Jump to content


Pomoć oko izbora zvučnika vrhunskog dizajna


anubisgrau

Recommended Posts

Pozdrav, pomažem drugaru koji se skućio da kupi zvučnike koji bi se uklopili u moderni ambijent - prvo smo gledali one Grundig sfere/kugle, pa Bang i Olufsen tako da sam shvatio da ništa ne znam o toj vrsti zvučnika pa sam povukao ručnu i tražim pomoć nekoga ko zna više o tome.

Šta bi bila preporuka za dobar dizajn, solidan zvuk i trouble free život od barem 5-10 godina. Budžet je sirotinjski ali aj da kažemo max 200-250 evra. Bitno je da preporuka za konkretan model sadrži i komentar na šta posebno obratiti pažnju kod tog modela.

Izvor zvuka je gramofon i SB Touch, možda i zvuk sa TV.

Hvala

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

M kabl zastupa Elipson, a oni imaju te neke moderne zvučnike, kugle u razim bojama...mada mislim da je to nešto skuplje od planiranog budzeta. Treba videti sa Mazom koliko moze da ''izađe u susret''. 

Npr. serija ''planet''

https://mkabl.rs/detalj?id=543

Što se zvuka tiče ne znam ništa, osim što sam čitao po stranim forumima, ali to ionako nije od značaja.

Link to comment
Share on other sites

Drugar se nije baš nešto otvorio. Bose 'Acoustimass 5' polovnjaci su jeftino rešenje ali mislim da je i zvuk takav. Ono što ja pamtim kao iznenađujuće fino svirajuće čak i bez sabvufera su Bowers & Wilkins 'Solid' '. Mislim da su originalno bili samo u beloj boji a sve ostalo guglano su aftermarket intervencije.

Ovako, sa tripod nogicama

371581261_BW_Solid_550.jpg.5370443628d1cacc4367dd58d8f74be3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dizajn treba da odoli sudu vremena. Rams to cini. Dakle klasika a ne nesto sto ce za par godina da bude kic.

 

Inace unutra 2 najbolja Isophon drajvera. Koristio i Fikus za OB. Efikasni, alnico. Eto moze se modifikovati skretnica po njegovoj zamisli za pocetak, skretnicama prvog reda. Kasnije se ukoliko postoji zelja moze nadograditi sa basom u njegovom stilu. Recimo:

 

http://lampizator.eu/speakers/projects/p15/project%2015%20alnico%20speakers.html

 

Ovakvi kakvi su mogu i na zidu da stoje.

 

Risiver ce uvek moci da proda za te novce ukoliko zeli neki ozbiljniji lampas.

 

Cak i u ovo se moze ugraditi blutut npr.

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

46 minuta ranije, prophet said:

 

Ove sam zvučnike video uživo u delu hamburškog Muzeja primenjene umetnosti posvećenog Diteru Ramsu, prelepi su uživo. Bojim se samo da su preveliki za ovo što nama treba ali predložiću nakon što proverim koliki je footprint. Komad deluje besprekorno očuvan barem spolja...

Link to comment
Share on other sites

 

Slusao sam Grundig bele loptaste kabinete. Vrlo dobro zvuce. Cak i snage imaju dovoljno. Ima ih jedan moj poznanik decenijama. Ali tesko se nalaze a da su u solidnom stanju. Oni koji imaju super ocuvane ne zele da prodaju. To uopste nisu male lopte.

 

@prophetje u pravu.

Da to je iz doba moderne. i to kraja moderne i pocetka post-modernog doba. Izmedju 2 rata ne bi bilo nista klasicno ni neo-klasicno. To je pocetak modernog vremena. Klasicno bi bilo iz doba antickih naroda a neo-klasicno (romantizam) 17-18 vek... Smatra se da je postmoderna zavrsena krajem proslog veka da je savremni trenutak u periodu "kraja vremena".

Estetika nema nikakve direktne veze sa vizuelnom pojavom bilo cega. Sada je inkorporirana u filozofiju Prvi put je formulisao taj pojam Aleksander Gottlieb Baumgarten. Tako mu se zove jedna od najzncajnijih knjiga uopste, objavljena 1750 godine. Pre njega rec estetika je oznacavala nesto sasvim drugo ali ne ono sta danas "oznacava"

Znam da je off ali nadam se da ovih 10 recenica ne predstavlja veliki balast za temu. :)

Link to comment
Share on other sites

Ako je akcenat na loptastim kabinetima => google Ikea wood salad bowl spheric speakers

`mislim da moze da se uklpoi u budzet a ima dovoljno kvalitetnih a pristupacnih drivera za ove kabinete. Nije uopste komplikovano.

promer je 11in 2K din komad. Medjutim kada se spoje 2 polusfere to nije bas mala zapremina?

mozda se ne uklapa u zadati deo prostora? Sledece manje su bas male i mislim da ne odgovaraju.

https://www.ikea.com/rs/sr/p/blanda-matt-cinija-za-posluzivanje-bambus-60214343/

Link to comment
Share on other sites

Sfere zauzimaju mnogo prostora za efektivno isti opseg. Ovi Braun su dipoli sa dampigom. Sigurno manji footprint od kugli. Solidan opseg. Ovaj midbas je veci od onog sto ga je Fikus koristio. Mislim da je kao oni tvoji. I visokotonac je dobar. Podsetilo me na tvoj dizajn.

Inace ima prelepo dizajniranih zvucnika ali nazalost lose zvuce. Ne vredi ih ni prepravljati. Neke gotovo da nije moguce otvoriti bez ostecenja.
@anubisgrau Quad pod misku pa ih poslusajte. Ima tu stofa.

Link to comment
Share on other sites

@prophet Jeste sve je to OK ali driver se fenomenalno ponasa u lopti. Pogledati Olsonova merenja

ima ponesto i na ovom linku: https://kitamura-design.format.com/d190-spherical-hifi-loudspeaker-eng

Ono sto je neizostavno za taj sexy dizajn su nosaci jednpstavno "moraju" biti kao kod Grundiga. Tesko je naci tako nesto. Jedino mozda negde na otpadu? A da se posebno izradjuje moze ALI bi bio najskuplji deo kabineta... :(

Screen Shot 2020-12-02 at 10.27.56 PM.png

Vintage-speakerset-scaled.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...