Jump to content


Povezivanje woofera na vintage pojačalo


Đile

Recommended Posts

To je diskutabilno. Sa jedne strane dobijas cistiji signal, sa druge radis atenuaciju na kompu i nemas versatilnost. Ali najverovatnije imas mogucnost reza satelita.

 

Mislim da nema dobrih subova u tom rangu cene.

 

Mada ovo je lepo radilo

 

https://m.kupujemprodajem.com/audio/zvucnici-vuferi-kucni/jbl-sub-6-aktivni-woofer-60wrms/oglas/104082368#mhs0-1604858748670

 

 

 

https://m.kupujemprodajem.com/audio/zvucnici-vuferi-kucni/jbl-sub10/oglas/103572658#mhs0-1604859225232

 

https://m.kupujemprodajem.com/audio/zvucnici-vuferi-kucni/bowers-wilkins-asw-300/oglas/103957069#mhs0-1604859302549

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

55 minuta ranije, Đile said:

Ja nekako imam utisak da je potrebno mnogo više od 200 eur, za zvučnike koji idu toliko duboko kao sub, bar koliko sam ja gledao... A iskreno ovaj Mission je pravo iznenđenje za mene, pa ne bi želeo tako brzo da se rastanem od njega, jednostavno samo da mu malo pripomognem...

За 200е и нема суб који иде толико дубоко колико би требало да има смисла.

Суб тражи наменски излаз за суб који је излаз из претпојачала, може и пре оут пуног опсега па се сече на субу, а могу и спк излази где се опет сече на субу. Треба суб да ухвати печат претпојачала, динамику звука да пренесе на најниже фреквенције.

Link to comment
Share on other sites

55 minuta ranije, Đile said:

Ja nekako imam utisak da je potrebno mnogo više od 200 eur, za zvučnike koji idu toliko duboko kao sub, bar koliko sam ja gledao... A iskreno ovaj Mission je pravo iznenđenje za mene, pa ne bi želeo tako brzo da se rastanem od njega, jednostavno samo da mu malo pripomognem...

За 200е и нема суб који иде толико дубоко колико би требало да има смисла.

Суб тражи наменски излаз за суб који је излаз из претпојачала, може и пре оут пуног опсега па се сече на субу, а могу и спк излази где се опет сече на субу. Треба суб да ухвати печат претпојачала, динамику звука да пренесе на најниже фреквенције.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, gvlada said:

За 200е и нема суб који иде толико дубоко колико би требало да има смисла.

Ovo je tačno pod uslovom da je prostor akustički tretiran i da je ostatak sistema bar u visokoj srednjoj klasi. 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Gile said:

Ovo je tačno pod uslovom da je prostor akustički tretiran i da je ostatak sistema bar u visokoj srednjoj klasi. 

Upravo je to i poenta mog pitanja, da li sub u ovoj cenovnoj kategoriji može nešto pridodati ovoj skoromnoj kombinaciji na skroman, ali primetan način?

Link to comment
Share on other sites

Za JBL ne bih po specifikacijama mogao da se složim, uz ogradu da ih nisam slušao nikada, možda im je zvuk super. Čini mi se da su ugrađena pojačala preslaba. B&W je OK sa tog aspekta, mada nema finu kontrolu faze (ovo možda nije ni bitno, sem u vrlo malom prostoru). Monitor Audio ASW100 je poprilično dobar (imao ga je @nesone čini mi se), i može da se ulovi na KP za 200€. Trenutno je na KP u tom cenovnom opsegu najbolji pomenuti B&W.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Đile said:

Upravo je to i poenta mog pitanja, da li sub u ovoj cenovnoj kategoriji može nešto pridodati ovoj skoromnoj kombinaciji na skroman, ali primetan način?

Naravno. Dobitak će biti primetan, a finim podešavanjem je moguće eliminisati neželjene nuspojave.

Link to comment
Share on other sites

41 minuta ranije, Gile said:

Ovo je tačno pod uslovom da je prostor akustički tretiran i da je ostatak sistema bar u visokoj srednjoj klasi. 

Суб треба да ради од 20-120Hz. Већина јефтинијих субова пада испод 40Hz а 30 ради на -10dB.

Шта ће то у било ком систему? Можда ако има за предње канале сателите који падају после 120Hz.

Лепо рече "пророк", боље тих 200е у боље звучнике да уложи.

Link to comment
Share on other sites



Za JBL ne bih po specifikacijama mogao da se složim, uz ogradu da ih nisam slušao nikada, možda im je zvuk super. Čini mi se da su ugrađena pojačala preslaba. B&W je OK sa tog aspekta, mada nema finu kontrolu faze (ovo možda nije ni bitno, sem u vrlo malom prostoru). Monitor Audio ASW100 je poprilično dobar (imao ga je [mention=10056]nesone[/mention] čini mi se), i može da se ulovi na KP za 200€. Trenutno je na KP u tim cenovnom opsegu najbolji pomenuti B&W.


Ukoliko je drajver efikasniji potrebna je manja snaga za istu glasnocu. Tako da 60w ili 100w moze biti i previse.

Drugo, ti Mission sigurno imaju pad ispod 80Hz i ovi JBL bi pravilno podeseni to doveli tamo gde treba.

Razmatrati ispod 40Hz je upitno iz vise razloga u ovom slucaju.

Dobio bi to sto mu treba uz neveliko ulaganje. Kvalitet je bitan. Snaga ne toliko. Svirace JBL i glasnije nego sto mu treba. A imace i na tisem slusanju dobitak.

Link to comment
Share on other sites

Moj prvi, laički izbor, je bio upravo taj B&W kog je pomenuo @prophet naveo, pre svega zbog pozitivnih komentara na stranim sajtovima koji su pre svega usmereni na njegove muzičke sposobnosti, e sad, što se tiče podešavanja faze, zaista ne znam koliku bi to ulogu igralo u uklapanje sub-a u postjeći sistem. JBL mi, bar po specifikacijama, nije ulivao neko preterano poverenje, a nije se ni proslavio po utiscima koji se mogu naći na netu. Što se tiče Cantona, njega nisam ni uzimao u razmatranje, verovatno predrasuda prema nemcima... Ovaj primerak sa oglasa ovde deluje kao da je imao teška vremena iza sebe... a i modeli koji se javljaju po oglasima su gotovo u potpunosti orijentisani na HT.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, prophet said:

Ovaj drugi JBL ima woofer od 25cm i pojacalo od 100w. I podesavanje faze koje je veoma bitno. Kontrole su sa prednje strane. Bas reflex.

 

B&W ima samo 0 i 180 stepeni za fazu. Kontrole su nazad. Mislim da je kompresija. Woofer 20cm.

 

 

Zar nije kompresija bolja za muziku? Utegnutiji bas i slično?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, prophet said:

To je diskutabilno. Sa jedne strane dobijas cistiji signal, sa druge radis atenuaciju na kompu i nemas versatilnost. Ali najverovatnije imas mogucnost reza satelita

Pošto komp ni u jednoj varijanti nije izvor signala, ova varijanta otpada. Koliko sam shvatio u ovoj kombinaciji pojačalo radi samo u preamp modu za sub, preskače se izlazni stepen u potpunosti?

Link to comment
Share on other sites

33 minuta ranije, Đile said:

Koliko sam shvatio u ovoj kombinaciji pojačalo radi samo u preamp modu za sub, preskače se izlazni stepen u potpunosti?

Ako se odnosi na povezivanje na tape out, onda ulazni signal ide direktno na taj izlaz i nemaš mogućnosti kontrole ni jačine ni tona preko komandi pojačala, i naravno preskače se izlazni stepen pojačala.

Link to comment
Share on other sites

Ok, hvala, taj deo mi je skroz jasan sad. Ostaje mi samo pitanje mogućnosti podešavanja faze, vidim da dobar deo sub-ova nema mogućnost kontinuiranog podešavanja, čak ni u high end modelima, mislim da ni REL nema ni na jednom svom modelu, već samo prekidač 0-180. Da li neko ima iskustva, kolko je to stvarno bitno? Naravno, uvek je lepo imati mogućnost finog podešavanja, ali koliku to razliku pravi u praksi? Pročitao sam negde da to nije toliko bitno jer su talsne dužine, koje su u pitanju veoma duge, pa stoga to i nije presudno.

Link to comment
Share on other sites

On 8.11.2020. at 19:54, Gile said:

Za JBL ne bih po specifikacijama mogao da se složim, uz ogradu da ih nisam slušao nikada, možda im je zvuk super. Čini mi se da su ugrađena pojačala preslaba. B&W je OK sa tog aspekta, mada nema finu kontrolu faze (ovo možda nije ni bitno, sem u vrlo malom prostoru). Monitor Audio ASW100 je poprilično dobar (imao ga je @nesone čini mi se), i može da se ulovi na KP za 200€. Trenutno je na KP u tom cenovnom opsegu najbolji pomenuti B&W.

Ne cini ti se. Bio je ASW100 odlican za HT Radio je on ko sat. Sada ga je od mene kupio drug Nixie, i malo ga preradjuje. Zna covek svoj posao. I, inace izuzetan gospodin. Ovde saljem pozdav drugaru Nixie.

Link to comment
Share on other sites

18 sati ranije, Đile said:

Da li neko ima iskustva, kolko je to stvarno bitno? Naravno, uvek je lepo imati mogućnost finog podešavanja, ali koliku to razliku pravi u praksi? Pročitao sam negde da to nije toliko bitno jer su talsne dužine, koje su u pitanju veoma duge, pa stoga to i nije presudno.

Ako nemas na (pre)ampu podesavanje delay-a - fino podesavanje faze je krucijalno.

Link to comment
Share on other sites

On 11/8/2020 at 8:01 PM, gvlada said:

Суб треба да ради од 20-120Hz. Већина јефтинијих субова пада испод 40Hz а 30 ради на -10dB.

 

Da li neko može da mi pruži više informacija o ovoj tvrdnji, šta zapravo u praksi znači ova odnos frekventnog odziva i osetljivosti?

Hvala

Link to comment
Share on other sites

To nije osetljivost, vec karakteristika frekventnog odziva - "roll off". 

U praksi to znaci da pomenuti B&W ASW 300 27 Hz moze samo da sanja :)

Bitna ti je -3dB vrednost. I to ne "in room" odziv - vec "anechoic".

 

Ako te malo vise zanima tematika - CEA-2010 je de facto standard za testiranje subwoofer-a i tako izvedena standardizovana merenja govore mnogo o karakteristikama subwoofer-a.

https://www.soundandvision.com/content/cea-2010-good-baseline-bass

Naravno da je za krajnji sud potrebno "uvce" - ali na osnovu testova moze jako lako da se vidi koje sub-ove treba otpisati u startu bez ikakvog slusanja.

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima na veoma korisnim odgovorima. Na osnovu svih informacija, izgleda da samo Monitor Audio ASW100, po specifikacijama, zadovoljava osnovne karateristike koje bi sub u mon sistemu trebalo da ima.

JBL control sub 10 nema kontinuirano podešavanje faze, iako na fotografiji deluje kao da ima, ipak je to samo prekidač za obrtanje faze (pročitao u korisničkom uputstvu, jedine pozicije su + i -), isto važi i za njegovog manjeg brata sub 6.

Ovaj zahtev ne prolazi ni Bowers & Wilkins ASW300.

Canton 8.2, ima fino podešavanje faze, ali nema high level output, što znači da u nekoj varijanti ne bi bilo moguće na njega direktno povezati zvučnike i koristiti njegovu skretnicu. Takođe, drajver mu je 8 inča, što je otprilke isto kao i na mojim sadašnjim zvučnicima, pa nisam siguran koliko bi u tom slučaju mogao da doprinese.

E sad, jedini problem je što trenutno postoji samo jedan na oglasima u ponudi za 250 evra

https://www.kupujemprodajem.com/audio/zvucnici-vuferi-kucni/monitor-audio-asw-100/oglas/103449333?filter_id=919136386

Pitanje je sad, da li se zaletati i dati 250 evra za robu nepoznate prošlosti, i samim tim neizvesne budućnosti?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...