Jump to content


Optički kabl vs koaksijalni


HMrules

Recommended Posts

Za takve namene mislim da je bolje upotrebiti FFT analizatore i to analogne.

A što se refleksija tiče (da ne pominjem Jitter, jasno vidljiv na prethodnim linkovima), njih pominje odavno čuveni konstruktor još čuvenijeg 'Pacific Microsonics Model 2' D/A konvertora - Michael Ritter, pa zatim Steve Nugent (Empirical Audio) i tako dalje. Dakle, nije to samo 'pisanje po internetu'. I da, ipak ispada da je preferirana dužina koaksijalnog kabla 1.5m i više.

Par linkova:

https://www.audiosciencereview.com/forum/index.php?threads/technical-article-digital-audio-cable-reflections-and-dacs.7159/

https://www.soundonsound.com/sound-advice/q-why-are-spdif-cables-specified-75o

http://www.audiopolitan.com/blog/spdif-does-coaxial-digital-cable-length-matter/

https://audiophilestyle.com/forums/topic/16781-minimum-length-for-75937-coax-cable-revisited/

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Nixie said:

Krivo mi je što nemam osciloskop koji može da prikaže USB signal, to su već ozbijno skupe sprave.

Trebalo bi da koriste tako nesto na ASR sajtu.

Kad smo kod ASRa, evo u ovoj temi se kace linkovi do ASRa na par mesta, a inace mnogima sluzi za sprdnju. 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, garson said:

Trebalo bi da koriste tako nesto na ASR sajtu.

Kad smo kod ASRa, evo u ovoj temi se kace linkovi do ASRa na par mesta, a inace mnogima sluzi za sprdnju. 

S jedne strane, kao inzenjer postujem sve naucne metode i merenja - pogotovo za ono sto uopste ima smisla meriti.

Sa druge strane, covek koji "optimalan zvuk" dobija tako sto primeni DSP da ispegla krivu odziva zvucnika na tacno odredjenu target krivu sebe automatski diskvalifikuje oko bilo kakve price o Hi-Fi zvuku - iliti, ukratko, gluv je ko top.

Ili se jednostavno pravi da je gluv. Ni to nije uopste nemoguce, jer je finu legiju vernih pratilaca sakupio...

Link to comment
Share on other sites

Nisam konkretno mislio na pojedinca, ima tamo dosta clanova, testove rade i drugi. 
E sad da li je neko gluv ko top, nije ni bitno, bar dok nije slep da vidi sta je uredjaj ispisao. :)

 

@Aibo

Mogu i oni da se sprdaju sa nama tj nasim forumom, nije nikakav problem, ima ovde materijala da se cita godinama. :) Mada smo toliko mali i nebitni, plus nam je pola foruma u hijeroglifima koje ni sami ne mozemo da procitamo. :D

Link to comment
Share on other sites

Ja bih voleo da vidim neko merenje gde se vide refleksije na SPDIF kablu a ne samo teoriju. Ovo što većina ima su CD i DVD plejeri kao transport za DAC, uglavnom to radi CD format 16bit 44,1kHz, a to opet odgovara SPDIF signalu do 3Mhz (izmerio oko 2.8MHz). Znači nisam video refleksije sa raznoraznim kablovima od 50cm do 1,5m 75oma terminisanim BNC 75oma konektorima ali i RCA konektorima koju nisu 75oma već nešto između 50 i 75 oma. Probao sam namerno i 50omski kabal (od osciloskopa) dužine oko 75cm, takođe nema refleksija i ako bi teoretski trebalo da ih ima jer nije dobra impedansa kabla. Merio sam i na izlazu transporta i na ulazu DAC-a. Na osciloskopu sve to mora lepo da se vidi ako postoji.  Kako nemam nikakav uređaj sa SPDIF izlazom (recimo neku PC zvučnu karticu) koji bi reprodukovao fajlove 24bita 96 ili 192kHz što odgovara otprilike frekvenciji 12MHz na SPDIF, ne mogu da tvrdim da ne postoje refleksije na višim frekvencijama. 

Link to comment
Share on other sites

Ma znam za konektor na ploči, treba skoro svaka to da ima nego nije mi to potrebno. Imam jedan USB ulaz i jedan SPDIF ulaz u DAC i to je to. SPDIF skoro da i ne koristim.

Hoću da dodam, na 12MHz SPDIF signalu, ako i ima refleksija, zbog visoke frekvencije potrebna je samo mala dužina kabla (recimo 50cm) da nikako ne utiču na sam signal čak i ako se pojave.

Link to comment
Share on other sites

Ma to izgleda postoji samo na jako visokim frekvencijama. Zato mi je krivo što ne mogu USB signal da vidim. Osciloskop je samo 250Mhz (-3db), a USB 2.0 signal od 480Mbps je 240Mhz. Možda se i vidi nešto ali je sigurno puno izobličeno tako da nisam ni pokušavao. 

Link to comment
Share on other sites

Cek malo. Gore kazes:
Kako nemam nikakav uređaj sa SPDIF izlazom (recimo neku PC zvučnu karticu) koji bi reprodukovao fajlove 24bita 96 ili 192kHz što odgovara otprilike frekvenciji 12MHz na SPDIF, ne mogu da tvrdim da ne postoje refleksije na višim frekvencijama. 
A posle toga:
Ma znam za konektor na ploči, treba skoro svaka to da ima nego nije mi to potrebno.

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

'Si video patuljka?' 'Jesam' 

E tako nekako beše džingl na 'Studio B'. 

Mogu da navedem još linkova gde se ozbiljno diskutuje i teoretiše o refleksijama S/PDIF signala i zašto se dešavaju, formule te kako mogu da se smanje ali baš da jurim sliku, neka hvala. 

Još pre deset godina se vodila jedna fina rasprava gde je početni link za raspravu bio ovaj: http://www.positive-feedback.com/Issue14/spdif.htm

Kažu ljudi pre svega moraš da obezbediš impedansu 75 Ohm a niko ne garantuje da kabl zaista ima 75 Ohm. I konektori i sve ostalo u lancu. Pa i to da li su merni uređaji odgovarajuči i ispravni.

'' Or have a *real* 75 Ohm impedance ...
(which usually can't be achieved)

So, longer cables make the reflections (of wrong termination) arrive to late / die out underway. But I'd say the signal itself degrades with it and it's just a wrong solution. Oh, it can workout for the better, but arrange for the real 75 Ohm would again be better.

My 2c.
Peter''

Pa se nastavilo sa  https://www.minicircuits.com/pages/pdfs/an70001.pdf  Možda malo biasa proizvođačkog ali korisno.

Onda se diskusiji pridruži Pat diGiacommo poznat i kao JockoHomo i art-t (www.ar-t.co) dugački su postovi ali evo bar opisa (na još jednom forumu) kako se meri jitter: https://www.audiocircle.com/index.php?topic=90220

 

Mislim da ima dovoljno teorije, ja ne bih više na ovu temu. E još možda komentar, šta sve ulazi u igru kada se ubace još dva opto-električna pretvarača. Jitter anyone? :) 

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, garson said:

Cek malo. Gore kazes:
Kako nemam nikakav uređaj sa SPDIF izlazom (recimo neku PC zvučnu karticu) koji bi reprodukovao fajlove 24bita 96 ili 192kHz što odgovara otprilike frekvenciji 12MHz na SPDIF, ne mogu da tvrdim da ne postoje refleksije na višim frekvencijama. 
A posle toga:
Ma znam za konektor na ploči, treba skoro svaka to da ima nego nije mi to potrebno.

:rolleyes:

Da merim direktno na ploči nema svrhe, tu nema refleksija jer nema ni kabla, znači treba mi bracket za PC sa SPDIF konektorom, pa kabal i tek na kraju kabla, na ulazu DAC-a da merim. Suviše je to posla da bi samo merio šta se događa, a SPDIF izlaz sa PC mi ne treba.

Probao sam da nađem neku sliku izmerene refleksije SPDIF signala na internetu, i nisam našao.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...