Jump to content


Pomoc u izboru nadogradnje sistema (prvenstveno zvucnika)


Thias

Recommended Posts

To je fizički najmanja vagica koju nađoh. Možda može da se nađe takva od drugog prodavca ili nešto slično isto tako malogabaritno. Kad piše da ne šalju ovde to je gotovo uvek zbog nepoznate poštarine, nekad pomaže da pitaš prodavca da utvrdi poštarini i doda nas na listu.  Ne znam da li igla sme da se spusti na taj metal, valjda sme? Deluje kao nerđajući čelik uglancan ili je običan čelik ali hromiran. Možda treba staviti prvo neko parčence plastike pa onda resetovati vagu na 0.00.

Za one Vifa bas zvučnike što sam ih uzimao prošle godine je pisalo "does not ship to Serbia", pa sam ih opet kupio. Pisao prodavcu, bili skupo slanje DHL-om pa prodavac nije stavio kao opciju. Na kraju je pristao. Odmah posle toga je bio onaj slom trgovine zbog Korona virusa. :(

Link to comment
Share on other sites

Zavisi od konkretnog modela zvučnika, nema uopštavanja. Sama koncepcija nije garancija kvaliteta. Manji zvučnici nemaju opravdanja da budu trosistemski, veći moraju biti barem trosistemski. Naravno sve zavisi od konkretnih ugrađenih komponenti zvučnika. Imaš i širokopojasne zvučnike, jedan driver za (skoro) ceo opseg. Veliki zvučnici po pravilu traže više prostora okolo, odmicanje od zidova, razmicanje levo-desno itd. dok su manji malo tolerantniji u tome jer imaju manje basa pa izazivaju manje problema u sobi.

Link to comment
Share on other sites

Podnostojeći trosistemski zvučnici imaju prednosti, ali im treba prostor da bi te prednosti došle do izražaja. 

Jeftinim trosistemcima u skučenom prostoru ćeš vrlo verovatno pogoršati situaciju u odnosu na ovo što sad imaš.

Poslušaj kolege - razdvoj zvučnike i gramofon. Zvučnici proizvode vibracije, a vibracije su veliki neprijatelj reprodukcije sa gramofona. 

@Nixiebio brži od mene. 

Link to comment
Share on other sites

Narucio sam stalke, stavio bolje kablove sto sam ovde dobio na poklon, narucio sam i karbonsku cetku za ciscenje ploca...Neke ploce sam i prao, i zvuci vec osetno bolje. Kad montiram zvucnike, bice nekih 160 cm razdaljine, to je neki maksimum koji mogu da ostvarim. Razmisljam i da nabavim Ortofon om 20 umesto om 10 koji imam, citao sam da je dosta bolja igla, a i svakako valja staviti noviju, ko zna koliko je ova koriscena u proteklih 35 godina...Zvucnike za sada necu dirati, ali svakako ce i to doci jednom na red. U svakom slucaju, napredak se vidi. Hvala svima na savetima!

Link to comment
Share on other sites

Sjajno! Koji god stalci bili, bice bolje nego sada. I jos ovo da uradis (gramofon ti ostane sam na gornjoj ploci komode), i nista vise krupno da ne diras, samo "sminka" povremeno (tu ces imati bezbroj saveta, vec su neki i izneseni, u principu jednostavnih i jeftinih, a efikasnih u smislu cistog i detaljnog zvuka, boljeg basa...):

On 12/19/2020 at 6:07 PM, Dražo said:

A nivo ispod, gde ima 4 soske (sa tim figuricama), ja bih spojio 2. i 3. sosku (izvadio tu jednu pregradu), i tu stavio pojacalo.

Naravno, zamena zvucnice ti je najpametnije ulaganje za sada, i jos pravilno podesavanje, i ima da se sit naslusas te lepe kolekcije se slike.

Link to comment
Share on other sites

Imaš nažalost manjak prostora, ali nije sve izgubljeno. Sredićeš ti to malo po malo. 

Što se tiče zvučnika obzirom na godište, mogu se pojaviti tri problema:

1. Propali bipolarni elektrolitski kondenzatori u skretnici - ovo možeš lako i jeftio sam zameniti

2. Osušen ferofluid u visokotoncu - mora u servis

3. Propalo gornje vešanje na midbass-u - mora u servis

http://www.hifi-classic.net/review/allison-lc110-175.html

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Thias said:

Razmisljam i da nabavim Ortofon om 20 umesto om 10 koji imam

Ako nađeš jeftinije i brže dostavljeno onda zanemari preporuku za ovog prodavca. Iz mog iskustva, izvanredna usluga i kvalitet.

https://www.kupujemprodajem.com/audio/gramofoni-delovi-i-oprema/ortofon-nadel-20/oglas/36515784?filter_id=110419535

Srećno!

Link to comment
Share on other sites

Radila manje od 100 sati, to može da napiše  apsolutno svako bez posledica.  Na iglu ne računaj, možda ako uzimaš od prijatelja kome veruješ, ali sa oglasa nikad. 

Ne mogu da nađem pošto je nova OM20 glava. 2M Blue je 210eur, koja je bolja? Da li se isplati ulagati?

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Thias said:

Nasao sam Ortofon OM 20 za 8000, manje od 100 sati radila...

Ako mogu da dam jednu sugestiju. Ogromna je razlika u zvuku između OM i Super OM glave.

Značajna unapređenja su Ortofonovi konstruktori primenili u novijoj Super seriji.

Ja prodajem u forumskim oglasima Super OM glavu. Ako je ova igla koju si našao zaista kako piše u oglasu, onada bi to bilo značajno unapređenje sa trenutne OM10 sumnjive starosti.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Nixie said:

Radila manje od 100 sati, to može da napiše  apsolutno svako bez posledica.  Na iglu ne računaj, možda ako uzimaš od prijatelja kome veruješ, ali sa oglasa nikad. 

Ne mogu da nađem pošto je nova OM20 glava. 2M Blue je 210eur, koja je bolja? Da li se isplati ulagati?

To mi je jasno, ali opet skoro sigurno je ova moja stara radila mnogo vise, a po toj ceni bi om 20 bio solidna kupovina...mislim da su nove nesto ispod 200e. U svakom slucaju za sada ne zurim sa iglom.

 

21 hours ago, Father said:

Ako mogu da dam jednu sugestiju. Ogromna je razlika u zvuku između OM i Super OM glave.

Značajna unapređenja su Ortofonovi konstruktori primenili u novijoj Super seriji.

Ja prodajem u forumskim oglasima Super OM glavu. Ako je ova igla koju si našao zaista kako piše u oglasu, onada bi to bilo značajno unapređenje sa trenutne OM10 sumnjive starosti.

Koja je cena?

Link to comment
Share on other sites

Mislim da sam zavrsio sve sto sam hteo. Svakako u buducnosti planiram da uzmem modernije zvucnike, ali sam za sada zadovoljan uradjenim. Od pocetka ove teme, uradjeno je:

1. Zamena obicnih zvucnickih kablova za bolje koje sam ovde dobio na poklon (Hvala)

2. Skidanje zvucnika sa police na stalke

3. Zamena igle sa Ortofon OM 10 na OM 20

4. Pranje starih zaprljanih ploca

5. Nabavljena cetka za ploce, tecnost za ciscenje igle, mikroskop za proveru igle

Sve u svemu, zadovoljan sam postignutim rezultatom i zvukom. Hvala svima na savetima!

rsz_1img_20201231_113403.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...