Jump to content


Spajanje nepristupacnog ( specificnog ) konektora na satelitima


zender

Recommended Posts

Dust Cup je zaštita od prašine i nečistoća na zvučniku a kalota aktivni zv. element. Zavisno od toga koliko je dast kap udubljen može se izvući npr usisivačem (podesiti snagu usisavanja) ili tankom zakrivljenom iglom, čeličnom žicom itd. A zamenu radi svaki servis zvučnika.

Ako si ostao na presečenim buksnama kao rešenjem, navuci nekakav izolacioni materijal preko njih, ne ostavljaj nikad gole kontakte. Parče termo bužira, izolacija sa nekog debljeg strujnog kabla, zalivanje topivim lepkom ...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam bio ubedjen da se to zove kalota, da stvar bude gora sada ni ne znam sta je kalota, zapravo sam zbunjen nalazim i dalje da je taj dust cap zapravo kalota, evo ovde recimo :

http://www.proelectronic.rs/Zvucnici/Delovi za reparaciju zvucnika /Kalote za zvučnike/4302-KALOTA 110mm

Lepo dole pise poklopac za membranu, pa neka neko objasni jel kalota isto sto i dust cap ili nije, ako nije sta je ?

Nisam samo sam privremeno stavio, treba drugar da mi dolazi pred NG pa ce mi poneti iz Mikroprinca one zeze da probam i sa njima.

 

kalota.jpg

Link to comment
Share on other sites

I jedno i drugo su odsečci sfere pa je ispravno i jedno i drugo zvati kalota ali je uobičajeno da se kalotom naziva membrana visokotonske ili srednjetonske zvučne jedinice. Element pod nazivom 'zaštita od prašine' na tvojoj gornjoj slici po funkciji je to - štitnik od prašine a po engliškom je 'dast kap' (Dust Cup). Pored turcizma i germanizma u našem jeziku sve češće i sve više imamo odomaćene i anglicizme. 

Link to comment
Share on other sites

Prvo bih napravio razliku između konusnih i kalotnih drajvera.
Kod konusnih drajvera, to jeste samo "dust cap" sa izuzetkom full range drajvera, gde se može dodati "phase plug" i gde sam "dust cap" može biti deo koji proizvodi zvuk. Kod konusnih drajvera konus emituje zvučne talase ("dust cap" može da pomaže u glavnom kod visokih fr, nakon "cone breakup"-a kod full range drajvera).
Kod kalotnih drajvera, ta sfera zapravo emituje zvučne talase, pa otuda kod njih to nije "dust cap" nego emisioni deo drajvera.
Otuda i razlika u nazivima.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, somilenko said:

Prvo bih napravio razliku između konusnih i kalotnih drajvera.
Kod konusnih drajvera, to jeste samo "dust cap" sa izuzetkom full range drajvera, gde se može dodati "phase plug" i gde sam "dust cap" može biti deo koji proizvodi zvuk. Kod konusnih drajvera konus emituje zvučne talase ("dust cap" može da pomaže u glavnom kod visokih fr, nakon "cone breakup"-a kod full range drajvera).
Kod kalotnih drajvera, ta sfera zapravo emituje zvučne talase, pa otuda kod njih to nije "dust cap" nego emisioni deo drajvera.
Otuda i razlika u nazivima.

 Ja videh bar jedan kontraprimer:

atc_m19_no_grill-spaced.png

 Ima, siguran sam jos. Inace, @dj.nik je u pravu, rec "kalota" znaci odsecak lopte, nista vise.

Link to comment
Share on other sites

Pa to je ona varijanta koju sam napomenuo za fullrange (ovde je midbass ali se verovatno penje malo više nego uobičajeno), ovo spada u specifične izvedbe, ništa tu nije kontradiktorno sa onim što sam napisao u prvom postu i niko ne spori da kalota nije polulopta samo da postoje dva tipa drajvera, sa izuzecima naravno, i da je kod njih uloga te sfere (kalote) drugačija.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 12.12.2020. at 9:09, vladat1 said:

@zek da li ovde imaju i Kalote 35mm ?

Ja sam ovde uzimao

https://www.kupujemprodajem.com/audio/zvucnici-oprema-i-delovi/vesanja-i-kalote-za-zvucnike-i-prateci-elementi/oglas/95595464?filter_id=650335607

Bitno je da dustcap/kalota bude od istog materijala kao stara (karton, platno, plastika,guma, aluminijum,,,). Obično se na oba drivera menjaju zbog estetike.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...