Jump to content


Koja nova zvucnica?


dadoo

Recommended Posts

Predlozio bih VM95ML.

Ovo bi iziskivalo dodatnih 50e na predlozeni budzet i eventulno odlaganje nabavke, ali verujem da vredi toga. Zbog microlinear vrha je dobar upgrade u odnosu na predlozene glave, sto bi trebalo i jos jasnije da se cuje kod slusanja preko slusalica. Zvucno, malko tamnija (mada se ovo moze korigovati loadingom), ali veoma precizna i sposobna sto se tice tracking-a (ocekivano).

Uzevsi da je efektivna masa rucice na Dual-u 10-11g (naidjoh na taj podatak online), uklapanje bi bilo granicno ali moguce (zvucnica ima izmerenu dinamicku komplijansu od 24 na 10Hz, pa bi rezonantna frekvencija kombinacije bila oko 8Hz po kalkulatoru). 

Trenutno, mislim da nije moguce nigde drugde za ovaj novac dobiti glavu ovakvih performansi. 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dovoljno je da je VTA lošiji za jednu od poređenih glava ili gazna sila, pa da jedna zvuči iritantnije.
Meni npr. Nagaoka sa snimka ima samo mirnije prezentovan glas, ali sve ostalo za klasu lošije. Bas prenaduvan sa gubitkom detalja kintrabasa. Klavir blago zaglušujuće mutan, hal na njenom glasu skoro neprimetan... Osim glasa koji je napadniji kod Ortofona sve ostalo mi je bolje na 2M Red. Moguće da je gazna sila bila premala. Npr 2M Blue igla traži preko 1.8g nisam istraživao šta je preporučeno za Red...
Nagaoka je upravo poprilično neobična sa aspekta VTA, zahteva poprilično na izgled podignutu bazu ručice, objašnjava Kinez to u nekom momentu na snimku koji sam poslao.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Stylus Help on MP-110 | Steve Hoffman Music Forums

Need advice on new MP-110H cartridge setup- Vinyl Engine

Ima sa njom dosta nedoumica oko pravilnog postavljanja zbog zakošenja žutog tela igle koje nije paralelno sa delom tela koji se fiksita na headshell, mada ne vidim da je nemoguće rešiti uz pomoć neke optičke pomoći ili čak i golim okom.

Problem je kod onih kojima je vinil dosta visoko pa ne mogu da stanje debljinu mata dovoljno, uz to nemajući mogućnost VTA podešavanja korena ručice.

Link to comment
Share on other sites

Looks like rear of arm is too low. Soundwise, soundstage narrows When too low. When too high, Hole in the middle effect occurs.

In days gone by, a quick method was set Rear of arm too low. Result sound quality becomes dull, uninteresting.

As we raise rear of arm The sound comes alive, when correct Height is reached.

In anycase its TOP OF CARTRIDGE That should be parallel to record surface.

Good luck!

 

Kaže.... Thorensman

Link to comment
Share on other sites

43 minuta ranije, Zexx said:

"VTA adjustment is actually a neurosis NOT a technical adjustment." 

Sto onda prave podmetace za svoje rucke.Vta je vazno podesavanje,nece vam ni oni reci slusajte gramofon sa nepodešenim VTA,zato su i napravili podmetace.Samo dozivljavaju kao neurozu stalno podesavanje koji neki rade svaki čas.Doduse i tipicno englesko izvrtanje situacije u svoju stranu.Nisu nikad napravili zglavan i praktican sistem podesavanja Vta pa sad to odjednom nije bitno,a rasklapanje gramofona radi promene zvucnice ispasce ocas posla.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Zexx said:

"VTA adjustment is actually a neurosis NOT a technical adjustment." Roy Gandy, REGA ResearchB)

Pa gde to napisa u gramofondžijskoj temi, biće naj kvotovani post...

Rega je imala nekoliko kontraverznih izjava između ostalog da ploče ne treba čistiti, to radi igla...

Istina je ono što Sondek kaže, imaju dve varijante za podešavanje VTA ručice i to sa podloškama i sa onim varijabilnim umetkom a Rega je sklona politiziranju, kao recimo da anti skate može biti "automatski" a zapravo je fiksna vrednost koje je ok za neke glave, dok za druge nije (ručica RB110 i RB220)...

VTA utiče i tek kako.

Link to comment
Share on other sites

Da sam ja na tvom mestu, iskoristio bih ovu cenu i kupio AT VM95C. Moze da se procita na netu da je za novac prosto fantasticna i vrlo zanimljivo zvuci, a nudi ti opciju da "sutra" skoknes na MicroLine ili Shibatu ako zelis da probas nesto vise... Ono sto ja licno mogu da uporedim, Goldring 1012gx vs AT 95EN - prva definitivno daje tu dodatnu "rezoluciju" koju trazis i jasno je cujna naravno, ali pre svega predstavlja novu dimenziju u smislu prostora i separacije, zvucne slike... ali meni licno prija da cujem i AT95, mogao bih da zivim sa njom najiskrenije. 

Link to comment
Share on other sites

On 24.11.2020. at 22:46, Scorpio(DDMF)! said:

Predlozio bih VM95ML.

Ovo bi iziskivalo dodatnih 50e na predlozeni budzet i eventulno odlaganje nabavke, ali verujem da vredi toga. Zbog microlinear vrha je dobar upgrade u odnosu na predlozene glave, sto bi trebalo i jos jasnije da se cuje kod slusanja preko slusalica. Zvucno, malko tamnija (mada se ovo moze korigovati loadingom), ali veoma precizna i sposobna sto se tice tracking-a (ocekivano).

Uzevsi da je efektivna masa rucice na Dual-u 10-11g (naidjoh na taj podatak online), uklapanje bi bilo granicno ali moguce (zvucnica ima izmerenu dinamicku komplijansu od 24 na 10Hz, pa bi rezonantna frekvencija kombinacije bila oko 8Hz po kalkulatoru). 

Trenutno, mislim da nije moguce nigde drugde za ovaj novac dobiti glavu ovakvih performansi. 

Ovo je veoma dobar predlog! Hvala!
Ali uklapanje me brine.. Zar ne bi tebalo gadjati barem 10Hz?

Link to comment
Share on other sites

Kao prihvacen interval se obicno navodi 7-12Hz, doduse po mom iskustvu blize ili cak 12Hz je bolja opcija. Verujem da ce i ova kombinacija sasvim lepo raditi (ako je efektivna masa rucice prethodnonavedenih 10-11g), a performanse su neuporedive sa ostalim predlozenim glavama - narocito na starim izdanjima, koja znaju da budu i dosta "potrosena".  

Nezgodno je sto trenutno nije moguce izmeriti efektivnu masu pouzdano (posto ne znamo komplijansu "neke" zamenske igle za Shure), pa je jedina opcija proba.... 

 

Link to comment
Share on other sites

40 minuta ranije, Scorpio(DDMF)! said:

Kao prihvacen interval se obicno navodi 7-12Hz, doduse po mom iskustvu blize ili cak 12Hz je bolja opcija. Verujem da ce i ova kombinacija sasvim lepo raditi (ako je efektivna masa rucice prethodnonavedenih 10-11g), a performanse su neuporedive sa ostalim predlozenim glavama - narocito na starim izdanjima, koja znaju da budu i dosta "potrosena".  

Nezgodno je sto trenutno nije moguce izmeriti efektivnu masu pouzdano (posto ne znamo komplijansu "neke" zamenske igle za Shure), pa je jedina opcija proba.... 

 

Da stavimo novčić na headshell? :D:D

Link to comment
Share on other sites

On 24.11.2020. at 22:46, Scorpio(DDMF)! said:

Predlozio bih VM95ML.

Ovo bi iziskivalo dodatnih 50e na predlozeni budzet i eventulno odlaganje nabavke, ali verujem da vredi toga. Zbog microlinear vrha je dobar upgrade u odnosu na predlozene glave, sto bi trebalo i jos jasnije da se cuje kod slusanja preko slusalica. Zvucno, malko tamnija (mada se ovo moze korigovati loadingom), ali veoma precizna i sposobna sto se tice tracking-a (ocekivano).

Uzevsi da je efektivna masa rucice na Dual-u 10-11g (naidjoh na taj podatak online), uklapanje bi bilo granicno ali moguce (zvucnica ima izmerenu dinamicku komplijansu od 24 na 10Hz, pa bi rezonantna frekvencija kombinacije bila oko 8Hz po kalkulatoru). 

Trenutno, mislim da nije moguce nigde drugde za ovaj novac dobiti glavu ovakvih performansi. 

Izbor je pao.. Bice to VM95ML..

Toma trenutno ostao bez.. ocekuje se nov uvoz.. Da li neko mozda zna da li to ima jos negde da se pazari u Srbiji.. Nestrpljiv sam :)

Link to comment
Share on other sites

36 minuta ranije, misko1989 said:

vm95c je 40e. 95ML samo igla je 120e. i dalje stojim iza svog prethodnog predloga ;D taman dok stigne, slusas muziku... pa posle taman uporedis ta dva sveta...

Neka me iskusniji isprave, ali ja mislim da ove 2 igle ne mogu da se uporede. Pricamo o najnizoj lestvici protiv skoro najvise..

95ML igla kosta 135 eur

Link to comment
Share on other sites

50 minuta ranije, misko1989 said:

vm95c je 40e. 95ML samo igla je 120e. i dalje stojim iza svog prethodnog predloga ;D taman dok stigne, slusas muziku... pa posle taman uporedis ta dva sveta...

95c i 95ml imaju identicne glave?
Cuo sam pricu da se glave za 95c i 95e proizvode u Kini, a ostale 3 u Japanu.. ko ce ga znati..

Ostaje i situacija sa brojem radnih sati.. 300 naspram 1000

Link to comment
Share on other sites

Iz čiste znatiželje sam napravio analizu dva snimka sa linka koji je čovek postavio.

Ortofon 2M Blue Versus Audio Technica AT-VM95ML

032020CARTS.jpg

Poređenjem oba snimka na donjem grafiku se jasno vidi koliko je AT "naduvana" u basu, odnosno 2M "tanka" dole ali ekspresivnija gore. Kako god da odaberete da vi čujete razlika je vrlo jasna. Ne bih ni da ističem da je reprodukcija obe zvučnice nikakva, jer je opseg značajno uskraćen lošim setupom Phono ulaza, ali to je već druga tema i moja borba sa vetrenjačama.

Evo snimka i poređenja. Ortofon je glasniji pa sam je svetlo plavom linijom predstavio stišnu za 2.15db kako bi se izjednačila na 1kHz sa AT.

524286544_AT-VM95MLVs2MBlue.thumb.png.cd093b823d9d800a85f6cf47ed92865c.png

Na donjem grafiku sam dao linearan prikaz gde se tačno oko 1kHz uočava razmimoilaženje. Ortofon je tiši ispod 1 kHz, a izražajniji iznad, dok je AT naglašenija u basu, ali nižeg nivoa posle 1kHz. Obe zvučnice u ovom Phono okruženju ne blistaju niti su prikazane na najbolji način, jer im je opseg naglo skraćen posle 15kHz, što je isključivo greška lošeg ulaznog sklopa preampa (moderately priced phono preamp, 47Kohm ulazna impedansa i verujem 200pF kapaciteta ako ne i više)

647849040_AT-VM95MLVs2MBlueLin.thumb.png.0bca1ea83c5d9c50a921dde5a35d55bc.png

Da ne bude kako nešto izmišljam, preklopio sam i moj snimak sa vinila Andreas Vollenweider-a žuta i PinkFloyd - The Wall zelena linija (Ortofon 2M Blue) radi uvida kako reprodukcija u višim frekvencijama treba da izgleda, ako nije uštinuta lošim ulaznim sklopom i lošim preampom. Naglašavam da ovo nije odziv linearnosti već samo demonstracija muzike koja ima neke frekfencije izraženije, a neke povučenije u zavisnosti od snimljenih instrumenata. Donja ilustracija samo želi da prikaže nasilnost odsecanja svega iznad 15kHz što je isključivo proizvod 47k ulaza u sadejstvu sa visokim kapacitetom.

2023697647_AT-VM95MLVs2MBlueVsFather.thumb.png.47532c8eef84b091e3f49bbe6427e9f1.png

Link to comment
Share on other sites

@Father  Kao HiFi zutokljunac najponosniji sam na cinjenicu da sam na vreme naucio lekciju da se muzika ne meri nego slusa. Pojma nemam o audio/HiFi tehnikalijama i ne zelim da znam :)  Naucio sam par nuznih stvari oko gramofona, cisto da bih znao da ga podesim i uprarim zvucnicu i to je sve.. nuzno zlo..

Iskreno, meni je bitnije kako sexy izgledaju moj gramofon i vintage Marantz komponente u drvenim kutijama nego dropovani decibel tu i tamo :)

Al slusam i uzivam za sve pare! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...