Jump to content


HDMI ARC i CEC


alekbo

Recommended Posts

Poštovanje svima,

Verujem da nas ima koji se mučimo sa povezivanjem tv sa risiverom preko HDMI kabla i nailazimo na razne probleme.

Trenutna situacija sa HDMI ARC i HDMI CEC unosi mnogo zabune i problema. No, nadam se da se neko od prisutnih na forumu snalaze bolje od mene pa ih molim za pomoć.

Situacija je sledeća:

Imam Philips oled tv, android tv 9, koji na sva četiri hdmi porta ima ARC ali je ta funkcionalnost moguća samo ako se uključi EasyLink  (Philipsov naziv za CEC). To znači da kada uključim tv automatski se uključuje i yamaha rx-a1080 risiver. Tada daljinskim od tv mogu da upravljam i risiverom (jačina, mute). 

No, zaista nije potrebno da se risiver uključuje uvek nego bih da ga ja uključim kada mi odgovara. To je moguće tako što isključim EasyLink na tv ali je to aktivnost koja zahteva ulazak u meni, listanje do settings, pa još jedan pa još jedan podmeni. I naravno sve unazad kada hoću da aktiviram EasyLInk i to samo da bih imao ACR. 

Yamaha takođe ima opciju podešavanja koja je manje više istog manira kao i kod philips-a. Dakle mnogo koraka do toga da se ugasi kontrola preko hdmi i nazad samo da bih aktivirao ARC.

Da li neko ima, zna rešenje za ovu situaciju, da bez kontrole preko hdmi omogućim arc sa tv ka risiveru, tj da imam komfornije korišćenje: tv bez risivera i tv sa risiverom (preko arc)?

Da naglasim tv ima i optički out ali preko njega ne prolazi dolby digital plus, i atmos (zbog Netflix-a).

Iz iskustva znam da prethodna verzija CEC-a na starijim tv (2016, 2017) arc preko hdmi je funkcionisao i sa i bez aktiviranog CEC (EasyLInk)

Hvala unapred

Aleksandar 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Rekao bih - mrka kapa.

CEC / (e)ARC su uzasni "standardi".

Ponasanje nije konzistentno ni kod istog proizvodjaca u razmaku od par godina, kao sto si se i sam uverio.

Na LG-u je isto. Na 3 godine "starom" TV-u (LG OLED C7) ARC radi bez CEC-a, a na novom (LG OLED CX) ne radi - u oba slucaja AVR je isti i sva podesenja su ista. Naravno, cim se ukljuci CEC (na Anthem AVR-u), ukljucivanje TV-a ukljucuje i AVR, sto ne zelim - iako je na AVR-u iskljucena opcija za CEC power on / power off. Ludilo :rolleyes:

Ostaje jedino da se svaki put ukljuci/iskljuci CEC po potrebi - i to kod mene na AVR-u, zato sto mi CEC na TV-u treba za EON box.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam kako bi se taj problem mogao resiti na Philips OLED TVu. Jedino sto mogu da kazem jeste da kod Panasonic OLED TVa mora da se udje u menu i da se odabere opcija za zvuk ili TV ili Home Theater - sto znaci AVR. Znaci isto mora da se udje u menu ali je potreban samo 1 nivo da bi se doslo do zeljene opcije. Prebacivanje na TV automatski iskljucuje ARC. Preduslov je aktiviranje kontrola na HDMI - ali to ionako treba uvek da bude ukljuceno.

Medjutim, ja stalno koristim ARC i ne vidim potrebu da koristim ton sa TVa. Cini mi se da je to najjednostavnija i najbolja opcija, pogotovo sto ARC radi bez problema.

Link to comment
Share on other sites

ARC i CEC su potpuno ludilo. Pregledao sam mnogo foruma po netu i ljudi su prilično besni jer, kao što je Delija napisao, ono što je radilo na starijim modelima sada ne radi.

Zaista ne bih da mi se uključuje risiver kada nam se obraća prvorođeni.. šalu na stranu, zašto da se uključuje risiver, subwoofer, zvučnici dok gledam n1. 

Kada je netflix ili hbo ili Blueray to je drugo.

Na philipsu je opcija da menjam tj uključujem i isključujem cec - ukupno sedam koraka i kliktanja. I nazad kada hoću ARC a onda i još daljinski od yamahe ....

Sa harmony daljinskim sam pokušao ali i njihova preporuka je da se isključi CEC na novim modelima. 

Biće da se nisu dogovorili jedni sa drugima, odnosno da su negde poreklom sa ovih prostora :-)

Ako neko naleti na neko rešenje ili vidi na netu, biću veoma zahvalan i plaćam piće

Aleksandar

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, alekbo said:

Zaista ne bih da mi se uključuje risiver kada nam se obraća prvorođeni.. šalu na stranu, zašto da se uključuje risiver, subwoofer, zvučnici dok gledam n1. 

Kada je netflix ili hbo ili Blueray to je drugo.

Upravo tako.

Kod mene je jos dodatna komplikacija to sto Devialet koji "gura" prednje zvucnike nema trigger. Uz to i sub-ovi imaju vise profila, a taj koji je potreban za TV najcesce nije aktivan.

Link to comment
Share on other sites

Problemi prvog sveta :)

Moje pojačalo ne može ni da se uključi preko daljinskog. Tu su još DAC i njegovo baterijsko napajanje, još jedno pojačalo za surround kanale, još glavno pojačalo na startu obično prebaci na random ulaz ako mu se učini da tamo postoji neki signal... Niko u kući ne zna checklistu da pusti ceo sistem sem mene. Doduše i briga ih :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Imam 2 pitanja iz ove tematike. Prvo, tv mi je spojen na avr ARC HDMI vezom, i kada gledam filmove, EON, Youtube, ili bilo sta drugo, moram volume na avr da pojacam do 40-50 (od 100) da bi se culo za neko normalno gledanje, dok mi je ta glasnoca za muziku (tidal) preko avr maksimum maksimuma na koji slusam (ono bas kad me pogodi pjesma). A s obzirom da mogu podesiti i daljinski od tv da pojacava ton na avr, i ako pozelim da gledam tv samo sa njegovim zvucnicima, kada iskljucim avr, na tv mi volume ostane onakav kakav je bio na avr znaci 40-50, a za neko normalno slusanje dovoljno je 10-12 volume na tv-u, pa bude preglasno dok ne smanjim. Ima li ovdje lijeka?
Drugo pitanje je da li postoji neko rjesenje da se moze slusati muzika sa tidala na avr-u a da on istovremeno propusta video signal do tv-a bez zvuka? Jer cim prebacim na tidal,tj na heos, on iskljucuje ulaz od tv risivera i prikazuje na ekranu to sto sam pustio od muzike Meni djeluje da ne postoji takva opcija,ali bolje da pitam.
Inace, avr je Denon avr-x1500h, a TV je Tesla 50S905bus (android)

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Alex74 said:

Hteo bih da kupim neki risiver radi spajanja sa tv-om.

Na tv-u imam HDMI ARC a na risiverima za HDMI kod nekih pise ARC a kod nekih out ili monitor (ti kod kojih je out ili monitor oni su isto obelezeni belom bojom).

Interesuje me da li su out ili monitor isto sto i ARC ili ne?

 

20210117-160044.jpg

Svaki AVR moze da se spoji sa TV. ARC ili ne. 

"Interesuje me da li su out ili monitor isto sto i ARC ili ne?"
 

Vidi sta je Vlada gore napisao.

Link to comment
Share on other sites

Арц је функција да авр прими звук са тв преко хдми којим он шаље слику на тв.
Где на тв и авр пише арц има ту могућност, где на авр пише само оут тј излаз нема.

Link to comment
Share on other sites

Preko HDMI se prenosi i slika i zvuk. Ne prenosis ih odvojeno. Tehnicki moze i to, ali zasto komplikovano ako moze jednostavno. ARC je na sve ovo tek kasnije dosao kao standard, ali moze i bez toga - povezes optikom TV i AVR i to je to. Tek sa eARC je drugacija prica, ali rekao bih da ti to jos uvek nije zanimljivo.

Ako hoces ARC - moras da uzmes AVR koji to podrzava.

Link to comment
Share on other sites

^^ Zato što deca ponekad bulje u crtaće, ponekad gledamo vesti, ponekad se najvažniji čovek u zemlji neočekivano pojavi na TV-u, ponekad je muzika tek pozadinska a neko gleda neku titlovanu glupost na TV... (da, ponekad i svira muzika (meni), i žena gleda nešto titlovano, ali sa zvukom na TV-u)

Zvuk TV-a mi na HiFi sistemu treba samo kad gledam nešto i treba moćno da se čuje.

.

.

.

Mene užasno nervira ta neusaglašenost ARC, CEC, DLNA... nije user firendly, nije user customizable. Ne pokriva sve načine korišćenja uređaja, nije ni u jednom manualu objašnjeno... Moj raniji Smasung TV, za taj dal' ARC/CEC (il' šta već), nađeš u manualu CEC, i piše,  čekiranjem box-a se uključuje ili isključuje CEC funcija. I ništa više. Žali bože papira za taj  manual. :wacko::blink:

Meni na kraju deluje najbolje da TV bude "čvorište" video signala, a ne AVR (koji doduše i nemam :P ). Zvukovi iz izvora koji idu uz video, neka sve ide kroz TV. Tu i tako ne očekujem ne znam kakvu HiFi-liju.

Zvuk bez slike, čvorište je u Audio uređaju. Iz tih audio izvora i očekujem HiFi.

Računar je vezan i HDMI-jem na TV, i optikom na HiFi.
Ostali izvori, ili su prvenstvano audio ili prvenstveno video.

Link to comment
Share on other sites

^^ Zato što deca ponekad bulje u crtaće, ponekad gledamo vesti, ponekad se najvažniji čovek u zemlji neočekivano pojavi na TV-u, ponekad je muzika tek pozadinska a neko gleda neku titlovanu glupost na TV... (da, ponekad i svira muzika (meni), i žena gleda nešto titlovano, ali sa zvukom na TV-u)

Zvuk TV-a mi na HiFi sistemu treba samo kad gledam nešto i treba moćno da se čuje.

.

.

.

Mene užasno nervira ta neusaglašenost ARC, CEC, DLNA... nije user firendly, nije user customizable. Ne pokriva sve načine korišćenja uređaja, nije ni u jednom manualu objašnjeno... Moj raniji Smasung TV, za taj dal' ARC/CEC (il' šta već), nađeš u manualu CEC, i piše,  čekiranjem box-a se uključuje ili isključuje CEC funcija. I ništa više. Žali bože papira za taj  manual. default_wacko.pngdefault_blink.png

Meni na kraju deluje najbolje da TV bude "čvorište" video signala, a ne AVR (koji doduše i nemam ). Zvukovi iz izvora koji idu uz video, neka sve ide kroz TV. Tu i tako ne očekujem ne znam kakvu HiFi-liju.

Zvuk bez slike, čvorište je u Audio uređaju. Iz tih audio izvora i očekujem HiFi.

Računar je vezan i HDMI-jem na TV, i optikom na HiFi.

Ostali izvori, ili su prvenstvano audio ili prvenstveno video.

To je ono što me bunilo. Zašto crtaći ne mogu na hifi? Šta je tu loše? Najglasniji će svakako na mute pa nije ni bitan default_biggrin.png

Ako postoji potreba za muzikom i tv zvukom u osto vreme to je onda argument. Hteo sam samo da prenesem svoje iskustvo da sam prezadovoljam od kad mi zvuk tva ide na hifi. Sport recimo, ma milina slušati.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...