Jump to content


Uparivanje impedanse


tixzre

Recommended Posts

Pozdrav svima, imam jedno pitanje oko impedanse zvučnika i risivera (surround). Nije mi jasno kad piše na poleđini risivera, uglavnom gde su priključci za zvučnike nešto kao npr. 4~16 or 6~16 /speaker

To znači da na njega mogu da se priključe zvučnici od 4 do 16 oma bez problema ili jedan par zvučnika od 4 oma i eventualno drugi par od 16 oma? 

I da li je to podatak samo za te npr. frontove (svaki kanal posebno) od-do ili uopšte za sve npr. 5 kanala ako je risiver 5.1

Nadam se da ste me razumeli šta hoću da pitam, jer ne znam da li sam dobro objasnio. 

Imam 2 zvučnika od 4oma, i kad bih uzeo centrani od 8oma, da li bih mogao da ga nakačim na neki takav koji na poleđini piše 4~16 /speaker? Ne bih ga panjio. 

Znam da nije dobro kombinovati impendanse, ali za početak da krenem od nečega dok ne uzmem 8omski front zvučnik. 

Svugde sam naišao na paralelno i serijsko vezivanje i to mi je jasno ali o čemu oni to govore? To govore samo kad se dva para priključuju na npr. frontove? 

Link to comment
Share on other sites

 Da, mozes. Ako ne pise drugacije, to je za svaki pojedinacni zvucnik. Nije problem ako impedansa nije ista, cesto nije ista ni u istoj seriji, bitnije je da imaju slican zvuk (da su "voice matched").

 Ne vezuj paralelno ni serijski, ako hoces da to lici na nesto, vezujes svaki zvucnik na svoj izlaz. Ne "otpanjuj" je dobar princip, uvek. :)

 Ne kupuj zvucnike po impedansi, vec po zvuku :). Vodi racuna da je impedansa u funkciji frekvencije, ima zvuicnika koji su nominalno 8 Om-a, pa imaju "dips" oko 3 Om-a....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nkrgovic said:

 Da, mozes. Ako ne pise drugacije, to je za svaki pojedinacni zvucnik.

E to mi nije bilo jasno, ni ne želim ništa paralelno niti serijski nego sve u svoju "rupu" :P

1 hour ago, nesone said:

Koji ti je AVR? Ostavi sve na 8 OHm-a i vezuj. Problema nema. I nista dalje ne diraj.

Nemam AVR trenutno već tražim nešto da kupim polovno za početak da je surround. Imam par JBL LX300-a od 4oma priključen na Technics SA-5370K koji me jako lepo služi i služio. Pa bih kupio neki AVR gde mogu za početak iskoristiti te zvučnike i kupiti centralni ( gledao sam Klipsc R-52C od 8 oma) da bih dobio 3.0

Posle ću dokupiti zadnje i sub, menjati ove JBL možda ili ostaviti ovo trenutno što imam samo za stereo. 

E da... zaboravih da napišem. Imao sam u planu da kupim nov Onkyo NR696 ali sam se predomislio i mislim da ću kupiti nešto polovno čisto da krenem sa nečim. Video sam neki NR636 koji mi se svideo ali mi izmakao :P bitno mi je da ima HDMI da ga priključim na tv. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...