veze, nek se nađe u arhivi :D

Ne nađoh za taj model na žalost.  Nema za sve da se nađe, samo za manji broj modela koje je neko uvatio pa premerio.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...