Jump to content


Zvučne kutije za 500-700eur


Dražo

Recommended Posts

Izvinjavam se pokretacu na upadu u temu, sa mojim pitanjem (slicne problematike). Postoje ovde vec neki dobri predlozi, ali uglavnom cenovno iznad budzeta (i potreba), i za potpuno drugaciju amplifikaciju (i cenovno znatne nize klase, po kvalitetu iznenadjujuce dobroj).

Elem, prijatelj hoce da sastavi solidno skroman hifi sistem u dnevnom boravku, slusa se sve zivo (puna kuca slusalaca, od 13 do 45 god. :) ), nije nesto mnogo zahtevan, ali kako je cuo ono moje cereslo, osladilo mu se. Pa hoce da malo zagrebe po ovom nasem dangubljenju.

Trenutni izvor mu je lap-top (optimizovacu ga ja koliko je moguce, Tidal, APlayer, sve sto treba). Bice mozda i cdp, a nesto drugo, otom-potom. Amplifikacija je vintage resiver Kyocera R851 (link ispod ovog pasusa). Ubacicemo i neki budzet DAC (mozda), mada verovatno pocinje sa Y kablom (iz kompa direktno u aux). Za svu kablazu sam zaduzen ja, letva, tvikovanje...

AMPLIFIKACIJA: https://www.hifiengine.com/manual_library/kyocera/r-851.shtml

I tu dolazimo sada do pitanja. Odnosi se na zvunike. Koje kupiti? Budzet recimo 500-600-700 evra.

Prostorija velika, preko 40kvm, ali iz dva dela (kuhinja-trpezarija, dnevna), gde je hifi sistem u dnevnoj sobi (prostor od 4x5m, sistem na kracem zidu, gde je komoda/ormar). Ispod je fotka kako to izgleda. Mozda ce se ta polica/ormar gde je tv menjati za nesto drugo,ali isto nece biti minimalisticki, tipa namenska hifi polica i sl. Na prvom mestu je zivotna funkcionalnost za brojnu porodicu.

Dakle, zvucnici siroko razmaknuti, 3-3,5m. Ali zbog brojne vesele i zive porodice (i male dubine sobe, dvoseda, troseda), zvucnici ce ici maltene uza zid (ili odmaknuti tipa 40-50cm u najboljem slucaju). Dakle, generalno ograniceno pozicioniranje zvucnika kao i kod pokretaca ove teme. Ali velik prostor, koji vapi da se lepo ispuni (muzika ce se slusati i glasno, kao sto rekoh, u pitanju je veoma vesela porodica ;) ). 

Ja uzeh malo da precesljam KP, u pravcu vintage kompresija (ili BR spreda), i u ovako nekom pravcu razmisljah (nemam velikog iskustva u slusanju brojnih kutija, ili nemam kvalitetnih secanja na zvuk, nije se oduvek slusalo kriticki):

 

https://www.kupujemprodajem.com/audio/zvucnici/jamo-profesional-cbr-1304/oglas/105080709?filter_id=926925280

https://www.kupujemprodajem.com/audio/zvucnici/spendor-bc-2/oglas/104819453

https://www.kupujemprodajem.com/audio/zvucnici/ar-98lsi-zvucnici/oglas/101567602

https://www.kupujemprodajem.com/audio/zvucnici/celestion-ditton-44-sa-stalcima-rezervisano/oglas/93978741

https://www.kupujemprodajem.com/audio/zvucnici/spendor-bc1/oglas/94972092

 

Sta vi postovane kolege kazete, sta izabrati za Kyoceru, i ovaj prostor (plus ovo poziconiranje)? Evo fotke prostora:

 

 

 

radosevic.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mozda pogresih sto postavih pitanje kod kolege u temi, jer u najavi vidim laganu konstruktiuvnu diskusiju, koja bi mogla otici i u veliki offtopic. Stoga bih zamolio moderatore za izmeste moje pitanje iznad, u posebnu temu (naslov teme "Stereo sistem za 1000 evra"), u podforumu "Sta da kupim".

A evo onda i kompletnih polaznih tacaka ove akcije:

1. Kao sto naslov kaze, ukupan budzet je definisan na okruglo 1000 evra, bez zelje za skorijim buducim igrarama oko nekog unapredjenja i sl. Nema covek vremena time da se bavi, ali eto ima mene koji hocu da mu pomognem da ispuni decacki san, pa neka slusa narednih 10 god, i odluci tada u kom ce pravcu ici (nekog modernog resenja adekvatnog novim trendovima, ili nekim jos starijim prepotopskim resenjima).

2. Porodica jeste velika, i brojna, ali covek hoce ipak licno za sebe pravi stereo sistem, onako kako ga je nekada kod nekoga slusao, kada nije mogao da ga priusti. Njie filmofil, pa u tom smislu video-zvucna podrska nije bitna. Fokus je na muzici 80-tih (ev. 70-te), domaci i strani rock i pop, i ostala neaudiofilska stara (domaca) muzika. I da to zvuci sto prirodnije i blize originalu (dakle, tim godinama). A da zvuk lepo puni prostor na tisem-srednjem slusanju, i da ima potencijala i za glasnije slusanje (u relax terapijama).

3. Polazna tacka je i ono sto vec poseduje (lap-top), sto zeli da iskoristi (fajlovi, you-tube). Kao i resiver Kyocera R851 (druga generacija, sa crvenim logom), koji dobija od mene na poklon. Resiver je kompletno osvezen, prepun snage, i vrhunskog zvuka. Recimo, u uporednom testu je bio bolji od mog integralca Accuphase E206, ali i nekih drugih amplifikacija. Nedavno, kada sam prezicavao Dayensa u prvom sistemu, upravo ga je Kyocera menjala nekoliko dana, i mogu da kazem da se uopste nije obrukala. Plus sto ima fantasticnu phono sekciju, nekoliko puta potvrdjeno, na 2 gramofona, i sa nekoliko glava, pa ako drugar pozeli i neki gramofon (sa kupovinom berzanskih starih ploca na "kile i kutije"), ima reseno pitanje amplifikacije (nekako mi se cini da ce zakoraciti i u te vode, cek samo da cuje kod mene "Tuzno vetri gorom viju" :) ).

4. Polazna tacka jeste i prostor, kao i pozicioniranje, sto sam vec u postu iznad opisao.

Dakle, s obzirom na budzet (i preferencije/zelje, ono sto vec poseduje, i prostor), misljenja sam da covek treba vecinu istog da usmeri u adekvatne kutije.

Ako bi bile polovne, podrazumeva se da bi kutije isle na servis kod vraca iz Ravnog (ne na popravku i sl., takve kutije ne zelimo). I to budzet treba da pokrije.

A ako bi bile nove (predlozi su dobrodosli, zato je i otvorena tema), moraju da zvuce kao stare, bez primesa vestackog i modernog (sto mi se cini nekako ne biva, ni u cenovnom, ali ni u kvalitativnom smislu).

Preostali mali deo budzeta bi iskoristili na zatezanje sistema, jeftine a dobre kablove, par tvikova... Stalke za zvucnike, ako ih ne bude u kompletu, ja cu licno napraviti,ako bude trebalo. Ako preostane nesto novca, probacemo i neki budzet DAC, na koji bi isao komp, ali i eventualno i tv (sada je neki stari, bice novi).

Dakle, sta uvazeni iskusni forumasi kazu na koncept stereo sistema, odnosno za predlog kutija?

Link to comment
Share on other sites

Za te pare nema ništa posebno da se uzme, ovamo će da bude "muljavo", onamo nešto drugo, možda da proba sa B&W 601 S3, one isto imaju otvor napred. I bolje se slažu sa Marantzom, a ne mora ni Marantz da uzme, može neki Rotel na primer, sve zavisi šta mu se sviđa više zvučno, mora da se proba svakako...

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Dražo said:

Trenutni izvor mu je lap-top (optimizovacu ga ja koliko je moguce, Tidal, APlayer, sve sto treba). Bice mozda i cdp, a nesto drugo, otom-potom. Amplifikacija je vintage resiver Kyocera R851 (link ispod ovog pasusa). Ubacicemo i neki budzet DAC (mozda), mada verovatno pocinje sa Y kablom (iz kompa direktno u aux). Za svu kablazu sam zaduzen ja, letva, tvikovanje...

Imaju amplifikaciju, priča o Marantz-u je nepotrebna a zvučnike treba uklopiti sa risiverom. Ja bi išao na 90 i kusur dB osetljivosti i impedansu od 8 oma, to je onako ziheraški za početak ga nebi nepotrebno opteretio pošto prema podacima ima gotovo 5 puta veću distorziju za istu snagu sa 4 omskim opterećenjem.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Dražo said:

Mozda pogresih sto postavih pitanje kod kolege u temi, jer u najavi vidim laganu konstruktiuvnu diskusiju, koja bi mogla otici i u veliki offtopic. Stoga bih zamolio moderatore za izmeste moje pitanje iznad, u posebnu temu (naslov teme "Stereo sistem za 1000 evra"), u podforumu "Sta da kupim".

@nkrgovic Ako moze izmestanje u novu temu, ne od quote-vanog posta, vec od mog prethodnog, sa slikom prostorije? 

Link to comment
Share on other sites

Kako ti nije jasno, @Dražo kupuje zvučnike koje će njegovi prijatelji da slušaju kod @CoyoteKG u onoj sobi što je Kyocera u njoj, što ima onaj luk i mutnu ženu a Marantz će da tera one stare Kojotove zvučnike preko nekih magičnih kablova ili možda čak i virales. A sve to subvencioniše neki Vlada što živi u RS (tako nešto na vestima stalno spominju). Sada, ko će zahtev da podnese, vidiš, to ostaje nejasno :crno-na-belo

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, somilenko said:

Kako ti nije jasno, @Dražo kupuje zvučnike koje će njegovi prijatelji da slušaju kod @CoyoteKG u onoj sobi što je Kyocera u njoj, što ima onaj luk i mutnu ženu a Marantz će da tera one stare Kojotove zvučnike preko nekih magičnih kablova ili možda čak i virales. A sve to subvencioniše neki Vlada što živi u RS (tako nešto na vestima stalno spominju). Sada, ko će zahtev da podnese, vidiš, to ostaje nejasno :crno-na-belo

E jbg, sada moj post nema smisla...:cry:

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, zeljko1974 said:

Ima jedan Snell Acoustics E III, podnostojeci speakers,na kp sajtu, 91 db osetljivost, mslm nije bas da je uz za zid zvucnik, ali ako postoji mogucnost barem 25cm da se odmakne, onda bi to mogao biti pravi match.

Recimo da nbi 25cm moglo da prodje. Ovaj predlog interesatno deluje.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, nkrgovic said:

 Sledeci put, kad znas da ces da mi potrosis vreme racunaj da ces da dobijes i warning poen. Nisi ovde od juce, znas pravila, nemoj to vise da radis.

 Usmena opomena.

Zaleteo sam se, nije bila namera. U redu, razumem. I izvinjenje.

Ako bih mogao da zamolim za promenu naslova teme. Ako je komplikovano, nista onda.    

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, Dražo said:

Ako bi bile polovne, podrazumeva se da bi kutije isle na servis kod vraca iz Ravnog (ne na popravku i sl., takve kutije ne zelimo). I to budzet treba da pokrije.

A ako bi bile nove (predlozi su dobrodosli, zato je i otvorena tema), moraju da zvuce kao stare, bez primesa vestackog i modernog (sto mi se cini nekako ne biva, ni u cenovnom, ali ni u kvalitativnom smislu).

One što si predložio su previše stare, to odavno nije to što je nekad bilo, veliki rizik, sve je za izbegavanje.

Nove da zvuče kao stare, šta ti to znači? To su predrasude, ili svira dobro ili ne svira.

Obzirom na prostor, moraće da stoje blizu zida a to ne valja, već znamo. Ja bih gledao i neka srednje veličine na stalcima ali što novije.

Link to comment
Share on other sites

https://www.kupujemprodajem.com/audio/zvucnici/usher-x719/oglas/104631894?filter_id=661516392

I dodaj na to Topping E30, ja bih čak uzeo pre D50S ako budžet dozvoljava, odlično to zvuči i preko bluetooth i nisi ograničen na laptop nego može svašta da se poveže, laptop, mobilni, TV....

Ono što mi se ne dopada su one žabice na izlazima za zvučnike, tu ti je prisutan određeni gubitak na kvalitetu zvuka a nije ni pouzdan spoj.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Nixie said:

Ono što mi se ne dopada su one žabice na izlazima za zvučnike, tu ti je prisutan određeni gubitak na kvalitetu zvuka a nije ni pouzdan spoj.

Na mesto zabica sam ugradio najkvalitetnije CMC terminale. Kyocera je zategnuta kao pracka. ;)

Sto se tice predloga za Usher x719, da je situacija oko pozicioniranja drugacija, ne bih se ovoliko razmisljao, niti pokrenuo temu (Usher bi usao sigurno u izbor), postoji veliki izbor dobrih bookshelf kutija, sto novih, sto ne mnogo starih. Medjutim, koliko mogu da daju pravilnim pozicioniranjem, toliko pogresnim mogu da izgube i skroz zalutaju. Prosto je steta platiti zvucnike 600-700-800 evra, i ne dobiti iz njih ni blizu onoga sto mogu da pruze (staviti ih siroko u jednu ravan, sa 20-30cm udaljenim od zida). Zbog toga sam kao nuzno zlo naveo nekoliko kutija u linkovima na pocetku teme, pre svega misleci na koncept kutija (ne kao konacan izbor svakako).

Ponavljam, pozeljno je da su kutije u solidnom stanju (za te godine), ali bi iste svakako prosle servis kod Save Velikinca. 

Inace, licno imam 2 sistema sa slicnim pozicioniranjem (i kutijama) - i oba rade odlicno, naravno, uz manje 3D-a, dubine scene... Ali kako nisu u pitanju audiofilski sistemi (kao moj prvi sistem), to je za mene prihvatljivo. Kutije u tim sistemima su WharfedaleDovedale3 i Philips 22ah466.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...