Jump to content


Potrebni saveti za akustički tretman prostorije i nove komponente


Gile

Recommended Posts

Idem u Audiophile da čujem Dali.  EC PI-1 je u pitanju, pogreših, on postoji u srebrnoj boji  :) NAD nema silver, više je tamno siv, videću da li i to može da prođe (čini mi se da će razlika u ceni u odnosu na EC + strimer u klasi + phono preamp biti presudna za odluku).

Link to comment
Share on other sites

Imas mnogo asimetrije u sobi (prolazi, vrata, prozori...). Kljucno je da nadjes dobru poziciju za zvucnike i mesto slusanja, za sta ce ti trebati dosta strpljivog eksperimentisanja bez ikakvih predrasuda. Pogledaj na youtube uputstvo willson audio za pozicioniranje zvucnika. Kad nadjes poziciju onda se igraj sa tretmanom, u malom prostoru se svodi uglavnom na difuziju sa prirodnim materijalima a neko ucinkovitije tretiranje nizih frekvencija je suvise gabaritno.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Thecoki said:

Pazi da se napraviš nešto zbog čeka ćes se kajati(govorim iz ličnog iskustva):)

Veruj mi da sam do sada par puta napravio glupost (sa iznosima koji su za red veličine manji) i nije mi bilo svejedno. Bitno je bar da sam naučio kako ne treba raditi, i da treba uzeti u obzir savete daleko iskusnijih kolega. Mnoge stvari za koje sam smatrao da su besmislene ispadoše itekako bitne. Napisaću već jednom esej na tu temu, samo da dohvatim malo vremena :D

@hifista Svestan sam da prostor nije idealan, pokušaću da izvučem najbolje što može. Taj prostor neće sigurno nikada biti idealan, radimo sa onim šta imamo, ispašće valjda nešto :)

Link to comment
Share on other sites

Gile,

Odvoj smeštaj TV-a i audio uređaja. TV ne može da stoji nasuprot prozora a ti ih imaš skoro pa ceo zid. Ovaj manji je verovatno unutrašnji prozor ali i kroz njega može da probija sijalica, stona lampa. Sa TV-a ionako nema zvuka do MP3 a ne videh da si pominjao bogatu kolekciju koncerata na blu rej recimo. Za TV ili njegovi zvučnici ili manji pa na zid. Pojačala ima sa a ima i bez žice, minijaturni, što je za TV sasvim zadovoljavajući kvalitet.

TV npr na gipsani zid te sofa za ugodno gledanje preko puta. Audio kod/u prostor biblioteke. Fotelja dolazi u idealan položaj za slušanjac. Ako se sluša u paru, privuče se druga fotelja. Vizuelno oslobođen prostor, nije prenatrpan velikom nameštajem u njegovoj sredini.

Nije mi baš jasna biblioteka dubine 50cm, police za knjige su obično oko 17-18cm a donji deo može biti širi za veće knjige tipa enciklopedije i sl. Dole stane i podosta ploča. 

Eto malog komentara, moje neko viđenje. O audio uređajima ne bih.

Pozz.

 

Link to comment
Share on other sites

Što se mene tiče, TV postoji samo zbog PS4. Nije planirano uopšte da bude izvor.  DVD/BR koncerte nemam, izvori će biti gramofon, net radio, ponekad stream sa NAS-a i Tidal. Biblioteka bi trebalo bar delimično da bude širine 50 cm, jer imam prostorno zahtevne rezultate rada drugog hobija (u razmeri 1/48 i 1/72), koje bi konačno trebalo  da rasporedim van kutija.

Sviđa mi se ideja generalno, vredi razmotriti, hvala! :)

Link to comment
Share on other sites

@Gile svi zivimo sa onim sto imamo. Idealna soba je ogromna tretirana soba bez prozora, koja je mozda zgodna za studio ali ne i za normalne socijalne aktivnosti. Tvoja kao i svaka soba ima svoj specifican karakter, nekad vrlo neobican asimetrican setup da najbolji rezultat, zato treba biti strpljiv i vrlo metodican kod pozicioniranja u okviru postojecih ogranicenja.  

Evo jednog korisnog predavanja sa RMAF-a 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Da ne bude pitao pa pobego. Sa gospodama arhitektama, majstorima i parketarima i gospođom koronom (novi momenat, hoće gospođa i brodski pod) se stvar malo otegla. U međuvremenu sam igrom slučaja imao prilike da čujem Luxman C03 + M03, na Infinity Kappa 90, i to je vrlo impresivno. Nisam još išao do Audiofila da čujem Dali Oberon 7, nisam imao kada radnim danima, a vikendom se nije radilo. Možda uspem da odem sutra, ili sledeće subote. Razmišljam da kupim C03+M03, gledam sada da li ima nekog egzotičnog hardvera unutra koji se više ne proizvodi, ako nema imam sve što je potrebno za eventualni refresh.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 6 months later...

Oduži se ovo mnogo. Odoše pare na neke druge prioritete. Jedini novitet su Luxman C03 + M03, mada neće biti operativni neko duže vreme. Uređaji su pregledani i premereni, sve je u fabričkim tolerancijama. Nije rađen refresh do sada. Majstori za pod kreću krajem oktobra.

 

F816D59A-B0AE-4C5A-B0DC-C835D65DE69B.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...