Jump to content


Koja nova zvucnica?


dadoo

Recommended Posts

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cestitam :)

Ako mozes, izmeri rezonantnu frekvenciju sistema sada, da vidimo koliko je uklapanje uspesno. 

Inace, vredi se poigrati sa detaljnim podesavanjem azimuta - radi sto boljeg tracking-a. Sto se tice radnog veka, ne bih racunao na mnogo vise od 500h - 1000 je, rekao bih nedostizno...

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Scorpio(DDMF)! said:

Cestitam :)

Ako mozes, izmeri rezonantnu frekvenciju sistema sada, da vidimo koliko je uklapanje uspesno. 

Inace, vredi se poigrati sa detaljnim podesavanjem azimuta - radi sto boljeg tracking-a. Sto se tice radnog veka, ne bih racunao na mnogo vise od 500h - 1000 je, rekao bih nedostizno...

Hvala na cestitkama, ali hvala i tebi na predlogu!

Kako se meri rezonantna frekvencija? :huh:

Link to comment
Share on other sites

Jednostavno :)

Povezati tape out pojacala na line in na racunaru i pustiti (po mogucstvu nevalovitu) plocu. Snimiti muziku u Audacity-jem (npr.) - dovoljno je i 30s. Posle uraditi spectralnu analizu na dobijenom fajlu (u Audacity-ju Plot Spectrum opcija). Rezonantna frekvencija ce se pokazati kao pik u delu spektra od 6-12Hz.

Mozes i okaciti fajl negde, pa da ga analiziramo. 

Link to comment
Share on other sites

Sad sam zbunjen..
TKxx headshell adapteri kod Dual gramofona su poznati po tome da su pravljeni po Shure glavama i da postoji unapred odredjena pozicija na kojoj se usrafi glava i odmah je "nastelovana". Proverom protraktorom ona je na pravom mestu.

Skinuo Shure M75, postavio AT na potpuno istu poziciju (sa namerom da bude pocetna pa da krene igranka sa protraktorom), izlevelovao rucicu, podesio VTA, postavio protraktor i igla se nalazi u savrsenoj poziciji!?
Prosto mi neverovatno da sam ubo iz prve..

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 11.12.2020. at 16:14, Scorpio(DDMF)! said:

Jednostavno :)

Povezati tape out pojacala na line in na racunaru i pustiti (po mogucstvu nevalovitu) plocu. Snimiti muziku u Audacity-jem (npr.) - dovoljno je i 30s. Posle uraditi spectralnu analizu na dobijenom fajlu (u Audacity-ju Plot Spectrum opcija). Rezonantna frekvencija ce se pokazati kao pik u delu spektra od 6-12Hz.

Mozes i okaciti fajl negde, pa da ga analiziramo. 

Evo ga.. nisam zaboravio :)
Ne snalazim se u Audiocity-ju sta tacno treba da gledam..
Moze pomoc?


https://www.dropbox.com/s/j45mfskmofqlxt6/sample.wav?dl=0

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, dadoo said:

Evo ga.. nisam zaboravio :)
Ne snalazim se u Audiocity-ju sta tacno treba da gledam..
Moze pomoc?


https://www.dropbox.com/s/j45mfskmofqlxt6/sample.wav?dl=0

 

 

Odlicno pogodjeno - rezonantna frekvencija je idealna :)

U Audacity-ju, postupak je sledeci:

1. Selektuje se 15-20s fajla (u screenshot-u sam odabrao deo od 30 do 45s)

2. Ocija Analyze/Plot spectrum - dobija se ovakav prikaz:

ajbeMsF.jpg

Sa slike se vide izabrane opcije. 

3. Postaviti kursor blizu najveceg pika u oblasti 6-12Hz i on ce pokzati gde je najbliizi pik. U ovom slucaju, postavio sam kursor blizu 12Hz, a prikazani najblizu pik je na 11Hz - to je i trazena rezonantna frekvencija. 

Pozdrav! 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...