Jump to content


Wharfedale ili Monitor audio?


gpetar

Recommended Posts

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sve je to OK, sem jedne sitnice: u pitanju je neko ko je zvanični zastupnik. Ako jurim robu iz gepeka tj od švercera, onda zovem pa pitam. Ne sporim da je impulse posvećen svom poslu, dok ne vidim cenovnik ne znam koji zvučnik košta 500 a koji 5000. Ne znam šta je tu teško da se shvati, ne želim prvi kontakt sa zvaničnim distributerom da imam telefonom kao 1985. što je bilo. Ne želim popuste, titranje i da neko igra pipirevku oko mene. Hoću da vidim i uporedim cene, izaberem ono šta mogu sebi da priuštim, eventualno pitam za savet iako sam u nedoumici. Ako može tako OK, ako ne može ima ovih neznalica kod kojih može.

Link to comment
Share on other sites

Pa eto, definitivno postoje razlicite osobe.

Ja generalno nisam nesto pricljiva osoba, moji telefonski razgovori traju maksimalno pola minuta, kad mora.

Sa familijom i drugarima ako nije moguce uzivo, radije komuniciram kuckajuci preko Viber-a i WhatsApp-a nego da pozovem.

Inace iskusrtvo mi kaze da kad god sam kupovao bilo sta od nekog ko ne istakne jasno cenovnik, taj pokusa da me prevesla kao nekog noob-a.

Pa cak i ovo za Hi-Fi opremu... Cim nisu istaknute cene sumnjivo mi je. Mozda bi Deliji ili Preddrag-u dao dobar popust jer dominiraju u ovoj sferi, ali zato ja kad mu dodjem shvatice da sam pocetnik i na meni ce pokusati da zaradi za svu trojicu.

Ne kazem da je to slucaj za tog nekog Simu, ali zbog takvih iskustva prethodno, radije kupujem tamo gde su vec cene istaknute jer onda znam da su iste za sve.

Na KP kad vidim "dogovor" ili "kontakt", u 99.9% slucajeva preskocim oglas. Kontaktiram samo kad sam siguran da bas to nesto trazim i zelim. I uvek sam se cudio, kako ih bre ne mrzi da po ceo dan odgovaraju ljudima na pitanje "koja je cena?". 

 

I sad mi objasnite da mi je pogresno razmisljanje...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Evo jednog primera :).

Ta neka nasa poznata firma, sa cenama. Istakla akciju Black Friday. I ogroman popust za Focal Alpha zvucnike.

A eto, ako pogledamo malo ovde na forumu, pre mesec dana ovi zvucnici su kostali manje od 400E par.

Sad ispade da im je stara cena bila 530E. 

Licno sam bio kod njih i poslusao ih, i znam da nisu kostali toliko.

Po meni to je prevara.

 

focal alpha 50 BF.PNG

Link to comment
Share on other sites

Ja isto, totalni sam asocijalac i iz nekog nepoznatog razloga ne volim telefon, koristim ga samo u krajnjoj nuzdi. Mozda je i navika zbog vrste posla kojim se bavim, aposlutno eletronska komunikacija. Eno pre neki dan nisam obavio sta treba jel su iz Amazona navalili da me zovu na tel umesto da napisu sta mi je potrebno u par recenica.

Mislim da oni koji ne stavljaju cene u praksi znaci da su barem jedan procenat potencijalnih musterija izgubili samo je pitanje koliki. Meni na prvom mestu to deluje kao ponudjac koji nema vremena za internet nastup i ne bavi se ozbiljno poslom. 

U sustini je stvar licne percepcije,podseca me na situaciju u mnogim zemljama (npr Turska) gde ulazite u prodavnicu i onda treba da se raspitujete, ganjate, cenjkate i slicno sto je za mnoge od nas nesto sto necemo raditi i trudicemo se da izbegnemo ako ima alternative.

Ja sam sinoc proveo par sati na vezi sa drugarom koji je analizirao situaciju i prateci specifikacije dosli smo do zkaljucka koje zvucnike uzeti,sada je samo pitanje da li menjam pojacalo za nesto bolje a to cemo danas obaviti. Dok smo analizirali,upravo zbog nedostatka cene su neki gore spomenuti ispali iz razmatranja.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, gpetar said:

Ja isto, totalni sam asocijalac i iz nekog nepoznatog razloga ne volim telefon, koristim ga samo u krajnjoj nuzdi. Mozda je i navika zbog vrste posla kojim se bavim, aposlutno eletronska komunikacija. Eno pre neki dan nisam obavio sta treba jel su iz Amazona navalili da me zovu na tel umesto da napisu sta mi je potrebno u par recenica.

Mislim da oni koji ne stavljaju cene u praksi znaci da su barem jedan procenat potencijalnih musterija izgubili samo je pitanje koliki. Meni na prvom mestu to deluje kao ponudjac koji nema vremena za internet nastup i ne bavi se ozbiljno poslom. 

U sustini je stvar licne percepcije,podseca me na situaciju u mnogim zemljama (npr Turska) gde ulazite u prodavnicu i onda treba da se raspitujete, ganjate, cenjkate i slicno sto je za mnoge od nas nesto sto necemo raditi i trudicemo se da izbegnemo ako ima alternative.

Ja sam sinoc proveo par sati na vezi sa drugarom koji je analizirao situaciju i prateci specifikacije dosli smo do zkaljucka koje zvucnike uzeti,sada je samo pitanje da li menjam pojacalo za nesto bolje a to cemo danas obaviti. Dok smo analizirali,upravo zbog nedostatka cene su neki gore spomenuti ispali iz razmatranja.

 

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, gpetar said:

Ja sam sinoc proveo par sati na vezi sa drugarom koji je analizirao situaciju i prateci specifikacije dosli smo do zkaljucka koje zvucnike uzeti,sada je samo pitanje da li menjam pojacalo za nesto bolje a to cemo danas obaviti. Dok smo analizirali,upravo zbog nedostatka cene su neki gore spomenuti ispali iz razmatranja.

Ako nije tajna, za koje si se odlučio?

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, nesone said:

Ne volim ni ja tel. Da se razumemo odmah. Kratki razgovori. Ali ako hocu nesto da kupim, dugo se informisem. Kad resim nesto da kupim novo u prodavnici, odmah je moja druga recenica.

Koliki je popust. Tako mora.

Razlicite filozofije. Ja u zivotu nisam trazio popust ni pitao zasto je nesto toliko koliko je. Zato mi je cena kljucna stvar da bi uopste razmisljao o kupovini, barem okvirna kao smernica da vidim da li mi je u domenu razmatranja. Sve ostalo rezultuje gubitkom vremena,a vreme je najdragocenija vrednost jer je jedina stvar koja se ne moze kupiti.

Konkretno, ako ulazim u neko polje interesovanja a za sve postoji prvi put, pa tako u ovoj situaciji citam i ucim o zvuku ovde, potrebno je vreme da se stekne preciznija slika. Tako sam juce po prvi put cuo za DALI zvucnike i nemam nikakav osecaj o cenama. Najbolje sto sam mogao je da pronadjem na netu modele po inostranstvu ali tu je rapson cena za isti model razlicit i opet ne znam koliko preko toga ide cena kod nas. I onda je logicno da cu da vecu paznju posvetim onome ko daje vise informacija i pre se odlucim za kupovinu tamo gde stvari izgledaju jasnije i preciznije. 

Smeta mi  bilo kakvo ubedjivanje sa prodavcima, nabedjivanje i ono sto podseca na pijacu, osim ako ih sam ne pitam konkretno. 

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, gpetar said:

Razlicite filozofije. Ja u zivotu nisam trazio popust ni pitao zasto je nesto toliko koliko je. Zato mi je cena kljucna stvar da bi uopste razmisljao o kupovini, barem okvirna kao smernica da vidim da li mi je u domenu razmatranja. Sve ostalo rezultuje gubitkom vremena,a vreme je najdragocenija vrednost jer je jedina stvar koja se ne moze kupiti.

Konkretno, ako ulazim u neko polje interesovanja a za sve postoji prvi put, pa tako u ovoj situaciji citam i ucim o zvuku ovde, potrebno je vreme da se stekne preciznija slika. Tako sam juce po prvi put cuo za DALI zvucnike i nemam nikakav osecaj o cenama. Najbolje sto sam mogao je da pronadjem na netu modele po inostranstvu ali tu je rapson cena za isti model razlicit i opet ne znam koliko preko toga ide cena kod nas. I onda je logicno da cu da vecu paznju posvetim onome ko daje vise informacija i pre se odlucim za kupovinu tamo gde stvari izgledaju jasnije i preciznije. 

Smeta mi  bilo kakvo ubedjivanje sa prodavcima, nabedjivanje i ono sto podseca na pijacu, osim ako ih sam ne pitam konkretno.

I meni bi bilo sve to opterećenje, ako bi bilo tako kao što kažeš. Nisam o tome pisao. "Čitaš i učiš o zvuku ovde na forumu". U redu, ali... Muziku i uredjaje koji reprodukuju muziku moraš slušati. Da bi odabrao ono u čemu ćeš uživati moraš čuti. Samo tada ćeš znati šta ti treba. Ne može ti niko reći kupi to i to. Ovo su sve predlozi, a ti ćeš sam odlučiti šta ti se svidja.

Biranje komponenti nije gubitak vremena. To je sticanje iskustva i znanja. Ali, da ne tupim dalje...

Link to comment
Share on other sites

50 minuta ranije, gpetar said:

Ja sam sinoc proveo par sati na vezi sa drugarom koji je analizirao situaciju i prateci specifikacije dosli smo do zkaljucka koje zvucnike uzeti,sada je samo pitanje da li menjam pojacalo za nesto bolje a to cemo danas obaviti. Dok smo analizirali,upravo zbog nedostatka cene su neki gore spomenuti ispali iz razmatranja.

Nemoj kupovati Hi-Fi na osnovu specifikacija.

Link to comment
Share on other sites

Jbg da se kupi,a ne prica i ne poslusa sta se kupuje malo teza prica.Valjda diler nije online prodavnica.Treba da te saslusa i sta imas da bi znao sta da ti ponudi nesto sto ide uz to.Kazes budzet,sta je tesko pa nek ti napravi ponudu ...Pritom normalno je da zeli da ti proda neki uparen komplet,ponudi ti da cujes vise opcija koje ce da ti pripremi da cujes.I eventualno da popust na kupovinu vise uredjaja ili celog sistema.To je diler,ostalo je online prodavnica ili supermarket.Razumem ja da ce prodavci sporeta na kraju preuzeti sve,da ce vam trgovci sa odeljenja bele tehnike mozda jednog dana prodavati gramofon,al bar dok traje i ima nekog entuzijazma nek traje.Doci ce vreme kad ces pitati kako najbolje da povezem komponente,a neko ce da ti kaze selotejpom :D

Jeste Covid i nezgodno vreme za setkanje,ali valjda ce i ovome jednom kraj,pa cemo da obidjemo i cujemo 10 kombinacija na 5 mesta i kod jos toliko kod drugara cujemo sisteme pre nego nesto odlucimo,steknemo stav sta nam lezi.Ja sam samo uz pomoc ovog foruma cuo bar 5 razlicitih filozofija zvuka.Svaka je imala svojih prednosti.

Niko nece da ti otme novcanik kod dilera,dosao si,poslusao kao na jos tri mesta.Proveris mu ponudu za tri minuta preko neta kad izadjes iz radnje.

Za ovu ljutnju na dilera nemam sta da dodam u odnosu na ono sa popom i selom.Kupujete zbog sebe i sebi,njegov sistem rada je nebitan...po meni samo govori da je voljan da se dogovara oko svega sa kupcem,pokaze i svoj stav,ponudi alternative.Ja sam u svom poslu sad vezan zakonski da objavim svaki detalj pri oglasavanju i tvrdim da zbog nedostatka zive reci ,često sujete i "pameti" kupci baš često lose prolaze.

Link to comment
Share on other sites

@gpetar

Telefon pa telefon, 

kilometarski postovi na forumu ovde, a kao asocijalne osobe.

Pa dobro, obzirom da kuckanje nije problem, ukucaš Simin telefon, imaš na KP, otkucaš poruku na viber-u, 

ćao Simo, preporučili su mi Elac ili Dali na forumu, ti ih držiš, šta ima za toliko i toliko para, hvala pozdrav, i dobiješ odgovor.

Evo uradi to, novo iskustvo u životu, što se mene tiče iz mog ličnog iskustva, može samo da bude pozitivno.

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, gpetar said:

citam i ucim o zvuku ovde

Ovo je jako pogrešno, zvuk se sluša i slušanjem se uči, greškama, menjanjem, DRUŽENJEM, ovo nije asocijalan hobi.

Ovo postade grupna terapija (navodno) asocijalnih. HiFi komponente se kupuju na osnovu ličnog doživljaja i onoga što se vama sviđa. Mnogo je bitnije da se diler polomi oko tebe, više naučiš nego listajući gomile sličnih review-ova na tuđim sistemima slušanih tuđim ušima.

Link to comment
Share on other sites

Izbegavam da odgovorim, primecujem solidno  nerazumevanje, ali ajde ukratko zato sto vidim da ne staje.

Slusajuci savete ovde i razgovarajuci sa ljudima nevezano za forum , naucio sam od juce vise vitalnih stvari koje nisam znao do sada zato sto mi ovo nije bila sfera interesovanja.  I svaka od tih info me je poslala u bolje  smeru tj suzila izbor. Sta su otpori, sta harmonicna distorzija , velicina zvucnika vs prostorija i kako se manifestuju u praksi, itd.

Previdjate polaznu tacku i gledate iz svoje perspektive. U mom slucaju, ucim osnovne stvari, a slusanje zuvcnika dolazi na red nakon sto suzim izbor kao sto vec jesam na osnovu za mene novih informacija. Mislim da nije sramota ne znati i kao u svakoj sferi, verujem da prvom ide teorija. 

Ja sam vec nevezano od ovoga prosle nedelje isao slusanje nekih zvucnika,ali su ljudi galantno ispalili iako su zakazali dan kada da dodjem. Nisam pisao o tome,nema potrebe, a takodje sam zakazao i za sledecu nedelju jos neka slusanja (odbio prosli put na licu mesta zbog nedostatka vremena).

Visedecenijsko iskustvo sa forumima i online komunikacijom me sprecava da odgovaram na stvari kao sto su  " kako muvas ribe" ili sta znaci "asocijalnost" i druge irelevantne stvari za ovu temu.

Sto se mene tice ,ja se odjavljujem (malopre sam bas stupio u kontakt sa dugogodisnjim prijateljem koji rucni rade pojacala i zvucnikeu malim serijama ) i zahvalio bi se ljudima koji su na private slali korisne informacije i preneli svoja misljenja i iskustva, za mene su bila  korisna.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...