Jump to content


Način rada naših distributera


zoranius

Recommended Posts

13 minuta ranije, zoranius said:

Nije uopste bila ideja da se bilo ko mesa  u poslovnu politiku  prodavca nego sam mislio da je moguca diskusija o nacinu rada i razmisljanja. Verovatno ja nisam u pravu kada mislim da se stari modeli prodaju po ceni koja jos uvek u sebi ima neku zaradu a u ime ciscenja lagera i oslobadjanja novca za nabavku nove generacije. Narocito kada se radi o uredjaju koji je dosta skup a pripada uredjajima koji se sa tim cenama ne prodaju bas previse.

Druga stvar su pojacala ili zvucnici gde razlike u generacijama sigurno ne uticu na takav nacin da se starijoj generaciji drasticno padne cena.

Na većim tržištima (npr Nemačka) prodavci imaju problem da rasprodaju stari lager, ako je izašao nov model.

U Srbiji se poručuje roba na manje količine, pa samim tim domaći distributeri nemaju potrebu/frku da toliko spuštaju cene.

Eto, i to sam vam rešio.

 

P.S. a naročito nemaju potrebu da prave posebnu porudžbinu, drndaju se sa transportom u doba korone, našom carinom, i da pri tom daju veliki popust

Link to comment
Share on other sites

Konkretan slučaj Zornius-a se ne može preslikati na neki drugi slučaj zaostalog lagera kod nas.

Konkretni uređaj, ako je stari model, proizvođač više sigurno nema na svom lageru. Zaostali uređaji stoje u maloprodajama, i proizvođač možda više ne može da ih povuče nazad. Koliko znam, discontinued proizvode tehnike uglavnom više ne možete dobiti od proizvođača, osim ako on može da ih povuče iz sopstvenih maloprodaja, ili nekih magacina.

Dalje, npr. naš uvoznik možda nema atest za odgovarajući model, i morao bi samo zbog ovog primerka da radi atestiranje.

Bla.bla bla, brojni su mogući problemi koje je uvoznik/trgovac mogao da ima u konkretnom slučaju.

Link to comment
Share on other sites

Pa kod prodavca.

Covek lepo napisao da je na lageru a ovde se raspreda o uvozu jednog primerka, atestima i ostalim nebulozama. 
Klasicna prica za Srbiju, nece da je proda ispod neke cene pa makar ga nikad ne prodao. Vec vidjeno kod TV i PC tehnike, kao sto neki pomenuse u ovoj temi,.

Link to comment
Share on other sites

Aha, ok, sorry, nije baš da je sve jasno od previše postova.

Pa dobro, onda je to tipično cenjkanje. Na trgovcu je da propiše cenu, i koliko može dole. Ako smatra da će u sledećih par nedelja dobiti bolju cenu, zašto bi je dao kupcu po ceni koju kupac smatra da je korektna?!?

Taj uređaj, ako je jedan, i ako je bio prst-u-pekmez proizvođača (možda je noviji uređaj lošiji, zvučno pogotovo, nije redak slučaj u Hi-Fi)), biće prodat pre ili kasnije po ceni višoj od one koju sada želi Zoranius.

Link to comment
Share on other sites

Nigde ne piše da mora da se dobije popust na uredjaj bez obzira koliko je star,niti vas bilo prisiljava na kupovinu istog.

Dobijete ponudu kao što je pokretač teme naveo ,koja mu ne odgovara zahvalite se i to je to.

Kakve veze ima sada bilo kakav model  rada bilo kog distributera i sa čim?

Nisam u potpunosti saglasan.

Ovakve primedbe na forumima, ako odstupaju od politike kompanije koju pomenuti prodavac zastupa, mogu biti dobar razlog samoj kompaniji da razmisle da li su pravoj osobi dali zastupstvo za prodaju svojih proizvoda.

Inokosno ponašanje zastupnika-prodavca, nesaglasno sa politikom te kompanije, može biti štetno kako za kupca tako i za samu kompaniju koja može zbog takvih stavova gubiti kupce što im svakako ne može biti u interesu.

Naravno ovo je generalni stav i nema nikakvih konotacija sa razlogom zbog koga je pokretač i pokrenuo temu (nisam upoznat sa slučajem).

I sam sam bio zainteresovan za eventualnu kupovinu Naim Supernait 3.

Prateći forume u USA uočio sam i potpuno drugačije mišljenje.

Veliki broj kupaca Naim Supernait 2 je se žalio na sniženje cene istog u iznosu od oko 1000 USD koje su dileri dali onog trenutka kada su dobili nov model Naim Supernait 3.

Smatrali su da su drastično oštećeni jer su kupovinu Naim Supernait 2 obavili nekoliko nedelja ranije bez ikakve najave da će se novi model Naim Supernait 3 tako brzo pojaviti te da su sniženjem njegove cene za tih 1000 USD preko noći ostali bez šestine vrednosti proizvoda koji su kupili.

Dakle može stav biti i dijametralno različit.

Zato je bitno znati generalnu politiku kompanije i da li je zastupnik "prati".

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, NShappy said:

Aha, ok, sorry, nije baš da je sve jasno od previše postova.

Pa dobro, onda je to tipično cenjkanje. Na trgovcu je da propiše cenu, i koliko može dole. Ako smatra da će u sledećih par nedelja dobiti bolju cenu, zašto bi je dao kupcu po ceni koju kupac smatra da je korektna?!?

Taj uređaj, ako je jedan, i ako je bio prst-u-pekmez proizvođača (možda je noviji uređaj lošiji, zvučno pogotovo, nije redak slučaj u Hi-Fi)), biće prodat pre ili kasnije po ceni višoj od one koju sada želi Zoranius.

То је авр, склоп појачала и модерне технологије. Најчешће је звучно исти а технолошки нови модел више нуди. Тако да хифи глупост старо боље свира овде не пролази ни у замисли. Овде је класичан случај заосталости тржишта у односу на... па на све остале. Не само што је све скупље код нас него се често уваљује нешто већ коришћено па враћено (не баш хифи али пц-комп свет).

Битно је да се човек информише за све замке које га чекају.

Link to comment
Share on other sites

Stvarno čovek razne budalaštine moe da pročita, ali pošto sam kul tip odlučio sam da Zoraniusu razrešim ovu misteriju poslovne politike. 

Pozvao sam 2 distributera koji su dominantni na trištu AV risivera i pitao ih koliko mi daju popust na AV risiver stari model, jedini zaostao na lageru, oni mi dali 25-30%...ja im kazem ''a 'el moz 'po nabavnoj ceni...znamo se...stara mušterija...'' oni meni kazu: ''..ne moz' bato, iako si ortak jer po nabavnoj ceni ide sestriću (jedan distributer) i ljubavnici na poklon za novu gajbu (drugi distributer)...''

E stvarno nisu fer, ja u Švedskoj dobio ispod nabavne cene prošlogodišnji model i to mi čovek rekao molio ga burazer da kupi po 40% ali on preferira da pokloni kupcu da bi kupac bio zadovoljan. Pa to su prave ljudine a ne ovi naši profiteri!!!

Link to comment
Share on other sites

На западу прошлогодишњи модели иду 50% кад се најаве нови модели. Тако да паметном доста. Да ли се продавац интересује одакле купцу новац, колико има... да ли купца треба да интересује колико и како продавац набавља и зарађује. Купиш где ти повољније и/или сигурније.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, gvlada said:

На западу прошлогодишњи модели иду 50% кад се најаве нови модели. Тако да паметном доста. Да ли се продавац интересује одакле купцу новац, колико има... да ли купца треба да интересује колико и како продавац набавља и зарађује. Купиш где ти повољније и/или сигурније.

Upravo tako.
Samo treba shvatiti da nabavna cena uredjaja u EU i Srbiji nije ista ,samim tim i nemoguce je dobiti isti popust.

Pogotovo što se tamo proda mnogo više tih uredjaja samim ti je odredjeni profit ostvaren pa nemaju problem da starije modele daju po nabavnim cenama.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Thecoki said:

Upravo tako.
Samo treba shvatiti da nabavna cena uredjaja u EU i Srbiji nije ista ,samim tim i nemoguce je dobiti isti popust.

Pogotovo što se tamo proda mnogo više tih uredjaja samim ti je odredjeni profit ostvaren pa nemaju problem da starije modele daju po nabavnim cenama.

Naravno. Tamo u EU se proda na vise stotina ili hiljada komada.

U RS par komada. Inace, i nasi daju popust do nekih 10 procenata, za kesh.

Link to comment
Share on other sites

M6 Vinyl je koštao 1800 eur, lokalno i u svetu, plus-minus koji evro. Maja meseca, na svom sajtu, proizvođać oglašava popust od 600 eur. https://www.musicalfidelity.com/news/62/60/M6-Vinyl-Special-Offer/d,MF-News-Detail

(1499 je bila neka međucena, da nema zabune). Ne znam da se ikada ranije dogodilo da objave bilo kakvu cenu, a kamo li popust. Zašto se ova cena ne reflektira u cenovniku 4 Audio-a, lokalnog dilera za MF? Takvih promena je bilo u cenovniku, na primer, Player-a za periodične popuste koje daje firma Native Instruments. Znači nije nemoguće.

U međuvremenu pojavio se novi model, M6X Vinyl. Preporučena cena je ista kao i za stari - 1800 eur. U cenovniku 4 Audio-a ga još nema, ali tamo odavno stoji da ih nazovemo za produkte koje nema u cenovniku. Znači cimali bi se i za jedan primerak. Ko će onda da kupi stari model, kad može novi po istoj ceni? O čemu se radi: neažurnost, koja traje od maja meseca (ne verujem), ili fore "ako prođe - prođe" (više verovatno)?

*Pametnjakovići koji spremaju odgovor "Ko kaže da i novi model u Srbiji mora koštati 1800 eur, a ne više" neka ne troše tastaturu. :ph34r:    

 

Link to comment
Share on other sites

ja burek vise ne jedem od kad sam saznao da imaju marzu 400%.

 

udjem pitam posto je s mesom, kazu 120 dinara ja pitam ima li neki ladan jeftinije , kazu nema bacili u pomije.....budale a da su ga sacuvali zaradili bi 50 dindzi (koliko bi ja dao)

 

a na zapadu jok, burek po sedam dana moze da se greje u microtalasnoj........Srbijo bemti.....

Link to comment
Share on other sites

54 minuta ranije, nesone said:

 

U RS par komada. Inace, i nasi daju popust do nekih 10 procenata, za kesh.

U ovom slucaju prodavac je odobrio popust od 18%.Nije na nama da odredjujemo da li je to dosta ili ne.Njegova privatna firma,jos jednom da ponovim.Prodavcu je uvek mala cena,kupcu uvek velika u bilo kakvoj trgovini.Na kupcu je da pita da li ima popusta,na prodavcu da kaze moze ili ne i koliki je.Ocigledno u ovom slucaju ima procenu da moze da proda to sa nekom zaradom,ne razumem uopste sto mu se zamera.Bore se ljudi kako znaju,svako za sebe.

Zapad koji stalno pominjemo ni u ludilu ne mozemo da poredimo sa nama.Tamo bi bilo desetine uredjaja na lageru i veliki troskovi magacina,zarobljene ozbiljnije pare i sl. oslobađa se lagera i po minimalnoj zaradi,ide se dalje jer ide i prodaja... uostalom i oni krecu sa 10,pa 20 pa tek onda cisti lager sa 50%.

 

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, patason said:

ja burek vise ne jedem od kad sam saznao da imaju marzu 400%.

 

udjem pitam posto je s mesom, kazu 120 dinara ja pitam ima li neki ladan jeftinije , kazu nema bacili u pomije.....budale a da su ga sacuvali zaradili bi 50 dindzi (koliko bi ja dao)

 

a na zapadu jok, burek po sedam dana moze da se greje u microtalasnoj........Srbijo bemti.....

već vidim naslov u Informeru

BUREK MAFIJA

:D

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, VU metar said:

M6 Vinyl je koštao 1800 eur, lokalno i u svetu, plus-minus koji evro. Maja meseca, na svom sajtu, proizvođać oglašava popust od 600 eur. https://www.musicalfidelity.com/news/62/60/M6-Vinyl-Special-Offer/d,MF-News-Detail

(1499 je bila neka međucena, da nema zabune). Ne znam da se ikada ranije dogodilo da objave bilo kakvu cenu, a kamo li popust. Zašto se ova cena ne reflektira u cenovniku 4 Audio-a, lokalnog dilera za MF? Takvih promena je bilo u cenovniku, na primer, Player-a za periodične popuste koje daje firma Native Instruments. Znači nije nemoguće.

U međuvremenu pojavio se novi model, M6X Vinyl. Preporučena cena je ista kao i za stari - 1800 eur. U cenovniku 4 Audio-a ga još nema, ali tamo odavno stoji da ih nazovemo za produkte koje nema u cenovniku. Znači cimali bi se i za jedan primerak. Ko će onda da kupi stari model, kad može novi po istoj ceni? O čemu se radi: neažurnost, koja traje od maja meseca (ne verujem), ili fore "ako prođe - prođe" (više verovatno)?

*Pametnjakovići koji spremaju odgovor "Ko kaže da i novi model u Srbiji mora koštati 1800 eur, a ne više" neka ne troše tastaturu. :ph34r:    

 

Ne reflektuje se zato što je 4audio uređaje morao da plati unapred pa maloprodajni popust proizvođača ne utiče na nabavnu cenu proizvođača. 

Izgleda da je jako veliki problem okrenuti telefonom 4audio i raspitati se o uređaju za koji si zainteresovan, ne dao Bog otići do salona...

Link to comment
Share on other sites

46 minuta ranije, Aleksandar75 said:

Ne reflektuje se zato što je 4audio uređaje morao da plati unapred pa maloprodajni popust proizvođača ne utiče na nabavnu cenu proizvođača. 

Možda, ali vidim da se kod drugih reflektuje.

47 minuta ranije, Aleksandar75 said:

Izgleda da je jako veliki problem okrenuti telefonom 4audio i raspitati se o uređaju za koji si zainteresovan, ne dao Bog otići do salona...

Znači treba da radim cigu-ligu: "Moličuu...ovajj...Slučajno sam zamjetio neku razliku u cjeni od 600 novčanih jedinica... Da se nije možda protkala kakva greška? Kod njih, naravno, ne kod vas...:blush:"

Ili da ih preslišavam i strojim: "Zašto niste objavili cenu koja stoji na sajtu proizvođaća? Vi sigurno nešto mutite!"

Nah...

Ta cena može da bude polazna tačka za pregovore, a ne ova stara. Kad je objave, možda se javim. Pa jeftinije mi je da lično idem do Austrije i kupim tamo, uz sve dažbine, legalno.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...