Jump to content


Imam kompjuter, nemam: DAC > pojačalo > zvučnici


Algernon

Recommended Posts

Pozdrav svima,

Tražim savet i preporuku za pojačalo i zvučnike (a verovatno i DAC) za radnu prostoriju od 10-ak m2 gde sam ograničen sa prostorom jer je em mala em poprilično popunjena. Kako tu provodim 1/3 dana, a nekad i više, hteo bih da formiram jedan trajniji (u smislu, da ga ne menjam barem par godina) set od gore pomenutog (pojačalo, zvučnici, DAC). Ideja je da se pušta muzika sa računara (FLAC, mp3, povremeno radio stanice) i da se kasnije na to doda i CD plejer koji mi svakako treba jer imam >200 diskova. Muzika koja bi se slušala je od roka, pa na više (u smislu žestine, punk, metal i ostali podžanrovi). Sad koristim neku LG mini liniju (FA162) koju sam prerastao davno, ali iz milion razloga se nisam time bavio do danas.

Ono što bih napomenuo je da ne bih kupovao sve odjednom, već jedno po jedno, jer nisam baš u finansijskoj mogućnosti da pljesnem pare iz cuga, tako da bih možda kupio zvučnike prvo, ali nije definitivno.

Zvučnici bookshelf, što manjih dimenzija. Interesuju me i novi i polovni, ali i jedni i drugi do 300-350 eura.

Za pojačalo nemam nikakav zahtev osim da bih voleo da preporuke ne budu neki vintage modeli u penziji ili na početku klimaksa što se tiče godina, osim ako baš, baš nema neko opravdano obrazloženje zbog kojeg bi se predomislio. Budžet bi bio do 300 eur max! Idealno, da ima i finu MM phono sekciju. Daljinski, sa ili bez, ni to nije bitno.

Pošto sam spomenuo DAC, do sad nisam nikad imao prilike da ga koristim, a kako neka pojačala imaju u sebi DAC, predpostavljam da je bolja opcija (po kvalitet zvuka) da DAC bude nezavisan uređaj nego da je integrisan u pojačalo. Uvek je bolje da ima što manje kablova i uređaja u prostoriji, ali razumem i da nekad nije to najbitnije.

Još samo ovo – i vizuelno u svemu ovome mi je podjednako bitno kao i sam kvalitet.

Da ne ispadne da očekujem od vas da me obasipate sa predlozima i sl., imam i dobrog i lošeg iskustva u kupovini polovnih hifi uređaja sa KP, tako da ako imate i predlog kojeg prodavca da izbegavam, i to će mi puno značiti (možete da mi pošaljete privatnu poruku na forum, ako ne želite da kažete javno).

U svakom slučaju hvala što ste i pročitali malo duži post i obećavam da na kraju neću kupiti nešto skroz drugačije od onoga što ste me posavetovali (bar ne sve) :-)

Link to comment
Share on other sites

DAC Topping D50S + kvaliteteno napajanje, tu treba uložiti najviše zato što je na početku sistema i ako je on loš, ostatak ga neće popraviti. Slično kao gramofon. Taj model ima gomilu mogućnosti, uključujući Bluetooth 5.0.

Minimum je (isključivo USB) DAC Topping D10S, ali nije ista kategorija kao ovaj skuplji. On se napaja preko USB kabla sa PC što baš i nije dobro za zvuk, ali je jeftino. Umesto njega može i neka dobra zvučna kartica, mada je to skuplja verzija ali ti ne trebaju pare za kvalitetan USB kabal (bez toga zvuk je osrednji sa generic USB kablom).

CD plejer je bacanje para, i traži mesta koje nemaš, svoje CD ove prebaci u WAV/FLAC, zgodnije je puštanje sa računara.

Pojačalo i zvučnici, to već treba pratiti redovno KP dok se ne pojavi nešto da valja.

Problem je veličina, valjalo bi imati možda 2+1 sistem, a ako nema mesta piši propalo.

Možeš uzeti i par nekih malih aktivnih zvučnika, a obzirom na nedostatak prostora to je možda i najbolja opcija sa minimalnim brojem komponenti. Ako se uzme zvučna kartica za PC, onda se samo zvučnici na nju povežu, nema ničeg drugog na stolu, čist minimalizam.

Link to comment
Share on other sites

Razmisli o Quad Vena ampu.Ima ugradjen dac,kao i MM fono sekciju.Uz njega kao komplet imas njihove zvucnike sa ribonom.Polovnih Vena ima izmedju 300-400eur.To je relativno novo pojacalo izasla je nova mk2 verzija pa nisu skupi,a maltene jos u garanciji.Ne znam posto su im ti mali zvucnici ali sam vidjao polovnih ispod 500eura.

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, Toza said:

wharfedale zvučničiće

Uh nemoj njih, loša iskustva imam sa njima, D11.0 i D11.1 sam morao da prepravim (objavio story na forumu) da bi se mogli slušati. Mrtav, dosadan i nezanimljiv zvuk, malo visokih i detalja. Model Diamond 11.1, koji su kod sestre,  još nisam skroz zadovoljan kako zvuče, biće uskoro neko novo malo doterivanje skretnice, imaju pik oko 3kHz koji se čuje kad se pojača. 11.0 prepravljeni bolje mi zvuče od 11.1, jedino što su ovi veći malo glasniji.

Za tako malu prostoriju mislim da su najprimereniji aktivni zvučnici + DAC ili zvučna kartica.

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice zvucnika, bilo koji aktivni studijski monitori ce zavrsiti posao.

Kao i svima toplo preporucujem Presonus Eris 3.5

https://www.audiopro.rs/proizvod/presonus-eris-e3-5-aktivni-studijski-monitori-par?idPro=45500

Ili malo skuplja Bluetooth varijanta. Oba na sebi imaju 2 Aux ulaza doduse jedan je balansiran ulaz, a drugi kalsican ne-balansiran sa RCA konektorima. U svakom slucaju nebitno.. Ali moze da posluzi za kacenje dva inputa, tj CD playera i kompa u isto vreme

Takodje postoje i ovi nesto veci 4.5

https://www.audiopro.rs/proizvod/presonus-eris-e4-5-active-studio-monitori-pair?idPro=15232

A do nekih 300e mislim da mogu da se uzmu dve Eris 5-tice mozete otici u ovu radnju i videti za novac sta je najbolje.

Na sve to najbolje neki Focusrite 2i2 DAC/Zvucna koji se preko usb-a kaci na racunar a na njega se kace zvucnici. Takodje i neki Behringer UMC204HD ili Presonus DAC ce odraditi posao ekstra.

Mislim da za ove pare, em sve novo, em zvuk odlican, em odgovara vasim potrebama

Svako dobro.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Nixie said:

Uh nemoj njih, loša iskustva imam sa njima, D11.0 i D11.1 sam morao da prepravim (objavio story na forumu) da bi se mogli slušati. Mrtav, dosadan i nezanimljiv zvuk, malo visokih i detalja. Model Diamond 11.1, koji su kod sestre,  još nisam skroz zadovoljan kako zvuče, biće uskoro neko novo malo doterivanje skretnice, imaju pik oko 3kHz koji se čuje kad se pojača. 11.0 prepravljeni bolje mi zvuče od 11.1, jedino što su ovi veći malo glasniji.

Za tako malu prostoriju mislim da su najprimereniji aktivni zvučnici + DAC ili zvučna kartica.

Novije serije W/dale zvučnika su teško djubre... Imam Dimaond 220, eno ih u ormanu. Nažalost ne mogu da ih prodam pošto ih "čuvam" sestri... Probao sa X pojačala, ni na jednom ne zvuče dobro, nije ni do sobe, probao u 2 sobe, isto. Mutan zvuk, bez detalja, treba im HE Djerdap da ih pokrene. Imam još kod kuće Dale 3020, B&O BeoVox 50 i 100, SVI zvuče bolje....

Link to comment
Share on other sites

Та чињеница није уопште засметала колеги који покретачу теме предлаже то ђубре од звучника и нову мини линију иако ништа од тога није слушао. 

Link to comment
Share on other sites

Eto ste svi preslušali sve živo što postoji...

Ajde malo ozbiljno, za pretrpanih 10m2 potrebni su ozbiljni mali zvučnici koji i koštaju ozbiljno, a oni traže i ozbiljnu amplifilaciju. A kad imaš tako ozbiljne komponente, glupo je bez ozbiljnog DACa ili CD plejera, a sve to traži i ozbiljne kablobe da bi sviralo u 10m2 pretrpanih.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, bkrmar said:

Novije serije W/dale zvučnika su teško djubre... Imam Dimaond 220, eno ih u ormanu.

Nisu djubre baš skroz, solidno su urađeni za tu klasu, nego su im suviše prigušene visoke frekvencije pa zvuče mutno. Zašto su to uradili i osakatili cele serije zvučnika nije mi baš jasno. Driveri su solidni, jesu Kineski, ali moglo je to sve mnogo bolje ispasti. Ja sam skoro siguran da se i taj D220 može prepraviti kao i oni što sam ih već radio.

D220.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...