Jump to content


Sta uzeti uz Wharfedale EVO 4.2?


Skabo

Recommended Posts

Ja bih pre uzeo neke polovne Dynaudio sa početka veka ili nešto slično te klase što se može naći za te pare koliko košta Evo 4.2. Nije zato što su Wh Evo iz PRC, (ja ima Vifa/Fountek DIY zvučnike 100% iz PRC-a), nego nije ti to neka klasa, bojim se bićeš razočaran.

 

Link to comment
Share on other sites

54 minuta ranije, Skabo said:

meni se ucinilo da je opsti utisak recenzenta pozitivan

The manufacturer states a transient frequency of 1,400 and 3,900 Hz for this purely three-band concept, and the declared frequency range is 54 - 22,000 Hz (+/- 3 dB). The nominal impedance of 8 ohms admits a decrease to half the value, the characteristic sensitivity of 87 dB / 2.83 V / m belongs to the normal values.

Recimo rezne frekvencije 1400 i 3900 su loš dizajn, suviše su blizu i to se izbegava. Impedansa pada jednom na 4oma i još jednom na 5oma, onda bi bilo pošteno da ih deklarišu kao 6oma.  Zvučnik ima izražen pik na 15kHz, to može možda da ti smeta.

Ja bih uzeo pojačalo koje može lepo da radi i na 4oma, ne samo zbog Evo 4.2 nego uopšteno. Ako su pojačala deklarisana samo na 8oma to je signal da napajanje ili hlađenje nije dovoljno dobro.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Nixie said:

The manufacturer states a transient frequency of 1,400 and 3,900 Hz for this purely three-band concept, and the declared frequency range is 54 - 22,000 Hz (+/- 3 dB). The nominal impedance of 8 ohms admits a decrease to half the value, the characteristic sensitivity of 87 dB / 2.83 V / m belongs to the normal values.

Recimo rezne frekvencije 1400 i 3900 su loš dizajn, suviše su blizu i to se izbegava. Impedansa pada jednom na 4oma i još jednom na 5oma, onda bi bilo pošteno da ih deklarišu kao 6oma.  Zvučnik ima izražen pik na 15kHz, to može možda da ti smeta.

Ja bih uzeo pojačalo koje može lepo da radi i na 4oma, ne samo zbog Evo 4.2 nego uopšteno. Ako su pojačala deklarisana samo na 8oma to je signal da napajanje ili hlađenje nije dovoljno dobro.

@Nixie Zato cekam na probu, da vidim kakav je dozivljaj u "lajfu" :) a statistiku stavljam na drugo mesto posle usne skoljke.

Ne bi trebalo da su toliko omasili da budem razocaran. Svakako bih pre polovnih kutija starih 20 godina dodao jos malo novca za npr. B&W 606 S2 ili nesto slicno tome... I da se nadovezem na drugu temu sa foruma, meni je zadatak dat od gospodje da se kupe beli zvucnici :), a dodatno, da nisu floorstander-i.

P.S. Receiver je Denon DRA 800h, na koju je impedansu deklarisan nemam pojma ali znam da su neki testovi zvucnika pokazali da im je average impedance 6 oma a to bi ovaj Denon treba da "gura".

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nixie said:

Dve godine stari, nema šanse da Evo PRC svira bolje od ovih. Ne treba ni stalak, i to je trošak.

E sad, nisu beli.:D

https://www.kupujemprodajem.com/audio/zvucnici/dynaudio-audience-62/oglas/106295773?filter_id=652827961

Ma nema sumnje da je kvalitet u pitanju, brend sve govori. Jos da su unajmili nekog italijana da uradi dizajn :):):)

 

Hvala @Nixie na trudu, tvoji saveti mogu pomoci ako se ispostavi da Evo nije "my cup of tea" pa da se trazi alternativa. Ziv bio! 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Dragi forumasi, dok cekam da stigne u majcicu Srbiju kontigent WH Evo kutija, da vas pitam za misljenje o...

- Polk audio signature s55e

- Monitor audio bronze 100 6G

 

Polk je napolju cesto uparivan sa Denon DRA 800h, bas cesta kombinacija. Podnostojece kutije koje su primarno namenjene HT varijanti ali kazu da imaju sta da ponude i u stereo setup-u. Je li imao neko priliku da ih cuje i da prenese kakvog su karaktera?

Sto se tice MA, bas lepo izgledaju, vidim da su dobili EISA nagradu 2020, doduse whathifi im je dao samo 3 zvezdice, nisu preterano skupi, velika bas jedinica, poznat brand...

Neko slusao i u kom sistemu?

Tnx i pozzz

Link to comment
Share on other sites

Za Polk ne znam, ali sam te MA slusao onako rekreativno (nisam planirao da ih kupim, nego onako da cujem). Moje pitanje je, da li ti se svidja Wharfedale zvuk? Ako ti se svidja, onda nije za tebe MA. Ako se jos uvek trazis u zvuku, onda je ok da ih poredis, a najbolje da cujes i tad ces znati sta ti se svidja. Konkretno ti MA imaju svetliji zvuk od npr. Diamond serije WH. Kad smo vec kod toga, Bronze je u klasi sa Diamond, a Evo su visa klasa, odnosno kao Silver kod MA. To su brendovi slicnog kvaliteta i ako poredis serije iste klase, onda bilo ko da ti kaze da je neki bolji, ustvari je rekao samo svoje misljenje. Kao kad nekoga pitas da li je bolji Audi ili BMW. Za mene su oba premijum marke kola, ali ce ljubitelj Audi-a da brani svoj stav i ispljuje BMW i obrnuto. Znaju opasno i da se uvrede kad uporedis te dve marke

Ti MA imaju malo otvoreniji vokal. Trebalo bi (teoretski) da ti vise odgovaraju u kombinaciji sa Marantz-om, ali ne znam neko mesto gde mozes da isprobas tu kombinaciju. Jedino da ti poneses svog Marantza. Kod nas tesko da ti neko kaze kakav je zvuk tih Evo 4.2, jer se ne javlja neko da ih ima, a u prodaji ih nema Slusao sam 4.3 i zvuce wharfedalski zatvoreno i malo ravnije. Verovatno slicno zvuce i 4.2, ali ne znam dok ne cujem. Ja sam, kad sam kupovao Evo 2-10 , slusao i florstanding-e i bookshelf su zvucali drugacije. Nikad nisam cuo zvucnike istog proizvodjaca i serije da zvuce toliko drugacije, pa sam zato kupio 2-10. Kad stignu 4.2 kod nas, ponecu svoje 2-10 da ih uporedim i ako su slicne boje (ocekujem bolji zvuk kod 4.2) onda cu da kupim jedan par, da mi se nadje.

Link to comment
Share on other sites

Nesto bih hteo da pitam, uopsteno je, pa izvini sto je u tvom thread-u. Ne znam sta je to po cemu ljudi biraju boju zvuka koja im se svidja. Pretpostavljam da su to uredjaji koje slusamo vec neko vreme, pa smo navikli itd. Kad neko slusa dugo neku miniliniju i navuce se na tu boju, ili muziku u kolima itd. Kao tinejdzer sam slusao muziku da "gruva" sa basom koji trese stakla u autu i visokim itd. A vremenom, saznajuci nesto vise o zvuku, poceo je i ukus da mi se menja. Puno ima i do zanra koji se slusa i kad je neko privrzen nekom zanru, zavoli i neku boju, koja mu najlepse boji taj zanr.

Zvuk je daleko kompleksniji od recimo televizije. Sa TV-om sam brzo shvatio da "najbolje" i naizgled najlepse nisu isti. Slika sa puno dinamickog kontrasta deluje najlepsa. Sve boje su jake i vesele, dok kod pravilno kalibrisane slike to izgleda zagasitije. Kupim ja davno OLED TV i svi koji su ga videli, pitali su "za sta si dao 2200 eur". Tek kad pokazem da i OLED ima dinamicki kontrast i razliku izmedju takve slike i kalibrisane, onda ljudi shvate. Kod dinamickog kontrasta se svetle regije posvetle, a tamne potamne i time se zavara oko da je kontrast veci, ali se gube senke, a kad necega nema, ne znas ni da postoji. Pa kad nekome pokazem sumu sa DC kako je lepa i zelena, a onda pokazem kalibrisanu, tad se tek vidi da ta suma ima lisce, granje, detalje, senke drveca, u odnosu na lepu zelenu nedefinisanu masu sa DC. Tad tek ljudi shvate razliku. E stos je sto je sa zvukom puno teze doci do referentnih vrednosti. Proizvodjaca je puno, kombinacija puno, akustika prostora itd. Jako je zeznuto nekome reci "ovo ti je bolje od onoga". TV stavis u sobu, malo je zamracis, pogasis sva procesiranja slike i vidis sta moze. Kod zvuka postoji puno vise parametara, puno je kompleksnije. Moj zakljucak je da se i kod hifi-ja proizvodjaci sluze trikovima, gde u pocetnim ili srednjim klasama prave zvucnike sa izraznijim "bum bum cing cing" efektom. Jednom su mi svratili neki prijatelji i kad su videli Wharfedale 10.5 i odusevili se izgledom, pitali su me da im pustim da cuju. Ostao je audyssey kalibrisan ton i kad su culi, bilo je odusevljenje "slusaj kako je cist ton itd." Onda iskljucim audyssey i pustim native zvuk i oni odmah "sto ga zeznu, bolje je bilo onako". Efekat je isti kao kad posle dinamickog kontrasta na TV-u pustim kalibrisanu sliku, svi su u fazonu "jes' vise detalja, ali one boje su lepse". Kad smo kod toga, supruga i ja smo se navikli na klasican zvuk iz TV-a i 5.1 nas zamara cesto. Kombinacija Denon AVR i Wharfedale je jedna od najpopularnijih za 5.1 sisteme, ali i pored toga, cesto pogledamo film sa zvukom iz TV-a. Navika...

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, nikolino said:

Nesto bih hteo da pitam, uopsteno je, pa izvini sto je u tvom thread-u. Ne znam sta je to po cemu ljudi biraju boju zvuka koja im se svidja. Pretpostavljam da su to uredjaji koje slusamo vec neko vreme, pa smo navikli itd. Kad neko slusa dugo neku miniliniju i navuce se na tu boju, ili muziku u kolima itd. Kao tinejdzer sam slusao muziku da "gruva" sa basom koji trese stakla u autu i visokim itd. A vremenom, saznajuci nesto vise o zvuku, poceo je i ukus da mi se menja. Puno ima i do zanra koji se slusa i kad je neko privrzen nekom zanru, zavoli i neku boju, koja mu najlepse boji taj zanr.

Zvuk je daleko kompleksniji od recimo televizije. Sa TV-om sam brzo shvatio da "najbolje" i naizgled najlepse nisu isti. Slika sa puno dinamickog kontrasta deluje najlepsa. Sve boje su jake i vesele, dok kod pravilno kalibrisane slike to izgleda zagasitije. Kupim ja davno OLED TV i svi koji su ga videli, pitali su "za sta si dao 2200 eur". Tek kad pokazem da i OLED ima dinamicki kontrast i razliku izmedju takve slike i kalibrisane, onda ljudi shvate. Kod dinamickog kontrasta se svetle regije posvetle, a tamne potamne i time se zavara oko da je kontrast veci, ali se gube senke, a kad necega nema, ne znas ni da postoji. Pa kad nekome pokazem sumu sa DC kako je lepa i zelena, a onda pokazem kalibrisanu, tad se tek vidi da ta suma ima lisce, granje, detalje, senke drveca, u odnosu na lepu zelenu nedefinisanu masu sa DC. Tad tek ljudi shvate razliku. E stos je sto je sa zvukom puno teze doci do referentnih vrednosti. Proizvodjaca je puno, kombinacija puno, akustika prostora itd. Jako je zeznuto nekome reci "ovo ti je bolje od onoga". TV stavis u sobu, malo je zamracis, pogasis sva procesiranja slike i vidis sta moze. Kod zvuka postoji puno vise parametara, puno je kompleksnije. Moj zakljucak je da se i kod hifi-ja proizvodjaci sluze trikovima, gde u pocetnim ili srednjim klasama prave zvucnike sa izraznijim "bum bum cing cing" efektom. Jednom su mi svratili neki prijatelji i kad su videli Wharfedale 10.5 i odusevili se izgledom, pitali su me da im pustim da cuju. Ostao je audyssey kalibrisan ton i kad su culi, bilo je odusevljenje "slusaj kako je cist ton itd." Onda iskljucim audyssey i pustim native zvuk i oni odmah "sto ga zeznu, bolje je bilo onako". Efekat je isti kao kad posle dinamickog kontrasta na TV-u pustim kalibrisanu sliku, svi su u fazonu "jes' vise detalja, ali one boje su lepse". Kad smo kod toga, supruga i ja smo se navikli na klasican zvuk iz TV-a i 5.1 nas zamara cesto. Kombinacija Denon AVR i Wharfedale je jedna od najpopularnijih za 5.1 sisteme, ali i pored toga, cesto pogledamo film sa zvukom iz TV-a. Navika...

Hvala @nikolino na komentarima.

Nisam imao priliku da cujem Evo 4.2, uvoznik kaze da stizu pocetkom februara, prijavih se da me obaveste kad se to desi.

Sto se zvuka i slike tice, slazem se, pomalo dolazi sa godinama a i cest problem je sto se tehniclcka roba kupuje impulsivno, nakon kratkog testiranja i trenutne impresije. 

Gledao sam jednu recenziju na YT gde covek poredi B&W 606 i WH EVO 4.2 i kaze da je B&W kao kada popijes Red Bull, ukusno, slatko, energicno...svidja ti se. Dalje kaze, ali niko ne zeli da popije Red Bull za Red Bull-om, pa jos jedan, pa jos jedan, pa posle jos jedan...isto tako i sutra i prekosutra...

Tu dolazimo do zamora koji si spomenuo a mnogi o tome pricaju kod kutija sa prenaglasenim npr. visokim tonovima. I to je stvar licnih preferencija...neko verovatno voli izrazene visoke ili dominantan bas a nekome je to iritantno vec posle par minuta slusanja.

Za duzu upotrebu, svakodnevnu, mnogo je bolje naci izbalansiran, prirodan i sto realniji prikaz ali to vec znamo, na forumu se o tome prica nasiroko i naveliko,samo neko do tog zakljucka dodje pre a neko kasnije :)

Kada vec pricas o TV-u, ne mogu da ne primetim da su u vecini radnji tehnicke robe slike podesene na sto jaci kontrast i sto izrazenije boje. Na prvi pogled izgleda ocaravajuce jer takve boje i rezoluciju do skoro vecina nije mogla da vidi kod kuce. Mnogi su kupili televizore pod tim (prvim) utiskom a kada dodju kuci i prikace TV na kablovsku misle da im je prodat pokvaren proizvod, zale se i proklinju prodavca...

Neretko proizvodjaci imaju posebna podesavanja uredjaja za "store" a poseban za "home use". Sta ces, roba mora da se proda a da bi se to desilo moras je uciniti pozeljnom.

Sve je u impulsivnoj kupovini a ja, cim cekam vise od mesec dana da stigne EVO u Srbiju, ocigledno nisam naseo na to, a mozda bas i jesam cim sam toliko zapeo za njih, hahahaha...

 

Pozdrav

 

Link to comment
Share on other sites

Jesi li slušao B&W606, to je Bowersov Golf, od te serije žive a ne od HiEnd Nautilusa koje prodaju u zanemarljivom broju u odnosu na seriju 6.
Ja imam B&W685S2 koji je znatno jeftiniji od ostatka sistema ali ga ne mijenjam jer je odličan. Jazz, rock, akustika, glas, tu se snalazi kao riba u vodi.

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Engine said:

Jesi li slušao B&W606, to je Bowersov Golf, od te serije žive a ne od HiEnd Nautilusa koje prodaju u zanemarljivom broju u odnosu na seriju 6.
Ja imam B&W685S2 koji je znatno jeftiniji od ostatka sistema ali ga ne mijenjam jer je odličan. Jazz, rock, akustika, glas, tu se snalazi kao riba u vodi.

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
 

@Engine Nisam imao priliku mada znam da je to njihova najveca uzdanica. Nemoj pogresno da me razumes, nisam iskazao svoj stav (posto ih nisam slusao) vec stav onoga ko je radio recenziju (Persuit Perfect System). Poredio ih je sa EVO 4.2. Oba para je imao kod sebe na testu.

Meni je 606 van budzeta, nekih 150-200 eur su skuplji od EVO, pa ih nisam dublje zagledao ali daleko od toga da ne bih bio srecan vlasnik (nisam u fazonu "kiselo je grozdje") :)

Link to comment
Share on other sites

49 minuta ranije, Skabo said:

Sve je u impulsivnoj kupovini a ja, cim cekam vise od mesec dana da stigne EVO u Srbiju, ocigledno nisam naseo na to, a mozda bas i jesam cim sam toliko zapeo za njih, hahahaha...

 

Pozdrav

 

Nemoj da se iznenadis ako ti se EVO ne svidi, da ne kazem razocara. Jedno je to sto neko preporucuje, review itd. a drugo je to da li ce tebi da se svidi. Akustika sobe u kojoj slusas je takodje bitna, boja pojacala itd. Neko gadja svetlije pojacalo sa tamnijim zvucnicima ili obratno, neko trazi izbalansirano zvuk na oba. Mnogi ce prodavci da ti puste neki zvuk i da kazu "slusaj ovo" i da ti prica da je to kvalitet u odnosu na nesto drugo, a ne uzima u obzir da tvoje uvo i percepcija zvuka nisu isti kao njegovi. Moj otac npr. posle operacije krajnika, postao je 100% gluv na jedno uvo. On ne moze da cuje stereo sliku nikako i njemu je nebitno koji zvucnik. Sa 72 godine cuje bas i malo glasa i kad sam ga zvao da cuje moje zvucnike, bilo je "pa dobro, lepo izgledaju" :)

Mozda bi mogao da probas sa B&W 607. Svakako sacekaj da stigne EVO 4.2, pa poslusaj i njih i sam odluci sta ti je blize srcu :)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Skabo said:

@Engine Nisam imao priliku mada znam da je to njihova najveca uzdanica. Nemoj pogresno da me razumes, nisam iskazao svoj stav (posto ih nisam slusao) vec stav onoga ko je radio recenziju (Persuit Perfect System). Poredio ih je sa EVO 4.2. Oba para je imao kod sebe na testu.

Meni je 606 van budzeta, nekih 150-200 eur su skuplji od EVO, pa ih nisam dublje zagledao ali daleko od toga da ne bih bio srecan vlasnik (nisam u fazonu "kiselo je grozdje") :)

Proveri kod distributera B&W cenu, često imaju popuste na B&W zvučnike, pa može da se desi da su isti sa cenom kao i Evo. A i ne košta te ti ništa da tražiš popust pa APP.

Link to comment
Share on other sites

@nikolino upravo tako, prvo dajem sansu EVO-u, kad sam toliko zapeo za njih, a onda cemo videti sta i kako. Zato i pravim back-up varijantu sa Polk, MA ili nesto trece...

 

@zoranius ako se ne varam B&W zastupa Korado a u ponudi ih ima i Gigatron. Korado gadja cenu od 80+k dok su u Gigatronu (sa popustom od 10% :)) tricavih 90k. Moram pozvati Korado jer im je sajt prilicno los, nekih 10-15 godina stariji od danasnjih standarda. Generalno, kod nas retko koji distributer audio opreme ima bas dobru web prezentaciju. Ne kapiraju da ima i nas introvertnih :):):)

Link to comment
Share on other sites

[mention=43884]Engine[/mention] Nisam imao priliku mada znam da je to njihova najveca uzdanica. Nemoj pogresno da me razumes, nisam iskazao svoj stav (posto ih nisam slusao) vec stav onoga ko je radio recenziju (Persuit Perfect System). Poredio ih je sa EVO 4.2. Oba para je imao kod sebe na testu.
Meni je 606 van budzeta, nekih 150-200 eur su skuplji od EVO, pa ih nisam dublje zagledao ali daleko od toga da ne bih bio srecan vlasnik (nisam u fazonu "kiselo je grozdje") 
Mislim da razlika u kvalitetu itekako opravdava razliku u cijeni. Ja sam direktno upoređivao predhodnu B&Wseriju6 i WFD serije Diamond (jer su po recenzijama bili u to vrijeme prehvaljeni, Diamond 220 je bio zvučnik godine, bla,bla), na istom sistemu, i to je bilo kao uporediti Partizan i Javor iz Ivanjice. Jeste bila i razlika u cijeni ali i u klasi.
Inače Bowers ima odličan bijeli finish, tako da će gospođa biti zadovoljna. A i B&W do 10god starosti se kasnije lako prodaju.
Naravno sve je ovo samo pomoć, i ja sam čitao sve moguće recenzije i na kraju sam odlučio.


Послато са SM-G960F помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Engine said:

Ja imam B&W685S2 koji je znatno jeftiniji od ostatka sistema ali ga ne mijenjam jer je odličan. Jazz, rock, akustika, glas, tu se snalazi kao riba u vodi.

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
 

Koji je ostatak sistema? Interesuje me pojačalo jer sam kupio B&W 683 S2, a to je serija kao i tvoji 685... Pa istražujem šta ide uz njih :)

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Engine said:

Mislim da razlika u kvalitetu itekako opravdava razliku u cijeni. Ja sam direktno upoređivao predhodnu B&Wseriju6 i WFD serije Diamond (jer su po recenzijama bili u to vrijeme prehvaljeni, Diamond 220 je bio zvučnik godine, bla,bla), na istom sistemu, i to je bilo kao uporediti Partizan i Javor iz Ivanjice. Jeste bila i razlika u cijeni ali i u klasi.
Inače Bowers ima odličan bijeli finish, tako da će gospođa biti zadovoljna. A i B&W do 10god starosti se kasnije lako prodaju.
Naravno sve je ovo samo pomoć, i ja sam čitao sve moguće recenzije i na kraju sam odlučio.


Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
 

Pozvah Korato danas...606-ice su 90k ali nisu bili sigurni da li ih imaju na stanju u beloj boji ili treba cekati 10-ak dana na novi kontigent. Kaze covek, najbolje pozovi pre podne pa pitaj. 

Sto se razlike u kvalitetu izmedju Diamonda i B&W serije 6 tice, makar gledano kroz cenu, trebala bi biti znacajna. Eno ih Diamondi na akciji, kao odlazeci model kostaju 35k. Novi Diamondi 12.2, koje vidim da hvale po netu, kostaju 420 eur, sto je i dalje daleko od 90k za B&W. 

Kada imas ogranicen budzet (ili si ga sam sebi ogranicio, poput mene) onda gledas da uzmes najbolje za te pare. Sto je budzet veci sve je manje dilema jer svaki izbor zvuci dovoljno dobro a nijanse odlucuju.

Eh kad bi covek mogao da izvrsi probu svih modela koje pozeli, ali u svojoj sobi... Ma bice i toga kada naprave drveni sporet na drva...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Da ne ispadne da sam neki chat bot kojeg su kinezi naprasno ugasili pa ga nema nedeljama, mesecima...

 

Pozovem ja po n-ti put od pocetka decembra generalnog uvoznika za WD zvucnike da proverim da li je EVO konacno stigao. Pocetkom decembra rekose krajem godine, pa onda pocetkom januara, zatim krajem januara, pa pocetkom februara i konacno - sredinom februara.

Denon trune u fioci cekajuci da se konacno pojavi dugo najavljivani WD ne bi li pokazao sta zna...

Elem, tokom posete forumu stalno mi izlaze reklame za jednog retailer-a i ponuda zvucnika u njegovim radnjama. Imaju svasta nesto, QA, B&W, JBL...i ja onako poluiznerviran jer su po deseti put pomerili datum stizanja EVO serije...resih da se malo pozabavim tom ponudom.

Setih se da sam svojevremeno u Player-u poslusao QA 3030i i da mi se prikicno svideo zvuk. Rekoh daj da odem do BW Galerije da pogledam QA 3050i mozda ce mi on ponuditi sve sto mi treba pa da zaboravim na EVO...

I odem ja tamo, namolim ljude da iznesu iz magacina zvucnike jer zbog gabarita nisu izlozeni. Nema zive duse pa su momci bili vise nego spremni da se angazuju nesto vise nego uobicajeno. 

I da ne duzim...svidi se meni sta sam video i cuo u radnji a procitao po raznoraznim recenzijama. Pozovem prijatelja koji saradjuje sa doticnim retailer-om, rekoh, pitaj moze li neki popust za kes, da im micem te kutije iz magacina a i da sebi skratim muke tantalove. Bas kako sam ocekivao, ubrzo stize odgovor da moze - 20% popust, kaze, to je max, ispod toga i mi gubimo.

Spakuju momci kutije u auto, ja odmah konsultujem brata Googla da me navede gde da kupim neke kablove, jer ko ce sad izdrzati da ne proba veceras kod kuce te divne novitete. Odem u 4Audio, covek nudi neki Audioquest (nadam se da nisam omasio naziv) preko 2.000 rsd jedan metar...rekoh daj druze nesto za nas sto nismo audiofili do koske :) nego samo wannabe audiofili. Izvadi prikan neki beli AQ od 900 i kusur dinara po metru, kaze, ovo ti je vise nego dovoljno za tvoje kutije a bogami na oko mi i deluju ok i kvalitetno. 

Ubacim i to u kola, krenem kuci, vozim zamisljen, mislim se da li sam napravio gresku sto ne sacekah WD. Osecam neku krivicu kao zenu da sam prevario a ne izgubio strpljenje sa nepouzdanim dilerom. Ma rekoh sta je tu je, potrudi se da zaboravis na WD, sa ovim QA nema greske, samo ih jos Vucic nije nagradio za suzbijanje pandemije covid 19... Dovucem se sav zamisljen kuci... oteglim se iznoseci zvucnike do stana...zena kuka, kaze, sto uze sive kada sam rekla bele, koji deo nisi razumeo u mojoj naredbi da mogu biti zvucno losiji ali estetski nema kompromisa ...rekoh oprezno, kao da ocekujem bujicu prekora i fizickih nasrtaja...ljubavi, to je da razbijemo ovo belilo,pa nisam ja Aca Lukas. Padne tu jos poneka kritika aliizbegoh batine. Muski otrpih sve, samo da se smire strasti i da ne spavam nocas napolju. Otvorim kutije, izvadim zvucnike, vidim pojedose mi sobu ali znam da i u azbuci posle j ide k a kamoli u mucenickom zivotu.

Namontiram spajkove, ispomeram policu i TV, skinem Genius-e da ih moje lepe plave oci vise ne vide, nakacim antenu, kablove i ostala cuda i kada je dosao trenutak istine da se cuje sta je doneo minuli rad, skapiram da treba dvonedeljna obuka da bi se Denon pokrenuo. Remote ima vise dugmica nego kokpit onog nesretnika oborenog iznad Budjanovaca. Pomislih, nista vise na ovom svetu nije jednostavno...gde nestase kasetofoni sa 5 dugmica...tu se covek ne da zbuniti, cak je REC po pravilu crven. Ovo sada kao da ce u medjunarodnu svemirsku stanicu da me salju a ne da pustim par omiljenih albuma (evo opet se setih kako je manje vise a kasetofon je hadzija medju audio uredjajima).

Pade mi na pamet da uradim sken QR kodove na kutiji od receiver-a. Uradih to nekako... cackaj po meniju, azuriraj firmware...drz ne daj...poce mjuza sa FM radija da pici, sve go narodnjak do nardonjaka...zvuk nije los ali ocekujem jos bolje kada se usvira ceo sistem.

Pokrenem Deezer preko Heos-a, radi kao singerica. Pristojan zvuk, kapiram da bi moglo jos bolje. Razmisljam kako da se ubacim u neku familiju za jos neki streaming servis. Koliki li je namet za takvu poslasticu, mislim se... Listam forum da vidim nudi li se neka komuna kao sto je ovih dana.

U medjuvremenu, nervira me HDMI kabal jer nesto zeza, cas pokazuje sliku na TV, cas je nema. BTW, TV ocajno zvuci preko receivera, basa bez. Kapiram da treba da uzmem neki opticki kabl za pocetak ili da pitam bracu sa foruma da li da uzmem neki bolji HDMI i pokusam ponovo sa ARC na ARC povezivanjem, mozda proradi bolje veza TV - AVR, mozda a mozda i ne, jer postoji mogucnost da u setup-u nesto nisam dobro odradio...ali ko ce ga znati, nisam ja Tesla vec obican laik za audio tehniku a i sire.

I onda se pesmu po pesmu bacih na slusanje muzike...zaboravih se, zanesoh se, a sutra se radi. Pa ako se sutra probudim na vreme za posao, mozda skljocnem neku fotku za forum a ako ne, onda sutra popodne ili u narednih par dana...pa da date neke sugestije i vaspitno-popravne feedback-ove kako bih se vratio na pravi put audiofilije jer ovako zbrda-zdola vise podseca na nabavku satelitske antene mladjanog Del-boja :)

 

Uzdravlje!

Link to comment
Share on other sites

Ozbiljno bih hteo da pohvalim tvoj tekst, pročitao ceo :D, način na koji pišeš i gradiš priču, jednostavno uvlačiš čitalaca kao u nekoj od krimi priča Ju Nesbea. Ne znam čime se baviš, ali mislim da bi trebalo da razmisliš o tome da počneš sa pisanjem. Jo Scabø :)

Elem, što se tiče ove naše Hifi horor priče, mislim da si napravio dobar potez kupovinom Q Acoustics zvučnika... još samo neko britansko pojačalce :D

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...