Jump to content


Stalci za zvučnike


Recommended Posts

Pozdrav svima,

Nakon mnogo vremena provedenog na forumu imam par pitanja u vezi stalaka za zvučnike jer ovo sve što ću pitati dole nisam baš uspeo da povežem/pohvatam :mellow: Do sada nikad nisam imao regalske zvučnike pa imam par nedoumica u vezi kupovine odgovarajućih stalaka.

Da li gornja ploča mora biti isti veličine kao i osnova zvučnika? Da li je problem ako je manja ili veća? Kolika odstupanja se mogu tolerisati? Uskoro mi stižu zvučnici sa dimenzijama 55x48x39 cm (VxDxŠ), pa da li bi recimo osnova gornje ploča obavezno morala biti najmanje 48x39cm ili tu mogu ići i na neku manju vrednost/površinu?

Da li je bolje imati šiljke na toj gornjoj ploči ili može biti ravna površina?

Da li se bolji rezultat postiže u odnosu na materijal od koga je napravljen stalak? Da li je bolje ići na metal, drvo, čvrstu plastiku, beton možda čak? Koliko sam video na netu, nema baš nešto mnogo jeftinih gotovih stalaka da odgovaraju veličini mojih zvučnika, pa bih možda ipak išao da to naručim od nekog lokalnog majstora (stolar, metalostrugar...zavisi već na koji materijal bih išao).

Hvala unapred na svim savetima :beer

Link to comment
Share on other sites

Osnovno pravilo: 

- Stalci treba da dovedu centar visokotonca u visinu očiju tj. ušiju. Neke zv. kutije se rade sa obrnutim redosledom drajvera pa shodno tome i visina stalaka. 

Estetski ugodno rešenje je da gornja površina stalka bude jednaka površini zvučnika ali uslovljenosti nema.

Donja površina stalka najčešće proporcionalno veća - stabilnost i iznenađenja (deca, veseli kućni ljubimci ...) 

Neki (dobri) predlozi u DIY varijanti:

https://www.tnt-audio.com/clinica/stubby_e.html

https://www.tnt-audio.com/clinica/akropolise.html

U zavisnosti od poda, šiljci ili damperi

Link to comment
Share on other sites

Није увек правило да високотонац треба бити у висини очију и/или ушију. Постоје и подне кутије којима је високотонац ниже или вишље од било које просечне висине седења а шта са онима који имају два и више твитера? Кад набавиш кутије за сталак мораш експериментисати са висином, поставиш на нешто додаш нешто, мењаш висину... кад си сигуран да је то то, купујеш сталке те висине. Идеални сталци имају променљиву висину, попут неких сонус фабер сталака.

Link to comment
Share on other sites

Na drugom linku gore ima kratko opisano lagani/teški stalci. Ja sam za cementiranje.

Što se tiče dva visokotonca u zvučniku, koji pokrivaju isto frekventno područje, mogu da kažem da konstruktor takvih nema pojma šta radi. Dodatni vioskotonac (visokotonci) na gornjoj/zadnjoj strani su nešto sasvim drugo. Ako je zvučnik omanji, makar ima nagnutu siluetu, npr. Neat Motive 2 itd. 

Link to comment
Share on other sites

Nakuckao sam bio malo duzi post ,pa obrisao.Sveo na jednu recenicu.Svaki zvucnik svoja prica sto se stalaka tice.Ima raznih principa i pristupa.Od jako masivnih sa punjenjem do lakih open frame stalaka.Ja sam dugo godina koristio open frame stalke i pokazali su se jako dobro.Kutije su bile od minimonitora ls 3/5a tipa do floarstandera sa ugradjenim openframe stalkom.Citava je to nauka i nijedan primer se ne moze nazvati pogresnim...Open frame se meni pokazao kao jako dobar i dizao je znacajno performanse zvucnika.Bez njih su zvucali kao sto su i izgledali...kao zvucnici od minilinije.

Mislim da ljudi jako grese kad ne poslusaju proizvodjaca i ne uzmu fabricki stalak koji je razvijen za zvucnike.Nazalost,jedva skrpimo pare za zvucnik i onda se nema para za stalak,uzme ponekad nesto sklepano na brzinu.Ako se vec pravi stalak onda treba iskopirati perfektno originalni dizajn stalka.Nedavno sam ponovo sreo koji je to radio po originalu,a kvalitet je bio iznad toga.Pravio mi je kopiju zidnog targeta,ali sam video i raznorazne openfrejm...cak je ispod svojih imao jedan original,a drugi kopija gde se videla razlika.

Link to comment
Share on other sites

54 minuta ranije, dj.nik said:

Što se tiče dva visokotonca u zvučniku, koji pokrivaju isto frekventno područje, mogu da kažem da konstruktor takvih nema pojma šta radi. Dodatni vioskotonac (visokotonci) na gornjoj/zadnjoj strani su nešto sasvim drugo. Ako je zvučnik omanji, makar ima nagnutu siluetu, npr. Neat Motive 2 itd. 

Ma teski nemaci pojma :D

IMG_8458.ashx

 

BTW, najcesce stvarno i ne sviraju svi isti opseg - kao, recimo, kod Dynaudio, gde jedan svira samo do nekih 7.5-8.5kHz, zavisno od modela.

Link to comment
Share on other sites

56 minuta ranije, dj.nik said:

 

Što se tiče dva visokotonca u zvučniku, koji pokrivaju isto frekventno područje, mogu da kažem da konstruktor takvih nema pojma šta radi. Dodatni vioskotonac (visokotonci) na gornjoj/zadnjoj strani su nešto sasvim drugo. Ako je zvučnik omanji, makar ima nagnutu siluetu, npr. Neat Motive 2 itd. 

Dynaudio_confidence_c4LampAmp_010000.jpg

Колико звучника где немају појма шта раде....

Link to comment
Share on other sites

Uhhh tipični hi-files odgovori :-D

Voleo bih ja da mogu potrošiti 1xxx EUR na zvučnike (+ xxx EUR za stalke) ali pošto će ovo biti smešteno u "kući na selu" ne bih da trošim previše novca jer ovde sada provodimo više vremena silom prilika, ko zna šta sutra nosi pa se možda vratimo u grad pa ovde budemo dolazili samo na vikend/odmor.

Moram uzeti "nešto" za ispod zvučnika - da ih stavim na pod ne ide, a ne mogu ih ostavili da lebde u vazduhu, zar ne? Pa, onda šta mi preostaje nego da ih stavim na nekakve (bilo kakve?) stalke. Sad sam najbliži ideji da ja nešto napravim od drveta - ipak sa drvetom mogu najlakše izaći na kraj, sa metalom bih već morao kupiti alat koji nemam a to mi je dodatni trošak. Tako da bi mi sad najbolji savet bio ako još neko ima neki predlog za DIY stalak pa da pogledam još nešto inspiracije radi.

Link to comment
Share on other sites

59 minuta ranije, Delija said:

Ma teski nemaci pojma :D

IMG_8458.ashx

 

BTW, najcesce stvarno i ne sviraju svi isti opseg - kao, recimo, kod Dynaudio, gde jedan svira samo do nekih 7.5-8.5kHz, zavisno od modela.

Ovo na sliku je Line Array zvučnik i tu je pristup maalo više drugačiji. A ima i Line Source izvedba.

Nego ja dadoh u startu jeftin a dobar predlog stalaka. Cefka plastična svuda nabavljiva, navojna šipka metarska takođe, parče daske (ima i debljih od tvrdog drveta - za gazišta stepenika), nekoliko matica i podloški, osnovni alat za drvo a pesak možda ima preostao od malterisanja i sličnih poduhvata. U rernu smederevca da se prosuši i teraj. A mo'š i lanac na plafon, okačiš zvuje pa očas posla podešavaš visinu. I na C4 i na C dur, C mol ... :) 

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, Wizard Of Gore said:

Uhhh tipični hi-files odgovori :-D

 

Pre bih rekao tipicna hifiles tema i pitanje :)

Bez igde ikakvog traga o budzetu,sistemu i modelu zvucnika.Precizno i u detalje bez "samo" tih sitnica postavljen,sa pitanjima o siljcima,tipovima stalaka,materijala itd.Onda ljudi misleci da je nesto wow od tehnike upitanju istrose vreme i postove,da bi na kraju pokretac rekao ma nema veze,nije ovo moje nesto posebno,sta se lozite,ide na selo ili je za garazu,salas ...

Posle se ljudi cude sto se ignorisu teme pocetnika.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...