Jump to content


Povezivanje woofera na vintage pojačalo


Đile

Recommended Posts

Pozdrav svima,

Imam vintege sistem koji se sastoji od Denon 860 pojacala i Mission 737R zvucnika koje sam nedavano nabavio. Zvuk mi se veoma dopada što se tiče viskoih i srednjih, ali čini mi se da basa malo manjka. Moje pitanje je da li je pametno dodavati nekakav woofer u ovaj sistem? Zaista bih želeo da zadržim ove kutije, ali bih takođe želeo da im na neki način dodam bas, da ih nekako upotpunim.

Koje su opcije za dodavanje woofera u ovakav stereo sistem, pošto pojačalo nema poseban izlaz za sub? Da li je potrebna skretnica, ili nešto slično kako bih rasteretio zvučnike niskih, i preusmerio ih na sub? Ili je dovoljno samo na već postojeće izlaze paralelno vezati aktivni sub? U kom slučaju se dobija bolji zvuk? Takođe me interesuje da li se nešto dobija ubacivanjem dva sub-a, pošto zvuk sa njih nije direkcioni?

Znam da se o ovom već na forumu pisalo, ali nekako ne mogu da sve objedinim u rešenje za moj sistem.

Hvala u napred na odgovorima.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Vrlo je jednostavno. Treba ti aktivni sub sa high input ulazima, tj onakav koji može da dobije signal preko zvučničkih izlaza sa pojačala. Spojiš ulaze na wooferu sa izlazima za drugi par zvučnika i to je to. Impendansa aktivnog subwoofera je otprilike nekih 10kOhm, tako da ne dovodiš pojačalo ni u kakvu opasnost od spaljivanja. Jedan solidan Canton aktivni sub se prodaje u malim oglasima po veoma povoljnoj ceni, ako ti zaista treba subwoofer to je prava prilika.

Link to comment
Share on other sites

U principu ne, jer na svim tim subovima postoji potenciometar kojim menjaš njegovu reznu frekvenciju. Ako ti je baš stalo da su opsezi za sub i main baš striktno razdvojeni, onda biraš model koji ima i high level output, pa spojiš Mission na high level output od woofera, i onda se glavni set zvučnika pobuđuje samo onim frekvencijama koje ne emituje woofer. Tako je bar kod Monitor Audio woofera, verujem da je i kod ostalih slično.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Đile said:

Da li je potrebna skretnica, ili nešto slično kako bih rasteretio zvučnike niskih, i preusmerio ih na sub?

Ti  zvučnici nisu tako mali da bi im bas puno smetao. Skretnica kao još jedan uređaj u nizu može pokvariti kvalitet zvuka. Može se dodati jednostavna pasivna skretnica prvog reda (samo kondenzatori). Mogla bi se dodati na Tape monitor. 

http://www.troelsgravesen.dk/High-Pass-Filter.htm

Ja predlažem samo za dodavanje SUB-a i ništa drugo. SUB mora imati high level input, odnosno možeš ga vezati samo na zvučnike, odnosno na izlaz pojačala za zvučnike, nemaš druge opcije sa tim pojačalom.

Link to comment
Share on other sites

Odlično, hvala. Gledao sam nešto po netu, i zapao mi je za oko ovaj model B&W ASW 300. Ocenjen je kao veoma muzikalan, drajver je 8 inča, što bi trebalo da je ok za muziku, i da zbog te veličine ima dobar odziv. Spušta se do 27 Hz što je veoma impresivno za ovu veličinu.

Link to comment
Share on other sites

Само неки РЕЛ суб за повезивање на звучничке излазе. Прво су бољи од конкуренције за исти новац, друго појачало их не види уопште и не оптерећује се а прављени су за музику.

Link to comment
Share on other sites

REL je, rekao bih, retka zverka na ovim prostorima, pogotovo u second hand kategoriji, a mislim i da mi probija budžet, voleo bih da ostanem u kategoriji ispod 200 eur, jedino ako nešto baš odskače po kvalitetu, da bi bilo vredno i za neki budući sitem (da mogu unucima da ga jednog dana ostavim:D), onda bih da i nešto više.

Link to comment
Share on other sites

За 200е купиш играчку. Треба ти суб који пристојно ради тамо где звучници не могу.

Боље сачекај, скупи паре него да бацаш бзв. РЕЛ се повезује на исте терминале као и актуелни стерео пар.

Link to comment
Share on other sites

Rec izlaz sa pojačala nije posle preampa, jačina signala je konstantna ako se tako veže low output, tako da mora onda na subu da se podešava odvojeno jačina signala, što je vrlo neudobno. Denon 860 ima A i B izlaz.
Jeste neudobno. Ako koristi komp kao izvor moze na njemu regulisati glasnocu. Pre toga podesi pravilno nivoe. Samo ideja.
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, prophet said:

Premda bih uvek dodao tih 200 eur i kupio bolje zvucnike.

Ja nekako imam utisak da je potrebno mnogo više od 200 eur, za zvučnike koji idu toliko duboko kao sub, bar koliko sam ja gledao... A iskreno ovaj Mission je pravo iznenđenje za mene, pa ne bi želeo tako brzo da se rastanem od njega, jednostavno samo da mu malo pripomognem...

Link to comment
Share on other sites

52 minuta ranije, prophet said:

Proveri mogucnost sa Tape in/rec za low level

Takodje trebao bi da imas izlaz za A i B par zvucnika za high level

Mene interesuje ovaj low end varijanta imam isto neko pojacalo a+b ali imam neki aktivni woofer, sad me zanima kakav je princip za globalno pojacavanje ?

Da li ja kad odvrnem volumen moram i na woofer-u da odvrnem rucno ? To mi svakako ne bi odgovaralo :)

 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, prophet said:
1 hour ago, Gile said:
Rec izlaz sa pojačala nije posle preampa, jačina signala je konstantna ako se tako veže low output, tako da mora onda na subu da se podešava odvojeno jačina signala, što je vrlo neudobno. Denon 860 ima A i B izlaz.

Jeste neudobno. Ako koristi komp kao izvor moze na njemu regulisati glasnocu. Pre toga podesi pravilno nivoe. Samo ideja.

Da li ovo povezivanje preko Tape in/rec na low level in ima neke prednosti, osim mane da ne postoji mogućnost kontrole jačine signala preko pojačala?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...