Jump to content


Način rada naših distributera


zoranius

Recommended Posts

Svako pokušava da svoju poziciju zastupi na najbolji mogući način pa bi i kupac trebalo da ima pravo na to, zar ne?

Zašto ne mogu da se zapitam kako gospodin Sima može da ponudi veoma kompetitivne cene evropskim npr. za brend Hegel, a drugi to ne mogu?

Ne mešam se u posao zastupnika, svako je kovač svoje sreće ali imam pravo da mislim da je poslovna politika gospodina Sime: bolja, razumnija, dugoročno ispravnija i za nas kupce privlačnija.....

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Srecko said:

Zašto ne mogu da se zapitam kako gospodin Sima može da ponudi veoma kompetitivne cene evropskim npr. za brend Hegel, a drugi to ne mogu?

Zato što se Bent Holter sažalio na Simu jer nije više mogao da ga sluša kako kuka da su ovde plate male, a ljudi hoće Hegel ...

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Srecko said:

Najjeftinije je verovatno obavestiti tu kompaniju kakvoj su firmi dali zastupstvo.

Bilo je i toga "X" puta. Servis Nepo (Nepo System DOO) je nekim čudom generalni servis za više velikih brendova. Ako ti se neka stvar pokvari, dešava se da te zavlače nedeljama, pa onda rednovna poruka da je reklmacija odbijena zbog nestručnog rukovanja i td ..... da bi na kraju, kada slučaj postane viralan na nekom forumu, lokalna kancelarija tog brenda  odobrila momentalno zamenu i tako sprečila dalju štetu. Na naših veše od stotinu mejlova zašto je Nepo System DOO i dalje njihov serviser nismo dobili odgovor. Tako da ima tu nečeg. Ja se lično pre kupovne prvo raspitam ko je serviser. Ako je Nepo onda kupujem preko Mađara. Sve rešavaju za 2-3 nedelje osim ako nije neki praznik. 

Link to comment
Share on other sites

Interesantno da meni nikad nisu odbili reklamaciju zbog nestručnog rukovanja, niti zbog bilo kog drugog razloga,  a sarađujem godinama s njima, i još duže s firmom koja stoji iza njih, a radi se o jednom od najvećih distributera računarske opreme i potrošačke elektronike u Srbiji, pa je to i odgovor na pitanje zašto su baš oni dobili servis za Srbiju. Nego šta kažeš, poslali ste više od STOTINU mejlova vendoru da se žalite na ovlašćeni servis??? Da ti kažem iskreno, ja bih da sam na njihovom mestu, bio još 10 puta gori prema takvom klijentu...

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, Aleksandar75 said:

Ne reflektuje se zato što je 4audio uređaje morao da plati unapred pa maloprodajni popust proizvođača ne utiče na nabavnu cenu proizvođača. 

Izgleda da je jako veliki problem okrenuti telefonom 4audio i raspitati se o uređaju za koji si zainteresovan, ne dao Bog otići do salona...

Plus što 4audio nije uvoznik Musical Fidelity više od godinu dana. To što stoji u cenovniku se prodaje do isteka zaliha, a novih porudžbina neće biti. Samim tim cena za taj Phono preamp se ne može preslikati na domaće tržište. 

I to sam vam rešio. 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Zexx said:

Da ti kažem iskreno, ja bih da sam na njihovom mestu, bio još 10 puta gori prema takvom klijentu...

Mogu jednom. Gigabajt je dao novu grafiku da ispravi štetu, ali šteta je već načinjena. Ti da zezaš nekog ko niti je o.c. grafiku, niti rudario je suludo. Od ovoga su profitirali samo MSI, Asus i Mađari.  Još jedan dobar primer kako odlaze pare iz naše zemljie. Ima dobra tema na Benchu o tome. I nismo pisali Nepu nego Gigabajtu. Njihova kancelarija je i veše nego korektna.

Link to comment
Share on other sites

To što si zbog jedne grafičke karte nekome napisao 100+ mejlova i digao halabuku na nekoliko foruma više govori o tebi nego o njima... Eto. A direktorku Gigabajta poznajem dovoljno dugo da sam potpuno siguran da to što je uradila nije iz bilo kakvih altruističkih pobuda...

Link to comment
Share on other sites

50 minuta ranije, Thecoki said:

Definitvno je vreme da se sačini pravilnik poslovanja za distributera HIFI opreme i da to lepo ovde usvojimo zvanično pa da vide oni sa kim imaju posla:heat

Može, ali u paketu sa pravilima ponašanja za kupce. U zemlji Srbiji svi znaju koja su im prava a malo ko koje su obaveze da bi ta prava ostvarili B)

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Zexx said:

To što si zbog jedne grafičke karte nekome napisao 100+ mejlova i digao halabuku na nekoliko foruma više govori o tebi nego o njima... Eto. A direktorku Gigabajta poznajem dovoljno dugo da sam potpuno siguran da to što je uradila nije iz bilo kakvih altruističkih pobuda...

@Zexx halabuku nisam digao ja, nego forum jer su jednog našeg člana maltretirali u Nepu. Tako da ovo što ti pišeš više govori o tebi. Po tebi je izgleda nabolje da svi pišaju po nama, a mi kupci da nemamo nikakva prava i da se krstimo kada kupimo neku novu stvar, a dobijemo polovnu, jer eto učinio nam je uvoznik da i mi možemo da kupimo :D   

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, vladat1 said:

@Zexx halabuku nisam digao ja, nego forum jer su jednog našeg člana maltretirali u Nepu. Tako da ovo što ti pišeš više govori o tebi. Po tebi je izgleda nabolje da svi pišaju po nama, a mi kupci da nemamo nikakva prava i da se krstimo kada kupimo neku novu stvar, a dobijemo polovnu, jer eto učinio nam je uvoznik da i mi možemo da kupimo :D   

Sve si shvatio, baš to sam mislio.

Link to comment
Share on other sites

On 10/22/2020 at 7:34 PM, gvlada said:

Сећам се да је раније 4аудио имао сличне акције "чистки" претходних серија нпр Монитор Аудио.

Изађе нова а стара иде на акцију али колико ниже... треба проверити... Да ли се нешто слично дешава и данас...

Imaju i dalje. Polovinom godine, kada su krenuli sa distribucijom novih MA Bronze, kupih par zvucnika iz prethodne Bronze serije po znacajno snizenij ceni

Link to comment
Share on other sites

On 10/22/2020 at 11:14 PM, Thecoki said:

...ako peodje prodje ako ne zaobole ih.

Ovo je u par reci sazet model poslovanja u Srbiji. Ne samo u HiFi, nego celokupnog srpskog poslovnog trzista. Cast izuzecima.

Veliki problem je sto ne postoji svest o odrzavanju i nadogradnji imena firme koju posedujes/vodis. Cim iole stvore neko ime, vecina zaboravi na one pomocu kojih su dosli tu gde jesu - kupce. Da je doticni prodavac/distributer/zastupnik izasao u susret "promenio_sam_prikazano_ime"  i ponudio cenu za trazeni strimer, pa makar i bez zarade, samo sa pokrivenim troskovima, dobio bi onu najbolju reklamu - od usta do usta. Tada bi ga "promenio_sam_prikazano_ime" hvalio i postojala bi velika mogucnost da doticnom prodavcu/distributeru/zastupniku udje u radnju neko ko ce mu napraviti povecu zaradu, samo zato sto je dobio preporuku. Nije ga ni sada pljuvao, ali ga svakako niko od poznanika nije pitao - gde si to kupio? I nikome nije sa odusevljenjem rekao "covek mi je nabavio uredjaj i pri tome nije zaradio ni dinar, jer..." Ima li bolje reklame? Ali u ovom slucaju je reklama = 0 Problem je sto svi ti "veliki" cim iz gumenjaka udju u Paciotti, postanu suvise vazni (uglavnom samo sebi) i nemaju vise kada da se bave boranijom. Takodje je i problem sto u Srbiji, ako na ulozen dinar ne zaradis barem pet, to se onda i ne racuna u zaradu i "biznis" se ni ne zapocinje.

Sto se tice "zoranius"-ovog razmisljanja o zarobljenom kapitalu, potpuno je u pravu. Najgori kapital je mrtav/zarobljen kapital. Ali srpski mozak to nece da prihvati i ne moze da prebaci switch sa pomenutog kalenic pijaca razmisljanja "jok, 'oces mozda da ti poklonim?" na "bolje da malo i izgubim na ovome, jer mi vec dugo stoji na lageru, pa onda taj novac da ulozim u nesto sto cu odmah prodati i tako nadomestim gubitak"

Bavim se prodajom i imam kupca koji moju robu marzira 110% jer nema konkurencije u povelikom radijusu. I pored toga sto sam mu na fini nacin predocio da drugi moji kupci pojedine artikle vrlo brzo okrecu jer je marziraju znatno manje. Jeste da drugi imaju manju zaradu po ciklusu, ali njihova zarada u konacnom zbiru je mnogo veca od njegovih 110% Medjutim, njemu se i dalje ne pali lampica da spusti cenu i konacno krene da obrce zarobljen novac, nego i dalje fakticki salje kupce da potraze moju robu negde gde je jeftinija. Dok se on nada da ce prodati robu koja mu se nalazi u prodaji, a koju je vec uveliko platio dobavljacima. Umesto da spusti cenu, proda moju robu i pre nego sto mu dospe valuta za placanje i tako fakticki okrece moj novac i zaradjuje bez ulaganja, on dozvoli da mu roba dospe na naplatu, plati je i drzi je na lageru ko zna jos koliko dok je ne proda sa tom suludom marzom.

Link to comment
Share on other sites

Narocito je zanimljivo da ako se analiziraju dostupni podaci, vidi se da je prosecan RUC blizu 40%. I naravno da niko ne misli da sad bilo kod od njih bilo sta pogresno radi, svako ima pravo da proda po ceni po kojoj misli da moze. Prica je vise bila nacelna, da neko drzi uređaj na stanju vise godina koji se ne prodaje ni cesto ni lako, izasao je novi model a nece da ga proda po ceni koja je ponudjena a sa kojom i dalje ima zaradu blizu 10% na nabavnu cenu.

Da se opet pogresno ne razumemo, niko ne moze bilo kome da propise koji ruc treba da zaracunava, roba koja ide ima veci ruc, koja ne ide, spusta se cena da se proda.

Ako cemo analogiju, maske su proletos bile 120din, sada iste te 20.

Roba ide dobro-dizi cenu. Roba se ne prodaje-spustaj cenu da je se resis i nabavis za iste pare ono sto ce da ide.

Ali vazno da se prica kako se nista ne prodaje, kako smo siromasno trziste i kako niko nista ne kupuje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...