Jump to content


Kvalitet pre-outs na AV risiveru?


drsimic

Recommended Posts

Pozdrav svima,

ovo je moj prvi post. :)

Procitao sam nekoliko postova na slicnu temu na ovom forumu, ali mislim da nisam video odgovor na pitanje iz naslova.

Naime, imam slicnu dilemu, kao i nekoliko vas pre mene... Zeleo bih da imam korektan surround sistem (5.1), ali isto tako i kvalitetan stereo. Shvatio sam da AV risiveri neke nize klase (do 1000E) nisu dorasli stereu na pravi nacin... Pa sam mislio da eventualno odradim varijantu nekog korektnog AV risivera + stereo pojacalo za frontove. Tu dolazim do pitanja. Koliko je pre-out iz risivera kvalitetan? Slusao bih muziku recimo sa NAS, FLAC-ove, tako da DAC i pre-amp prakticno rade u AV risiveru...  

Da dam okvire, za par floorstandera (koje svakako necu moci pozicionirati kako valja) bih dao 700-800E, plafon 1000 (novo). Tu sam gledao Dali Oberon 5/7, Triangle Borea BR07, BR08, ELAC Debut B5.2/B6.2/Reference5.2, PSB Alpha T20... recimo (ako i ovde neko ima neko iskustvo...). Stereo pojacalo... pa ne bih da dajem puno preko 500E. E sad, ako dam 500+ EUR za stereo pojacalo, a AV risiver mi ne daje "dobar" signal, onda nisam nista uradio, otud pitanje. AV risiver bih da iskoristim kao 5.1 platformu, a i strimer za muziku itd... Tako da mi to ne treba u eventualnom dodatnom pojacalu.

A koliko sam shvatio, i da uzmem neki jaci risiver (do 1500), Yamaha Av 1080+, ili Denon 4000+ itd... opet je upitan stereo... Svakako skuplji nema sanse da uzmem.

Ono sto mi nije jasno, a sto nisu lepo napravili digital out iz risivera, i da na njega moze da se salje bilo koji ulaz u risiver, i to bit-exact? Znam da je lako izvodljivo...Tada bih lako povezao sa stereo pojacalom, bez da brinem...

Nadam se da je jasna moja dilema... Da li je OK slabiji risiver, dovoljno dobar za filmove (ne treba velika snaga), plus solidno stereo pojacalo, ili bi tu risiver kvario stvar u signal pathu?

Trenutno imam Genius 5.1 komplet od pre 15 godina :) I Dolby 5.1 decoder sa Ali-ja kojeg hrani TV... I... za te pare, to radi lepo, bar za filmove i koncerte :)

Hvala unapred :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

 Cisto predlog, ne mora da se usvoji naravno: Ako je u kombinciji AV risiver koji radi samo surround, plus stereo pojacalo za frontove koje, potencijalno ima digitalni ulaz - zasto ne uzeti neki strimer?

 Moj neki predlog bi bio: Uzeti jedan Raspberry-Pi 3B (ne 4, greje se vise, nema potrebe), pa probati njegov USB izlaz. Lako se cuje sta je bolje, a ako risiver bude bolji, nece se baci Pi, jedan Pi-Hole je divna stvar za po kuci, da blokira gluposti. Ako bude Pi slican, dokupim se digitalni izlaz sa njega, Allo ih ima za relativno sitne pare opet, pa onda moze polako dalje...

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, nkrgovic said:

 Cisto predlog, ne mora da se usvoji naravno: Ako je u kombinciji AV risiver koji radi samo surround, plus stereo pojacalo za frontove koje, potencijalno ima digitalni ulaz - zasto ne uzeti neki strimer?

 Moj neki predlog bi bio: Uzeti jedan Raspberry-Pi 3B (ne 4, greje se vise, nema potrebe), pa probati njegov USB izlaz. Lako se cuje sta je bolje, a ako risiver bude bolji, nece se baci Pi, jedan Pi-Hole je divna stvar za po kuci, da blokira gluposti. Ako bude Pi slican, dokupim se digitalni izlaz sa njega, Allo ih ima za relativno sitne pare opet, pa onda moze polako dalje...

Hvala na predlogu :) Naravno, moze varijanta sa strimerom... Ali to je onda da su mi potpuno odvojeni AV i stereo? Verovatno bi bilo komotnije da mi sve radi AV risiver, zato i pitam valjaju li njegovi pre-outs, i zvuci li to kako valja, za muziku, ako se na njih nakaci neki snagas ili sta vec. Ako to ne pije vode, pa moram odvojeno, onda cu minimalno novca uloziti u risiver, pa gledati neko bolje stereo pojacalo, ili cak stereo risiver.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, gvlada said:

Једино да тражиш неки очувани, половни топ модел. Маранц је добар, типа 7008 до 7015... и то је то од буџет брендова.

Hvala na info. Samo da mi bude jasnije, kad kazes dobar, mislis da je dobar da sam gura dobar stereo zvuk, ili ima dobre pre-oute?

Link to comment
Share on other sites

Poenta AV Risiver / Stereo amp kombinacije je da za muziku imaš i odvojeni DAC ili neki drugi izvor, i da to sve bude osetno kvalitetnije od AV risivera. Kad slušaš muziku prebaciš na pojačalu na taj ulaz za DAC, i AV risiver uopšte nije u priči u tom modu i može da bude i isključen. Kad hoćeš 5.1 onda pališ risiver i prebacuješ na pojačalu na odgovarajući kanal. 

A ako koristiš DAC u AV risiveru, i to zakačiš na stereo pojačalo od 500e, bojim se da nećeš osetiti skoro nikakav boljitak. A imaćeš osetno komplikovanije korišćenje. Po meni je bolje da uzmeš samo bolji AV risiver. Ova cela kombinatorika sa dodatnim stereo pojačalom treba da se gleda drugačije. Stereo pojačalo nije dodatak na 5.1 sistem. AV risiver i dodatni zvučnici su dodatak na dobar stereo sistem. Znam da je na prvi pogled isto, ali je poenta da treba da to ima smisla samo ako je stereo sistem (pojačalo+izvor+dac, strimer, gramafon, šta god) osetno bolji, tj. da kažemo skuplji, a ne duplo jeftiniji od AV risivera.

Išao sam sa drugarom zimus, slušali smo Yamahu Avantage rx-a1080 i poredili ga sa nekim Bluesound stereo pojačalom sa ugrađenim strimerom, nisam siguran za oznaku. Taj Bluesound je bio jeftiniji, i jeste nešto bolji zvučao, ali su u pitanju bile nijanse. Yamaha je bila sasvim ok i za muziku i nju je i uzeo. Oba su bila povezana na Canton podne zvučnike red veličine 800e, i njih je uzeo, pošto je kombinacija zvučala dosta dobro. Doduše do danas još nije uzeo surround zvučnike da kompletira sistem, pa je možda mogao da ide i na stereo sistem sa strimerom, ali to je druga priča.

Ono što ti najtoplije preporučujem je da odeš u prodavnicu i da poslušaš par kombinacija. Mnooogooo više vredi od čitanja foruma i reviewa. Ne bi bilo loše i da se najaviš telefonom, da oni već spreme opremu za slušanje. Na žalost, ako hoćeš kombinaciju sa AV risiverom, izbor prodavnica se svodi na 4audio i Player. Ostali Hi-Fi distributeri obično rade skuplje brendove ili im je više akcenat na stereo varijante. Neka me neko ispravi ako sam nekog preskočio. Imaš te opreme i po prodavnicama tipa Gigatron, ali tamo ti niko neće povezati opremu da čuješ u adekvatnom prostoru, to jednostavno nisu prodavnice gde se kupuje iole ozbiljnija audio oprema.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Gruja said:

Poenta AV Risiver / Stereo amp kombinacije je da za muziku imaš i odvojeni DAC ili neki drugi izvor, i da to sve bude osetno kvalitetnije od AV risivera. Kad slušaš muziku prebaciš na pojačalu na taj ulaz za DAC, i AV risiver uopšte nije u priči u tom modu i može da bude i isključen. Kad hoćeš 5.1 onda pališ risiver i prebacuješ na pojačalu na odgovarajući kanal. 

A ako koristiš DAC u AV risiveru, i to zakačiš na stereo pojačalo od 500e, bojim se da nećeš osetiti skoro nikakav boljitak. A imaćeš osetno komplikovanije korišćenje. Po meni je bolje da uzmeš samo bolji AV risiver. Ova cela kombinatorika sa dodatnim stereo pojačalom treba da se gleda drugačije. Stereo pojačalo nije dodatak na 5.1 sistem. AV risiver i dodatni zvučnici su dodatak na dobar stereo sistem. Znam da je na prvi pogled isto, ali je poenta da treba da to ima smisla samo ako je stereo sistem (pojačalo+izvor+dac, strimer, gramafon, šta god) osetno bolji, tj. da kažemo skuplji, a ne duplo jeftiniji od AV risivera.

Išao sam sa drugarom zimus, slušali smo Yamahu Avantage rx-a1080 i poredili ga sa nekim Bluesound stereo pojačalom sa ugrađenim strimerom, nisam siguran za oznaku. Taj Bluesound je bio jeftiniji, i jeste nešto bolji zvučao, ali su u pitanju bile nijanse. Yamaha je bila sasvim ok i za muziku i nju je i uzeo. Oba su bila povezana na Canton podne zvučnike red veličine 800e, i njih je uzeo, pošto je kombinacija zvučala dosta dobro. Doduše do danas još nije uzeo surround zvučnike da kompletira sistem, pa je možda mogao da ide i na stereo sistem sa strimerom, ali to je druga priča.

Ono što ti najtoplije preporučujem je da odeš u prodavnicu i da poslušaš par kombinacija. Mnooogooo više vredi od čitanja foruma i reviewa. Ne bi bilo loše i da se najaviš telefonom, da oni već spreme opremu za slušanje. Na žalost, ako hoćeš kombinaciju sa AV risiverom, izbor prodavnica se svodi na 4audio i Player. Ostali Hi-Fi distributeri obično rade skuplje brendove ili im je više akcenat na stereo varijante. Neka me neko ispravi ako sam nekog preskočio. Imaš te opreme i po prodavnicama tipa Gigatron, ali tamo ti niko neće povezati opremu da čuješ u adekvatnom prostoru, to jednostavno nisu prodavnice gde se kupuje iole ozbiljnija audio oprema.

Hvala na info. Jasno je sta zelis da kazes. Da, moracu malo vise da poslusam... Dosad sam samo poslusao u Player-u Marantz PM6006 (koji kazu da je odlican za te pare) i neki noviji Onkyo AV koji kosta nekh 900-1000E... Na KEF Q750. I jesam cuo bolju reprodukciju basa, za ostao nisam siguran. Ali i to mi je bilo dovoljno da se zapitam vredi li davati velike pare za AV...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, drsimic said:

Hvala na predlogu :) Naravno, moze varijanta sa strimerom... Ali to je onda da su mi potpuno odvojeni AV i stereo? Verovatno bi bilo komotnije da mi sve radi AV risiver, zato i pitam valjaju li njegovi pre-outs, i zvuci li to kako valja, za muziku, ako se na njih nakaci neki snagas ili sta vec. Ako to ne pije vode, pa moram odvojeno, onda cu minimalno novca uloziti u risiver, pa gledati neko bolje stereo pojacalo, ili cak stereo risiver.

 Ja cu samo da ti napomenem da ti za R-Pi treba oko 30 EUR. :) E sad, digitalni izlaz za njega (malo bolji) je jos nesto, i to preko 50 EUR, ali to onda moze da bude skroz pristojan strimer.... doduse, uz bolje napajanje. Ideja je da razdvojis, za pocetak jevtino, pa da ides dalje.

 Ne znam zasto mislis da ti je "komotnije" da sve radi risiver? Kad slusas surround prebacis pojacalo na "direct" input, kad slusas muziku na neki drugi. Neces ni filmove da pustas sa AV risivera, sve jedno imas odvojen sistem...

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, petarjovic said:

Da ne bude da te ubedjujem, ja sam imao tako nešto al sam prešao na stereo prodao sam AV, i filmovi veoma korektno zvuče u stereu sa dobrim podnostojećim zvučnicima. Najviše me nerviralo gomila kablova, posebno za zadnje zvučnike. Kad to oduzmeš ostane para za lep stereo plus stimer i sl.

Jasno... Cak razmisljam da idem na tu stereo varijantu, da li sa integrisanim pojacalom ili stereo risiverom, a nekako dodam i surround sa ovim mojim dekoderom :) Trebalo bi mi neko visekanalno pojacalo za centar i surround... Mozda bi i radilo... tu nemam kalibracije i slicno, ali... 

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, nkrgovic said:

 Ja cu samo da ti napomenem da ti za R-Pi treba oko 30 EUR. :) E sad, digitalni izlaz za njega (malo bolji) je jos nesto, i to preko 50 EUR, ali to onda moze da bude skroz pristojan strimer.... doduse, uz bolje napajanje. Ideja je da razdvojis, za pocetak jevtino, pa da ides dalje.

 Ne znam zasto mislis da ti je "komotnije" da sve radi risiver? Kad slusas surround prebacis pojacalo na "direct" input, kad slusas muziku na neki drugi. Neces ni filmove da pustas sa AV risivera, sve jedno imas odvojen sistem...

Ma zapravo mi je truba da imam na dva mesta mogcnosti striminga, pa i dac i ko zna sta sve jos... Zato sam i rekao, bilo bi sjajno da su omogucili digitalni out iz AV risivera... Verovatno to namerno ne daju. Koliko sam video, mozda moze da se izvadi sa drugog HDMI out, ali to radi samo ako je izvor HDMI...

Link to comment
Share on other sites

АВР је веома сложен уређај. Погледај шта све има и ради, не може бити јефтин. Неки мин је 1500е нов. За тај новац људи купе стерео амп и дак и очекују да и авр буде на нивоу. У тој класи дак и преамп су већ веома добри само појачала су слаба карика. Ту помаже додатни снагаш за два или више канала.

Не требаш посматрати да је авр додатак појачалу већ обрнуто, снагаш се додаје авр ради боље контроле звучника. Филм на добром стерео систему неће звучати импресивно, на суроунд хоће.

Ако гледаш јефтиније дакове, неће они бити бољи извор од авр.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, gvlada said:

АВР је веома сложен уређај. Погледај шта све има и ради, не може бити јефтин. Неки мин је 1500е нов. За тај новац људи купе стерео амп и дак и очекују да и авр буде на нивоу. У тој класи дак и преамп су већ веома добри само појачала су слаба карика. Ту помаже додатни снагаш за два или више канала.

Не требаш посматрати да је авр додатак појачалу већ обрнуто, снагаш се додаје авр ради боље контроле звучника. Филм на добром стерео систему неће звучати импресивно, на суроунд хоће.

Ако гледаш јефтиније дакове, неће они бити бољи извор од авр.

E to je vec pogled ljubitelja filmskog zvuka :) Jasno, ta informacija mi je korisna, dakle vredi ici u tom smeru, ali da AVR bude na nivou...

Link to comment
Share on other sites

Волим ја и филм и музику. Хоћеш квалитетан суроунд мораш да се потрудиш. Ако желиш да тај систем добро свира и стерео, још више. За почетак неки половни, очувани јак авр и стерео снагаш нпр. Пуна капа. После можеш да додаш ако желиш и стерео дак, стример итд и одвојиш. Можеш и обрнутим путем али авр више нуди.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, gvlada said:

Волим ја и филм и музику. Хоћеш квалитетан суроунд мораш да се потрудиш. Ако желиш да тај систем добро свира и стерео, још више. За почетак неки половни, очувани јак авр и стерео снагаш нпр. Пуна капа. После можеш да додаш ако желиш и стерео дак, стример итд и одвојиш. Можеш и обрнутим путем али авр више нуди.

OK. Gore si pisao da samo ti jaci Marantz-i valjaju... Da li si mislio tu na stereo reprodukciju, i/ili njihove pre-oute? U sustini mi odgovara nesto sto ce mi dati dobar zvuk na pre-outima. Ima li tu jos neka preporuka, ili samo spomenuti Marantzi?

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, nesone said:

Sta ti nije jasno oko pre outa?

Oni sluze da se na AVR  poveze dodatno,  pojacivac (i) snage.

Marantz je odlican.

Sve zavisi od finansija. Ne zuri.  Samo pitaj, ima ko da ti odgovori ovde.

Jasno mi je cemu sluze, ono sto me zanima je koliko uticu na kvalitet zvuka, stereo muzika. Nije mi cilj da pojacavam frontove snagom, ne treba mi previse snage, nego bih da (u najprostijoj varijanti) dodavanjem snagasa na pre-out da postignem dobar stereo zvuk, slicno kao kada bih isti source pustio digitalno na neko integrisano pojacalo, solidno, recimo pm6006 ili nesto malo bolje. Tu me buni koliko je kvalitetan zvuk koji daje AVR na taj pre-out, manje zbog samo DAC-a (mada i to donekle utice), vise zbog te neke elektronike, ili da kazem pre-ampa u samom AVR. Ako AVR ne daje dovoljno dobar signal na pre-out, dzaba posle dodajem nesto kvalitetno... Ako to nije OK, onda vec moram da ubacujem u pricu integrisano pojacalo, pa da njega vezujem strimer i sta znam, ali to vec poduplava opremu, dac, strimer... sta znam.

Na netu sam nalazio analize koliko volti daju i slicno, ali za sam kvalitet zvuka koji se tako moze dobiti, nisam nasao.

Link to comment
Share on other sites

Па да, тај рад. Само у топ моделима се труде. Ако се иде на засебни пре про (само преамп са даком и процесором звука) онда је још бољи звук. Ја кажем Маранц зато што се мени највише допао њихов звук у тој класи, ценовној категорији. Некад је Онкио доста нудио али та времена су одавно прошла. Ти мораш сам одлучити да ли ти Маранц одговара или Денон (иста фирма, другачији звук), Јамаха, Аркам, Антем итд. Да, топ модели имају добар дак, пристојан преамп, добре пре оут излазе.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, gvlada said:

Па да, тај рад. Само у топ моделима се труде. Ако се иде на засебни пре про (само преамп са даком и процесором звука) онда је још бољи звук. Ја кажем Маранц зато што се мени највише допао њихов звук у тој класи, ценовној категорији. Некад је Онкио доста нудио али та времена су одавно прошла. Ти мораш сам одлучити да ли ти Маранц одговара или Денон (иста фирма, другачији звук), Јамаха, Аркам, Антем итд. Да, топ модели имају добар дак, пристојан преамп, добре пре оут излазе.

OK, onda zakljucak je da ipak mora skup AVR da bi i to valjalo... Marantz cujem da je "najmuzikalniji", ali i da se greju kao sporeti... :) Verujem da bih sa surround zvukom bio zadovoljan i sa jeftinijim AVR (klasa Yamaha rx-v685, npr), nisam tu previse zahtevan, ali sa stereo ne bih da omanem.

Link to comment
Share on other sites

Маранц се уопште не греје превише, али као и сваки авр тражи макар 10цм са стране и 15-20цм простора изнад.

Ако је теби стерео најбитнији а суроунд споредан, иди на стерео амп и дак, мини комп као извор а за суроунде најјефтинији авр са пре оут за предње.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...