Jump to content


Samogradnja muzicke kutije


StefanStSt

Recommended Posts

Pozdrav ljubitelji dobroga zvuka. Planiram kao i sto pise u naslovu da napravim muzicki stub u koji bih ubacio dva basa koja imam od automobila, i dva visokotonca (ako to jesu) od Nikola Tesla mini 30 linije na kojoj su mi propali membrane baseva i ne isplati mi se bas da to popravljam.Zamolio bih vas za pomoc kako da to izvedem i povezem. Evo slike pomenutih komponenti. Ova poslednja slika je od propalog basa sa kojim je bio uparen visokotonac im mini 30 linije. Pozdrav :)

 

 

 

132049808_141409744422959_8860630726284910153_n.jpg131972616_2709024046078171_7504935571020361267_n.jpg

132026951_771225720408843_8297659085616079621_n.jpg131984504_197244378709168_1455253300561186185_n.jpg

132003027_859041041594196_1825064791630754617_n.jpg132040164_390779002173510_7518938333589213547_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, StefanStSt said:

od Nikola Tesla mini 30 linije na kojoj su mi propali membrane baseva i ne isplati mi se bas da to popravljam.

Šta je propalo na basovima, membrane ili vešanja?  Daj malo bolje slike postojećih basića i visokotonaca, kao i od ovih novih basova, jer ovo što si okačio ništa se ne vidi. Na tim Tonsil zvučnicima su se raspadale i membrane visokotonaca, tako da ti možda ni oni ne valjaju. Kompletne te Ei Tesla mini linije sa ispravnim zvučnicima mogu se povremeno kupiti na KP za sitne pare. Inače ne isplati se praviti mini liniju, to ima da se kupi jeftino. Prave se skuplje stvari gde ima veće uštede, ovo može da ti bude skuplje nego nešto polovno na KP.

Link to comment
Share on other sites

Membrane su propale .Evo druze ubacio sam slike vece rezolucije. Pogledao sam visokotonce ok mi izgledaju, ne znam kako da ispitam kako se cuju pa eto moze mi reci neko upuceniji.Znam da je jednostavnije i isplatljivije kupiti novu kutiju ali ja prosto zelim sam da je napravim od ovih komponenti ukoliko su kompatibilne a kasnije i nesto mnogo kvalitetnije.Odmah da se razumemo ne ocekujem nesto opasno dobro da se ovo cuje vec samo da radi donekle pristojno. Inace basovi iz auta su ispravni, korisceni su dok mi nije majstor koji mi je nesto radio na kolima ugradio druge usput...

Link to comment
Share on other sites

Ne znam kako da ti pomognem, izrada skretnica traži veliko znanje i mernu opremu. Da bi se napravila kutija potrebno je takođe znati ili izmeriti TS parametre basa pa sa tim podacima ići na neki online simulator za kompresionu ili bassreflex kutiju da se odredi zapremina. Visokotonac mi deluje kao da mu je propala membrana, odnosno ostalo samo platno a fali premaz. Izmeri sve ommetrom za početak. Verujem da se od tih komponenti može napraviti nešto, ali ako su visokotonci čitavi. Ako ne valjaju traži neke druge visokotonce.

Proba visokotonca: nađi neki bilo kakakav blok kondenzator 2,2uF-4,7uF i veži ga na red sa visokotoncem, zatim poveži ga na pojačalo. Ne odvrći mnogo, lagano pusti neku muziku koja ima visokih. Čućeš samo visoke frekvencije. Pre toga je obavezno merenje omskog otpora visokotonaca. Pri merenju trebe malo da šuška kad uspostavljaš kontakt pipalicama.

Tonsil.jpg

Link to comment
Share on other sites

Jedan bas na kome pise 4 oma mi pokazuje vrednost od 3,5 na multimetru, drugi na kome je nalepnica pohabana 11,5. Visokotonac 6,2 a na njemu pise kao sto se moze videti na slici 8 oma.Blok kondenzator sam izvadio od pomenute linije i na njemu pise 2,2 uf, nisam siguran da znam kako da ga ispitam na osnovu onoga sto si minapisao u prethodnom komentaru. Dimenzije kutije cu napraviti prema svojoj nekoj viziji , znam da nije po ps-u ali prosto su mi neophodne dimenzije koje planiram na osnovu rasporeda u sobi.

Link to comment
Share on other sites

Prvi bas je OK. Za 4oma nominalno treba da bude recimo 2,7-3,3oma DC otpor.  Nisi odbio otpor pipalica, on je recimo 0,3 do 0,6oma, spoji kratko pipalice pa ćeš videti koliko je. Drugi bas je neispravan, za kola niko ne radi tako veliki otpor. Možda ne valjaju pletenice ili je negde loš kontakt,  amožda je i izgoreo kalem delimično. Visoki je OK ako si izmerio 6,2oma ali membrana jako loše izgleda, stavio sam sliku kako izgleda ispravan, kod tebe se vidi samo platno, a to neće da valja. Kondenzator ako je blok, onda je približno ta vrednost koja piše 2,2uF. Ako je bipolarni elektrolit onda ništa nije sigurno, oni propadju vremenom pa ako nisi siguran nabavi neki jeftin blok za probu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...