Jump to content


Optički kabl vs koaksijalni


HMrules

Recommended Posts

Probaj, računari su posebna priča, imaju gomilu smetnji, pa ako ti Harman nema na ulazu Coax-a SPDIF trafo ili Xonar na izlazu, može lako da se desi da ti optika radi bolje, tj sa manje smetnji, kao što je ranije navedeno, zavisi od implementacije. I coax i optiku uzimaj od renomiranih proizvođača, dobar odnos cena/kvalitet daju brendovi koji se bave proizvodnjom profi opreme i kod njih si siguran da su ispoštovane sve važeće norme i standardi...

Link to comment
Share on other sites

Zoki FTA je lepo napisao ali izgleda opet treba rastumačiti:

Neki sklop elektonski kreira električni signal koji možeš da preneseš običnom žicom. Dakle predajnik i prijemnik na početku i kraju, ništa više.

Ali tebi se sviđa svetlost pa uvedeš pretvarač tog električnog u svetlosni signal na početku a zatim pretvarač svetlosnog ponovo u električni signal, na kraju prenosnog puta.

Šta misliš, koji od ta dva putića ima manje grešaka? A oba ih (pod obavezno) imaju.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Više puta sam posmatrao na osciloskopu SPDIF signale za razne dužine 75 omskih koaksijalnih kablova, i nisam našao nikad na refleksije ni kod kablova od 50cm. Probao sam i 50 omske kablove, isto nema refleksija. Zanimala me tvrdnja sa interneta da SPDIF kabal treba da bude 1,5m ili duži zbog potencijalnih refleksija. Mogu reći da to nije tačno, nego kao i svaki drugi kabal, što kraći to bolje, manji je paralelni kapacitet i lepši signal, oštrijih ivica. Zvučno je takođe bolji kraći kabal, bez dileme. Znači koristite najkraći koji može da dovati lepo bez lomljenja i natezanja, i neka uređaji budu što bliže.

Od jeftinih a dobrih ima u Kanibalu NEOTECH KCS-100. On je dobar samo za RCA konektore, jer ima 7mm prečnik. Za krimp BNC konektore nije zgodan nikako, tu ide kabal od 6mm prečnika. Mislim uspevalo mi je i to da uradim, ali ne preporučujem.

One ultra jeftine RG59 i antenske kablove samo zaobiđite, to radi ali zvuči bezveze. Sve sam probao.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, dj.nik said:

Zoki FTA je lepo napisao ali izgleda opet treba rastumačiti:

Neki sklop elektonski kreira električni signal koji možeš da preneseš običnom žicom. Dakle predajnik i prijemnik na početku i kraju, ništa više.

Ali tebi se sviđa svetlost pa uvedeš pretvarač tog električnog u svetlosni signal na početku a zatim pretvarač svetlosnog ponovo u električni signal, na kraju prenosnog puta.

Šta misliš, koji od ta dva putića ima manje grešaka? A oba ih (pod obavezno) imaju.

 

 

Cek polako...

A kod mreznih kablova gde se prenosi daleko vise podataka hoces optiku i konvertere zbog galvanske izolacije (koja inace postoji i bez toga, ali to je neka druga prica)?

Ili sam te pomesao sa nekim? ;)

Link to comment
Share on other sites

Preciznije, treba da bude duži od 1,2m. I jeste, čita se po internetu, pišu ljudi kojima po nešto i verujem. A nisam lično merio ni prisustvovao merenjima. Mislim da osciloskop nije sprava za tu namenu, možda grešim. Sve jedno, ima još ljudi koji veruju da S/PDIF signal sa sobom nosi razne smetnje pa to i grafički prikažu. Kao primer evo merenja jedne sprave koja treba da pročisti S/PDIF signal: iPurifier 

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Delija said:

Cek polako...

A kod mreznih kablova gde se prenosi daleko vise podataka hoces optiku i konvertere zbog galvanske izolacije (koja inace postoji i bez toga, ali to je neka druga prica)?

Ili sam te pomesao sa nekim? ;)

Pomešao svakako. Odavno proban napredan optički sistem za prenos velike količine podataka na veća/velika rastojanja (firme 'Adnaco') ali nažalost ništa od (kvalitetnog) zvuka.

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, dj.nik said:

Mislim da osciloskop nije sprava za tu namenu, možda grešim.

Osciloskop ne laže, nema refleksija na SPDIF. Doduše merio sam samo na 44.1kHz fajlovima, možda ima nešto na 192kHz ali retko ko ima takav plejer. Krivo mi je što nemam osciloskop koji može da prikaže USB signal, to su već ozbijno skupe sprave.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...