Jump to content


Upgrade sistema - filmovi, muzika, HT bypass, DAC


Steva85

Recommended Posts

6 minuta ranije, Engine said:

za uši nisam siguran

:lol::lol::lol:

Hvala pa pomoci. Kada budem isao na slusanje i odabir, sigurno cu poslusati i pomenuti Naim Atom. Valjda ce da bude jos uvek u playeru :)

 

"Naim claims 40 watts per channel into 8 ohms. If that means little to you, then suffice to say it powers our ATC SCM50 reference speakers with headroom to spare. So with a more likely pairing (a pair of standmounters at around £600, say) – it proves ample."

Ovo sam pricitao na whathifi (review) i nista mi nije bilo jasno, ali mi je sada jasnije :)

Hvala

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

18 minuta ranije, Hi-Fi pocetnik said:

 

 

Zamolio bih jos za pojasnjenje oko pitanja 1 i 3, ako neko moze da odgovori da i tu razresim dilemu. :)

Vecina clanova foruma gleda preko PC filmove. Ima i nas koji volimo da imamo kolekciju BD filmova.

Najbitnije da su prva 3 spkrs od istog proizvodjaca. Kasnije unapredjujes sta mozes.

Link to comment
Share on other sites

50 minuta ranije, Hi-Fi pocetnik said:

Hvala svima mnogo! :klanjanje

Prvo cu da vidim onda taj neki ozbiljniji receiver i zvucnike, pa drugi put pojacalo. Naravno, slusanje je glavno.

Sto se tice navedenih receivera, jedino vidim da u Player-u ima pomenuti Arcam AVR550. Da li ima kod nas negde gde mogu da poslusam preostale modele (Anthem, Audio Control, Lexicon) ili neki drugi Arcam?

 

Da li je moguce da mi prodavnica dozvoli da zvucnike ponesem i poslusam kod kuce? Ako je potrebno, mogu da dam depozit u full iznosu ili kako god, da se oni osiguraju. Kakvo je vase iskustvo?

Ovo bih prvenstveno radio da vidim oko bookshelf zvucnika sa sub-om vs floorstand.

 

Zamolio bih jos za pojasnjenje oko pitanja 1 i 3, ako neko moze da odgovori da i tu razresim dilemu. :)

AVR550 je matora serija. Postoji naslednik - AVR20.

Ovo ostalo, nazalost, nema u Srbiji distributera.

 

Za Dali zvucnike i slusanje kod kuce - dogovori sa vitezom Simom - plemenitim borcem protiv sverca i korupcije :D 

@Sonichammer Samo nemoj slucajno onda da svercujes AVR i da zakacis na njegove zvucNJake - da ih ne pokvaris :D

 

Po meni, PC je vise nego adekvatan source za HD/4K video materijal - pozeljno sa sto jacom grafickom kartom.

Centralni zvucnik bi bilo dobro da bude bar od istog proizvodjaca - bitno je da se uklopi sa front-ovima. Ali treba obratiti paznju - moze da se razlikuje karakter ('boja") zvuka i kod razlicitih serija istog proizvodjaca i pored toga sto uglavnom imaju neki prepoznatljiv "house" zvuk.

 

p.s. Trebace ti i bolji sub :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Поздрав.

Видим да се у теми помињало поређење Маренца и Наима.

Ја имам Uniti Atom и могу рећи да је одличан.

Имао сам у претходној конфигурацији Onkyo tx8270 и пар Focal Aria 906.

Када сам уместо Onkyo-a убацио Naim Atom, звучници су просвирали. Разлика је била као да сте мотор са 3 цилиндра заменили мотором са 8 цилиндара. Слично би било и са поређењем са Маренцима...

Друго, у уређају је све упеглано. Naim је генерално имао проблема са Uniti серијом због лоше ARC функције. Неколико "фирмвера" је средило све.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Da li mnogo "gubim" u samom dozivljaju posto nemam 5.1 (vec 3.1)?

 

Zbog dimenzija sobe nemam mogucnost da stavim zvucnike iza mene, pa me zanima da li je ok da zvucnike stavim sa strane (da budu okrenuti ka slusaocu)?

U tom slucaju bi zvucnici bio udaljen od "sweet spot-a" 1,5 - 1,8m (ako film gledam sam). Ukoliko gleda vise ljudi, onda bi zvucnik bio udaljen oko 70cm od najblize osobe.

Link to comment
Share on other sites

Takav zvucnik, ukoliko se stavlja sa strane, bi trebalo da bude oko 60cm iznad visine usiju?

Ako sam dobro pretrazio, jedino sam pronasao takve zvucnike kod nas u 4audio. Da li je PSB Image S5 ok za moj setup ili ima neki drugi predlog (nije problem i da porucim "od preko"). Na oglasima nisam pronasao nista sto se bipol zvucnika tice.

Edit: Vidim sada da na sajtu 4audio za SB Image S5 pise dipol, a kada sam pretrazivao na netu bipole? Mozda npr.. Monitor Audio Bronze FX (posto ima mogucnost biranja da li je bipol ili dipol).

 

- Sa desne strane mogu da zakacim na zid (beli stub). U tom slucaju bi zvucnik bio minimalno iza linije slusaoca. Da li je to ok? Tu ce, na zidu iza garniture, dodatno biti stavljena biblioteka.

- Sa leve strane imam opciju da zvucnik stavim na paralelni beli stub, ali je u tom slucaju udaljenost zvucnika od sweet spota 3,6m (desni bi bio 1,7m). Da li je to ok? Ukoliko nije, onda bih morao da stavljam na neki stalak odmah pored garniture...

P.S. :klanjanje:) Molim se da je odgovor da moze na onaj levi stub i da ce Audyssey da ispegla (za jedno pola godine ARC- Anthem).

 

Izmedju garniture i kompjuterskog stola ide biljka (drvo zivota - trenutno nije tu) koje je visine oko 1,5 m. Ukoliko levi zvucnik moze da se stavi na zid, da li onda to znaci da bi trebalo da pomerim (zamenim) biljku za nesto nize?

 

Na pocetku ove teme imaju slike sobe, a evo i dodatnih.

 

Soba 1.jpeg

Soba 2.jpeg

Soba 3.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Одисеј ће свакако да прилагоди систем соби, колико је то могуће.

Боље узми зглобни нисач за мањи тв па окачи на њега нешто попут фх модела. Када не треба скупиш, гледаш филм развучеш носач.

Link to comment
Share on other sites

31 minuta ranije, gvlada said:

Боље узми зглобни нисач за мањи тв па окачи на њега нешто попут фх модела. Када не треба скупиш, гледаш филм развучеш носач.

Zglobni nosac mislis na zadnji desni zvucnik ili levi?

Zadnji desni mi nije problem da nakacim na zid i on stoji sve vreme.

Zadnji levi zvucnik je problem. Tu nemam gde da stavim zglobni nosac. Jedina opcija je neki podni nosac da stoji pored garniture (izmedju ganriture i kompa) ili da kacim na zid koji je dodatno udaljen 2m. Taj nosac (stalak) bi trebao da bude visine oko 1,5m.

 

45 minuta ranije, nesone said:

Kad postavis surr ili back surr, postavi nam  fotografije da vidimo.

Naravno :)  U sredu, cetvrtak stize i TV (LG OLED55GX3LA) pa javljam utiske oko OLED-a i 4K filmova :)

Odlucio sam da ne uzimam 65" posto je siri od gipsanog dela za TV, a bas nisam u fazonu da se sada bavim skidanjeg trenutnog (sirine 125cm) i postavljanjem novog gipsanog dela.

Trenutno mi ostaje da pronadjem jos HDMI od 10m + da uzmem graficku pa da se onda igram sa pustanjem filmova sa kompa. To bi bilo to za sada, a receiver i zvucnici ce doci na red za jedno pola godine.

 

Sto se tice odabira zvucnika, to mogu istim principom da ponesem svoj receiver i pustim neku muziku ili je neka druga prica testiranja posto je surround zvucnik? Samo gledam bipol za moju sobu? Dipol ne?

Link to comment
Share on other sites

Ту негде између прозора и монитора стави зглобни носач. Није идеално али свакако боље него још даље на зиду.

Мрзи те да радиш гипсане радове, али биће ти криво кад се убрзо навикнеш на 55" и 4К и кажеш могао си и дупло па па било ок. :)   

Иначе, дипол је мало незгодан ако икада пожелиш још неки звучник, боље бипол или попут фх да можеш бирати.

Дипол је када је једна страна кутије у контра фази а бипол обе у фази.

Link to comment
Share on other sites

Jasno. U tom slucaju bih isao na stalak pa neka sve vreme stoji tu. To mi je bolje nego taj nosac (nekako mi je previse budzevina). Sada dolazimo do toga gde kupiti stalak visine 1,5m?

 

Sto se tice gipsanih radova, o tome sam vec razmisljao  u tom smeru :).  Uticala je i cena, posto je od 65" dosta skuplji i trenutno mi je bolje da te pare iskoristim kasnije za zvucnike. Ovaj sam vec uzeo i sigurno ce mi biti ogromna razlika naspram trenutnog 43" (LED, star 7-8 godina). Moguce da ce za koju godinu da se menja za 65" :)

 

HDMI nisam pronasao. Uzeo sam Oehlbach Black Magic od receivera do TV-a (da zamenim Hamu :D ), ali nisu imali od 10m.

 

Zamolio bih jos za odgovor vezano za odabir zvucnika. Jel biram (slusam) isto kao obicne ili je neka posebna prica posto je surround?

 

Hvala mnogo svima na pomoci oko svega.

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, Steva85 said:

Jasno. U tom slucaju bih isao na stalak pa neka sve vreme stoji tu. To mi je bolje nego taj nosac (nekako mi je previse budzevina). Sada dolazimo do toga gde kupiti stalak visine 1,5m?

 

Sto se tice gipsanih radova, o tome sam vec razmisljao  u tom smeru :).  Uticala je i cena, posto je od 65" dosta skuplji i trenutno mi je bolje da te pare iskoristim kasnije za zvucnike. Ovaj sam vec uzeo i sigurno ce mi biti ogromna razlika naspram trenutnog 43" (LED, star 7-8 godina). Moguce da ce za koju godinu da se menja za 65" :)

 

HDMI nisam pronasao. Uzeo sam Oehlbach Black Magic od receivera do TV-a (da zamenim Hamu :D ), ali nisu imali od 10m.

 

Zamolio bih jos za odgovor vezano za odabir zvucnika. Jel biram (slusam) isto kao obicne ili je neka posebna prica posto je surround?

 

Hvala mnogo svima na pomoci oko svega.

Stevo, svaki iole dobar metalostrugar napravice ti identicne stalke koje zelis, u mm. A HDMI kablove, sam ja kupovao od 15 metara i rade kao sat. 2.0. I jeftini su.

Za zvucnike surr. probaj da nadjes koji su ti i prednji, i centralni. Mogu da budu i od dr. prozvodjaca. Nije strasno. Prva tri spkrsa  su najbitnija, i pozeljno je da su od istog proizvodjaca. Da se uklopi lepo prednja slika zvuka.

Nego, za subove.....  Pozeljno je 2 komada.

Link to comment
Share on other sites

Vazi, hvala.

Sto se zvucnika tice, Dali ne pravi bipol zvucnike tako da ta opcija otpada. Videcu jos oko odabira.

Sto se subova tice, citaju forum sam shvatio da mi treba jos jedan sub. Mislim nemam nikakva merenja, ali sa trenutnim sistemom nema ni potrebe da merim :DNecu sada uzimati nista u trenutnoj klasi. Prvo cu uloziti u ozbiljan receiver i prednje zvucnike. Onda ce se skupljati pare za sub. Mozda ce za zvucnike u startu biti neki bookshelf-ovi + sub. To cu tek ici da poslusam itd.

Citao sam i o subovima. Ni sam ne znam da li je za mene bolje zatvoreni ili bass reflex. Moracu da poslusam. Posto sam u stanu i to zavisi koliko mogu da idem sa wooferima.

 

Za sada sam se jedino odlucio da idem na Anthem receiver. Gledam MRX 1140 posto ima Toroidal Power Supply i da mi to bude i za muziku i filmove.

Za zvucnike su mi Dali Rubicon 5 u glavi, ali cu u svakom slucaju ici i poslusati i ostale koje budem mogao da cujem kod nas. Takodje cu videti ako budem mogao da probam kod mene i bookshelf + sub (mozda ce zbog velicine sobe da bude bolje).

Ali polako. Plan je da time krenem da se bavim za jedno 6 meseci (naravno ako ne iskoci privatno neki trosak. kao sto zna da se desi).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Poslusao sam bipol Monitor Audio Bronze FX (poslednja generacija) kao i PSB Image S5. Cena je bila ista.

Uzeo sam PSB posto mi se zvuk mnogo vise svideo. Nisu imali skroz crnu boju, vec je neka venge. Ako uspem da pronadjem na netu, zamenicu za crne :screwy:)

 

On 13.2.2021. at 10:09, gvlada said:

Купи бипол звучнике и постави на зид. После ћеш се питати зашто то ниси урадио раније.

Pitam se zasto to nisam ranije uradio :D Stvarno je velika razlika.

 

Inace, uz novi TV i zvucnike, gledanje filma je stvarno podignuto na veci nivo. To je sve uz ovaj low end sto imam i ogranicavajuci faktor sobe. Mogu da zamislim kako se kod vas svih cuje, koji imate ozbiljne sisteme.

 

On 13.2.2021. at 15:36, nesone said:

Kad postavis surr ili back surr, postavi nam  fotografije da vidimo.

Evo i par slika. Nadam se da je dobro postavljeno.

Posebno "zadnji" levi  :D To sam improvizovao da bih testirao, dok ne resim pravi nosac.

 

Surround 1.jpeg

Surround 2.jpeg

TV.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...