Jump to content


CoyoteKG


CoyoteKG

Recommended Posts

Proizvodjaci prave zvucnike razlicitih velicina za razlicite prostore - to sto vecina hoce da nabije sto veci zvucnik u bilo kakav prostor je druga prica.
Uz to, optimalna integracija sub-ova u sistem nije trivijalna. Nije dovoljno samo ustekati ih i to je to. Zbog toga i postoje ukorenjene predrasude da sub-ovi nisu za Hi-Fi.
Idealna kombinacija je velika tretirana prostorija + veliki mocni kvalitetni floorstander-i + veliki mocni kvalitetni sub(ovi) I, naravno, odgovarajuca "elektronika" uz sve to  Ali, u uslovima u kojima smo ograniceni prostorom i finansijama - treba napraviti najbolji moguci kompromis.
Tako sam i mislio.
Suština je u ogromnom znanju i novcu potrebnom za tretman prostorije i u ogromnom znanju ili novcu potrebnom za implementaciju suba-subova u taj prostor.
Verovatno taj deo investicije nije bitno manji ako je uopšte manji od osnovnog dela investicije za HiFi uređaje?
Link to comment
Share on other sites

On 15.11.2020. at 1:34, CoyoteKG said:

svaki od ovih ima bass reflex pozadi :)

vidi ja sam u sobi 5,6m x3,05 m vise no 10 godina ziveo sretno sa jednim Tannoy D700,malo poveci zvucnici,sa reflex otvorima natrag,zvucnici su bili postavljeni na duzi zid,ne direktno naslonjeni na njih,ali udaljenost nije bila prevelika...drugaru sam kupovao jednom Sonus Faber Concerto,ispostavilo se da manji zvucnik u istoj prostoriji,u istom sistemu, ima stisnuto "loudness" dugme,citaj ima  vestacki nabildovane basove....ne nagovaram te na D700,vec ukazivanje na sablonska bullshitovanja...^_^

Procunjaj malo po oglasima za Naim Ariva,kompresione kutije,dizajnirane za postavku na zid,ili Linn Keilidh,da ima tzv Ku-Stone,ovi zadnji te nece kostao pola bubrega...na ove opcije je @sondek vec trebao skrenuti paznju,al njega su izgleda oteli sa neke druge planete otkako se uESLovao :D...al jos malo da ubacim chilli paprike,u istoj sobi sa 5,6x3,05m sam slusao i drugareve ESL63 jedno 3 meseca,doduse famozni "stage" sto znaju ti zvucnici kreirati idealnim postavljenjem,nije bio ni u panjevima,to priznajem,al tonalno je to bilo ispravno...

B)

Link to comment
Share on other sites

Covek kupio stan,krece u nov zivot za zenom ,a ti o esl63 ...pa to ti je za one kojima je odgovor na pitanje zvucnici ili ja pod brojem jedan ili ostave da same biraju kad krecu :lol: 

U pravu si za tu staru liniju linn zvucnika,ja sam imao jos stariju pa nisam hteo da ih pominjem zbog prastarosti...Ja bih pre birao Kaber,to su mali floarstanderi kojima ni najmanje ne smeta blizina zida.

Uostalom kupi Linn streamer koji ima Space Optimisation i potpuno mu je svejedno gde ce da drzi zvucnike.Sokantno je kako resi sav "prdez" iz baseva od prostorije i od kutija koje zvuce ko bačve napravi idealne.

Link to comment
Share on other sites

Jel ove.
5c9517735d9f14171b2078532e89ba40.jpg
Jeste da izuzetno svire i lepo izgledaju, ali verujte da bi to bio kamičak da Vam supruga potpuno "ukine" HiFi.
Iako fizički nisu ogromne i teške (Dubina im nije velika) kada ih postavite u prostor, deluju ogromno.
Čak Vam ne savetujem ni da ih čujete (ko se jednom napije sa izvora elektrostatika) stalno mu se vraća (verujte iz sopstvenog iskustva govorim i još uvek ih imam kao drugi par ali su takođe stalni kamičak u cipeli u komunikacija sa suprugom).

Link to comment
Share on other sites

Ibl nece da bude dobar za tu zapreminu.Sbl najbolje.Bas je poprilicno vecit sa tim gumenim vesanjima,a par uparenih tvitera mislim da jos uvek mogu da se poruce.Slusao sam ga sa novim naimom,spektakularan zvuk na steroidima.Meni cak i previse bio.Od integralaca mislim da bi mu bas SN bio prava mera,ovi manji teze.Samo obavezno mk2.Neverovatno lak zvucnik za servisiranje,sve je spolja cak i skretnica.Solidan apgrejd mu je skretnica od sl2,isto je sve sto se specifikacija tice, samo novija i unutra bolji Clarity cap kondovi.

Edited by sondek
Link to comment
Share on other sites

Линн Сара изобарик, кутија која јесте прављена да по дифолту стоју уз зид.

Само постоји мали проблем, тешко се проналази половна, али кад се једном чује како праши Сара, то се не заборавља.

Има на кп огласима један Наим сбл, продаје се већ неко извесно време, па ето.....

Моја 2 цента.

Link to comment
Share on other sites

36 minuta ranije, CoyoteKG said:

Sad sam na ivici da prodam i SuperNait jer vidim da je ovo igranka bez kraja

 

Deluje mi a mozda i gresim, kao da si sa dosta nervoze i previse strasti pristupio obnavljanju sistema. Ovo je ipak specifican hobi  u kojem se cesto gresi kada se odluke donose impulsivno i na precac. Krenuo si da zidas kucu od prvog sprata sa tim Supernaitom, srecom imas ovde u temi par par dobrih predloga za zvucnike i uklapanje istih u prostoru. Do izvora zvuka jos nisi ni dosao, to je tek igranka i "fine tuning" zvuka. Samo polako i promisljeno, posto greske znaju da kostaju. U svakom smislu. 

Link to comment
Share on other sites

pa bas naprotiv, poslusah savete sa vise strana da je bolje kupiti pojacalo pa sa tim pojacalom uklapati zvucnike nego obrnuto. Tako da mislim da nisam bas krenuo "od prvog sprata".

Samo trenutno mislim da bez jos par hiljada ne mogu da dobijem ono sto zelim, a toliko nemam. Kupovina SuperNaita jeste bila impulsivna, ali sam bio svestan da ce to da mi izbije ceo planirani budzet.

Sto ne znaci da mozda za par meseci, ili godinu, koliko god... necu biti u prilici da izletim novcem za jos kvalitetnijim zvucnicima.

Sad kad saberem sigurno mi jos treba:

  • zvucnicki kablovi ~ 200E
  • opticki kabal ~ 50E
  • Zvucnici ~ nebo je granica
  • Stalci ~ ...

A ono sto bih svakako jos preko toga zeleo i planirao

  • Naim phono sekcija
  • Gramofon
  • Interconnect kabal
  • DAC

Znaci sto vise citam vidim da ispod 5000E nece biti, a sad to nemam sigurno. A zato se i predomisljam da uopste krenem tim putem i ako odlucim da ne, onda cu prodati pojacalo :)

Link to comment
Share on other sites

Malo preteruješ, što zvučnički kablovi od 200€, što optički od 50€...imaš jeftinije sasvim sasvim solidne.

Pa da idemo dalje, za početak ti ne treba gramofon ako nemaš ni jednu ploču ili recimo DAC ako uzmeš strimer sa istim.

A poenta svega je, ako stvarno voliš muziku, ako te to ispunjava, s tom količinom novca što imaš iskompletiraj sistem pa polako, slušaj, uživaj. Ne može niko osim tebe da odluči šta ćeš kupiti, svi ti nešto preporučuju al ti treba da uzmeš šta želiš. Izvrti malo KP, imaš i ovdi male oglase pa nadji.

Niko tj.retko ko, ko je istinski audiofil i muzikofil nije odmah tutnuo 5000€ u sustav jer ih nije ni imao, to gradiš godinama, kupuješ, prodaješ, menjaš, slušaš, sazrevaš, formiraš svoj ukus i željeni zvuk.

Ovako, čini mi se da si zbunjen, izbombardovan informacijama, poljuljao se i sad hoćeš da sve batališ. Veruj mi da sam se naslušao lepe muzike i zvuka kod ljudi sa sustavom od 500-600€, kao i što sam bio razočaran zvukom kod nekih ljudi od par 10k.

Link to comment
Share on other sites

Druže, prvo slušaj to što imaš, nemoj ništa ishitreno da prodaješ i kupuješ. Igraj se sa jeftinim stvarima, pozicioniranjem, DIY kablovima, izvorima, profi kablovima, koji često mnogo daju za ono koliko koštaju a koštaju malo (npr Klotz). Neiskusno slupanih 5000 e će verovatno lošije da zvuči nego iskusno potrošenih 1000. Dobar amp je dobra osnova, nisi pogrešio, a opet ako jesi ne moraš žuriti da to ponoviš... POLAKO!

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CoyoteKG said:

pa bas naprotiv, poslusah savete sa vise strana da je bolje kupiti pojacalo pa sa tim pojacalom uklapati zvucnike nego obrnuto. Tako da mislim da nisam bas krenuo "od prvog sprata".

Samo trenutno mislim da bez jos par hiljada ne mogu da dobijem ono sto zelim, a toliko nemam. Kupovina SuperNaita jeste bila impulsivna, ali sam bio svestan da ce to da mi izbije ceo planirani budzet.

Sto ne znaci da mozda za par meseci, ili godinu, koliko god... necu biti u prilici da izletim novcem za jos kvalitetnijim zvucnicima.

Sad kad saberem sigurno mi jos treba:

  • zvucnicki kablovi ~ 200E
  • opticki kabal ~ 50E
  • Zvucnici ~ nebo je granica
  • Stalci ~ ...

A ono sto bih svakako jos preko toga zeleo i planirao

  • Naim phono sekcija
  • Gramofon
  • Interconnect kabal
  • DAC

Znaci sto vise citam vidim da ispod 5000E nece biti, a sad to nemam sigurno. A zato se i predomisljam da uopste krenem tim putem i ako odlucim da ne, onda cu prodati pojacalo :)

ZLatno pravilo u ovom hobiju je da se prvo kupuju zvucnici koji ce vasu sobu napuniti kvalitetnim zvukom.

Onda na red dolazi pojačalo, pa izvor i na kraju kablovi. 

Mslm, može kako god ko želi, kojim putem da ide, ali je ovo dokazano x puta uspešna formula. 

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, garson said:

Slozio bih se sa prethodnim postom.

Moj prvi sistem (studentski, pre vise od 10 godina), je kostao, ako me secanje dobro sluzi 390e, pojacalo, zvucnici i CD plejer (kupovano bas tim redosledom).

Dakle, samo polako. 

Pokušavaš da kupiš zvuk. To ne znam koji je sprat, ali je svakako pogrešan ulaz.

Uz kompjuter kao izvor i za manje od 1000E (ukupno), mislim na novo, dostupan je objektivno dobar zvuk. Ali, hijadu puta je rečeno - neće samo. Mora žrtva, mora trud. U suptotnom, srozaj kriterijum i ne bacaj pare. Postoji i opcija božje pomoći pa ako imaš šemu...

Link to comment
Share on other sites

pa , ukoliko nisi gadljiv na to , kutije mozes i sam ( ili , naravno uz nekog ko se razume u to  ) praviti  Najbolje uz neki proveren projekt  .Izadje 30 - 40 % novog , a imas novo.  To mozes videti npr. i kod kolege Super-fi , na njegovoj temi o sistemima . Vrhunski drajveri uz poznat projekat i svira extra . Cak i na ovom forumu koji uglavnom nije diy , jedan broj ljudi ima takve kutije . Interesantno , uglavnom su to izgleda ljudi koji imaju godina , probali su svasta i na kraju shvatili sta zele i to i prave . Iznenadio bi se , ali tu ima i projekata gde nove fabricke  kutije sa takvim drajverima kostaju sa pet nula , i to nekoliko puta . O zvuku ne bih . Uostalom , uvek mozes pojacalo pod ruku , pa cuti  kod nekoga ko to ima , to ti je najjeftinija opcija. Ako ces polovno , onda ne starije od godinu dve , ne znas ko je slusao i na kojoj snazi , na koliko odvrtao i koje pojacalo , kakva   su vesanja , da li su premotavani drajveri itd  . Uglavnom , sto su starije , vece su sanse za te stvari . Da ne bude posle "majke mi , kod mene nije bilo nista ".

Link to comment
Share on other sites

Pokušavaš da kupiš zvuk. To ne znam koji je sprat, ali je svakako pogrešan ulaz.
Uz kompjuter kao izvor i za manje od 1000E (ukupno), mislim na novo, dostupan je objektivno dobar zvuk. Ali, hijadu puta je rečeno - neće samo. Mora žrtva, mora trud. U suptotnom, srozaj kriterijum i ne bacaj pare. Postoji i opcija božje pomoći pa ako imaš šemu...
Rekao bih da si pogrešan post referencirao,@garson nije pokretač nego@CoyoteKG ...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Hvala, omaška.

 

@CoyoteKG

Pokušavaš da kupiš zvuk. To ne znam koji je sprat, ali je svakako pogrešan ulaz.

Uz kompjuter kao izvor i za manje od 1000E (ukupno), mislim na novo, dostupan je objektivno dobar zvuk. Ali, hijadu puta je rečeno - neće samo. Mora žrtva, mora trud. U suptotnom, srozaj kriterijum i ne bacaj pare. Postoji i opcija božje pomoći pa ako imaš šemu...

Link to comment
Share on other sites

Ako si mislio da kupis amp koji nov kosta 3-4000 i lako zavrsis kupovinu novih zvucnika sa 1000 eura i sve bude savrseno tu ti je procena losa.

S druge strane,kolega ti je preporucio recimo Linn Sara zvucnike koji brutalno zvuce i savrsen su match za tvoj amp,slusaju se uza zid,kompresioni su i nadju se za 500-600eura,pa mnogi audiofili sa velikim iskustvom su bili na jednom lokalnom hifi sajmu odusevljeni takvom vintage kombinacijom iznenadjenja.Naim Sbl mozes za 200-300 vise. Ok stari su,pa bili su i meni i slusao sam ih par godina,sa ampom slicnim tvojim.Proslo me,otisao dalje.U nekoj losijoj situaciji mogao bi se sutra vratiti. Ima i vrlo solidnih novih/novijih manjih zvucnika oko 1000...Par godina star Neat 3i nedavno prodat tek nesto preko 1000...dakle ni blizu toj sumi od 5000.Koja btw cak i deluje logicno za veo sistem uz amp od 3-4000 kad je nov,ali naravno da ne mora,moze i sa upola.

Sve zavisi od toga kako se posmatraju stvari casa bude ili do pola puna ili prazna.U svakom slucaju pazario si dobar amp,koji cak ima i solidan dac,to je pola sistema ako slusas "digitaliju".

Raduj se.

Link to comment
Share on other sites

pa bas naprotiv, poslusah savete sa vise strana da je bolje kupiti pojacalo pa sa tim pojacalom uklapati zvucnike nego obrnuto. Tako da mislim da nisam bas krenuo "od prvog sprata".
Samo trenutno mislim da bez jos par hiljada ne mogu da dobijem ono sto zelim, a toliko nemam. Kupovina SuperNaita jeste bila impulsivna, ali sam bio svestan da ce to da mi izbije ceo planirani budzet.
Sto ne znaci da mozda za par meseci, ili godinu, koliko god... necu biti u prilici da izletim novcem za jos kvalitetnijim zvucnicima.
Sad kad saberem sigurno mi jos treba:
  • zvucnicki kablovi ~ 200E
  • opticki kabal ~ 50E
  • Zvucnici ~ nebo je granica
  • Stalci ~ ...
A ono sto bih svakako jos preko toga zeleo i planirao
  • Naim phono sekcija
  • Gramofon
  • Interconnect kabal
  • DAC
Znaci sto vise citam vidim da ispod 5000E nece biti, a sad to nemam sigurno. A zato se i predomisljam da uopste krenem tim putem i ako odlucim da ne, onda cu prodati pojacalo
Nemojte biti razočarani.
Kupili ste dobar pojačavač Naim Supernait.
Upravo slušam Naim Supernait 2 u svom sistemu i moram reci da je izuzetno zabavan pojačavač, a imao sam svašta nešto i mnogo skuplje i drugog tipa (lampe) a ipak uživam u SN2.
Trebaju Vam samo: dobri zvučnici i pristojan DAC uz računar i imaćete odličan zvuk u kome ćete sigurno uživati.
Lepo su Vam rekli bez kolekcije ploča gramofon nema smisla, a one nisu ni malo jeftine, naprotiv.
Skupi kablovi tipa Naim NAC A5 sa cenom od 29-35 funti/metru u GB nisu izbor za Vas.
Naravno da Vaš Naim traži kabl određenih električnih karakteristika (Kapacitivnost: 16pF po metru, Induktuvnost: 1uH po metru i Otpor: 9mΩ/m) ali te iste karakteristike ima i daleko jeftiniji veomaaaaa solidan kabl Linn K20, koji košta samo 5 funti/metar u GB.
Dakle, samo se smirite i ne donosite odluke ad hoc već odvojite vreme i poslušajte zvučnike koje biste zeleli.
Do sada nista niste pogrešili kupujući prvo pojačavač Naim Supernait (prirodnije je prvo izabrati zvučnike kao što su Vas savetovali).
Veoma je važno da ne donesete ishitrenu odluku o izboru zvučnika (obavezno ih poslušajte) a pristojan DAC, koji će sigurno zadovoljiti Vaše trenutne zahteve lako ćete pronaći.
Uz malo sreće i pažljiv izbor, mogli biste uz ulaganje od oko 1500 evra da imate veoma, veoma pristojan sistem zvučno u kome ćete siguran sam uživati.
Link to comment
Share on other sites

Evo da budem skroz konkretan,dobar,noviji zvucnik modernog brzog zvuka,savrseno uklopljen zvuk sa tvojim ampom pa cak i sobom.Koliko vidim cene sasvim OK.Isao bih na njihov stalak,takvim zvucnicima ozbiljno zvuk zavisi od njih.

https://www.hifishark.com/search?q=neat+3i

Imas i distributera ovde na forumu koji bi ti mogao ponuditi nesto njihovo,a novo.

Link to comment
Share on other sites

Uh... Pogreano sam preneo emociju :)

Kupovinom pojacala sam zadovoljan. Samo svi ovi saveti... prilicno su razliciti pa sam zbunjen.

Ja sam nameravao da kupim neke polovne zvucnike jer jedini moj dodir sa Hi-Fi je kod jako dobrog prijatelja kod kojeg sam zaista uzivao u slusanju muzike mnogo puta.

Jako matori Electro Voice Status 50 i Musical Fidelity Electra E30. Jos pre mnogo godina sam mu rekao kad bude prodavao da meni prvo ponudi, i nedavno se javio.

650€ zvucnici i pojacalo.

Dogovorili smo se i on se u poslednjem momentu predomislio jer ima problem sa prostorom. Sta god puno skuplje je probao uzasno je zvucalo pa me zamolio ako mogu jos da sacekam. Ali vidim da mu se ne prodaje.

Sta se meni tu u tom zvuku svidelo ja pojma nemam ti vasim recima da opisem. Mozda ta neka "toplina". Da me pitate o detaljima poput toga da li fale visoki ili srednji ili kojekakvi tonovi, da li su "prozracni, mracni, svetli"... bem li ga.

Ja sam uzivao. Ono sto mi se svidelo jeste to da nisu glasno svirali jer amo pricali a u pozadini slusali muziku, a opet se nekako culo perfektno. Bas nije umarao a jako velike kutije u jako maloj sobi. Soba 4x4m sa gomilom namestaja, ukljucujuci i glomazni trosed, dvosed, fotelju, cosak za komp, cosak za neke police sa knjigama i ceo zid Hi Fi sa ogromnim akvarijumom od ne znam ni ja koliko litara.

Posto vidim da se presomislio i da nece da menja, a u medjuvremenu je mene zasvrbeo novac pa poceh da gledam malo KP pa dodjoh i ovde na forum. 

1000E mi je bio inicijalno planirani budzet pa sam mislio da se pruzim nekako do 1500E. 900E SFV zvucnici i neko pojacalo do 500-600E. Pa opet previse citao i odlucio jos malo da se nategnem za Naim XS za jos 200E.

A onda niotkuda izlete Supernait i pojede mi vecinu ionako nategnutog budzeta.

Bilo mi zao da ne poslusam savete jet sam video da su jako iskreni, a i stvarno je pojacalo kao iz prodavnice, ni mrljicu nigde nema. Zaista sam zadovoljan. Nisam nikako razocaran kao sto ste pomislili!

Ono sto me jeste razocaralo su tvrdnje o polovnim zvucnicima i kvalitetu istih i da to sa KP tesko da sta valja. To nisam cuo samo na forumu nego i od mnogih van foruma. Pa sam u neku ruku odustao os toga.

A s obzirom da sam pocetnik ne zelim da se uvalim sa tako nekim zvucnicima do 1000E i da ispadne bas to kao sto neko rece "majke mi kod mene su super radili" i da posle ne mogu da prodam.

I onda mi jedino logicno i sto mi se svidja od novog poput predloga za Warfedale Linton ili Harbeth.

O Neat nisam nasao koji modeli postoje i detalje koliko to uopste kosta. Vidim neki Sima ili tako nesto na KP stavio jedan model i napisao za cenu "kontakt". I ja sad ne znam ni da li je 1000 ili 10000E, a nisam bio voljan ni da kontaktiram bez ideje sta mi treba.

Sta je jos problem... Sto meni zvuk mozda moze na prvu negde kod nekog da se svidi, pa posle kod kuce posle nedelju dana tek da shvatim da to nije to.

Zato sam malo nesiguran, i zato razmisljam da sacekam jos neko vreme pa da vidim sta dalje.

 

Ono sto me pokolebalo najvise i zato tako odjesnom odluka da pauziram sve jeste ta da sam na ebay nasao kablove, 2x3.5m oko 180E i razmisljao da porucim... i samo u jednom momentu pomislih "da li si ti normalan.... 200E za kablove?". 

I shvatih da nisam normalan i zato pauza da se slegne malo pa da vidim sta dalje.

Da... inace sam ishitren i trudim se da ne razmislham puno kod kojekakvih osluka, tako najbolje prodjem :).

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...