Jump to content


Preporuka za pojačalo i gramofon!


Viktor94

Recommended Posts

Dobar dan, 

Treba mi preporuka za pojačalo. Trenutno imam Yamaha RX-V396RDS i planiram uskoro da kupim neki gramofon,ali nemam phono ulaz.

Aux koristim za PC a i pitanje je da li ću naći gramofon sa preampom.

Ovaj reciver planiram da prodam znači treba mi pojačalo do 60-70e i gramofon do 80-90e

Razmišljao sam o Pioneer pl 770 ima ga na KP. Da li postoji nešto bolje u tom cenovnom rangu?

PS. Da li ukoliko gramofon ima preamp sme da se uključi u phono ulaz?

Hvala unapred.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Viktor94 said:

Pioneer pl 770

Preskoči to, T4P glave, fiksni antiskating a nisam ni za kontrateg siguran da li se može podešavati gazna sila. Skupi pare za nešto bolje, ili kupi sad neki normalniji gramofon i MM Pnono pretpojačalo pa posle menjaj ostale uređaje kad skupiš neke pare.

Link to comment
Share on other sites

Hvala na odgovorima.
Pa u suštini ja kupujem samo gramofon, jer ću prodajom risivera imati novac za pojačalo + neka doplata. Koja su po vama najbolja od tih yamaha, denon , peoneer, sony... tehnics sam čuo da su dobra ali su jako skupa.

Zvučnici su mi Sony SS-MF 500H, pa bi trebalo neko pojalo optimalno za te zvučnike.

A što se tiče gramofona, tu se baš uopšte ne razumem, i želim da kupim "normalniji gramofon" to će mi biti svakako prvi. Samo me zanima na šta da obratim pažnju i kao iskusniji napišite neke konkretne modele gde je nabolji odnos cene i kvaliteta (kao što je kod vozila punto 3, corsa c, reno clio).

Što manje elektronike zbog moćih kvarova, a to bih bilo lepo i na pojačalu i da nema točkić za prebacivanje inputa jer sam primetio da nekad kada sa auxa hocu da prebacim na tjuner kao da nekad vrtim u prazno ili sporo reaguje.

Link to comment
Share on other sites

Ako nemaš neki fond ploča, bolje da se ne upuštaš u gramofonske vode jer će te podobro koštati. Kod kupovine polovnog gramofona je veliki rizik jer ne znaš u kakvom je stanju motor, prenos, ručka (ležišta i sl.), glava i igla. Najčešće ćeš morati odmah da kupiš novu glavu (bez obzira šta prodavac kaže).

11 minuta ranije, Viktor94 said:

i na pojačalu i da nema točkić za prebacivanje inputa

To sve zavisi od rešenja kako je selektor napravljen, ne moraju svi rotacioni da budu mehanički isti. Mora da se pre kupovine malo prečešlja internet da se vide "boljke" određenog modela i na šta treba obratiti pažnju.

Link to comment
Share on other sites

Ploče imam od oca koje su mi ostale. A ovo bih želeo čisto nekad malo da slušam.  Zato mi ne netreba neki bogzna kakav.

A i kakav je odnos tog mog risivera i tih zvučnika? Da li iz njh izvlačim maksimum ili bih dobio lepši zvuk drugim pojačalom. 

Jer većina kaže da su pojačala bolja od risivera.

A ovde mi nije mehanički točkić, nego onaj što vrti u beskraj.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Viktor94 said:

A i kakav je odnos tog mog risivera i tih zvučnika? Da li iz njh izvlačim maksimum ili bih dobio lepši zvuk drugim pojačalom.

Jer većina kaže da su pojačala bolja od risivera.

To ti najbolje znaš jer imaš oba uređaja. Tvoja yamaha je AV risiver, i ako nisi zagrižen za filmove, onda je prodaj i traži neko pojačalo koje ima i gramofonsku sekciju u sebi da ne bi posebno kupovao phono pre-amp.

Risiveri, naročito AV, imaju puno razne elektronike u sebi i u toj budget klasi uvek su neko kompromisno rešenje u odnosu na stereo pojačalo iste cene.

Najbolje bi bilo da ako možeš u svojoj sobi i sa svojim zvučnicima da poslušaš novo pojačalo, tako ćeš znati da li ti odgovara ili ne.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

T4P tj. P-mount je upravo i smišljen da bi se glava, a posebno igla, u slučaju MM glava, menjala bez ikakvih zahvata u smislu setovanja - jednostavno se zameni.

E sad, to neko voli, ali većina gramofondžija ne praktikuje linerne gramofone, već vole da šteluju (kod linearnog toga praktično nema).

Po meni je dobar gramofon jednostavno dobar gramofon, svejedno da li je “šestarski” ili linearni, direkt drajv ili “na lastiš”,....

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Viktor94 said:

Pozdrav svima, nabavio sam pojačalo Yamaha AX 392, sada ostaje samo preporuka na šta da obratim pažnju pri izboru gramofona. gore sam video "fiksni antiskating" i "gazna sila", pa ako može i malo objašnjenje šta je tačno to, kada već treba obratiti pažnju?

U jednoj reci -zaobidji.U tri - zaobiđi u širokom luku.

Link to comment
Share on other sites

Ponekad se pojavi ITT 8013 ili pod imenom Mitsubishi 680 sa malo drugacijom prednjom maskom.

Imam ITT i njemu je pala cena ispod 100Eu kad sam zadnji put video.

DD gramofon, pristojno radi, rucka je dobra za Audio Technica glave ( uopste za MM ), to je proizvodjac i stavljao originalno.

Mana je postojanje automatike preko zupcanika za rucku - da ne bude zabune gramofon moze da radi u manuelnom modu ali meni je recimo otkazalo dizanje rucke na kraju ploce.

Motor i shasija nisu nista posebno ( vazi za svaki gram do 100Eu ) - ali za te pare to svira sasvim pristojno.

Treba pogledati pozadi da li su na kablovima DIN konektori i ako nisu kako je uradjena prepravka na RCA da ne puca masa.

Osovina je radjena tako da joj nije potrebno podmazivanje.

 

Dual 701, 721 kad vidis uzivo izgledaju jako lepo, rade pristojno ( ne znam koje su cene, malo jace verovatno ).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...