Jump to content


SME vs. Kuzma


DejanM

Recommended Posts

Interesuju me misljenja clanova ovog foruma koji imaju iskustva sa jednim ili oba ova proizvodjaca gramofona o proizvodima i SME i Kuzma. Narocito bi mi bilo interesantno da cujem misljenje nekog ko je imao prilike da slusa gramofone oba ova proizvodjaca. Takodje me interesuju vasa iskustva sa ruckama, mada mi se cini da Kuzmina 4P zapravo nema pravog takmaca u SME svetu. Kakva su vasa iskustva ?

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, anubisgrau said:

4P >>>>> SME V sonično

Потврдио бих ово, слушано на истом систему, монтиране на истом грамофону (Clearaudio Master Innovation). Тиме да, (1) нисам марио за грамофон (власникова жеља имати Clearaudio је вођена естетиком важна њему, а не перформансама), и (2) да су тачне верзије ручица 4Point 14" и SME V-12.

SME V, са друге стране, је bulletproof, (и дизајн, и израда, и подешавања).

Caveat emptor - колико сам схватио, нове SME ручице се више не продају ван грамофонских база.

Link to comment
Share on other sites

Ja imam 4P, ne znam šta te tačno zanima u vezi nje. Kao i cela generacija Kuzminih proizvoda, pipava je za hendling i sve ostalo, ali da je samo ona, mnogo je takvih danas.  Ruku na srce ne slušam je, kod mene svira Fidelity Research 64 - rekao bih da je to plug n play reakcija na tu pipavost. Ali  4P ima jedan izuzetan kvalitet a to je da ima kompletnu forenziku snimka do krajnjih granica ali ne žrtvuje romantičnu muzikalnost snimka. Ako smem da kažem, SME V radi sve isto u smislu detaljnosti itd ali u poređenju sa Kuzmom ostavlja utisak CD plejera. Ljubitelji SME operabilnosti umeju da posegnu za SME IV koji je manje forenzičan ali navodno zvuči humanije. Ne znam da li je to tačno, kako kupio tako prodao.

Link to comment
Share on other sites

52 minuta ranije, anubisgrau said:

Ja imam 4P, ne znam šta te tačno zanima u vezi nje. Kao i cela generacija Kuzminih proizvoda, pipava je za hendling i sve ostalo, ali da je samo ona, mnogo je takvih danas.  Ruku na srce ne slušam je, kod mene svira Fidelity Research 64 - rekao bih da je to plug n play reakcija na tu pipavost. Ali  4P ima jedan izuzetan kvalitet a to je da ima kompletnu forenziku snimka do krajnjih granica ali ne žrtvuje romantičnu muzikalnost snimka. Ako smem da kažem, SME V radi sve isto u smislu detaljnosti itd ali u poređenju sa Kuzmom ostavlja utisak CD plejera. Ljubitelji SME operabilnosti umeju da posegnu za SME IV koji je manje forenzičan ali navodno zvuči humanije. Ne znam da li je to tačno, kako kupio tako prodao.

Kada smo kod 4P - kazes "pipava je za handling" .... Znam da nije jednostavna za namestanje, ali jednom namestena ne pravi vise "problema" ... ili je treba na neki poseban nacin odrzavati ? Predpostavljam da kada si je kupio i da si je koristio. Zasto si je onda zamenio ?

Link to comment
Share on other sites

ne treba da se odrzava, ali fizicki osecaj rucice u ruci mi nikada nije ulivao poverenje, to apsolutno ne moze da se poredi sa gimball rucicama. treba da probas, vecini korisnika ne smeta, cak naravno ima i mnogo gorih osecaja na drugim ruckama ali meni je malo dosta toga. trenutno mi prija kada uhvatim fingerlift na shellu da osetim masu celog tog ansambla, to bas nije slucaj kod kuzme.

Link to comment
Share on other sites

Ja vec duzi niz godina slusam SeriesV na Michell Gyro SE sa Orbe update. Ne mogu da je uporedim sa CD, svira neuporedivo bolje od bilo kog CD plejera u svakom pogledu ( a svasta je proslo od plejera, od Wadia do Memphista).

Po mom skrnom iskustvu muzikalnost kod gramofona ne dolazi iskljucivo od rucice vec od celog sistema( na zalost) - zato je i gramofon tako “pipava” stvar...

 

Sto se koriscenja SME tice - nakon setupa( koji nije komplikovan) i redovnog check-up s vremena na vreme, zaista je plug’n’play.

 

Pozz

Link to comment
Share on other sites

Moram priznati da na to nisam obratio posebnu paznju. Kod Anubisa na 115db eff hornama sam se uverio koliko je ploca mocan medijum. Slusali smo na Kuzmi i nije bilo nekih cujnih anomalija. Sto se tice necujnih pretpostavljam da bi bilo nekog poremecaja zbog efekta "maskiranja". Medjutim upravo suprotno, hiperrezolutnost na maksimumu.

 

 Slusao sam i SME IV na Pink Triange i na Technics SL-1000 u obsidian bazi sa ZYX i Koetsu glavama. Odlicna rucka. Takodje visoko eff zvucnici.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, prophet said:

Moram priznati da na to nisam obratio posebnu paznju. Kod Anubisa na 115db eff hornama sam se uverio koliko je ploca mocan medijum. Slusali smo na Kuzmi i nije bilo nekih cujnih anomalija. Sto se tice necujnih pretpostavljam da bi bilo nekog poremecaja zbog efekta "maskiranja". Medjutim upravo suprotno, hiperrezolutnost na maksimumu.

 

 Slusao sam i SME IV na Pink Triange i na Technics SL-1000 u obsidian bazi sa ZYX i Koetsu glavama. Odlicna rucka. Takodje visoko eff zvucnici.

 

 

Koji je Kuzma bio ?

Link to comment
Share on other sites

Dejane,
Ja imam Stabi R sa 4 Point ručkom i CAR zvučnicom.
Pre toga sam imao Stabi S. 
Za moja očekivanja od gramofona, meni je stabi R end game. Anubis je jako lepo opisao zvuk ručke, ali bih to primenio na kompletan sklop gramofona. Forenzička detaljnost, a u isto vreme i muzikalnost.
Problema sa podešavanjem ručke nisam imao, kupio sam direktno u Kranju, fabrički podešen. Povremeno proveravam, ali ništa se evo za godinu dana nije poremetilo.

Dve mane, ne zvučne, nego funkcionalne.
1. nema poklopac i pada prašina koja se sa hrapave površine dosta tesko čisti.

2. Subjektivni izgled, da - diskutabilan, ali postoji i opcija u plinthu od masiva američkog oraha koji jako lepo izleda.

Da ukratko rezimiram, dok Stabi S sa relativno običnom ručkom Stogi S nije bio zvezda sistema (u poređenju sa digitalijom), Stabi R je postao apsolutna zvezda sistema. Novim slušaocima prvo puštam digitalni deo, posle Kuzmu i niko više ne želi da sluša digitaliju posle toga.

Sa SME ne mogu da poredim, nisam imao prilike da slušam.

Svakako ako te zanima još nešto, tu sam...

Link to comment
Share on other sites

dejane, ne znam u kakvom je fazonu franc za vreme korone ali ranije je moglo da se ode kod njega u to selo pored kranja, poslusa i odabere. on bas nema vremena za timewasting ali je korektan lik, zabole ga da maze i laze i lepo ce ti preporuciti sta je najbolje, plus ces sa srpskim pasosem dobiti cenu nekih 60% od RRP. ne znam za cene kod slobe BM, ne sumnjam da su dobre, narocito sada kada se nista ne prodaje, ali mislim da ces dobro proci.

koliko je stabi R sada kod franca?

Link to comment
Share on other sites

Како сам од недавно поносни власник стаби с/стоги с, са Бенц Глајдером и Вертере Фоно-1 је из звучника изашла музика какву до сада нисам имао ни у једној дигиталној комбинацији. Већ сам се носио мишљу набавке 4 Point ручке, али за сада ћу ипак да искулирам.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, nackom said:

Dejane,
Ja imam Stabi R sa 4 Point ručkom i CAR zvučnicom.
Pre toga sam imao Stabi S. 
Za moja očekivanja od gramofona, meni je stabi R end game. Anubis je jako lepo opisao zvuk ručke, ali bih to primenio na kompletan sklop gramofona. Forenzička detaljnost, a u isto vreme i muzikalnost.
Problema sa podešavanjem ručke nisam imao, kupio sam direktno u Kranju, fabrički podešen. Povremeno proveravam, ali ništa se evo za godinu dana nije poremetilo.

Dve mane, ne zvučne, nego funkcionalne.
1. nema poklopac i pada prašina koja se sa hrapave površine dosta tesko čisti.

2. Subjektivni izgled, da - diskutabilan, ali postoji i opcija u plinthu od masiva američkog oraha koji jako lepo izleda.

Da ukratko rezimiram, dok Stabi S sa relativno običnom ručkom Stogi S nije bio zvezda sistema (u poređenju sa digitalijom), Stabi R je postao apsolutna zvezda sistema. Novim slušaocima prvo puštam digitalni deo, posle Kuzmu i niko više ne želi da sluša digitaliju posle toga.

Sa SME ne mogu da poredim, nisam imao prilike da slušam.

Svakako ako te zanima još nešto, tu sam...

Puno hvala za ovaj komentar. Naravno da imam pitanja ... :D

1.) Sta to znaci fabricki podesen ? Da li je rucka bila vec montirana na gramofon ? Sta si sve morao da uradis kada si dosao kuci da bi stavio gramofon u pogon ?

2.) Kako si resio na kraju problem sa poklopcem za gramofon ? Ja sam se nosio mislju da jednostavno i taj poklopac kupim od proizvodjaca, ali izgleda da to nije moguce ili ti nisi isao po tu opciju ?

3.) Da li se clamp kupuje odvojeno, odnosno da li je uracunat u cenu gramofona ?

4.) Koju si CAR zvucnicu kupio ?

Eto za sada toliko ...

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, anubisgrau said:

dejane, ne znam u kakvom je fazonu franc za vreme korone ali ranije je moglo da se ode kod njega u to selo pored kranja, poslusa i odabere. on bas nema vremena za timewasting ali je korektan lik, zabole ga da maze i laze i lepo ce ti preporuciti sta je najbolje, plus ces sa srpskim pasosem dobiti cenu nekih 60% od RRP. ne znam za cene kod slobe BM, ne sumnjam da su dobre, narocito sada kada se nista ne prodaje, ali mislim da ces dobro proci.

koliko je stabi R sada kod franca?

Taj finansijski deo price je naravno veoma vazan. To je upravo stvar koju pokusavam da unapred razjasnim pre nego sto stupim u konacne pregovore. Meni se cini, iako jos nisam do kraja usao u celu tu pricu,  da su tvoje informacije tacne ...

Link to comment
Share on other sites

Dejane, odgovaram po pitanjima:

1.) Sta to znaci fabricki podesen ? Da li je rucka bila vec montirana na gramofon ? Sta si sve morao da uradis kada si dosao kuci da bi stavio gramofon u pogon ? - znači da sam ga preuzeo u fabrici sa montiranom i podešenom ručkom. Oni je fiksiraju na način da posle 7-8 sati vožnje po auto putu ne dođe do nekih pomeranja u podešavanjima. Kada sam došao kući, montirao sam belt, tanjih, odvezao ručku od tih transportnih fiksatora, sipao damping ulje u ručku. Proverio sam gaznu silu i anti skating i sve je bilo kako treba. Dakle od fabrike do moje kuće se ništa nije pomerilo.

2.) Kako si resio na kraju problem sa poklopcem za gramofon ? Ja sam se nosio mislju da jednostavno i taj poklopac kupim od proizvodjaca, ali izgleda da to nije moguce ili ti nisi isao po tu opciju ? - Nikako. Poklopac nemam pa ga povremeno brišem detaljno. Može se praviti neka budževina od klirita od strane domaćih majstora da se prekriva gramofon dok se ne sluša, ali na kraju nisam to uradio.

3.) Da li se clamp kupuje odvojeno, odnosno da li je uracunat u cenu gramofona ? - Koliko se sećam kupovao sam odvojeno clamp sa navojem, ali mogu da grešim.

4.) Koju si CAR zvucnicu kupio ? - CAR 50.

Link to comment
Share on other sites

46 minuta ranije, nackom said:

Dejane, odgovaram po pitanjima:

1.) Sta to znaci fabricki podesen ? Da li je rucka bila vec montirana na gramofon ? Sta si sve morao da uradis kada si dosao kuci da bi stavio gramofon u pogon ? - znači da sam ga preuzeo u fabrici sa montiranom i podešenom ručkom. Oni je fiksiraju na način da posle 7-8 sati vožnje po auto putu ne dođe do nekih pomeranja u podešavanjima. Kada sam došao kući, montirao sam belt, tanjih, odvezao ručku od tih transportnih fiksatora, sipao damping ulje u ručku. Proverio sam gaznu silu i anti skating i sve je bilo kako treba. Dakle od fabrike do moje kuće se ništa nije pomerilo.

2.) Kako si resio na kraju problem sa poklopcem za gramofon ? Ja sam se nosio mislju da jednostavno i taj poklopac kupim od proizvodjaca, ali izgleda da to nije moguce ili ti nisi isao po tu opciju ? - Nikako. Poklopac nemam pa ga povremeno brišem detaljno. Može se praviti neka budževina od klirita od strane domaćih majstora da se prekriva gramofon dok se ne sluša, ali na kraju nisam to uradio.

3.) Da li se clamp kupuje odvojeno, odnosno da li je uracunat u cenu gramofona ? - Koliko se sećam kupovao sam odvojeno clamp sa navojem, ali mogu da grešim.

4.) Koju si CAR zvucnicu kupio ? - CAR 50.

Puno hvala. Ovo sto si napisao, a narocito sto se tice namestanja rucke, mi se jako svidja ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...