Jump to content


HDMI ARC i CEC


alekbo

Recommended Posts

5 minuta ranije, Delija said:

Probaj da ukljucis CEC - TV Audio Switching, ako vec nije:

http://manuals.denon.com/AVRX1100W/EU/EN/GFNFSYkabkahie.php

 

Vec je ukljuceno. I to sam pokusavao iskljuc/ukljuc ali dzaba.

6 minuta ranije, bobster said:

poveži Denon na HDMI 2 na TV-u.

Povezano na HDMI 2. Video sam da je to ARC.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Uspeo sam da sredim, pa pisem ako nekome zatreba.

Posle milion raznih stvari i pokusaja, na kraju sam na nekom forumu ovo procitao i uspelo je:

"HDMI-CEC is really finicky about the order that devices are plugged in, as this affects the handshake that makes the system work. Where HDMI-CEC isn’t working properly, you need to turn everything off at the plug and remove all HDMI cables from your TV.

Next, turn your TV on first. Then, if you have any external sound devices (soundbar or AV amp), you need to plug these into an HDMI port on your TV first, and then power them on. Next, plug in a set-top box, such as Sky Q, via HDMI and power it on. Finally, follow up with media players and Blu-ray players.

This should make HDMI-CEC work properly, so turning on Sky Q, for example, will turn on the TV and set it to the right channel. However, don’t be surprised if turning off a set-top box leaves the TV on, as this is often the case."

Posto je meni prikaceno sve preko receivera, napisacu korake:

1. Ugasiti tv iz struje i izvuci sve hdmi kablove iz TV-a.

2. Receiver isto iskljucen, ali treba da ostane samo HDMi u ARC-u. Ostale HDMI kablove od kablovske, Bluray playera itd. iskljuciti iz receivera.

3. Upaliti TV i dok je TV upaljen prikljuciti HDMI kabl u ARC na TV-u (receiver ostaje ugasen).

4. Upaliti receiver i prebaciti na TV Audio. Tada ce ARC proraditi.

5. Ugasiti receiver (ali TV mora da ostane upaljen inace nece uspeti pa svi koraci moraju ponovo od broja 1)

6. Ubacite HDMI kabl od kablovske u receiver i upalite isti. Sada radi i kablovska, a i ARC (ja sam za svaki slucaj svaki put pustio Netflix da proverim, pa vracao na kablovsku itd).

7. Ugasite receiver (tv ostaje upaljen), pa ubacite HDMI od bluray playera pa tek onda upalite receiver.

 

Na taj nacin sve radi.

Link to comment
Share on other sites

:plakanje:plakanje:plakanje

Sr*nje opet ne radi! Das toliko para za TV da ti ne radi zvuk... Pakao

Sa starim TV-om nikada nije bilo problema...

 

Ostaje mi opcija opticki kabl, a preko njega ne moze visekanalni zvuk?

Kako ste vi resili taj problem? Pustate Netflix preko kompa, nekog playera itd?

Kada npr. hocete youtube sa telefona da "bacite" na tv, kako onda oko zvuka?

Link to comment
Share on other sites

Преко спдиф не може хд аудио звук, може компресовани типа долби дигитал и дтс.

Како преко разних платформи макс иде ац3 спдиф се уклапа у причу. Једино за атмос треба хдми.

Link to comment
Share on other sites

A sta ti ne radi, automatski switch ili nikako ne radi zvuk, sem ono kad si sve gasio itd?

Ako ne radi zvuk, probaj sa dugmetom settings na LG-ju, pa kad se sa desne strane pojavi meni, idi na sound out (ikonica zvucnik) i promeni sa Internal TV speaker na Optical/HDMI ARC.

Ako ti je problem sa automatskim switch-om, onda mozes da probas opticki kabal u kombinaciji sa HDMI-CEC ali u drugom HDMI ulazu u TV-u. To resenje je fleksibilnije sta hoces kad da ti se ukljucuje i switch-uje. Ja sam podesio da mi ne ukljucuju TV -> AVR i obrnuto, jer cesto gledam TV bez AVR, a katastrfa bi bilo da pustim AVR aplikacijom, a da mi ukljuci TV na statickoj slici i da mi zapekne slika. A recimo, zadrzao sam opciju da mi pri ukljucenju AVR-a TV prebaci out na Optical/HDMI ARC, ili ako ja izaberem to na TV-u, da onda ukljuci AVR.

U slucaju da ti HDMI-CEC definitivno ne radi ni u kombinaciji sa optickim kablom, onda ti ostaje da ti rucno svitch-ujes izmedju Internal TV Speaker i Optical na onaj brzi nacin koji sam ti opisao gore.

Link to comment
Share on other sites

Pogresan odgovor ;)

OLED je sasvim drugacija tehnologija u odnosu na plazmu.

Kod plazme je problematicna neprekidna staticna slika u odredjenom vremenskom intervalu. Kod OLED-a to uopste nije problem. kod OLED-a je problem kumulativne prirode iliti savrseno je svejedno da li si jednu staticnu sliku drzao 5 sati u kontinuitetu i to samo jednom u mesec dana ili si tih 5 sati rastegao na mesec dana sa po 10 minuta dnevno.

Link to comment
Share on other sites

E jbg. sto nam komplikujes, hteo sam da izbegnem da sirimo temu o TV na audio forumu. U pravu si za to sto pricas, ali je to ujedno "nije sija, nego vrat". Ne znam neki bolji izraz od zapekne, odnosno burn in, ali svejedno da li TV crkne, izgori ili pregori. U OLED su organske diode, kako skracenica kaze i one vremenom slabe. Okreni, obrni, najbolje je sto manje gledati oled TV, jer ce vremenom potamneti, ali najgora stvar je kad neravnomerno isijava, pa se pojave fleke na mestima gde sija vise.

Elem, Denon AVR ima kontrastu sliku menija, belo na crnom i kad se preko app pusti muzika nema potrebe za TV-om. Posto se deo slike pomera, TV nece ukljuciti screen saver. Ukljucice neku vrstu zastite, odnosno smanjice kontrast oko kontrastnih objekata, a potom ce i zatamneti sliku. Posto se to ne dogodi odmah, to daje vremena diodama da se trose na istom mestu svaki put kad se upali taj meni.

Moj slucaj je bio takav, samo sa menijem EON-a. Bio je smanjen na 3 sec i nismo cesto menjali kanale, ali je zeznulo to sto se nocu update-ovao box i posle restarta startovao TV, a ostajao je ukljucen meni. Posle 2,5 godine urezala se linija iznad info trake. Srecom smo imali 5 god. garancije, ali smo cekali na popravku 4 meseca, zbog nekih njihovih komplikacija, ali nam je zamenjen ekran.

P. S. Da, sad vidim da je ono sto sam napisao zvucalo kao da ce da AVR ukljuci TV i ovaj odmah zapekne. Naravno da nece, ali mu zivotni vek brze odbrojava.

Link to comment
Share on other sites

@Steva85 da ti ispričam moju avanturu sa HDMI ARC/CEC i Denon AVR X1200w, možda ti pomogne.

Imao sam sličan problem da mi ne radi ARC na Samsung TV-u (dakle nije do TVa jer je moj drugi brend), i to da mi TV uopšte ne prepoznaje taj ulaz kao "Receiver" kako bi trebalo da se vidi na ekranu nego samo kaže HDMI 4, i naravno ne radi ni ARC ni CEC ni ništa. Pokušavao sam svašta, ponekad bi proradilo pa onda se opet vratilo. Bez ikakve logike. Gasio sam sve uređaje satima pa palio opet, ponekad bi radilo ponekad ne. Danima sam se mučio da nađem rešenje.

U AVR imam povezanu samo SBB eon kutiju i jedan Android box koji ima instaliran KODI tj. LibreElec i koji služi da puštam sadržaj sa mrežnog diska na TV-u.

U TV-u nemam ništa na HDMI ulazima osim AVR-a. Rekoh ja sebi aj da iskopčam jedan po jedan HDMI u AVR-u pa vidim kako reaguje, i tu dođem do realizacije da mi je Android box pravio problem. Tj. da ako su eon i android box uključeni u struju, posle nekog vremena će TV da se nekako zaglupi i izgubi HDMI ARC CEC vezu sa AVR-om.

Rešio sam tako što Android box nije nikad u struji osim kad ga koristim. Dakle sumnjam da je taj Android Box pravio problem. E da bude još zabavnije i čitav razlog mučenja, Kad je Android box upaljen, tj. dignut je operativni sistem i KODI za gledanje, sve radi kako treba. Kada je ugašen operativni sistem na android box-u ali box ostane u struji, onda posle nekoliko sati nastane problem sa tom vezom.

Vidi dal ti ovo pomogne, ali krenuo bih od iskopčavanje HDMI uređaja koji su u AVR-u jedan po jedan i praćenje posledica po ARC/CEC (može da potraje i nekoliko sati da se vidi promena, ili ugasi/upali sve u zidu). Ako ti je mts-ov iptv jedini HDMI u AVR-u, onda je on problem, ali potencijalno samo kada je ugašen kao kod mene sa Android box-om, tako da ga drži stalno upaljenim. Ne kažem da je ovo rešenje za tebe, ali pošto zvuči veoma slično kao moj bivši problem, možda ti ove smernice pomognu

Link to comment
Share on other sites

Android box koristim baš retko ovih dana, posledica posedovanja naloga za Netflix, HBOGO i Amazon prime. I i ma neko dosadno jako svetlo koje ne može da se ugasi tj. može ali mrzi me da čeprkam po OS-u da nađem gde i kako, tako da ga držim ugašenim svakako.

Link to comment
Share on other sites

@nikolino Zvuk mi nije radio uopste preko ARC-a sa TV-a. Resio sam problem tako sto sam uzeo opticki kabl i sada mi sve radi kako treba. Sto se tice HDMI mozda ce, jednog lepog dana, da bude neki update na TV-u i AVR-u i da sve to lepo proradi. Do tada koristim ovako. Nemam problem sa automatskim ukljucivanjem, iskljucivanjem.

 

@milos Probao sam sve zive opcije, sistem eliminacije itd. Kod mene nije problem MTS iptv niti neki drugi uredjaj.

Probao sam i samo AVR + TV. Radi kada odradim perthodno navedeni postupak do sutradan.

Apsolutno sam sve probao oko kablova, redosleda ukljucivanja, opcija na TV-u i AVR-u. Prosto ima neki bug i zeza. Opcija da svaki put rucno iskljcujem neki uredjaj iz struje mi ne odgovara :) U svakom slucaju, za trenutni 5.1 sistem sada sve radi kako treba.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Koji si novi kabl kupio? Da li je na pakovanju pisalo npr. 10,2Gbit/s ili 18Gbit/s? Ako si uzeo neki Hama kabl od npr. 1.500 rsd, verujem da ce ti to tesko raditi i 1080p bez seckanja na 10m.

Kada spojis na AVR i npr. dupliras monitor na TV, da li tada sve ok radi i samo pocne da zeza kada pustis sam film ili generalno zeza i kada se vidi samo desktop?

 

Sto se tice 4K HDR, tvoj receiver to ne moze da prikaze posto nema HDCP 2.2 (bez obzira da ako ti graficka podrzava HDR). Prikazace ti samo 1080p.

Ako ti graficka podrzava 4K HDR, onda jedino da direktno spojis sa TV-om i na samom TV-u da vidis na "information" koja je rezolucija da bi potvrdio da je 4K. Ako je to slucaj, probaj da pustis film 1080p ili jos neki slabiji pa da vidis da li ce biti seckanje. Skini sa neta neki 480p video pa vidi da li secka.

Najverovatni je do kabla. Ovo pricam iz mog iskustva, ali ostali sigurno znaju vise.

 

 

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, Steva85 said:

Skini sa neta neki 480p video pa vidi da li secka.

Za to mora i da podesi player da menja rezoluciju ekrana. Vecina koristi native windows rezoluciju, koja god da je rezolucija video materijala. Jos jedan dobar feature madVR-a.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...