Jump to content


Pjacalo za slusalice zuji .....


hardwareGQ

Recommended Posts

Pozdrav svima,

u u slusalicama mi se cuje zujanje.

Stavim DAC ( koji mi je ujedno i pojacalo za slusalice ) na pod, u slusalicama se cuje dosta zujanja,

stegnem rukom DAC zujanje se smanji za duplo ( ali je i dalje prisutno )

Sta bi moglo da bude? Razmisljao sam da zamenim adapter. NJegov fabrcki je 12V 1A, pa bih probao sa 18V 2.5A. Moje pitanje je sledece: Da li necu sprziti DAC ako stavim jaci adapter?

Hvala

Link to comment
Share on other sites

Gotovo sam siguran da je do napajanja jer swtching napajanja kada propadne mrezni kondenzator isijavaju enormnu kolicinu smetnji u najsirem spektru jer im je radna frekvencija od 22 do 24kHz.... Iz licnog iskustva znam jer sam se pre dve godine toliko izludeo sa svojim pojacalom i zujanjem da mi nista nije bilo jasno a bavim se time svaki dan. Najjeftinije je kupiti drugo napajanje 12V 1A i probati. To  stvarno ne kosta mnogo a nece se baciti nikad jer ga koriste i razni top-box uredjaji i sve neke dzidze koje smo natrpali po kuci.

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav,

u pitanju je Fx audio X3.

Povezan je USB kablom na komp. ( izvadim USB kabl iz uredjaja, zujanje je i dalje prisutno )

Tako da mislim da ima neke veze strujnim adapterom, ali nisam bas strucan pa rekoh da pitam.

Kad sam vec tu, bar da pitam i ovo:  on  u sebi ima neki bedni op amp NE5532P. Od druga mogu da uzmem opa 2134. da li je taj 2134 bolji od ovog? da znam da ne gubim vreme :)

 

Hvala svima.

Link to comment
Share on other sites

32 minuta ranije, hardwareGQ said:

Kad sam vec tu, bar da pitam i ovo:  on  u sebi ima neki bedni op amp NE5532P. Od druga mogu da uzmem opa 2134. da li je taj 2134 bolji od ovog? da znam da ne gubim vreme

nisam primetio cujnu razliku izmedju tih op ampova , svakako je stvar na tebi i tvom sluhu,takodje povedi racuna da su to tehnoloski razlicita kola ,pa u zavisnosti od konfiguracije mozda nece raditi dobro

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav svima,

ja resio da se malo poigram i sa kondenzatorima. ( Vodim se logikom da uzmem samo one koji mogu da stanu kada se zatvori kuciste DAC-a. dakle da izgleda fabricki.

Posto Elna Silmic II nije mogla fizicki da stane, odlucio sam da uzmem Nichikon Fine Gold za sekciju napajanja, Nichikon ufg (serija ispod fine gold, ali kazu da je dobra ) za sekciju za slusalice, a ove ostale sitne kondove sam uzeo Silmic II jer mogu da stanu bez problema na tim pozicijama.

Uzeo sam iste vrednosti kao fabricke, neki mi kazu da sam mogao i vece, ali ne bi stali unutra kada se dac zatvori.

Posto nisam neki znalac, cisto da pitam. Koji kondenzator sluzi cemu? obelezio sam po brojevima.

1, pretpostavljam da je napajanje -  1000uF 16V

2. i  3. pretpostavljam da su za izlaz za slusalice - 470uF  25V

4. 5. 6. i 7. ne mogu ni da pretpostavim cemu sluze, ali cu ih zameniti svakako. ( jel zna neko cemu sluze? )

4 i 5 su 2.2uF 50V, a 6 i 7 su 10uF 16V

Hvala svima

Fx Audio X3.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 8.11.2020. at 11:05, hardwareGQ said:

Kad sam vec tu, bar da pitam i ovo:  on  u sebi ima neki bedni op amp NE5532P. Od druga mogu da uzmem opa 2134. da li je taj 2134 bolji od ovog? da znam da ne gubim vreme :)

Mala je razlika. Malo bolji su LME49720 ili od starijih OPA2604 u tom kućištu DIP8 i to ako nađeš originale, kojih nema po našim prodavnicama. Jedino što vredi staviti po meni je OPA1612+adapter, on je superioran zvučno tim starijim tipovima operacionih samo ih nema u tom kućištu pa je potreban adapter SOIC/DIP8. To se kupuje u Mouser, DigiKey i slično, nađi naše firme koje dobavljaju delove za proviziju. Ono što je po meni veliki problem je izlazni elektrolitski kondenzator, to degradira bilo koji OPA. Premosti ga sa 100nF Wima MKS2, odozdo, mada nije velika vajda ni od toga. Ako izlazni kondenzator nije na nekom značajnom DC naponu (makar nekoliko V) a polarisan je po tipu, onda su izobličenja velika.

PS

Ako NE5532 služi kao pojačalo za slušalice, to nije baš dobro, nije to baš odgovarajući driver za slušalice, a nije ni OPA1612. Za Line out su sasvim odgovarajući.

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, hardwareGQ said:

Jedno kratko pitanje: Kako da razaznam gde se na adapteru nalazi faza a gde nula? Nema nikakvih oznaka.

Koji je adapter, daj slike.

Kod tih čoperskih napajajnja je sve jedno, mrežni napon se prvo ispravlja grecom i puni jedan elektrolitski kondenzator, nakon toga ide elektronika za smanjenje napona i galvansko odvajanje.

Neki će reći da je sve jedno za bilo koji ispravljač, možda jeste, a možda i nije. :D

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav,

na prvoj slici su fabricki adapter (koji je zujao) i drugi koji trenutno koristim,

a na ostale dve slike je adapter koji sam naknadno uzeo,  planiram uskoro da ga probam ( isto je 12V, ail je 3.33A )i dosta je tezi i masivniji od ova dva, a i moci cu da mu menjam strujne kablove jer ima klasican iec prikljucak.

IMG_20201111_112110.jpg

IMG_20201115_131606.jpg

IMG_20201115_131616.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...