Jump to content


Pomoc u izboru nadogradnje sistema (prvenstveno zvucnika)


Thias

Recommended Posts

Pozdrav!

Imam gramofon Dual CS 630 Q, pojacalo Yamaha A-520 i zvucnike vintage Allison LC110R zvucnike. Generalno sam zadovoljan, ali mislim da bih mogao malo da poboljsam sistem. Nisam zagrizeni audiofil i ne zanima me skupocena oprema, nije mi bitna glasnoca, ne mora da bude sterilno ali mi je bitno da zvuk bude pristojno cist, detaljan, prirodan, da ne pisti, susti, krci i slicno...Najvise slusam jazz, blues, funk i slicno... U principu mi trebaju vasi saveti vezano za eventualnu nadogradnju, prvenstveno zvucnika. Ono sto je meni zapalo za oko:

1. Klipsch Reference IV-RB 61 (oko 250e)

2. Bowers & Wilkins 685 (oko 250e)

3. Canton Ergo 21dc ili 22dc (oko 150e)

Ako moze komentar vezano za te zvucnike, za slusanje vinila, ne glasno, u 25 kvadrata, uglavnom jazza, funka, bluesa...

Takodje bi eventualno zamenio gramofon za Dual 1229 ili slican, i pojacalo za Onkyo Integra 8850 ili slicno, pa me zanima vas komentar vezano i za te komponente.

 

Hvala unapred!

 

received_840634889836957.jpeg

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Thias said:

Dual 1229

Ovo je gramofon sa idler pogonom - gomila mehanike koju treba da proveri i eventualno podesi strucna osoba.

Koliko da imas u vidu ako zelis taj model.

Generalno kod DD gramofona maltene nema nikakvog odrzavanja motora, par kapi ulja u osovinu jednom u dve godine.

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, Thias said:

 

received_840634889836957.jpeg

 

Na slici se može ili ne može sagledati da nemaš dovoljno prostora da zvučnike postaviš na stalke oslonjene na pod. Ako je situacija takva, onda...

1) predlažem izradu postamenta sa dva reda izolacija na vibracije u vidu antivibracionih nogica kuglagerima. Time dobijaš prvenstveno bolju vertikalnu poziciju visokotonca i daleko prefinjeniju zvučnu prezentaciju kutija i sveukupno bolju separaciju tonova što muziku u mnogome približava slušaocu i dozvoljava mu da se više i interaktivnije povežu. Ujedno ovakav tretman podiže dinamičku energiju i brzinu prezentacije uz daleko sadržajnije donje oktave, što na tišem slušanju može da napravi osetnu razliku u kvalitetu. Ujedno si sprečio prodor histeričnih vibracija na policu koja dalje rasipa to na pojačalo i gramofon kroz njega.


2) Antivibracioni tretman gramofona u vidu Kalahari peščane podloge oslonjene na pojačalo preko antirezonantnih stopica. Slična zvučna unapređenja, već napisana ranije, uz dodatno poboljšanu mogućnost nivelacije gramofona na peščanoj podlizi.

3) Ako nije korišćen protraktor, trebalo bi poručiti odgovarajući i pedantno podesiti pravac cantilivera po njemu, praćeno ostalim proverama i podešavanjima kao i proverom pravilnog upadnog ugla dijamanta nekim odgovarajuće visokim matom.

4) Zvučnički kablovi. Pozajmiš od nekoga sa foruma na probu. Ima ovde ljudi sa dosta viškova, a uzimajući u vid dužinu potrebnu za tvoj sistem biće sigurno i poklanjanja. :)

5) Možda pojačalo postaviti na neku elastičnu podlošku ili filc, čisto da nema direktan krut dodir sa policom. Najbolje bi bilo, pogađaš, na antirezonantnim nogicama, ali ajde da ne bude overkil cela AR akcija.

i... Uvek ima još po nešto, ali eto idi jedno po jedno pa slušaj i odlučuj. Sve možeš da nabaviš na slušanje pre kupovine, samo se naoružaj željom i slobodnim vremenom.

Kada ovo isproveravaš i eventualno pokupuješ, tek tada razmišljaj o zameni uređaja koje imaš.

Neka je sa srećom!

:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Zvucnicima ne fali nista :), ali fali zvuku koji se dobija iz njih. Vibracije se prenose na policu, nisu dovoljno razmaknuti, nisu dovoljno udaljeni od zida, verovatno nisu dobro pozicionirani ni po visini.

Sve zavisi od toga da li zelis da tezis Hi-Fi zvuku ili ti samo treba neka muzika da 'zvrnda" u pozadini - kao moja keva sto nikad ne gasi TV :)

Link to comment
Share on other sites

Inace, ja bih pokretacu teme preporucio da ignorise sve tzv. hiend-ovske savete, i da pliva u skladu sa mogucnostima.

Pre svega bih gramofon (koji god bio) prebacio na tu neku komodu sto se nazire levo na slici. Nikako da stoji na pojacalu, i izmedju zvucnika. Naravno, to iziskuje duzi interkonekt, te preporucujem Cordial koji prodaje Toma iz Krusevca (Majstor na KP). Jeftino, a zaista dobro.

Pod postojece zvucnike bih probao razlicite podloge (medijapan, puno drvo, mozda i kamen ako ima nekog kuma ili drugara kamenoresca, to je tada dzabana). A jos naprednija varijanta bi mogla biti pojacalo i zvucnici na recimo lezajevima, kako je to uradio kolega Toza (tema Tozina kuhinja), ili kolega Nixie (opisano u temi Antivibracione podloske, jedni od poslednjih postova). Ili to u kombinaciji sa podlogom od medijapana, ili drugih predlozenih (proba je zlatna vredna).

Takvu postavku treba poslusati, i nakon toga razmisljati o eventualnoj zameni uredjaja, stalcima, novim stalazama/komodama/policama... Mozda nista od toga ne bude potrebno. A ako bude, kutija za 150-200 evra ima sijaset polovnih a solidnih (ili cak i iznenadjujuce odlicnih, treba traziti, biti uporan), za ove uslove i zahteve. Moze se i glava gramofona unaprediti, pojacalo naravno, i gramofon... Ali prvo probati ono sto gotovo nista ne kosta. To moze doneti napredak kao zamena celog sistema.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Father said:

 

Na slici se može ili ne može sagledati da nemaš dovoljno prostora da zvučnike postaviš na stalke oslonjene na pod. Ako je situacija takva, onda...

1) predlažem izradu postamenta sa dva reda izolacija na vibracije u vidu antivibracionih nogica kuglagerima. Time dobijaš prvenstveno bolju vertikalnu poziciju visokotonca i daleko prefinjeniju zvučnu prezentaciju kutija i sveukupno bolju separaciju tonova što muziku u mnogome približava slušaocu i dozvoljava mu da se više i interaktivnije povežu. Ujedno ovakav tretman podiže dinamičku energiju i brzinu prezentacije uz daleko sadržajnije donje oktave, što na tišem slušanju može da napravi osetnu razliku u kvalitetu. Ujedno si sprečio prodor histeričnih vibracija na policu koja dalje rasipa to na pojačalo i gramofon kroz njega.


2) Antivibracioni tretman gramofona u vidu Kalahari peščane podloge oslonjene na pojačalo preko antirezonantnih stopica. Slična zvučna unapređenja, već napisana ranije, uz dodatno poboljšanu mogućnost nivelacije gramofona na peščanoj podlizi.

3) Ako nije korišćen protraktor, trebalo bi poručiti odgovarajući i pedantno podesiti pravac cantilivera po njemu, praćeno ostalim proverama i podešavanjima kao i proverom pravilnog upadnog ugla dijamanta nekim odgovarajuće visokim matom.

4) Zvučnički kablovi. Pozajmiš od nekoga sa foruma na probu. Ima ovde ljudi sa dosta viškova, a uzimajući u vid dužinu potrebnu za tvoj sistem biće sigurno i poklanjanja. :)

5) Možda pojačalo postaviti na neku elastičnu podlošku ili filc, čisto da nema direktan krut dodir sa policom. Najbolje bi bilo, pogađaš, na antirezonantnim nogicama, ali ajde da ne bude overkil cela AR akcija.

i... Uvek ima još po nešto, ali eto idi jedno po jedno pa slušaj i odlučuj. Sve možeš da nabaviš na slušanje pre kupovine, samo se naoružaj željom i slobodnim vremenom.

Kada ovo isproveravaš i eventualno pokupuješ, tek tada razmišljaj o zameni uređaja koje imaš.

Neka je sa srećom!

:thumbsup2

Sada registrovah ovo, pa ovde ima posla godina, za jednog pocetnika.. ;)

Ali svakako korisni saveti, mada i kostaju.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Father said:

4) Zvučnički kablovi. Pozajmiš od nekoga sa foruma na probu. Ima ovde ljudi sa dosta viškova, a uzimajući u vid dužinu potrebnu za tvoj sistem biće sigurno i poklanjanja. :)

Druze @Thias, racunaj da od mene imas na poklon 2x1,5m zvucnickog kabla Oeahlbach 1225 Silver Stream. Verujem da ce ti doneti cujan napredak. Posalji mi na PP podatke za slanje, saljem ti sutra prepodne PostExpress-om, placas samo troskove dostave. 

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Thias said:

Moze ukratko samo objasnjenje, koji su benefiti stalka tj sta fali zvucnicima da stoje na polici? Da li ima uopste smisla pricati o boljim kablovima s obzirom da nije u pitanju high end sistem?

Shvatam da imaš mali prostor, ali zvučnici onoliko blizu gramofonu je početnička greška.Moras naci načina da te dvije komponente odvojiš na veće rastojanje, odnosno bolje izoluješ.

Gramofon kad smjestiš gdje treba, pravilno podesiš sve , a mozda i glavu da zamijeniš to bi bio maksimum.Pitanje je koliko bi dobio promjenom drugog gramofona ako mu pozicija bude ista ili slična.Vjerujem ništa.

Pojačalo bih trazio neki model koji ima bolju phono sekciju.NAD 3240PE je u par testova , uporednih bio bolji za koplje u svojoj klasi od konkurencije.Naravno Cyrus I i II, nesto slično, ali sve je to poprilično staro kao pojačalo koje sad imaš.Generalno mozda da uložiš u blazi refreš svog pojačala i uživaj.Ako mijenjaš pojačalo zbog daljinca to je nešto drugo.

Kutije koje imaš, čuo za taj brend, ali nikad čuo i vidio.Konsultuj nekog ko baš zna i bavi se time da izmijeniš kondezatore u skretnici,a mozda i poboljšanje iste.

Ne kazem da su ovi gori sto si naveo, ali uz blagi refreš vjerujem da ne sviraju toliko puta bolje koliko puta je razlika u cijeni.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Dražo said:

svakako korisni saveti, mada i kostaju.

Slažem se pa ću i dodati da svako iskustvo nešto košta, ali uz druženje, poklonjene ili pozajmljene elemente može da stekne utisak o nivou poboljšanja. To je i suštinski najlepši deo ovog hobija, druženje, probe i razmena iskustava.

Ok, nije baš vreme za ovo prvo, ali ima načina da se organizuju probe i iskomuniciraju ideje...

Link to comment
Share on other sites

On 17.12.2020. at 23:02, Thias said:

Yamaha A-520

Zaboravih da pohvalim ovo pojačalo. Imao sam ga dugi niz studentskih godina. Izvanredna prirodnost i tonalna odmerenost. Ja bih svakako oko njega gradio sistem, ma koliko skroman u koncepciji.

Potencijal se ima svakako za izvanredan mali sistem, ali neminovno je potrebno malo istvikivati oko ubijanja rezonancija i vibracija i propevaće to znatno bolje.

Čak kada malo bolje pogledam ima bočno od police mesta za neke stalke...

Link to comment
Share on other sites

Bez zvucnckih stalaka u startu uopste ne treba razmisljati o bilo kakvom hifi.Uopste ne sporim da se moze uzivati i slusati muzika,takodje znam dosta ljudi koje hifi uopste ne zanima i pored mogucnosti koje imaju.Slusaju sa minilinija ili pc zvucnika,nemaju nista osim mp3 u kuci. Pritom o muzici znaju vise od 90% hifi manijaka koje poznajem.

Bez stalaka i razmicanja niti gramofon niti zvucnici ne rade kako treba,a i stereo je problematican,izuzev kad se stane izmedju zvucnika koji su na na slici na manje od metar.

Tako da jedno po jedno i pravim redosledom,staviti prvo zvucnike na bolju (razdvojeniju)poziciju,odvojiti ih od iste podloge na kojoj je gramofon pa idemo dalje.Naravno ako se zeli hifi.Ja se recimo zivo nauzivam u muzici kod kuma koji pravi najbolje zurke na kojima sam bio...a sve sa soni minilinije.

Link to comment
Share on other sites

Da, ipak bi bilo najbolje staviti zvucnike na neke stalke, levo i desno od komode, malo isturene (a samim tim i vise razdvojene, zarad bolje stereo slike, a mozda tu nastane i neka dubina). Tada bi gornja povrsina komode ostala slobodna za gramofon (ispod kog se opet moze probati neka podloga, medijapan, kuhinjska bambus daska...). A nivo ispod, gde ima 4 soske (sa tim figuricama), ja bih spojio 2. i 3. sosku (izvadio tu jednu pregradu), i tu stavio pojacalo. To bi onda bilo odlicno, narocito sto je ispod pojacala plocama uradjen odlican damping. Na to dodati bolje zvucnicke kablove (moja ponuda i dalje stoji), bolji interkonekt izmedju gramofona i pojacala, naravno pravilno iznivelisan gramofon i dobro podesena glava i rucka, i to sve zajedno ima da svira najmanje za klasu bolje nego sada. A posle je lako unapredjivati, ulagati malo po malo (ili po malo vise ;) ).

U slucaju da zvucnici moraju da ostanu na ovoj poziciji, kao sto Sondek rece, gubi se sirina stereo slike, s tim da je tada pod obavezno gramofon skloniti potpuno van te komode (ono sto sinoc predlozih, na komodu levo, uz duzi Cordial interkonekt).

I drugi ovde dati saveti su dobri.     

Link to comment
Share on other sites

Kao prvo, hvala svima na savetima.

Za pocetak, rado cu prihvatiti Drazinu ponudu za kablove.

Sto se tice stelovanja rucke, za to nisam strucan, a tezinu ne mogu da podesim tacno posto na tegu nista ne pise, jedino da vrtim na slepo, mada mislim da je igla zapravo ok. (Ortofon DN166 e).

Sto se tice nekog boljeg pozicioniranja, za to na zalost nemam niti uslova niti ambicija da se bavim time. I razumem da to nije idealno, ali prosto, to je polica koju imam i koja je namenjena za gramofon. Mozda bi mogao eventualno da malo razdvojim zvucnike, da ih ubudzim negde pored. Bas cu ih razdvojiti privremeno, cisto da vidim da li mi to ista znaci. Inace, koliki se razmak preporucuje, i na koju visinu, kada bi nesto ipak mogao da nabudzim?

Muziku inace slusam sa oko dva metra frontalno od gramofona i zvucnici su u visini glave, pojedine ploce cak zvuce i vise nego dobro i uzivam u njima, tako da nemam ja uopste velike zamerke na trenutni setup, samo se pitam da li bi dobio ista zamenom prvenstveno pojacala i zvucnika, tj. prvenstveno su me zanimala vasa iskustva sa mojim zvucnicima i pojacalom, i sa ovim drugim koji su mi zapali za oko. Da li je integra 8850 znatno bolja, da li su b&w moderni zvucnici znatno bolji od vintage Alisonki itd. Ne bi mi bio problem da dam lovu, ako bi to bilo vidno poboljsanje. Svakako, hvala svima na trudu i vremenu.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, sondek said:

Razumna odluka.Krenuli kuglicni lezajevi,podloske,kablovi,kamenoresci ...i shvatio da je na pogresnom odeljenju

Nisam pobegao, samo puno radim, nemam vremena previse. Razumem ja da su to sve dobronamerni saveti, medjutim za dosta toga nemam niti uslova niti ambicija. Ali volim muziku i dobar zvuk, i ako mogu bar malo da poboljsam nesto, sto da ne :)

Link to comment
Share on other sites

Kolege su mislile da ti uštede vreme i novac. Boljim razmeštajem audio opreme koju poseduješ možeš da dobiješ osetno poboljšanje zvuka, ako je to cilj. Kupovinom na slepo, sa tim budžetom, verovatno nećeš dobiti primetno bolji zvuk nego što imaš sada. Za početak, sem pomeranja zvučnika, bar nabavi Ortofon vagicu za gramofon (ima na KP) da podesiš gaznu silu kako treba, da slučajno ne upropastiš i te ploče koje imaš. 

Link to comment
Share on other sites

Zamoli nekoga sa foruma da ti da stalke na probu.Ja sam to uradio na drugoj temi i dobio nekoliko ponuda i evo nakon 7 dana ih vracam.Njih bi mogao da stavis pored police,a kad ih slusas izvuces ispred ako je moguce bar pola metra.Imam takvu kalax policu i znam da ce ti biti razmak tada oko 170cm izmedju zvucnika,pomeris malo ispred i u jednakostranicnom trouglu si.Dobices dobre uslove za slusanje.Ovako su preblizu,na istoj podlozi kao gramofon sto bas nije dobro.

Link to comment
Share on other sites

B&W 685 ,(kod mene 685s2) su odlični zvučnici, još ako ih možeš dobiti za taj novac. Treba im i malo prostora da se pokažu u pravom svijetu (minimum 2m razmaka), a treba i da se odmaknu od zida makar 30cm. Ja sam ih trenutno primakao zbog jelke i zvuk je dosta izgubio na dubini. Takođe su zvučnici koji traže jaču amplifikaciju, mada shvatih da tvoja Yamaha nije loša.

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...