Jump to content


Premotavanje Trafoa za lampasa iz EI u tako reci toroidni isecanjem jezgra i motanjem zice oko EI dela


Audio Doktor

Recommended Posts

Resio sam da se bacim na lampase ,  uzeo sam dva kao template  da vidim sta mi se svidja , i tek sam na ulazu .
Na jednom je samo kondenzator  na ulaznom naponu, smece ... a stas .
Na drugom kondenz i kalem , malo bolje , i dalje nedovoljno dobro 

Hocu regulisano napajanje da napravim sa lampom i tranzistorom koji je goni , ako ni za sta za neke testove al videcemo. A to je lako al mi treba napajanje .

I uzeo sam jedan trafo , manji EI presek jezgra 2x3cm ne zna vlasnik snagu . I kad sam ga dobio vidim goreo, celog ga rasklopim da ocistim to barem
i padne mi na pamet da isecem jezgro i premotam u Toroid , usput dodam namotaje koje bi ja hteo , a to je za Dampovanje  negative bias , mislio sam i to da napravim regulisano
i tako ima po koja stvarcica , a i malo da navezbam za izlazne trafoe posto nema sanse da placam 200-300-1000 evra za trafoe koji ce mi trebati eventualno kad uz malo DIY mogu sam da napravim bas kakav meni treba .

Pricam eventualno kasnije , trenutno moram da resim ovaj trafo, i patim se oko preseka .
Dimenzije su spoljanje EI jezgra 6x5cm  , i kad isecem jezgro ostane rupa u toj kocki od 3x4cm , sa dubinom zida od 3cm otprilike , rastavljen mi je pa nisam siguran.

E sad povrsinski presek toga , kako da izracunam to je   , 3 cm dubine , i 6 centimetara visine i 5cm sirine . Sa 1cm debline lima kao krofna samo kockasto.
Jer zica je namotana oko svega toga , pa je valjda sve to jezgro a ne samo presek 

RAcunato kao toroid , to je (5x6x3)" spoljnje dimenzije - unutrasnje dimenzije 3x3x4 
sto je 90 -36 = 54 , tj magnetni fluks se nalazi u 54 kubna centimetra jezgra .
Video sam da tako racunaju za toroid , tj trafo koji je ceo jezgro .

U stom slucaju 54 podeljeno sa 42  daje  1,2  ili blizu  obrtaja po voltu .

Sto mi daje ako imam na ulazu 230V x1,2  proj obrtaja primara , i ako hocu 300v na izlazu ,  300x1,2 obrataja sekundara .

Debljinu zice cu da racunam kad skontam da mi je ova racunica dobra , da se ne zanosim deluje mi ko da debelo grasim negde , brojevi su predobri za moje poimanje toga .

Ima li neko skilled in transformer dezign :) ja se razumem u elektroniku al zbog ovih cifara nisam radio trafoe ranije .

Ili da uzmem svoj stari toroidni trafo i premotam to , al opet moram da izracunam , al mislim da bi mi za toroid racunica valjala , problem je sto ova racunica to jest konverzija EI jezgra u u toroidn nije popularna pa uglavnom nemam formule za to .

 

Link to comment
Share on other sites

Fantasticna knjiga ,sve je tu , sem odgovora na moje pitanje :)
Da li bi EI trafo kome je iseceno jezgro  i zica namotana okolo ivice u stilu toroida bio jaci trafo od tog pocetnog EI  stanja .
Ako je dubina te stranice kvazi toroida , 1x3 , to daje presek od 3Cm2 , dok u EI rezimu tako reci , jezgro je 2x3 sto je 6cm2.
Matematika kaze EI je jaci , to jest veci presek vise magnetnog fluksa vise indukcije .

Ali je kubikaza ferita u toroidu veca ,  i magnetno kolo zatvorenije sa manje gubitaka ,sto ne menja maksimalni fluks ferita  kroz taj presek , ali smanjuje gubitke  bakra , veci prozor dozvoljava deblju zicu , itd .

Sto u mojoj glavi cini da je   finalni proizvod konverzije EI u toroid , jaci trafo jer je efikasniji.

Al eto nemam pojma ,gledam ko Tesla , bez knjiga cista logika .

Al sam na kraju opet uzeo u obzir masine za motanje , i lakse je EI namotati pocetniku bez masina .

Drz nedaj, samo kad se setim sta je Tesla motao 

Link to comment
Share on other sites

Vukusic, prvo izdanje, str. 307 - o toroidnom trafou :

"Za samogradnju nisu prihvatljivi jer se motaju na specijalnim mashinama. Svaki pokusaj da zicu namotate na ribarsku iglu i zatim provlacenjem ostvarite potreban broj navoja, zaludan je posao bez shanse na uspeh."

Dakle ako hoces toroid naruci da ti se napravi.

Preporucujem Trafomatic, za napajanje.

Link to comment
Share on other sites

mene tu muci pretvaranje EI jezgra u toroid , cini mi se da to nije to

Torusni transformatori su napravljeni oko jezgra u obliku prstena, koje je napravljeno od dugih traka od silicijumskog čelika ili permaloja obavijenih u namotaj, od gvožđa u prahu ili ferita, zavisno od radne učestanosti. Konstrukcija u obliku traka obezbeđuje da su granice traka optimalno poravnate, povećavajući efikasnost transformatora smanjivanjem opiranja jezgra. Oblik zatvorenog prstena eliminiše vazdušne zazore ubačene u konstrukciju EI jezgara. Poprečni presek prstena je obično kvadratnog ili pravougaonog oblika, ali su skuplja jezgra kružnog preseka takođe prisutna. Primar i sekundar su često namotani koncentrično da prekriju celu površinu jezgra. Ovo smanjuje dužinu potrebne žice i takođe obezbeđuje zaklon da smanji magnetsko polje jezgra od stvaranja elektromagnetnih interferencija.

 

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, Krca44 said:

Vukusic, prvo izdanje, str. 307 - o toroidnom trafou :

"Za samogradnju nisu prihvatljivi jer se motaju na specijalnim mashinama. Svaki pokusaj da zicu namotate na ribarsku iglu i zatim provlacenjem ostvarite potreban broj navoja, zaludan je posao bez shanse na uspeh."

Dakle ako hoces toroid naruci da ti se napravi.

Preporucujem Trafomatic, za napajanje.

Trafco ima u ponudi i toroidne izlazne trafoe:

http://www.trafco.rs/tubeaudio.php

Link to comment
Share on other sites

Izlazni trafo za lampaša je veliki izazov i definiše veći deo zvuka koji se čuje, to improvizovati je siguran promašaj i mogućnost da odmah spališ lampe. Za početničko igranje i pravljenje nekih malih pojačala od par W ima jeftinih trafoa da se nađe i gotovih. Uzme se neka proverena šema i poznat trafo, pa kada se malo izvežba  onda može i nešto ozbiljnije.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...