Jump to content


Zvuk "van zvučnika"?


nickname

Recommended Posts

U dnevnoj sobi imam MA Bronze 2, amp je SMSL AD18. Nemam iskustva sa nečim boljim.

Seo neki dan da poslušam Adam Audio F7, na stolu. OK, separacija mnogo bolja, visoki mnogo bolji, možda malo "suvo" ali... dosta zvuka "dolazi iz prostora na sredini" ?

Postavim Bronze 2 u isti raspored, pustim iste pesme, tog efekta ima možda 10% u odnosu na monitore. Izvor je doduše različit, na Adam-ima sam koristio MBPro sa nekim buđavim Aux kablom vezano na miksetu na kojoj u XLR-om povezani monitori. Kući je RPi sa HifiBerry Dac+.

Šta najviše utiče na ovaj efekat? Pojačalo, zvučnici? Pozicija slušanja u odnosu na zvučnike je bila ista.
Pitam jer mi se ovo dopada, prilično, još kad bi moglo da se dobije da se taj "zvuk van zvučnika" raširi. Valjda je to taj "soundstage" o kome svi ovde  pričaju :)

Link to comment
Share on other sites

Zvucnici + akustilka prostorije + pozicioniranje (i zvucnika i mesta na kom sedi slusalac) + toe-in.

Uzmes za pocetak i eksperimentises sa onim sto imas iliti igras se pozioniranjem i toe-in-om. Ako su ti Bronze 2 na stalcima, to je onda bar lako jer nisu neki glomazni i teski zvucnici. Ako su na polici - onda za pocetak nabavi stalke :)

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, nickname said:

Izvor je doduše različit

Da bi upoređivao zvučnike mora izvor da bude isti, ista prostorija, isti raspored itd. Sve drugo nema smisla.

 

4 sati ranije, nickname said:

amp je SMSL AD18

To baš i nije nešto što bi moglo dobro da potera MA zvučnike.

Link to comment
Share on other sites

Nažalost, nemam stalke, a situacija je ovakva, prostorija je skroz nezahvalna, ali to je što je

1792398466_Screenshot2020-12-13at18_16_20.thumb.png.d60e87a9804290811716b3fc1428b3e9.png

E sad, zbog GF (gospođa faktor) teško da ću i uspeti da ih "uglavim" u kombinaciju, ali ljudski je nadati se :)

Već sam pitao za savet za amp, ovde ali od tada nije naletelo ništa što mi pokriva sve potrebe da se kupi. 
Hvala svima na savetima.

Link to comment
Share on other sites

Par stalaka moze da stane na mestu tih saksija i da to lepo izgleda.Naslonjeno dok je ona tu,a kad zamakne stavis ma sred sobe.Ovako kao sad tesko ce da "nestanu" zvucnici.

Mozes da pokazes ovu sliku gospodji,bilo bi joj lakse.Veliki ostaju,nisam se razveo,bilo je na granici jer je nisam obavestio vec doneo...Ali kad je videla danas ove na stalcima zasijale su joj oci.

20201213_192953.jpg

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, nickname said:

Nažalost, nemam stalke, a situacija je ovakva, prostorija je skroz nezahvalna, ali to je što je

1792398466_Screenshot2020-12-13at18_16_20.thumb.png.d60e87a9804290811716b3fc1428b3e9.png

E sad, zbog GF (gospođa faktor) teško da ću i uspeti da ih "uglavim" u kombinaciju, ali ljudski je nadati se :)

Već sam pitao za savet za amp, ovde ali od tada nije naletelo ništa što mi pokriva sve potrebe da se kupi. 
Hvala svima na savetima.

Што каже Делија, статива. По томе што цвеће стоји на звучницима, јасно је ко коси, а ко воду носи. Буди срећан што ти је и ово дозвољено :D. Танка је линија од овога до слушалица :lol:.

Link to comment
Share on other sites

On 12.12.2020. at 9:44, nickname said:

U dnevnoj sobi imam MA Bronze 2, amp je SMSL AD18. Nemam iskustva sa nečim boljim.

Seo neki dan da poslušam Adam Audio F7, na stolu. OK, separacija mnogo bolja, visoki mnogo bolji, možda malo "suvo" ali... dosta zvuka "dolazi iz prostora na sredini" ?

Postavim Bronze 2 u isti raspored, pustim iste pesme, tog efekta ima možda 10% u odnosu na monitore. Izvor je doduše različit, na Adam-ima sam koristio MBPro sa nekim buđavim Aux kablom vezano na miksetu na kojoj u XLR-om povezani monitori. Kući je RPi sa HifiBerry Dac+.

Šta najviše utiče na ovaj efekat? Pojačalo, zvučnici? Pozicija slušanja u odnosu na zvučnike je bila ista.
Pitam jer mi se ovo dopada, prilično, još kad bi moglo da se dobije da se taj "zvuk van zvučnika" raširi. Valjda je to taj "soundstage" o kome svi ovde  pričaju :)

"Zvuk van zvučnika" ponekad može biti posledica toga da su zvučnici povezani u kontrafazi. Tj. da je jedan od dva komada vezan "pogrešno", plus na minus i obrnuto.  Proveri polaritet vezivanja, da li su zvučnici pravilno povezani na pojačalo.

Ovo u praksi ne treba da se radi, često smanjuje basove, ali nije štetno za uređaje. Čak slobodno možeš probe radi povezati jedan zvučnik naopako, da vidiš efekat.

Vidim i da ti je kombinacija sa "širokim zvukom" dosta komplikovana, čak nisam siguran ni da sam je razumeo. MBP, "buđavi AUX kabel", mikseta, XLR, monitori (gde ti je tu pojačalo :huh: ). Teoretski je moguće polaritet jednog kanala pobrkati i negde od izvora do zvučnika, efekat je isti. Proveri i tu putanju signala.

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, nickname said:

Nažalost, nemam stalke, a situacija je ovakva, prostorija je skroz nezahvalna, ali to je što je

Ovako kako stoje, previše blizu jedan drugome, preblizu zida, nisko postavljeni tu nema ništa od prostornosti zvučne slike. Znači stalci su obavezni i odmicanje od zida i međusobno.

Zvučnike za početak izvući napred i zaokrenuti ka unutra, kontra od ovog na slici.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, NShappy said:

"Zvuk van zvučnika" ponekad može biti posledica toga da su zvučnici povezani u kontrafazi. Tj. da je jedan od dva komada vezan "pogrešno", plus na minus i obrnuto.  Proveri polaritet vezivanja, da li su zvučnici pravilno povezani na pojačalo.

Ovo u praksi ne treba da se radi, često smanjuje basove, ali nije štetno za uređaje. Čak slobodno možeš probe radi povezati jedan zvučnik naopako, da vidiš efekat.

Vidim i da ti je kombinacija sa "širokim zvukom" dosta komplikovana, čak nisam siguran ni da sam je razumeo. MBP, "buđavi AUX kabel", mikseta, XLR, monitori (gde ti je tu pojačalo :huh: ). Teoretski je moguće polaritet jednog kanala pobrkati i negde od izvora do zvučnika, efekat je isti. Proveri i tu putanju signala.

To sam mu mislio napisati nakon prvog posta , ali ....  Cijelu stvar more jednostavno provjeriti ako samo na jednom (nebitno kojem ) zvučniku zamijeni plus i minus . Fokus tj cc 70 % glazbe trebalo bi dolaziti iz sredine zvučne pozornice . Ovo je odokativno tako da ... 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NShappy said:

MBP, "buđavi AUX kabel", mikseta, XLR, monitori (gde ti je tu pojačalo :huh: ). 

 

Pa ovi monitori su aktivni :)
Dakle setup koji sam slušao, ne ovaj moj je: Macbook, AUX kabl, 3.5mm na RCA u miksetu, iz miksete idu XLR u svaki Adam F7 monitor. Nisam siguran da se na XLR može uopšte obrnuti faza, mislim da ne. Prostorija u kojoj su monitori je još gora od moje, mala staklena kutijica, svi zidovi su staklo (kancelarija). 

Setup koji je moj, SMSL AD18 pojačalo (to malo crno go**nce na TV polici) u MA Bronze2. 

I šta mi tu "ko kosi..." nemoj sad da kupim stalke i slikam ih za dokaz (kad je žena na poslu)! :D 
Napraviću nešto priručno pa probati da im nađem bolju poziciju i videti da li da poručujem neke stalke.

Link to comment
Share on other sites

Stalci, odmicanje od zida i zaokretanje ka mestu slušanja treba da ti obezbede prostorniju prezentaciju, ali će oduzeti malo basa. Probaj da pozajmiš ili improvizuješ neke stalke za probu. Visokotonci treba da budu u visini ušiju.

Na 3D zvučnu sliku uticaj ima skoro svepojačalo, zvučnici, kablovi, ali ipak najviše od svega soba u kojoj se sluša i položaj zvučnika.  Ako na snimku ne postoji ta informacija ili je mono, taj 3D utisak se gubi. 

Ajo slučajno zameniš fazu na jednom zvučniku, bas skoro nestane,  a zvučna slika se raspada. To je moguće izvesti samo na pasivnim zvučnicima.

Link to comment
Share on other sites

OK, malo sam se igrao sa pozicijom, agresivnije zakrivio "ka unutra" zvučnike i to je kad se približim u baš nearfield poziciju to u velikoj meri. Znači za kvalitetniji ugođaj sa ovim spravama u ovoj sobi, moraju stalci i slušanje iz stolice ispred zvučnika. 

Ostaje da nađemo dobar amp za ove zvučnike. I onda bolje zvučnike... i onda opet bolji amp... 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...