Jump to content


Kvalitet zvucnika-objektivna kategorija? ?


Ultravox

Recommended Posts

22 minuta ranije, prophet said:

Više bi vredelo da preneseš sopstvene utiske.

Pa covek je pitao ko to kaze. Mnogi kazu. 

Sto se tice mene, cuo sam uzivo samo jedan njihov zvucnik, B&W 607 . Ni u hi fi salonu mi se nije svideo, nisu mi se dopali njegovi visoki ali opet to je stvar ukusa,nekom se to svidja. Medjutim imalo je jos nesto negativno,cudno, nisam znao sta je to, ja sam laik, pocetnik i amater u hi fi svetu i bilo mi je nemoguce da to objasnim. Mislim da je to bio taj manjak informacija iz srednjeg spektra. Ali opet, to je moje izolovano, laicko misljenje i kao takvo nebitno. Mnogo je vaznije sto to pisu u ogromnom broju pravi audiofili, stari vukovi, sirom neta, sto i merenja pokazuju da su im bas i visoki nabudzeni u tim budzetnim zvucnicima. 

Ovde gde zivim, u Swe, svaki dan ali bukvalno svaki dan se pojavljuju oglasi gde ljudi prodaju B&W zvucnike iz serije 600( dok naprimer Dynaudio vrlo retko) . U pocetku mi je to bilo simpaticno ali sad me vec smara. 

Link to comment
Share on other sites

Lepo je gledati kako roboti lepe a ljudi od oka centriraju drajvere:rolleyes:

 

Za one sa jeftinijim ulaznicama, na videu nije prikazan najvazniji deo procesa, tacnije kako se dolazi do finalne verzije skretnice. Video je sam po sebi zasenjivanje prostote.

Sa druge strane samo je navedeno da razvoj u proseku traje 18 meseci, da je potreban multidisciplinarni pristup. Sto je tacno i dobro. Nije ovde tehnologija skratila taj proces. I da, evaluacija ide na uvo, nazalost ponekih.

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, Zexx said:
Siguran sam da se koristi odokativna metoda gde god je to moguće, a iskusno oko odmah prepozna fušeraj i neznanje.:rolleyes: Razobličismo B&W kao prevarante na ovoj temi, evo sad i Magico, nastavite niz slobodno...

Umes ti i bolje. Dobro je što nisi pitao za druga :rolleyes:Dzaba spinujes.

Link to comment
Share on other sites

Ne delim na staro i novo, brend ili DIY, zemlja porekla, itd. Dakle nema fetiša. Hvala Bogu prošlo me to ludovanje. Gledam samo sa aspekta kvaliteta zvuka, načina izrade i dizajna. Ne mogu da se ne divim konstruktorima Devialeta, Kii.... na isti način na koji se divim gorepobrojanim časnim starinama, pre svega.sa dizajnerske strane i uspešnosti implementacije novih tehnologija. Jako dobro. Omogućiće svakom noob-u da u kući ima solidan zvuk. Da li to zvuči bolje od cevi? - Ne zvuči. Ali svira dosta dobro.

Link to comment
Share on other sites

Lepo je gledati kako roboti lepe a ljudi od oka centriraju drajvere:rolleyes: Za one sa jeftinijim ulaznicama, na videu nije prikazan najvazniji deo procesa, tacnije kako se dolazi do finalne verzije skretnice. Video je sam po sebi zasenjivanje prostote.Sa druge strane samo je navedeno da razvoj u proseku traje 18 meseci, da je potreban multidisciplinarni pristup. Sto je tacno i dobro. Nije ovde tehnologija skratila taj proces. I da, evaluacija ide na uvo, nazalost ponekih. 

 

 

 

 

 

Npr, kod Dynaudio drajvera, jedna od funkcija onih resica na dust cap-u je upravo provlačenje žica radi preciznog centriranja kalema, tolerancije su im jako tesne, koriste šestougaonu aluminijumsku žicu za kalem i njihove drajvere. Ako ih bilo ko premota zapravo ih uništi jer totalno poremeti karakteristike, sreća pa trpe ludačke snage i stvarno treba biti genije da ih spržiš, ali to ne znači da nema takvih. Posle se ti prorezi (čini mi se da je svaki drugi), zalivaju lepkom da bi se zatvorili.

 

Edit: Htedoh ubaciti link ka YT, ali je ovaj Tapatalk zapravo poluproizvod sa toliko bagova da to nije normalno...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, prophet said:

Ne delim na staro i novo, brend ili DIY, zemlja porekla, itd. Dakle nema fetiša. Hvala Bogu prošlo me to ludovanje. Gledam samo sa aspekta kvaliteta zvuka, načina izrade i dizajna. Ne mogu da se ne divim konstruktorima Devialeta, Kii.... na isti način na koji se divim gorepobrojanim časnim starinama, pre svega.sa dizajnerske strane i uspešnosti implementacije novih tehnologija. Jako dobro. Omogućiće svakom noob-u da u kući ima solidan zvuk. Da li to zvuči bolje od cevi? - Ne zvuči. Ali svira dosta dobro.

Jedno je divite se sta su ljudi umeli da naprave tehnologijom koju su imali tada, a drugo je biti objektivan, pa prihvatiti odnos snaga izmedju danasnjih dobrih sprava i tih matoraca.

Link to comment
Share on other sites

Proširili smo temu i na cevi, e tek tu je sve subjektivno. :D

I dalje sam pri stavu da treba odvojiti objektivni kvalitet izrade, i parametre snage, opsega, linearnosti, izobličenja i slično od subjektivnog utiska šta bolje zvuči. U tom smislu te istorijske komponenete imaju vrednost, mali deo naravno koji je preživeo. Sumanute cene koje se traže za te komponente su skroz druga priča. To se odnosi uglavnom na konusne bas, midbas, extended range i full range jedinice, dok recimo dobrih visokotonaca iz tog perioda ima jako malo. I to nešto govori o tadašnjim dometima tehnologije i izrade. Znao sam čoveka koji je mogao sebi da priušti novi Porše i slično u toj klasi, a vozio se godinama u restauriranoj Zastavi 1300, tako mu se sviđalo i kraj priče.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:
Jedno je divite se sta su ljudi umeli da naprave tehnologijom koju su imali tada, a drugo je biti objektivan, pa prihvatiti odnos snaga izmedju danasnjih dobrih sprava i tih matoraca.

Ne, divim se jer i danas to odlicno radi. Uglavnom bolje od danasnje produkcije drajvera. Vec napomenuh da mi se tadasnje implementacije ne dopadaju. Dakle kompletne zvucne kutije ne, sami drajveri da. Slazem se i napisah da bih uzeo nov visokotonac, sto i cinim. Tesko je naci stare ocuvane basove pa i njih uglavnom uzimam nove. Ali za mid ti stari su sjajni.  Volim statike i planare ali me odbija to sto ne mogu da se koriste sa cevima manje do srednje snage. 

Horne obozavam.

 

Iskreno postujem rad Tom Danley-a.

 

Savrsenstvo izrade i zvuka. Kompletan zvucnik sa samo jednim srafom bez lepka.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, Ultravox said:

Mislim da je zaista tesko verovati da zvucnici iste cenovne klase od pre 30,40 godina mogu da se porede sa danasnjim. Imaju i neke hifi recenzije na netu na tu temu, uvek na stetu oldtajmera. 

Ne govorim o zvučnicima već o zvučničkim jedinicama.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...