Jump to content


Moj sistem


Sir_John

Recommended Posts

Heh, Sir johne, tek sad vidim da imas isti gramofon kao ja kod mojih roditelja.

Kupljen je u sklopu Fisherove mini linije koja i danas odlicno fercera. Naravno, deck pravi probleme.

Inace ta mini linija i nakon vise od 25 godina nema trunku prasine u sebi.

Ovaj gramofon je mene lepo sluzio kada sam bio dete i slusao Kolibre i slicne LP ploce

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

E da...evo i fotke tih interkonekta koje spominjah u par navrata, i na koje sam, eto, prilicno (zvucno) ponosan....:listen

Veliko je zadovoljstvo u DIY, kada posle puno truda i citanja, proucavanja, mozganja i probanja, stignes negde i to gde si stigao je da se ne postidis. Naprotiv. Zato cu uvek da podrzim svakoga ko hoce da nesto pravi sam.

post-2103-128510495044_thumb.jpg

post-2103-128510495044_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Evo jos nekih podataka iz istoimenog casopisa (-20 dB signal, bez redukcije suma, -3 dB):

Revox B710 Mk2 - 21.0 na normal traci; 21.2 na hrom; 24 KHz na metal

Revox B215 - 24.6 na normal; 25.5 na hrom; 23.9 na metal

Nakamichi RX-505 - 23.5 na normal; 23.1 na hrom; 22.8 na metal

Nakamichi Dragon - 22.7 na normal; 23.5 na hrom; 24.0 na metal

Teac Z-7000 - 22.6 na normal; 23.3. na hrom; 24.3. na metal

Technics RS-B100 - 19.0 na normal; 22.4 na hrom; 25.0 na metal

Link to comment
Share on other sites

Video sam puno puta navedene te podatke ali pošto sam u trakama, tvrdim da je to nemoguće. Po tome ti dekovi imaju bolju karakteristiku od master trakaša u studijima za snimanje na 76 cm/s.

Ali, da ne idem dalje u offtopic, hajde pokuštajte da snimite bilo koju frekvenciju iznad 17 kHz na kaseti. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Skinite sa neta NCH Tone generator, povežite PC sa dekom i zabava može da poÄne. Onda se lepo uverite koliki je prenosni opseg. Može i da snimak sa kasete vratite u PC, snimite spektar belog/ružiÄastog Å¡uma koje je NCH generisao, a dek snimio i ...

Link to comment
Share on other sites

Dajte šansu vašem deku: kupite novu metal kasetu od 60 minuta (mislim da su Sonijeve najbolje koje mogu da se kupe kod nas). Generišite željenu frekvenciju na, recimo, -6 dB. Zatim reprodukujte signal, namestite 0 dB na deku i softverski utišajte signal za 20 dB a onda pređite na snimanje.

Ako se i bude čulo nešto, to još nije razlog za slavlje. Ponovite ceo postupak sa signalom od 1 kHz i zatim izmerite razliku u odnosu na visoku frekvenciju. Kod većine dekova nivo od 0dB odgovara fluksu od 180-185 nWb a traka u audio kaseti pri brzini od 4,75 cm/s ima zasićenje na 10 kHz već pri nivou od oko 60 nWb, što je pad od 18 dB, ako sam dobro izračunao. Dodajte pola na račun polovnih glava, elektronike i loše trake i eto rezultata.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Doslo je do bitnih promena u mom sistemu.

Revox B750 MKII zamenjen DIY pojacalom koje je hibrid - ima cev u ulazu i tranzistore u izlazu, u prvom vatu radi u cistoj a klasi i ne otvara snazne izlazne tranzistore. Jako mi odgovara zvuk, ima puno detalja, prirodnost....ma nezahvalno je davati ovakve opise. Kada sam ga povezao na sistem odmah je postalo jasno da Revox bitno losije svira. Velika razlika. Dobar prijatelj je teskom mukom priznao kolika. Ipak, Revoxu kapa dole - to je jedno inzenjersko cudo, pravljeno da bude pouzdana, trajna mazga.

Valjda je cev - cev i to ruska (vojna). Radi se o sovjetskoj vojnoj verziji E88CC. Ipak, nisu potpuno iste, ruska ima manji sum.

Pravio mi ga je jedan dobar prijatelj, skoro dve godine....bas sam se nacekao.

Tjuner u sistemu je jedan mali, elegantni mitsubishi koji veoma lepo radi, a i moja zena sada moze da pritisne dugme i odmah dobije zeljenu stanicu :)

Scott tuner je i dalje u mom posedu, u oglasu je ali mi se u sustini ne prodaje bas.

Preamp koji se vidi na slici je Toshiba aurex koja trenutno izigrava phono sekciju. Sve ostalo je ukljuceno direktno na hibrida (koji ima 6 ulaza).

Pre desetak dana u sistem je usao trakas. Akai GX 650 D. Bio je najjaci model u toj seriji akaijevih masina, sa gx glavama, 38 brzinom, moze da istera 30 KHz...jos ga uklapam u sistem. Nekad mi je dovoljno samo uvece da ga upalim, slusam tiho i gledam kako se vrti. Uredjaj je u 10/10 stanju. Nema nijednu ogrebotinu, kompletan je i potpuno ispravan. Ogromnih je dimenzija i tezi 26.5 kilograma. Nikada nisam video veci dok nisam otisao da ga kupim.

Slede fotografije.

post-2103-128510543871_thumb.jpg

post-2103-128510543896_thumb.jpg

post-2103-128510543917_thumb.jpg

post-2103-128510543962_thumb.jpg

post-2103-128510543871_thumb.jpg

post-2103-128510543896_thumb.jpg

post-2103-128510543917_thumb.jpg

post-2103-128510543962_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Hvala vam.

Zorane, Toshiba ima oznaku SV-C15 i vlasnistvo je mog prijatelja. Lepo je ocuvana, veoma teska za svoje dimenzije. Super radi. Nije to Hi End, ali daleko je od sale ili konfekcije. Mislim da bi on (prijatelj) mozda hteo da je otudji, pa ako ste zainteresovani, javite mi se na pp. Da li stvarno imate Nakamichi Cassette Deck 1 ?

Link to comment
Share on other sites

Da, da, mislio sam na SV-C15. Ako gospodin ima celu liniju (ili bar deo i hoce da je proda), slobodno moze da me kontaktira, mozda cemo naci zajednicki jezik.

Da, imam Cassette Deck 1, komad kao iz radnje i Nakamichi Tjuner 2 - ima ih u poslednjim slikama mog sistema u rubrici 'Vasi sistemi'. Pored njega imam jos i po jedan Sony, Onkyo, Alpinu i Nak dek, sa tendencijom daljeg uvecavanja broja...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Samo 2 stvari - tantali na putu signala - nije to tako naopako ... stvar može da zaista radi i ovi u Revoxu znali su zakaj su jih davali tamo ...

Å to se tiÄe kabla - sad imaÅ¡ pleteni UTP - ajde probaj sad jednu paricu (ali si ograniÄen na cca 2,5m max duljine) pa poruÄuj kaj je bolje ... mislim da ÄeÅ¡ bit iznenaÄ‘en ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ponovo bitan upgrade sistema...

Posle moje poslednje nabavke moglo bi se reci da sam u pravom smislu te reci postao "reel to reel" freak.

Zasto je to tako?

Pa evo, reci cu, pa nek se mnogi i ne sloze, na kraju, audiofilija je krajnje subjektivno iskustvo.

Vrhunski trakas zvuci bitno bolje od CD-a.

Rekoh i preziveh.

Da pojasnim: sve je tu, i dinamika i detalji i finoca i prisustvo muzike u sobi. Prisutna je i ta "magija" analogije. Ipak ponesto i nedostaje - nema one digitalne "zrnaste" strukture zvuka. "Zrno" nestane cak i kada snimite pesmu sa CD-a na traku pa reprodukujete. Ispegla se. Carolija.

Sta to jos znaci? Sa trake mozete da slusate muziku satima i satima i da se uopste ne zamorite cak iako je poprilicno glasno.

Naravno, ogradjujem se da je sve gore izneto moje subjektivno iskustvo, koje se doduse poklapa sa subjektivnim iskustvom nekih mojih prijatelja medju kojima nisu svi audiofili.

E sad, poslednja nabavka:

ReVox PR99 MKII

Uz malo srece i nekoliko koincidencija, nabavio sam ga u Vojvodini. Bio je u veoma solidnom stanju mehanicki, ali su mu glave bile "obrijane". Verovatno da nije preterano mnogo radio, sto bi se reklo po odsustvu potrosenosti mehanickih delova prema kojima se procenjuje "kilometraza". Magnetofon je dvotrazni, i ima dve brzine: 3 3/4 i 7 1/2 in/sec.

Uz veliku, sustinsku, i naglasavam, potpuno nesebicnu pomoc jednog clana ovog foruma, moj trakas je sada u tip top stanju.

Dobio je ganc nove glave, lagere, pinch roller, opran, ociscen i STUDER-ovim specijalnim uljem podmazan tonski motor. Zamenjeni su mu svi trimer potenciometri (mnogi su na putu NF signala) novim, kvalitetnim trimerima zatvorenog tipa.

Svi potenciometri i preklopnici su detaljno ocisceni, kao i citava unutrasnjost i spoljasnjost uredjaja. Uredjaj je detaljno kalibrisan na nacin koji dodatno spusta sum za 6 dB, metod do koga se doslo kod nas u Radiju pre par decenija. inace, inzenjer zasluzan za ovaj tehnicki doprinos svojevremeno je dobio zvanicno priznanje od Studer-a.

Kolega sa foruma, koji mi je udahnuo novi zivot u trakas, je citavu operaciju sproveo na veoma strucan, i moram da kazem, perfekcionisticki nacin. Njegov pristup restauraciji ReVox-a ne bih dobio ni u kakvom Radio Beogradu ili servisu. Serviseri naprosto najcesce nemaju pristup zaljubljenika, a i nemaju vremena da se posvete detaljnoj restauraciji uredjaja.

Koristim ovu priliku da mu se javno, puno zahvalim.

Inace, ReVox PR99 je napravljen kao naslednik B77. Mehanicki su veoma slicni, gotovo identicni. Osnovna unapredjenja ticu se cinjenice da je PR99 potpuno balansiran - nema RCA konektore, samo XLR. Takodje, ubacena je elektronska logika koja upravlja motorima i digitalnim brojacem koji meri realno vreme u satima, minutima i sekundama. Logika odlicno radi i veoma olaksava "navigaciju" po traci.

Evo i fotografija:

post-2103-128510591619_thumb.jpg

post-2103-128510591639_thumb.jpg

post-2103-128510591656_thumb.jpg

post-2103-128510591714_thumb.jpg

post-2103-128510591599_thumb.jpg

post-2103-128510591619_thumb.jpg

post-2103-128510591639_thumb.jpg

post-2103-128510591656_thumb.jpg

post-2103-128510591714_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...